tleming tleming komentáře u knih

Smrt na kře Smrt na kře Rūdolfs Blaumanis

super! autor ctenare primo vtahne do sveho sveta

20.01.2014 5 z 5

Fatální dobrodružství strýce Oresta Fatální dobrodružství strýce Oresta Nikolaj Semjonovič Leskov

pro mě super! skvěle se četlo :)

02.08.2013 5 z 5

Stíny zapomenutých předků Stíny zapomenutých předků Mychajlo Mychajlovyč Kocjubynskyj

uzasne prozy, ktere dokazou ctenare opravdu chytnout

27.04.2013 5 z 5

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

muzu cist porad dokola :) takove na odreagovani :)

26.03.2013 5 z 5

Souboj nad propastí aneb Hrdinský příběh o lotyšském silákovi Láčplésisovi a jeho moudré nevěstě, sličné Laimdotě Souboj nad propastí aneb Hrdinský příběh o lotyšském silákovi Láčplésisovi a jeho moudré nevěstě, sličné Laimdotě Andrejs Pumpurs

Myslím, že pro ty, které nějakým způsobem zajímá mytologie, to může být velmi zajímavé čtení - lotyšská (a celkově pobaltská) mytologie má totiž rozhodně něco do sebe. Co se týče samotného českého textu, pokud se nemýlím, pan Parolek text nepřeložil, ale volněji převypravěl, zároveň tak převedl původně poezii částečně do prózy. Možná i proto může být zpočátku poněkud "složitější" začíst se, jelikož se ony verše v próze mohou jevit zvláštně. Nicméně to nemění nic na tom, že se jedná zcela jistě o pozoruhodné dílo odrážející v lotyšské historii/mytologii postupně se pozvedávající pronárodní cítění v tehdejších Lotyších.

01.03.2013 4 z 5

Poslední dny Romanovců Poslední dny Romanovců Luc Mary

proč to říkat složitě, když to jde stručně a jednoduše :)

10.02.2013 4 z 5

Revisor Revisor Nikolaj Vasiljevič Gogol

čemu se smějete? sami sobě se smějete! ... skvělé drama!

10.02.2013 5 z 5

Kluk: Příběhy z dětství Kluk: Příběhy z dětství Roald Dahl

moc pěkná útlá knížka. poprvé jsem ji zhltla během chvilky a od té doby si ji vždy alespoň jednou za rok znovu přečtu :)

09.02.2013 5 z 5

Dějiny Ruska Dějiny Ruska Václav Veber

velmi čtivé shrnutí dějin Ruska od počátku po současnost.

09.02.2013 5 z 5

Měděný jezdec Měděný jezdec Alexandr Sergejevič Puškin

на берегах пустынных волн, стоял он, дум великих полн - и вдаль глядел... velmi dobrá poéma, která se pěkně čte.

Povídky ze staré Rusi Povídky ze staré Rusi Světla Mathauserová

zajímavé (a základní) dílo pro ty, kteří se zabývají historií a literaturou staršího ruského období. pro ostatní zřejmě nebude příliš zajímavá. každopádně palec nahoru paní Mathauserové za výborný překlad ze staré ruštiny.

01.02.2013 4 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

moje první kniha od Dostojevského. skvělá kniha. kniha, která mě přitáhla k ruské klasické literatuře, která je celkově úžasná.

01.02.2013 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

poslední tečka v knize pro mě, jako pro člověka, který s touto ságou vyrůstal, byla jako tečka za... dětstvím :')

01.02.2013 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

tenhle díl mám přečtený vícekrát než ostatní. nevím proč. má pro mě nějaké zvláštní kouzlo :)

01.02.2013 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

skvělý přechod od prvních tří knih spíše "pohádkových" k temnější polovině příběhu.

01.02.2013 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

mile pohádkový rozjezd velké série