terryaknihy terryaknihy komentáře u knih

Chlapec z bloku 66 Chlapec z bloku 66 Limor Regev

Chlapec Moše, jenž nám vypráví skrze spisovatelku Regev svůj příběh, nás vrací zpět do druhé světové války, kdy se v Maďarsku začal výrazně rozjíždět antisemitismus.
Zpočátku nám Moše vypráví své idylické dětství a seznamuje nás se svou velkou rodinou. Strýček, babička, bratranec, bratr, Chvilku jsem si říkala, zda je to nutné, nicméně postupem času mi došel Mošův záměr, proč tyto informace nevynechal. Maďaři začali postupně židy utlačovat a jejich vlastní kamarádi a sousedé se od nich postupně distancovali
Bylo mu teprve 13 let, když se svou matkou a mladším bratrem dorazil “dobytčákem do Osvětimi, kde ho po příjezdu čekala selekce. Když mu cizí muž ve vojenské uniformě zašeptal, aby se odpojil od maminky a tvrdil, že je mu 16 let Byl zmatené a vystrašené dítě, které muselo rapidní rychlostí dospět a začít bojovat o svůj holý život. Musel se naučit vyžít s malinkými příděly jídla, bojovat s nemocemi, vyčerpáním, smutkem a neustálým strachem. Musel se naučit stát neviditelným
Číst takové příběhy, to člověku vždy běhá mráz po zádech. Je to jiné, když vám příběh vypráví přímo člověk, který to zažil. Častokrát jsem při čtení protáčela oči nad zvěrstvy, které se děly a zároveň žasla, co tak nebohé tělíčko malého kluka zvládlo přežít. Neskutečné... Když se Moše dostal do bloku 66, byl to pro něj obrovský milník. Blok 66 vedl Antonín Kalina, který se snažil v rámci odboje více vězňům pomáhat a docílil například i toho, že právě děti oddělili do tohoto bloku a rozšířil zvěsti, že jsou nemocní, takže na ně nechodily kontroly.. Mile mě překvapilo, že autorka již píše knihu právě o hrdinovi Kalinovi, který zachránil spousty židovských dětí. Už teď se na knihu těším.
Chlapec z bloku 66 je velmi dobře napsaná kniha o životě, o náboženství (velmi dopodrobna je tu líčeno židovství) a o strachu, který působil jako denní chleba (například, když se pokaždé v umývárně Moše bál, zda pustí vodu nebo plyn. Tyhle vteřiny jeho života si neumím ani představit..).

30.10.2023 5 z 5

Vztahy a pasti Vztahy a pasti Jan Vojtko

V této knize se Vojtko v několika kapitolách věnuje různým vztahovým pastem. Ať už se jedná o příchod dítěte (což mě zaujalo nejvíce, protože je to naše aktuální téma) nebo třeba vztahu mezi vámi a terapeutem. Co je příliš a co je ještě v pořádku? Je v pořádku chodit 10 let k terapeutovi?
Vojtkův hlas se velmi dobře poslouchá a je z jeho přednesu cítit letitá praxe v oboru. Líbilo se mi, že téma je věcné, ale zároveň mě velmi mrzelo, že to nešlo více do hloubky. V podstatě se to hezky poslouchalo, člověk si osvěžil několik věcí, na které si dávat pozor, ale zároveň nepřišel žádný velký AHA moment. Vlastně jedna věc mě zarazila, kterou jsem si zapamatovala. S tím, jak průměrně trávíme čas na sociálních sítích, to za náš život může dělat až pět let! Pět let z našeho života věnujeme sociálním sítím. Uff, to je síla co?

30.10.2023 3 z 5

Příběh akvamarínu Příběh akvamarínu Miriam Blahová

Nebudu lhát, určitá nadpřirozená špetka ve formě cestování Joachima skrz kříž mě zprvu hodně překvapila. Při čtení dál jsem ale znovu začala poznávat autorčin citlivý styl psaní, který postupně dávkuje různé emoce a člověk si postavy v příběhu zamiluje. Jasmína byla zpočátku celkem zakřiknutá a tichá dívka, ale její vývoj jako postavy se mi na celé knize líbil ze všeho nejvíc.
Autorka se ve své knize věnuje i určité nemoci a jelikož se mého okolí lehce dotýká, jsem velmi ráda, že se v jí v knize věnuje a přibližuje ji tak dalším lidem.
Příběh se line dvěmi dějovými linkami, které se nám v určité chvíli propojí. V minulosti je nám přiblížena Lomná a její dřevařská kolonie v roce 1836 a poté máme linku současnosti. Oceňuji autorčin hezký výklad těžké minulosti, aniž bych se cítila při čtení přehlcená historickými událostmi. Naopak se mi líbilo určité nářečí a poznávání nových slov :).

30.07.2023 5 z 5

Výherce Výherce Oldřich Burda

Tak tohle byl moc hezký příběh, který v sobě skrývá hned několik poselství. Nápad, že člověk, který 18 let uváděl losování loterie u Sazky napíše knihu z tohoto prostředí, mě celkem rychle zaujal. V podstatě mi bylo milým překvapením, jak veškeré věci popsal a s jakou čtivostí dokázal pan Burda vymyslet příběh, který by své čtenáře donutil k zamyšlení. Moc se mi líbily hlavní postavy a ten konec byl dojemný.

29.11.2022 4 z 5

Fantastická zvířata. Brumbálova tajemství: Úplný scénář Fantastická zvířata. Brumbálova tajemství: Úplný scénář Joanne Rowling

Miluju návraty do kouzelnického světa a tento jsem si užila úplně stejně, jako vždycky. Ačkoliv se nejedná o klasický román, ale o úplný scénář, dostává se nám tu neskutečné čtivosti. Alespoň za sebe musím říct, že mě až překvapilo, jak se mi v hlavě díky scénáři přehrávaly a vykreslovaly různá místa a postavy. Knížka je navíc doplněná o spoustu nádherných ilustrací (lístky, noviny, obleky), ale také o komentáře jednotlivých herců k jejich postavám. Bylo moc hezké číst i jejich pohledy a nechat si například vysvětlit, jak herec svou postavu vnímal.
Velmi mě překvapilo chování Credence, užila jsem si znovu shledání Mloka a Jacoba (což je za mě jedna z nejlepších postav v FZ) a hlavně! Větvík a hrabák se na scénu dostaví taky :)! Až na lehce smutný začátek doporučuji :).

28.11.2022 4 z 5

Haka za lilii Haka za lilii M. K. Hardy

Po delší době jsem dostala do ruky knihu, která mi v rámci recenzování zamotala lehce hlavu. Autorka si krásně nastavila prostředí ohledně rugby, vykreslila nám jeho svalnaté postavy, ale samotná hlavní postava Lily a zakončení knihy/epilogu, bylo za mě trochu slabší. Lily měla určitý handicap, který jí její život velmi omezoval. Vadilo mi, jak se sebou nechala zacházet ohledně vztahu s Benem, což mi její postavu hrozně zprotivilo. Na druhou stranu Alexander byl takové nabroušené sluníčko. Rugbista jak se patří, ale se zlatým srdcem. Líbili se mi všichni hráči v jeho týmu, jak k sobě měli blízko a jak se chovali ke svému okolí. Zapojení fyzioterapie a rugby na mě fungovalo moc dobře. Bohužel rozuzlení v rámci epilogu mě vlastně trochu naštvalo, jelikož to byl pak hrozný fofr. Kdyby měla kniha ještě o 20/30 stran více, rozhodně bych to ocenila.
Knížce se však nedá upřít příjemná čtivost a opravdu super nápad. Jsem zvědavá na další díly, protože pokud jsem to dobře pochopila, jedná se o sérii :).

28.11.2022 3 z 5

Královna šťastných katastrof Královna šťastných katastrof Dylan Newton

Ideální odpočinková kniha, která mě nalákala už hned od pohledu. Původně jsem neměla v plánu se do ní pustit, ale její hezké recenze mě nakonec nalomily :).
Ona dělá svatební obřady a on je spisovatel hororů. Příběh nám nabízí humorné části a milý romantický nádech. Jediným problém příběhu je, že podobných už člověk četl mraky, kór když jste milovník romantiky. Přesto si myslím, že knížka si své čtenáře rozhodně najde a já se párkrát dost zasmála :).

09.11.2022 4 z 5

Havraní dvůr Havraní dvůr Viktorie Veselá

Havraní dvůr mi přímo sedl do vkusu. Jedná se o standalone, lehoučkou fantasy a velmi jednoduše napsané dílo. Možná na můj vkus až trochu moc jednoduše, protože příběh je podle mě vhodný pro YA, mladší čtenáře. Přesto je to psáno hezky a díky své ponuré atmosféře a tajemství, která se vysvětlí až na konci, mě to nutilo číst dál a dál. Hlavní postava Grizelda je velmi hezky vykreslená, je zvídavá, samostatná a velmi chytrá :). Celkový námět na knihu ohledně kláštera sv. Magdaleny byl zajímavě vymyšlený a prostředí bylo popsáno dostatečně barvitě. Mrzí mě jediné, a to je vcelku uspěchaný konec. Zvládla bych klidně o 50 stran víc.

03.11.2022 4 z 5

Z Madridu do oblak Z Madridu do oblak Alena Vachtová

Magdalena vyrůstala v socialistickém Československu a musím říct, že u sbližování se s její rodinou se mi líbilo, jaká nesou typická česká jména (Lada, Luděk, Boženka..) a i třeba ty klasické věci z minulosti, jako Mladý svět či Čtyřlístek. U Gabriela to bylo s těmi názvy a jmény náročnější, jelikož pochází z Argentiny.. :)
"Jejich přes půl století dlouhé životy se sloučily v Madridu alespoň na jediný večer a spojeny budou už navždy vzpomínkami."
Byla jsem moc zvědavá, jak příběh překladatelky a muzikanta skončí, a co nám přinese. Jedná o hezký a dobře čtivý příběh, což mě nutilo se ke knize vracet. Na poli českých autorů vzniká spousta knih, které se věnuji válečné problematice, ale takto neotřelý a ojedinělý příběh se mi dostal do rukou asi poprvé. Nemít pár hlušších míst, byla by kniha jasnou adeptkou na nejlepší knihu letošního roku. Přesto ale musím knihu doporučit, bylo to opravdu příjemné první setkání s autorkou.
"Měli svobodné duše, věřili snům a odpovědi hledali v hudbě..."

01.11.2022 4 z 5

Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století Martin Vopěnka

Václav Havel je pro mnohé ikonou, ale já byla v té době sotva na světě, když byl ve svém prvním volebním období co by prezident ČR. Když jsem zjistila, že se chystá tato kniha byla jsem nadšená, že konečně pana Havla pochopím a bude mi bližší, což se ale bohužel moc nestalo. Kniha se z půlky věnuje dění od roku 1933, kdy Hitler přichází pořádně k moci a zároveň poté sledujeme chvilkami i dospívání Havla v rámci tehdejšího režimu. Vlastně mě paradoxně bavilo daleko více číst si historii naší země a poválečnou politiku, která byla v knize zpracována hezky a relativně jednoduše, takže jí kdokoliv jednoduše pochopí.
Absolutní bombou jsou ty nádherné ilustrace! Klobouk dolů, protože tohle se vážně povedlo a já se těšila při obracení každé strany, co mě zase čeká :).
Celkově knihu hodnotím 3,5/5 hvězdiček. Věřím, že těm, kteří o naší poválečné historii moc nevědí, může být tato kniha hezkým průvodcem. Navíc krásně graficky zpracovaným :).

14.10.2022 4 z 5

Sváděj mě Sváděj mě Stacey Kennedy

(SPOILER) Dle obálky a anotace jsem čekala takovou drsnější erotiku, která bude hlavní náplní celého příběhu, čehož jsem se tedy moc nedočkala. Nicméně kniha je napsaná strašně čtivě a lehce, takže stránky rychle ubíhají. Hlavní postava Rhyse se mi velmi líbila, celkově utvořená jeho osobnost byla skvělá. Oproti tomu Zoye byla taková hodně naivní a lehce “lapitelná, i když potom co si zažila… Mísil se v boj s odevzdaností, což mě občas zaráželo, v jakých momentech se to objevilo :). Vedlejší postavy tady hrají úplně skvělou roli a já se moc těším na další díl, který bude o Elise. Její vtipné popichování s Archerem bylo krásnou třešničkou příběhu a já se těším, až se rozvine v jejich vlastní příběh.
Příběh mi ale přišel lehce neukotvený, ale možná to bude tím, že to bylo takové soft čtení. Kdyby tam nebyly asi dvě hot scény, tak bych to doporučila i mladším čtenářům. Kniha bude podle mě úplně skvělá pro ty, co začínají s erotikou, či je láká si něco jednoduchého a odpočinkového přečíst. Je to taková spíše romantická pohádka :).
Hodnotím celkově 3,5/5 :).

14.10.2022 4 z 5

Pan O Pan O Lauren Blakely

Až na počáteční strach, že se mi nedařilo hned začíst, to bylo skvělý :). Blakely je asi nejlepší erotickou autorkou v rámci popisu erotický scén! Žádný hambatý úchylný slovíčka, ale tolik žhavých scén. Bomba prostě! Příběh mi přišel sám o sobě krapítko slabší, než Můj klenot, ale vcelku to byla příjemná oddechovka a jsem moc ráda, že jsem knížku přečetla :). Musím souhlasit ale s jedním komentářem tady, že mě mrzí obálka :( Nick byl potetovaný a na obálce to je absolutně vypuštěný, škoda…

01.10.2022 4 z 5

Zvrhlý král Zvrhlý král Rina Kent

Postava Elsy byla tvrdohlavá, chytrá a bojující se svými démony. Aiden byl pro změnu velmi temperamentní, sexy pokérovaný fotbalový týpek, který neznal NE jako odpověď. Je to opravdu příběh plný šikany, znásilnění, lží a spousty tajemství. Přesto ale musím přiznat, že to nebylo až moc “dark”, bylo to na určité hranici snesitelnosti a možná trochu i uvěřitelnosti. Prostředí střední školy, stejně jako partička fotbalistů se mi líbila. Nejlepší vedlejší postavy bych asi vypíchla Kim a Ronana :D.
Navzdory nálepce takového temného žánru přiznávám, že se mi vznikající pouto mezi hlavními postavami velmi líbilo. Bylo to sexy a bylo to hravé. Co mě překvapilo byl skvělý konec, který tomu zvýšil laťku, jelikož asi v půlce začal příběh trochu klopýtat.
Do dalších dílů se určitě pustím, jelikož mě zajímá rozuzlení několika tajemství, které byly pouze nastíněny. Všechny postavy skrývají spousty neznáma a já se těším na jejich odkrytí. Dle GR jsou první tři díly o těchto postavách a následující čtyři knihy jsou o vedlejších postavách :) . Nultý díl byl o Levim a Astrid, tak uvidíme, zda se ho dočkáme i v překladu.

21.09.2022 4 z 5

Zabiju tě pro pár stovek: Vražedný životopis Ivana Roubala Zabiju tě pro pár stovek: Vražedný životopis Ivana Roubala Ondřej Krotil

Po delší době jsem sáhla po knize, která mi vůbec nesedla. Pravdou je, že samotný příběh o Roubalovi jsem neznala, ale poslední dobou tyto kriminální knihy zažívají velký hype, a mě to v případě vraha Roubala velmi zajímalo… Roubal musel být velmi chytrý taktik a ne jen ledajaký lajdák. Vše, co mu prošlo bylo neskutečné. Ano, dříve to asi bylo i jednodušší, když se jel styl “není tělo, není vražda”. Ale postupně se okolo Roubalo dělo tolik zvláštních věcí a nikdo s tím nic nedělal. Musel ovládat perfektně zastrašovací taktiky, jelikož jeho okolí nikdy nic prozradit nechtělo, nebo ho dokonce jedna z obětí ani neidentifikovala, když jasně věděla, o koho jde.. Kniha byla psaná hrozně chaoticky, často se přeskakovalo a působilo to velmi zmatečně. Bylo tu také nespočet chyb v textu a opakující se souvětí. Na závěr mě štvalo, že jde v postatě pořád jen o domněky autora. Většinou nepotvrzené závěry, které si on myslí, ale nechá na nás, co si z toho vezmeme. Ačkoliv má kniha nádhernou obálku, obrázková příloha uvnitř byla absolutně zbytečná… Mrzí mě to, ale toto za mě bylo velké zklamání :(.

28.08.2022 2 z 5

Zdál se mi zase ten stejný sen 1 Zdál se mi zase ten stejný sen 1 Joru Sumino

Moje první přečtená manga a popravdě jsem zjistila, že mi tenhle styl nějak nesedí. Příběh sám o sobě byl ale docela pěkný, i když hodně smutný až depresivní. Příběh má několik knih, ale nebudu dále pokračovat..

28.07.2022 3 z 5

Jak zkrotit svůdníka Jak zkrotit svůdníka Evie Dunmore

V prvním díle jsem si celkový koncept Rebelek z Oxfordu naprosto zamilovala. Proto mě trochu mrzelo, že v rámci tohoto příběhu, tedy druhého dílu série, mi docela dlouho trvalo se začíst. Ze začátku mi Lucie totiž nebyla úplně tou extra sympatickou hlavní hrdinkou, její chování bylo někdy.. no… :) Tristan byl skvělý, ten mi padl do oka hned! Jeho humor byl odzbrojující :D.
Každopádně pořád témata, kterým se kniha věnuje jsou skvělé, je to výborně napsané a i když je to bichlučka, tak to přečtete klidně během dvou/tří večerů.

28.07.2022 4 z 5

Opravdové zločiny Opravdové zločiny Lucie Bechynková

No, tohle se prostě moc nepovedlo… Nápad pro sepsání zločinů do knihy mi přijde super, jen to zpracování teda dost pokulhávalo. Bylo to sakumprdum, bylo toho zbytečně moc a vlastně si toho nakonec ani moc nepamatuju. Kdyby bylo méně příběhů a více to šlo do hloubky, udělala by podle mě autorka líp. Ve finále se mi nelíbí moc ani to grafické zpracování. Proč jsou zvětšené části textu věty, které nejsou z 80% stěžejní pro příběh? Nechápu. “Bavilo” mě pár případů, ale fakt mě mrzí, že tam nebylo více detailů. Do další knihy, co vyjde za pár dní/týdnů se určitě nepustím…

24.07.2022 2 z 5

Ochraň mě Ochraň mě J. L. Beck

První cca půlka knihy vypadala celkem dobře, až jsem si říkala, že jsem ráda, že jsem téhle sérii dala ještě po prvním díle šanci. Bohužel pak se příběh absolutně nějak zvrhnul a já byla nešťastná. Keira byla velmi naivní, až trochu hloupoučká a Damon mi přišel, že bojuje s bipolární poruchou osobnosti.. Očekávala jsem erotiku z prostředí tvrdého gangu, ale byla jsem zklamaná. Jediné, co mi utkvělo hodně v hlavě je spojení "sladká šťávička", to mě bude strašit i ve snech :D. Nebýt lehké čtivosti a krátkých kapitol, knihu bych odložila. Bohužel se tedy se sérií loučím a dál pokračovat nebudu...

11.07.2022 2 z 5

Zůstávám tu pro tebe Zůstávám tu pro tebe Zuzana Holčíková

Na tomhle příběhu je znát, že byl autorčin první. Je to vcelku dost lehké a naivní. Zamilování Terezy a Paula bylo velmi rychlé, skoro nepostřehnutelné, což mi jako romantičce trochu vadilo. Zároveň vše tak naivně hezky klapalo.. Ovšem poslední kapitola byla výborná a celou knihu hodně povznesla. Zuzčin styl psaní mám velmi ráda, jelikož je tak hezky citově zbarvený, ale tuhle knihu bych doporučila asi spíše mladším čtenářkám.
Je to taková sladká romantika :).

04.07.2022 3 z 5

Alex, léto a já Alex, léto a já Emily Henry

Emily Henry se znovu podařilo nám přinést výbornou oddechovou knihu, která je perfektní na léto k vodě. Loňský rok vyšla Letní sázka, která byla pro mě prvním setkáním s autorkou a jsem hrozně ráda, že po přečtení Alex, léto a já, jsem na autorku názor nezměnila, pořád je to parádní a vtipné čtivo.
Knihu sledujeme v rámci několika časových rovin a postupně se dozvídáme, jak se spolu Alex a Poppy seznámili a zároveň také to, co se mezi nimi stalo. Velmi jsem si ty návraty do minulosti užívala, protože obě postavy byly celkem odlišné a bylo zajímavé, jak se vlastně dali na škole dohromady :D.
Kniha je krásný příkladem hezkého přátelství, popisu příjemných emocí a je plná skvělých postav. Příběh se četl rychle, je to jednoduše čtivé a lehký humor byl skvělým přínosem :).

06.06.2022 5 z 5