tenax tenax komentáře u knih

Sharpovi střelci Sharpovi střelci Bernard Cornwell

Zatímco v chronologicky předchozích dílech série se autor dost drží historických faktů, tady je reálný pouze ústup britské armády ze Španělska před napoleonskými vojsky. Všechno ostatní je fikce, včetně boje o Santiago de Compostela. Je zde zřetelně patrné, že tento díl patřil do původní asi 12dílné série, kterou autor postupně doplňoval dalšími příběhy Richarda Sharpa v napoleonských válkách. Ale i když ty později napsané díly se mi zdají propracovanější a informačně „výživnější“, nemůžu jinak, než dát opět plný počet hvězdiček. Mám prostě pro autora slabost, nedokáže nudit, a i jeho popisy nejrůznějších detailů ze života, výzbroje a výstroje tehdejších vojsk jsou zajímavé.

05.07.2016 5 z 5

Tři případy a Nathan Heller Tři případy a Nathan Heller Max Allan Collins

Jsou to vlastně historické detektivky, odehrávající se v první polovině 20. století, protože vycházejí ze skutečných událostí a kriminálních případů americké historie. Jak sám autor píše: „Ač dějinné události jsou vylíčeny víceméně přesně (do té míry, jak to umožnil časový odstup a vzájemně si odporující literární prameny), fakta, dohady a představivost se tu zcela volně mísí, historické osobnosti tu vystupují vedle postav přetvořených i zcela vymyšlených – a ty všechny jednají a mluví tak, jak si autor zamane.“
A tak se tu vedle románových postav objevují třeba Eliot Ness, Erle Stanley Gardner, Ian Fleming nebo někteří známí chicagští gangsteři. Skvělé jsou charakteristiky postav, prostředí i dobové atmosféry. Závěrečné poznámky vysvětlují, co jsou fakta a co autorská licence, a svádějí k vyhledávání dalších informací o jednotlivých případech. Samotný Nathan Heller je typický soukromý detektiv, inteligentní, vtipný, trochu cynický, ale v každém případě sympaťák. Výborné oddychové čtení.

02.07.2016 5 z 5

Sharpova kořist Sharpova kořist Bernard Cornwell

Málo známá a velmi kontroverzní epizoda z napoleonských válek je Cornwellem popisována takřka minutu po minutě. Navíc využívá dodnes nevyjasněné záhady, proč Dánové svou flotilu raději nezapálili, aby do děje zapojil své románové postavy. Opět skvělé čtení se spoustou historických detailů, které ale vůbec nenarušují příběh. Jako v předchozích dílech je připojena situační mapka a na závěr vysvětlující historická poznámka.

14.06.2016 5 z 5

Noční můry Noční můry Cornell Woolrich

Skvělá kolekce povídek, tady by ani nešlo sestavit nějaký žebříček, protože všechny by patřily na nejhořejší příčku. A stejně skvělý je obsáhlý úvod a komentáře k jednotlivým povídkám od Woolrichova životopisce Francise M. Nevinse. Tahle antologie nemá chybu.

09.06.2016 5 z 5

Sharpův Trafalgar Sharpův Trafalgar Bernard Cornwell

Z mého pohledu zatím asi nejlepší (pokud je to vůbec možné) díl série o Richardu Sharpovi. Na pozadí napínavého a současně romantického příběhu je v knize neuvěřitelné množství detailů z konstrukce a ovládání tehdejších plachetnic, života a organizace posádek na nich. Vše vrcholí detailním, téměř minutu po minutě líčeným průběhem bitvy u Trafalgaru. Tradičně neschází ani orientační mapka a historická poznámka s dalšími podrobnostmi a statistickými údaji o bitvě. S nadsázkou by se dalo říct, že vše, co vím o bitvě u Trafalgaru, vím z této knihy.

31.05.2016 5 z 5

Podivné konce v českých dějinách Podivné konce v českých dějinách Jan Bauer

Pestrá směs osudů nejrůznějších historických osobností i „osobností“ je podána velice čtivým jazykem. Spousta podrobností a citací dobových zdrojů, mnohdy si protiřečících nebo vyvracejících tradované verze. Je to všechno psané stylem článků v popularizačních magazínech, ale právě proto zajímavé oddechové čtení, zábavné a přitom informativní.

25.05.2016 4 z 5

Odkaz run Odkaz run Michael Peinkofer

Zpočátku trochu nepřehledné střídání časových a místních rovin v jednotlivých krátkých kapitolách. Dějové linky se ale postupně propojují, doplňují a vysvětlují, takže nakonec vše do sebe perfektně zapadá. Proti prvnímu románu této minisérie je zde méně mystiky, a to je velké plus k uvěřitelnosti příběhu. Bohužel opět nedbalá redakční práce, hodně překlepů a tiskových chyb, takže se třeba na str. 331 objeví místo Walter Scott jakýsi Walter Sčoty. Ale to je celkem zanedbatelné, kniha rozhodně stojí za přečtení.

19.05.2016 4 z 5

Piráti svobody Piráti svobody Jindřich Marek

Kniha nabitá informacemi o málo známé části naší vojenské historie. Je znát, že autor se touto problematikou zabývá dlouhodobě, čerpá z archivů i z osobních vzpomínek účastníků a tak může uvést na pravou míru i některé tradované omyly a přinést mnoho dosud neznámých a nepublikovaných detailů. Obrovský respekt k jeho práci.

08.05.2016 5 z 5

Svět záhad a tajemství Svět záhad a tajemství Pavel Toufar

Autor podrobně rozebírá některé z permanentních záhad, tradovaných v literatuře a uvádí je na pravou míru. Zároveň je doplňuje spoustou technických detailů, zajímavostí a dává je do širších souvislostí. Velice fundovaná a zasvěcená práce, podle mě jedna z nejlepších, které u nás na tato témata zatím vyšly.

01.05.2016 5 z 5

Utajený vesmír Utajený vesmír Pavel Toufar

Velice zajímavá, informacemi a daty nabitá kniha. Množství údajů je sice na úkor čtivosti, ale jinak perfektní.

01.05.2016 5 z 5

Podvodníci na Hradě Podvodníci na Hradě Pavel Toufar

Zajímavý pohled na (nejen) rudolfinskou dobu, kdy se na Pražském hradě vyskytovalo nebývalé množství nejrůznějších podivných existencí. Téma atraktivní, zpracování trochu nepřehledné. Autor popisuje osudy osoby A, a když se protnou s osudy osoby B, tak se věnuje jí až do okamžiku, kdy se ta potká s osobou C a soustředí se na ni, aby se pak o pár stránek dál zase věnoval osobě A. Navíc i v rámci jednoho odstavce uvádí opakovaně u šlechticů všechny jejich predikáty, což je zbytečné a trochu to znepříjemňuje čtení. A škoda – pro nakladatelství MOBA bohužel příznačné – nedbalé redakční práce. Skoro na každé druhé stránce chybí nějaké písmeno na konci slova nebo je nějaký překlep. Ale přesto jde o zajímavý pohled na zákulisí našich dějin, trochu bulvární, leč poučný. Při čtení mě mnohokrát napadalo, jak málo se od té doby některé typy lidí změnily…

01.05.2016 4 z 5

Přísaha orků Přísaha orků Michael Peinkofer

Druhý díl série o Balbokovi a Rammarovi si drží stejnou úroveň jako první, tedy kopie Tolkiena, jen trochu okořeněná humorem. Ten plyne hlavně z povahových vlastností orků, kdy čest, přátelství a dodržování slova jsou považovány za hloupost a naopak zrada, podvody, chamtivost a vypočítavost jsou ceněnými charakterovými rysy správného orka. A tak se vlastně dopouštějí hrdinských činů omylem. Děj je sice docela napínavý, ale vcelku předvídatelný. Škoda, že samotný závěr je avízem na další pokračování, které u nás ale nevyšlo a asi nevyjde.

20.04.2016 3 z 5

Návrat orků Návrat orků Michael Peinkofer

Celkem zábavné nenáročné čtení, místy i napínavé. Humor trochu ze 4. cenové skupiny, jednoduché dialogy. Dost vykradený Tolkien naruby, chybí jen hobiti. Není to zrovna šálek mého čaje, ale číst to šlo a jsem zvědavý na pokračování, snad bude originálnější.

09.04.2016 3 z 5

Léon Clifton se vrací... Léon Clifton se vrací... Léon Clifton (p)

Tahle knížka se strašně těžce hodnotí. Z literárního hlediska by to byl asi nejspíš odpad. Ale jako nostalgický milovník braku a tzv. pokleslých žánrů vůbec musím ocenit kvalitní zpracování knihy, včetně zachování autentického dobového pravopisu a slovosledu. Zajímavé je také hojné používání přechodníků (…koupiv onen exemplář…, ...získavše papíry...). Vynikající je ilustrační doprovod, který přesně odpovídá žánru. A tak jako nadšený fanoušek nemůžu jinak, než dát plný počet.

26.03.2016 5 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Není jednoduché pro naše autory historických příběhů najít nové, originální prostředí a časové období. Jirásek, Svátek, Nižnánsky, Šimáček, Vondruška, Bauer, Vaňková a mnozí další už „prošťourali“ naši historii křížem krážem a různými způsoby. Červenákovi se to ale podařilo. Prostředí Horních Uher v době Rudolfa II. je atraktivní a barvité, svérázná dvojice hlavních hrdinů je originální, příběh napínavý, brutalita asi odpovídá době. Jediná moje výhrada je k označení historická detektivka. Dobrodružný román nebo thriller, to ano, a skvělý. Ale jako detektivku bych to nevnímal. V detektivce by měl být pachatel odhalen na základě dedukce, ne přiznáním na mučení. Nic to ale nemění na poutavosti románu, který láká k četbě pokračování.

11.03.2016 5 z 5

Dobrodružství kapitána Hatterase Dobrodružství kapitána Hatterase Jules Verne

Mrazivý román. Mrazivý nejen prostředím severních polárních krajů, ale zejména charakterem hlavního hrdiny. Hatteras je statečný, odhodlaný, nezdolný, ale zároveň bezohledný a ješitný fanatik, který je schopen obětovat cokoliv a kohokoliv, jen aby dosáhl vytčeného cíle. Podle toho také výprava probíhá. Jediným skutečně kladným hrdinou je doktor Clawbony, díky jehož neustálé dobré náladě, vzdělání a vynalézavosti příběh dopadne tak, jak dopadne.

09.03.2016 4 z 5

Smrt na jazyku Smrt na jazyku Jan Bauer

Třetí příběh dominikána Pavla ve službách Karla IV. se odehrává v letech 1350-52. Je stejně zajímavý jako předcházející díly, kdo nečte sérii chronologicky, o dost přichází, je zde mnoho odkazů na to, co se stalo dříve. Pavel je opět moudrý a nepřemožitelný, trochu středověký James Bond, Karel IV. na něj spoléhá, a když se neřídí jeho radami, málem to zaplatí životem. Nejde o nějakou alternativní historii, základní historická fakta sedí. A to, co k nim přidal autor? Mohlo to tak být, ale ani nemuselo, kdo to dneska posoudí? Rozhodně to láká k četbě dalších pokračování.

03.03.2016 4 z 5

Návštěva z pravěku Návštěva z pravěku Petr Ginz

Tahle kniha je jednou z nejobtížnějších k nějakému komentáři, protože vždy bude hodnocení ovlivněno tragickým osudem autora. Na jednu stranu očividně ještě dětský přístup k námětu, na druhou zdařilé napodobení jazyka a stylu Julese Vernea, které je obdivuhodné u třináctiletého autora. Kdyby měl možnost v dospělosti rukopis upravit, nejspíš by mnohé přepracoval a rozvinul, možná napsal úplně jinak, ale i tak jsem vděčný za možnost přečíst si něco tak zajímavého.

24.02.2016 4 z 5

Tenkrát na Západě Tenkrát na Západě Karel Jordán (p)

Takový přehled historie filmového žánru se dá pojmout dvěma způsoby – jako suchý výčet chronologie titulů, dat a jmen, nebo tak, jak se to povedlo Karlu Jordánovi. Sestavil nádherný průřez tvorbou filmových westernů podle jednotlivých oblastí vzniku. Popisy nejslavnějších a zajímavých filmů žánru, jejich lokací, herců, režisérů a autorů hudby jsou podány tak čtivým a zábavným stylem, že si čtenář ani neuvědomuje, kolik je v nich obsaženo faktů a zajímavostí. Jistě se v nich mohou vyskytnout chyby a nepřesnosti (viz níže Francoa), ale to nic nemění na skutečnosti, že jde asi o nejucelenější souhrn informací o filmovém westernu, který u nás kdy vyšel. A když je popsán tak košatým jazykem, plným neotřelých obratů a přirovnání, jde o báječné čtení i pro čtenáře, kteří nejsou tak zanícenými fanoušky westernů, jakým je zcela určitě Karel Jordán.

20.02.2016 5 z 5

Tygři sedmi moří 3.: Francouzští korzáři 1764 - 1856 Tygři sedmi moří 3.: Francouzští korzáři 1764 - 1856 Jacques Marseille

Dokončení přehledu francouzských korzárů, těch známých, méně známých i zcela neznámých, plavících se pod plachtami. Dát to dohromady vyžadovalo asi studium obrovského množství historických podkladů a dokumentace. Podle tiráže přeloženo z rukopisu, čili ani originál celého cyklu vlastně ještě knižně nevyšel. O to větší zásluha českého vydavatele. A již potřetí lituji vlastně nedůstojné formy vydání, tahle třídílná kniha by si zasloužila pevnou vazbu, velký formát a křídový papír na všechny doprovodné ilustrace, pak by to byl klenot knihovny každého fanouška této problematiky. A jen proto ubírám jednu hvězdičku celkového hodnocení.

13.02.2016 4 z 5