Smrt na jazyku

Do Prahy přijíždí uprchlý římský tribun Cola di Rienzo, aby přesvědčil nejmocnějšího evropského panovníka Karla IV. o nutnosti obnovení jednotné Itálie. Římského a českého krále tato myšlenka láká, ale pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic radí k opatrnosti. Přes jeho varování se Karel inkognito vydává do Itálie, ale nebýt jeho rádce dominikána Pavla, mohl se pro něj tento výlet stát málem osudným. Na půl roku zcela zmizí všem z očí a potácí se mezi životem a smrtí. Dokonce k němu nesmí ani jeho druhá manželka Anna Falcká. Zvlášť když ji někteří podezírají, že se krále pokusila otrávit?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/165175/smrt-na-jazyku-165175.jpg 3.840

V tajných službách Otce vlasti (3.)

Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Kniha Smrt na jazyku

Peti

Třetí díl o Otci vlasti, musím říct, že tento díl mě přišel méně čtivý a vlastně nevím, zda-li se mi úplně líbí činy dominikána Pavla - na mě to jsou asi již příliš velké intriky. Ale ve světě mocných to asi jinak nejde.

Kerberos

Bauer sice využívá známých dat o Karlu IV.,ale popisuje je tak,že s tím většina čtenářů nemůže souhlasit.

babystar
16.09.2018

Hrozně mne zajímalo, jak se autor popasuje s těžkým úrazem Karla IV., který ho na několik měsíců "přikoval na lůžko". A musím říci, že jsem byla spokojena. "Omáčka" kolem ochrnutí Karla se mi líbila. Dominikána Pavla, i když má být hýbatelem dějin, vnímám jako fikci, kdežto život Karla IV. jako skutečnost, a proto jsem zvědavá, co bude dál. Cesta k císařské korunovaci je lemována mnoha zločiny a intrikami, až je mi to trochu nepochopitelné. Ale vyznejte se v myšlení středověkého člověka...

TeaPeter
05.09.2016

Tenhle díl mi přešel nějaký rozvláčný, takový neslaný-nemastný. Doufám, že další díl to napraví.

tenax
03.03.2016

Třetí příběh dominikána Pavla ve službách Karla IV. se odehrává v letech 1350-52. Je stejně zajímavý jako předcházející díly, kdo nečte sérii chronologicky, o dost přichází, je zde mnoho odkazů na to, co se stalo dříve. Pavel je opět moudrý a nepřemožitelný, trochu středověký James Bond, Karel IV. na něj spoléhá, a když se neřídí jeho radami, málem to zaplatí životem. Nejde o nějakou alternativní historii, základní historická fakta sedí. A to, co k nim přidal autor? Mohlo to tak být, ale ani nemuselo, kdo to dneska posoudí? Rozhodně to láká k četbě dalších pokračování.

Ereniss
03.02.2015

Ne, že by se mi příběh četl nějak těžce. K plnému hodnocení mi v knize ale něco chybělo. Možná lepší propracovanost děje. Jak bych to řekla: bylo to takové nemastné neslané. Rozhodně upřednostňuji knihy pana Vondrušky. Pan Bauer mě neumí tolik zaujmout.

vincek1
27.12.2013

Hezká, čtivá kniha od autora, který patří k mým oblíbeným. Jak jsem již několikrát napsal ve svých komentářích, je zajímavé když autor dokáže napsat poutavý příběh vycházející z historicky známých faktů. Taková kniha potom pobaví i poučí a toho si já cením nejvíce. Doporučuji k přečtení.

Dandulka
02.12.2013

Moc hezky zpracováno téma Karlovy záhadné několikaměsíční nemoci. Autor zde uvedl obě možné verze a to jak údajný pokus o otravu Karlovou manželkou Annou Falckou, tak možné zranění při turnajovém klání. Kniha končí čekáním českého krále a římského krále Karla na římskou korunovaci na císaře.