Targa Dall Targa Dall komentáře u knih

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Kniha z doby, kdy lidé ještě mluvili upřímně a jednoduchými (nikoli primitivními) větami říkali, co si myslí.
Zapamatoval jsem si zejména tedy, že je třeba mít vlastní vojsko - uznávám, moc mě to neoslovilo. Co jsem si odnesl je analýza úspěchů vladařů současných (autorovi) a minulých.

09.04.2015 4 z 5

Duch Budó Duch Budó Ivan Fojtík

Hodně popisná kniha ve smyslu velkého množství statistických údajů a teorií. Proto bych řekl, že je spíše pro pokročilé cvičence, kteří pochopili již částečně sami. Eventuelně pro velmi nadšené a motivované začátečníky, kteří mohou přečtením udělat velký pokrok.

02.04.2015 4 z 5

Šňupec Šňupec Terry Pratchett

Dočítal jsem již po smrti Mistra, Sira Terence, proto byla najednou kniha daleko silnější.
Dávám 5 hvězd za úžasnou studii o rovnosti a lidskosti.
Lide skutečně často sklouzávají k výjimečným předsudkům a to může vést k zaslepenosti a smrtelnému zjednodušování.
V dnešní době je tato kniha více než vhodná! Vřele doporučuji!

24.03.2015 5 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Výborná kniha!
Dostal jsem ji darem, sám bych do ní asi nešel a teda popravdě, zpočátku mě to nechytlo - ale rychle to začalo. Jedná se o cca 300 stran a 3 příběhy. Jeden je lepší, než druhý. Pokud už jste zhltli Hru o trůny, budete znát i nějaké šlechtické rody (postavy ne, jsme časem před HoT).
Je tam akce, intriky, romantika, a je to teda bez sexu. Ale stejně super :)

10.03.2015 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

SK je génius. Mám pocit, že jsem děj knihy prožil. Popisné vyprávění mě vtáhlo, že jsem miloval a nenáviděl významné osobnosti Chester´s Mill. Posledních 200 stran (!) jsem přečetl skoro na zátah, nešlo odložit.
Zpočátku se kniha trochu vlekla, má skoro tisíc stran, ale zhruba v polovině se neskutečně rozjíždí všechny paralelní příběhy, aby se na konci spojily do srdceryvného a slzyvnhánějícího finiše.
100% doporučuji!!!

03.03.2015 5 z 5

Výborná kniha o paralelním světu. Některé záhady a nepochopení naší divné společnosti jsou teď snazší :)
Pro snílky ideální a pro romantiky povinné :)

08.02.2015 4 z 5

Biologie živočichů pro gymnázia Biologie živočichů pro gymnázia Jaroslav Smrž

Středoškolská učebnice, nepřekvapí, nezklame.
Četl jsem jí, abych se dozvěděl něco nového o zviřátkách a to se stalo :)

09.01.2015 3 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Dovolím si pár citátů:

* Pověst pokračuje, příběh nikdy nekončí.
* Geralt z Rivie by byl rád, že na něho po těch sto pěti letech lidé nezapomněli. Že nezapomněli, kým byl.
* Temnota stále existuje. Vždycky budou potřeba zaklínači. Aby se objevovali všude tam, kde budou užiteční. Tam, odkud se nese volání o pomoc. Aby přispěchali s mečem v ruce. S mečem, jehož lesk proniká temnotou, jehož záře rozhání stíny.

Geralt je zpátky. Rube nepřátele. Dělá půlobraty. Mámí ženy. Baví své přátele.
Je zpátky a skoro nic mu nechybí.

Ačkoli si myslím, že Pan Autor napsal tuto knihu v reakci na počítačové hry, nijak se s nimi nevypořádal. Může si to dovolit.
Během čtení jsem se cca 2x zamyslel nad časovým zařazením příběhu a myslím si, že by se o tom dalo diskutovat :)
Pět hvězd a jako další knihy si beru Povídky a Ságu!

Pověst pokračuje, příběh nikdy nekončí.

04.12.2014 5 z 5

Římské právo Římské právo Jaromír Kincl

Četl již jako student - nepochopil, nedocenil.
Po 2. čtu jako praktikující právník - je to supr! :) takto funguje soukromé právo a od účinností nového občanského zákoníku jsme Římu ještě blíže. Určité pasáže vhodné i pro neprávníky a to pro pochopení systému.

25.11.2014 5 z 5

Kam se poděl můj sýr? Kam se poděl můj sýr? Spencer Johnson

Ačkoli nemám moc rád knihy o osobním vývoji, tato byla fajn (za 5 *). "Kniha" je velmi stručná, a jak to bývá, příběh je velmi hutný. Upozorňuje nás na nutnost vnímat změny, akceptovat je a měnit se s nimi. Změn se bojí každý. Příběh mě donutil k zamyšlení a o tom to je :)

Doporučuji.

23.11.2014 5 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Jako právník jsem cítil povinnost si toto dílo přečíst.
Jsem ale velmi zklamán. Tušil jsem z hodin literatury, že Kafka píše o absurditě, ale Proce mě nejen nenadchl, ale dokonce zklamal. Ano, bylo to absurdní a osud K. mě štval, ale toto bylo až moc "ulítlé".

22.11.2014 3 z 5

Pracovní právo Pracovní právo Miroslav Bělina

Pracovní právo docela čtivě a docela stručně a docela přehledně.

17.11.2014 4 z 5

Hotel Babylon aneb Nechcete raději zůstat doma? Hotel Babylon aneb Nechcete raději zůstat doma? Imogen Edwards Jones

Je to spíše pro lidi, kteří pracují v hotelu. Ti se tam uvidí (to vím, od přítelky, která v hotelu pracuje).
Já v hotelu nepracuju, ale bavil jsem se královsky :) a hodně se naučil o pětihvězdách (tak to snad někdy využiji :-D ).

11.11.2014 4 z 5

Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách Zdeněk Šmíd

Vtipně napsané, svižné, kdyby to byl film tak je tam střih za střihem. Má láska k horákům pouze vzrostla :)
Útlá kniha, příběhové linie tam jsou prakticky dvě, jedna retrospektivní, na konci se spojí. Doporučuji pro pochopení horáků.

14.10.2014 4 z 5

Moje první knížka o kočkách Moje první knížka o kočkách Ingrid Andersson

Je to opravdu pro děti, ale mě jako pejskařovi to hodně pomohlo při seznamování se s těmito tvory :)

29.09.2014

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Supr legrace. Bude bavit i toho, kdo již viděl film, bo je kniha je "director´s version" :)
Jirotka / Saturnin je supr pábitel, unáší nás proudem slov a člověk ty (často) nesmysly jen hltá a královsky se baví.
Toto by mělo být v povinné četbě!
Za 5 a doporučuji!

29.09.2014 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

ty jo, nešlo. nedal jsem to :(

02.09.2014 2 z 5

Trh práce a diskriminace Trh práce a diskriminace Michal Hubálek

Název vystihuje obsah více než dobře. Jednotlivé kapitoly rozebírají různé druhy diskriminace na trhu práce.
Čtivě napsané, jde k věci, podrobné (ne puntičkářské).

29.08.2014 5 z 5

Dotek smrti Dotek smrti Laura Joh Rowland

Opět super! Strhující závěr, kde nešlo přestat číst.
Kniha nás (opět) zavádí do Japonska cca 19. stol. Se samuraji, bušidó, bojovým uměním, meči a vši touto romantikou :)

18.08.2014 5 z 5

Civilní právo procesní Civilní právo procesní Alena Winterová

Když jsem to četl poprvé na škole, tak jsem měl velké problémy.

Teď při opáčku při práci musím říct, že do práce super, ale pro studenty zbytečně podrobné.

11.08.2014 4 z 5