tanuki tanuki komentáře u knih

Intimní schránka Sabriny Black Intimní schránka Sabriny Black Emil Hakl (p)

Po chodníku se belhal postarší chlápek a pohvizdoval si. Právě pod oknem si stoupl ke stromu, podklesl v kolenou a začal tence, přerývaně močit. Na závěr vypustil hlasitý pšouk. Kradmo se ohlédl a uviděl mě sedět v okně.
"Chcaní bez prdu je jako láska bez mrdu," poznamenal suše.
Přikývl jsem. Vedle v okně sousedka zalévala kytky. Bylo na ní vidět, co si myslí. Chlapi hnusný, myslela si.

10.02.2015 4 z 5

Vila Inkognito Vila Inkognito Tom Robbins

str. 74:
Náboženství nás vedou k víře, že duše je ten nejvzácnější rodinný klenot a že nám je výměnou za naši tupou poslušnost uschovají ve svém sejfu, nebo ji aspoň pojistí proti ohni a krádeži. Jenže to se pletou.

21.01.2015 5 z 5

Příšerně nahlas a k nevíře blízko Příšerně nahlas a k nevíře blízko Jonathan Safran Foer

Nějak se mi to zdálo hodně podobné jako "Dějiny lásky", jako by se manželé při svém psaní dost ovlivňovali. Možná kdybych nečetl Dějiny lásky, dal bych o hvězdičku víc

str. 193:
Plachost, to je když odvracíte oči od něčeho, co chcete. Hanba je, když odvracíte oči od něčeho, co nechcete.

str. 195:
Ráda bych mu řekla to i ono. Ale věděla jsem, že by ho to zabolelo. A tak jsem to všechno pohřbila a ono to zabolelo mě..

19.01.2015 4 z 5

Rozšíření bitevního pole Rozšíření bitevního pole Michel Houellebecq

Na přebalu se píše, že "román kritika rozcupovala pro zvrhlé a pornografické pasáže". V textu samotném se téma sexu objeví asi ve dvou nebo třech jednoduchých nerozvitých větách, které snad nemůžou pořádně urazit ani upjatou učitelku náboženství na prvním stupni základní školy. Tady pan vydavatel trochu přestřelil.
Kniha je především o samotě, depresích a neschopnosti zapojení se do většinové společnosti. Nevím, čím čtenáře tato kniha tolik uchvátila. Asociální nesympatický hrdina se sklony k planému žvanění a pseudofilozofování mi lezl tolik na nervy, že jsem se s ním na poslední stránce s radostí rozloučil. :-)

20.11.2013 2 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Byla to láska na první pohled. Jeden oční kontakt a vnitřní magnet zafungoval naprosto spolehlivě. Přitáhl je k sobě silně a najednou bez sebe nemohli být. Zní to jako prefabrikovaná romantika, ale skutečnost je mnohem složitější. Jsme totiž v Nigérii a tamní společnost a rodinné vztahy fungují úplně jinak, než jsme v Evropě zvyklí. Zvlášť v případě, že se ženě v manželství nedaří otěhotnět, do věci se začne montovat tchyně a společnost přijímá polygamii jako něco běžného.

Ač mi příčina celé zápletky přijde vykonstruovaná a nereálná (hvězda pryč), tak všechno ostatní je popsané s velkým citem a pochopením. Pro bolest ze ztráty, pro bezmoc, pro tendenci upínat se ke stéblům, která mají tendenci se v našich prstech přetrhnout a uvrhnout nás do propasti vlastních běsů a trýzní. I když se to nezdá pravděpodobné, nikdy bychom neměli přestat doufat. Protože se může stát, že některé stéblo navzdory osudu bude dostatečně pevné a udrží tíhu celého lidského života.

07.04.2024 4 z 5

Andalusie Andalusie Brendan Sainsbury

Tentokrát v přímém souboji LP a RG zvítězilo jasně toto vydání LP. Příjemnější grafika, lepší mapy, popisy památek a měst dostatečné. Tedy že to je průvodce speciálně pro Andalusii, tak bych ho čekal mnohem obsáhlejší. Pár měst, o kterých jsem si chtěl něco přečíst, zde nebylo zmíněno ani jednoduchým heslem, přičemž turisticky určitě nejsou nijak opomíjená. Nicméně RG se taky moc nepředvedl, takže nakonec LP pro cestovatele po jižním Španělsku zůstává nejlepší volbou.

10.01.2019 4 z 5

O Smolíčkovi O Smolíčkovi František Hrubín

Někdy v létě jsem ji doma objevil a vzpomněl si, jaký to byl zázrak, že je ta kniha uvnitř plastická a pohyblivá. Krásné ilustrace, které pod rukama zvídavého dítěte ožijí. Co víc si přát...

22.11.2016 4 z 5

Slunce, Měsíc a Země Slunce, Měsíc a Země Robin Heath

Krásně graficky zpracovaná kniha, která se snaží ve zkratce přiblížit matematické zákonitosti, které existují mezi Zemí, Měsícem a Sluncem. Každá z krátkých kapitol by si zasloužila dlouhodobější studium a pátrání na Wikipedii, protože autor většinou čtenáře seznamuje se závěry, ke kterým vede dlouhá cesta. Bez této cesty je ale pochopení nastíněných závěrů náročné. Čtenář musí vstřebat poměrně velké množství termínů, které nepatří do jeho běžného pojmového aparátu - lunace, synodický měsíc, siderický měsíc, lunární uzly, drakonický rok, ekliptický rok, saros, stříbrná frakce...je toho tolik, až se člověku dělají před očima hvězdičky. :o)

12.09.2016 3 z 5

Vyděděnec a jiné povídky Vyděděnec a jiné povídky Howard Phillips Lovecraft

The Call of Ktulu. Písně se mohou jmenovat všelijak, ale tento název mi vždycky ležel v hlavě. Něco za ním vězelo. Něco tajemného. Nejdřív zvonivé vybrnkávání na nezkreslené kytary následované přechodem do tvrdší části, kdy kytary nekompromisně odsekávají rytmus, do něhož vtrhne nespoutané sólo plné napětí, které se po zničujícím ataku na posluchačovy uši přece jen uklidní a přejde zpět do tiché pasáže.
To byl důvod, proč jsem tuto knihu četl. Potřeboval jsem tu povídku poznat. Byla znepokojivá, stejně jako ty ostatní. Takovým starosvětským způsobem se snažila vzbudit strach, tíseň a obavy. Z věcí, které se kolem nás mohou skrývat a které nevidíme. Byl to téměř ten dětský strach z temných plesnivých koutů, šramotivých zvuků, tajných rituálů a neznámých stvoření. Které tam někde mohou být...

02.01.2016 3 z 5

Muriel a andělé Muriel a andělé Miloš Macourek

Saudkův styl kreslení je dokonalý a Macourkův příběh zase dostatečně šílený (možná až moc), aby udržel čtenářovu pozornost...kdo se rád dívá na krásné ženy a neohrožené muže v nebezpečných situacích, nechť neváhá ani na chvíli....:o)

16.08.2015 4 z 5

Vidění Vidění Vilma Kadlečková

Zpočátku se děj šine jen velmi pozvolným tempem. Na to, že se celá série pomalu schyluje ke konci, jsem čekal na pěti stech stranách více událostí. Dočkal jsem se ale až na posledních 100 stranách, kdy se všechno konečně dává do pohybu...a to hned na několika místech současně...:o)

14.03.2015 4 z 5

Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Douglas Adams

str. 23:
...když chce člověk něco opravdu pochopit, je nejlepší zkusit to vysvětlit někomu dalšímu. To vás donutí všechno si v hlavě pořádně srovnat. A čím je žák těžkopádnější a zabedněnější, tím víc musíte problém rozkládat do jednodušších a jednodušších myšlenek. A přesně to je podstata programování. Než nějakou složitou myšlenku rozložíte do menších kroků, které zvládne i blbá mašina, tak se samozřejmě o ní sám něco naučíte. Učitel se obvykle naučí víc než žák.

30.01.2015 3 z 5

Glennkill – ovce vyšetřují Glennkill – ovce vyšetřují Leonie Swann

Žádná ovce nesmí opustit stádo. Leda, že se vrátí.
Někdy je samota lepší.
Vždycky jsou nějaká slabá místa.
Myšlení pomáhá.

19.01.2015 4 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

str. 90/91:
"...zahleděla se do tmy a říkala si, kde asi sestra vězí. Utopila se v jezeře, unesli ji cikáni, srazil ji projíždějící vůz, napadlo ji automaticky; zdravý přístup je ten, že nikdy není nic tak, jak si člověk představuje, a tohle byl účinný způsob, jak vyloučit nejhorší."

19.01.2015 5 z 5

Dóm řetězů Dóm řetězů Steven Erikson (p)

První část pojednávající o Karsu Orlongovi je dokonalá. Nekomplikované přímočaré vyprávění, které je radost číst. Doufal jsem, že o něm bude většina knihy, ale nestalo se tak. Když se děj dostává na Raraku, tak začíná typické zahlcení postavami, které nejsou nijak zvlášť popsány, je jich hromada, různě mezi sebou intrikují a jejich motivy jsou zastřené a nejasné, i když se pomalu v průběhu vyprávění ozřejmí. Proti pouštním bojovníkům táhne armáda císařovny, což je další linka, ve které se nic moc neděje. Příběh Onraka a Trulla Sengara je opět zajímavější a pár věcí osvětlí. V linii Perela a Lostary se dokonce mihne milostný motiv, kterými autor výrazně šetří.

Opět se biju do čela v případech, kdy si staré postavy potřebují dát nová jména, jako by toho chaosu ještě nebylo málo. Na konci následuje již klasická řežba, kdy se s většinou těžce zapamatovaných postav navždy rozloučíme. Jsem zvědavý, jestli v některém dílu toto schéma bude porušeno. :o)

14.08.2018 3 z 5

Animálium Animálium Jenny Broom

Kniha, kterou je radost držet v rukou a listovat si v ní. Živočišná říše je rozdělena do několika skupin. Ke každé je uvedeno několik zajímavostí, opravdu jen pár vět, a ty jsou doprovozené úžasnými ilustracemi. Těžko říct, co je na těch obrázcích tak hezkého. Vypadají celkem reálně, přitom svým způsobem netradičně. Jsou líbivé, ale ne prvoplánově. Na to málo textu, co zde je, se v knize ale vyskytuje více chyb a překlepů, než je čtenáři milé. Hlavně nadpis "Plazy" na jedné straně vyloženě zamrzí...

20.04.2018 4 z 5

Srí Lanka - Turistický průvodce Rough Guides Srí Lanka - Turistický průvodce Rough Guides Gavin Thomas

V porovnání s Lonely Planet je Rough Guide pro Sri Lanku lepší volbou. Detailně popsané informace o památkách, historii, širších souvislostech a navrch pár zajímavostí a přehledné mapy. Jisté rezervy lze nalézt v informacích o dopravě, ale člověk si poradí i tak. :o)

31.01.2016 5 z 5

Loučení s Lennoxem Loučení s Lennoxem Raymond Chandler

Detektivka. Tento žánr v sobě nese jedno nepříjemné klišé. Čtete stovky stran, abyste dospěli k vysvětlení, které zabere pár řádků. Někdy vás to baví, někdy se to vleče. Aby to celé bylo zajímavé, bývá poměrně často příběh uměle vykonstruovaný. Vyskytují se v něm nepravděpodobné náhody, nepravděpodobné charaktery, nepravděpodobné situace a nepravděpodobné a nečekaně brilantní myšlenkové dedukce. Soukromý detektiv Marlowe je drsný, sarkastický, strohý a nepřístupný člověk. Neúplatný samotář. S pochybným šarmem a vstřícným vztahem k alkoholu. Na začátku příběhu se ujme nemohoucího opilce, který se bezmocně povaluje na ulici. Kdo z nás by to neudělal. Časem ho začne mít rád asi stejnou měrou, jakou mu leze na nervy. Jmenuje se Lennox a když se dostane do průšvihu, Marlowe mu bez řečí pomůže. Když se z průšvihu vyvine tragédie, odmítá se Marlowe smířit s oficiálním vysvětlením a šťourá se v té věci tak dlouho, dokud jí přijde na kloub. Nebojí se policistů, boháčů ani gangsterů. Na ničem mu nezáleží. Na sobě ze všeho nejméně. Vypije nějaký ten drink, dostane nakládačku, svede krásnou dívku. Prostě standardní vyšetřovací proces. Hlavně ale neztratí svůj smysl pro spravedlnost a cynický přístup k životu. A to je asi dobře.

08.12.2015 3 z 5

Bolševikova slabina Bolševikova slabina Lorenzo Silva

Cynický vypravěč, chytrý jak rádio, způsobí dopravní nehodu a tím se spustí sled události s nehezkým koncem. Po nehodě se začne chovat jak pošuk, nemístně obtěžuje poškozenou řidičku i její rodinu a do toho zahrnuje čtenáře svými rádobyvtipnými ujetými úvahami o fungování moderních korporací a utrousí i nějaké to překombinované životní intelektuální moudro, které by si klidně mohl nechat od cesty. Trochu se dá dohromady až po bližším seznámení s mladičkou Rosanou, ale pak se to stane...

str.140:
"Když je štěstí příliš velké, když někomu vyléčí příliš bolavou ránu, když je všechno příliš krásné, vyvstane v nitru rozumného člověka jediné tušení: něco půjde do háje."

22.09.2015 3 z 5

Srdce zmámené láskou Srdce zmámené láskou Miroslav Plzák

Není to moc obratně napsaná kniha, ale její informační hodnota to nahrazuje. Se spoustou vyřčených věcí lze polemizovat, nebo s nimi nesouhlasit, ale určitě je dobré nad nimi přemýšlet. S láskou se v životě setká každý, je dobré o ní něco vědět....

21.08.2015 4 z 5