tamara1351 tamara1351 komentáře u knih

Město v oblacích Město v oblacích Anthony Doerr

Za mě jednoznačně palec nahoru.Autor propojil minulost,současnost a budoucnost starověkým až archetypálním příběhem o cestě jedince za bezmezným štěstím a tento příběh se pak fakticky i přeneseně odráží v životech hlavních hrdinů.Dějové linky jednotlivých postav nejsou složité,ale autor dokáže vtáhnout do děje.Je to pocta nezlomnosti lidského ducha,je to o síle příběhů ,o naději a o tom, že na konci se vždycky vrátíme domů.

29.08.2023 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Tak opět,je to čtivé,má to šmrnc.Prostředí,postavy,vztahy,tohle autorka umí,ale detaily vyšetřování není čtenář schopen pobrat,je jich moc,často nikam nevedou,a aby z téhle změti někdo určil vraha pomocí logiky,musel by být génius,nebo Strike:).Za tohle musí hvězdičky dolů.

16.08.2023 3 z 5

Sněhurčina rakev Sněhurčina rakev Kerstin Signe Danielsson

Mé první setkání s autory a hned na "tykačku" :)))).Pomalý styl vyšetřování a pozvolné rozplétání minulosti mi neskutečně sedlo.I vedlejší dějová linka,která se patrně vine všemi knihami působila nerušivě ,byla dostatečně připomenuta, takže nejste úplně mimo.Za mě nadstandard ,podáno bez zbytečné brutality i bez zbytečné mainstreamové snahy zaujmout za každou cenu.

13.07.2023 5 z 5

Nebe Nebe Mieko Kawakami

Pro mě rozporuplná kniha.Téma šikany podáno bez servítků a přímo,ale filosofické rozvahy mi prostě neseděly do úst čtrnáctiletých dětí.Určitě se dá hovořit i o nějakém přesahu,ale forma podání zde zaostává.Také autorka načala některá témata,která dále nerozvinula a tím tyto pasáže postrádaly smysl .Konec příběhu rozhodně zaujme,ale ve mně, bohužel, větší emoce nevyvolal.

30.06.2023 3 z 5

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

Příběh je jednoznačně nádherně a citlivě zpracovaný.Název výborně vystihuje celkovou atmosféru knihy.Je to něco těžce definovatelného,snad intuice,hlas srdce,bzukot včel...,co vede hlavní hrdiny životem až k samotnému závěru.Nezáleží na ničem,jen jít po své cestě k cíli ke smíření a odpuštění...A pak jen napnout uši a nechat se vést šepotem až do rozkvetlého pomerančového sadu, natáhnout ruku a běžet....

09.06.2023 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Tohle byl můj omyl.Tzv.typický americký bestseller.Za mě to s literaturou nemá moc společného,spíše zábava,ale značně pokleslá.Jednu hvězdičku za to, že se to naštěstí četlo rychle.

23.05.2023 1 z 5

URaNovA URaNovA Lenka Elbe

Z této prvotiny jsem hodně rozpolcená.Nemůžu autorce upřít skvěle vybrané prostředí, nemůžu jí upřít občas fakt vtipné hlášky a ani nic nenamítám proti povedenému konci(kromě epilogu).Ale.....a těch ale je tu prostě hodně.Roztříštěnost,nuda,scény nikam nevedoucí,nuda,postavy nikam nesměřující,nuda,zmatek.Autorku ale nezavrhuji a s dalším dílem jí dám šanci:)

19.05.2023 3 z 5

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Geniální.Autor nepotřebuje žádnou důmyslnou zápletku,žádnou akci.Márquez je umělec,je pozorovatelem a zapisovatelem života,rozumí mu,zkoumá ho,obrací ho ze všech stran,zaznamenává neuchopitelné.Síla příběhu spočívá v zachycení neobyčejnosti každého lidského života.
"Uviděl v něm jeho nezdolnou rozhodnost,jeho neohroženou lásku,a s bázní pojal podezření, že je to život,spíše než smrt,co nemá hranic."

10.05.2023 5 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Čteno podruhé v rámci výzvy.Já se vážně nemohla začíst a prokousávala se tím horko těžko.Ve 14 letech jsem ale byla nadšená.Našla jsem ji na půdě.Celou knihu si babička složila a vystříhala z novin,kde Čachtická paní vycházela na pokračování .Dnes ale hodnotím přísněji,v mnoha ohledech mi to přišlo naivní a o mnohé náhody tu není nouze.Občas jako v Pytlákově schovance :))

20.04.2023 3 z 5

Propast Propast Jozef Karika

Já jsem spokojená,téma výborné,možná dojem trošku kazí opakující se detaily z jiných autorových děl,ale i přesto celkově spokojenost.Atmosféra se s postupujícím dějem mění z hororové až v téměř psychologickou hru se sebou samým,ale napětí jsem si v sobě udržela až do povedeného závěru.Cha,to je téměř sprunggeistovsky řečeno.:)

23.03.2023 4 z 5

Hendrixova kytara Hendrixova kytara Kateřina Dubská

Autorčiny knihy mám ráda,styl psaní není úplně tradiční,ale je to trošku jako byste poslouchali příběh kluka od vedle.Je to důvěrně známé, myšlenkové pochody postav ,díky kterým se děj posunuje dopředu jsou jako vaše vlastní.Jsou zde velmi dobře vystižené opakující se vzorce chování, které nás zacyklují v určitých vztazích a nedovolí nám se posunout.Autorka poukazuje na důležitost vymanění se z tohoto bludného kruhu, protože nikdy není pozdě.

20.03.2023 4 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Velmi povedená kniha na téma , které by mohlo dávat za pravdu všem konspirátorům.Děj mi opravdu trošku připomínal Stranger Things,ale vlastně mi to vůbec nevadilo,spíše naopak.První polovina za mě lepší než druhá,ale možná to taky bylo mým horším soustředěním na četbu,kdy moje osobní potíže se v tu chvíli zdály "hororovější "než události v knize:))))

22.02.2023 4 z 5

Ďáblova čísla Ďáblova čísla Vlastimil Vondruška

Věřím, že kniha má svoje obdivovatele,ale já to nejsem.

07.02.2023 2 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Tak toto bylo něco.Velmi svižně psané jako by lehkou rukou a k tomu kontrast ve velmi závažném tématu.Kniha je emotivní, zneklidňující,dostane se vám pod kůži Paralela lidského a vraního světa je geniální a konec mnohonásobně překračuje hranice všednosti.

03.02.2023 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Já jsem tedy mírně zklamaná.Vím,že autorka píše pro mladé,ale tohle bylo značně povrchní,i když tématu knihy nelze nic vytknout.Autorka převážně popisuje poslední týdny před pádem komunismu a tyto události se snaží napasovat na život jedné rodiny.Psychologie postav nulová a slibovaný vnitřní rozklad hlavního hrdiny nenajdete ani drobnohledem.Jediným plusem knihy je přiblížení těchto událostí porevoluční generaci.

01.02.2023 3 z 5

Ten, koho přece znám Ten, koho přece znám Mike Gayle

Tak tahle knížka opravdu nic moc.Já se prostě nudila,dialogy byly nezáživné, zdlouhavé.Emoce zde autor dávkuje účelově,podle šablony učebnice psychologie.Vše je naprosto zalito sluncem,vše je černé a pak bílé.Nic mezi tím neexistuje,postavy mění svoje postoje a dochází k prozření během chvilky,vše vychází,všichni žijí šťastně až do smrti.Možná by se měl autor zaměřit raději na pohádky.

25.01.2023 2 z 5

Vzpomínky na úhoře Vzpomínky na úhoře Anna Cima

Já autorce tleskám ve stoje a nestačím se divit,kam se posunula od Šibuje.Dle mého mínění autorka přerostla malý český rybníček a jako úhoř se dere k moři.Stvořila nádherný tajuplný deštivý příběh plný osudových setkání a temných i dojemných vzpomínek.Detektivní pátrání po zmizelých,mezisvět i hluboké lesy s pradávnými legendami tvoří kulisu pro tři ženské hrdinky stojící na prahu životních milníků.Závěr románu je naprosto strhující a voda něco odplaví,něco přinese..........ale úhoř,ten žije dál.

16.01.2023 5 z 5

Smrt na kůru Smrt na kůru Dalibor Vácha

Národ zbabělců? Není to spíše přesně naopak? Historie mluví jasně a jednoznačně mluví i činy, obrovské množství letošních darů pro různé organizace jsou důkazem,že nám osudy lidí ani zemí nejsou lhostejné.Možná jen máme strach.Strach být hrdí sami na sebe.

28.12.2022 5 z 5

Birthday Girl Birthday Girl Haruki Murakami

Kratičká povídka s nádhernými ilustracemi,ve které nebylo řečeno nic.........nebo bylo řečeno vše?

20.12.2022 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Tak se to autorce konečně povedlo,za mě mnohem lepší než předchozí díly.Vyšetřování mělo logiku, bylo systematické,stopy a náznaky se neztrácely ve změti postav a vedlejších příběhů.Jako hlavní linie je opět vztah obou vyšetřovatelů,který dokáže udržet napětí až do samotného konce a navnadit na další díl.Povedené čtení.

28.11.2022 4 z 5