svatas007 svatas007 komentáře u knih

Zvířecí statek Zvířecí statek George Orwell (p)

Knihu jsem několikrát četl a její příběh je dokonalý. Postupně sledujeme přerod společenství zvířat do zformované společnosti, kde existuje několik úrovní zvířat - od vládců až po dělníky. Najdete zde popis zvířat "mdlého" rozumu, až po ta, která jednají z pohnutek, které jim přináší snazší živobytí. Je to jasná alegorie lidské společnosti, která se zformovala ve státech východního bloku.
Najdete v ní všechny motivy s "pokroucenou" společností spojené - vládnoucí třídu, vykořisťované dělníky, využívání otrocké práce či "přepisování" historie dle toho, jak se to komu hodí.
Dnes je to již klasická kniha. Chtěl bych upozornit na nový překlad z roku 2022, který tuto již letitou knihu zpřístupňuje mladým - volí jazyk, který je jim bližší. Překlad se opravdu povedl.

20.10.2023 5 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Kniha mého oblíbeného autora je pro mne vždy svátkem. Kniha se točí kolem příběhu malého chlapce, který se z neznámých důvodů ocitne na velmi nepěkném místě a je podroben nepěkným výzkumům. Prostor s ním sdílejí další děti, které jsou podobně zmateny. Postupem času zjišťujeme zákonitosti onoho Ústavu. A na mysl se vám začne vkrádat jednoduchá myšlenka - má někdo právo, v zájmu ochrany velké skupiny lidí, určit, zda konkrétní jedinec "bude obětován"? Kniha je plná psychologického teroru, není typicky krvavá, jako to pan King dělá. Myslím si však, je že je kniha dost dobrá a poskytuje hodně podnětů k tomu, začít uvažovat o světě trochu jinak. Původní záměr nějakého vládního projektu se může vytratit, ale je zapotřebí to těm lidem, kteří v tom projektu figurují, nějak decentně sdělit a odstavit je. Snadno totiž mohou nabýt dojmu, že jsou nepostradatelní a mají právo využívat jiné v zájmu "vyššího principu".

20.10.2023 4 z 5

Pán much Pán much William Golding

Tahle kniha je dobrá v tom, že ukazuje, jak málo stačí k tomu, aby se jakékoliv společenství lidí, které je vystaveno extrémní situaci (zde ztroskotání na pustém ostrově), začalo chovat jinak, než velí (jakási) norma. Je úplně jedno, zda je to skupina malých chlapců či obyvatelstvo státu. Zkuste si třeba zjistit něco o Stanfordském vězeňském experimentu. Když máte dánu nějakou roli (nebo se v ní v extrémní situaci ocitnete), zvítězí to zvíře v nás. Prostě i tohle se může stát.
Příběh je velmi čtivý a nutí vás číst "furt pryč".

24.09.2015 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Jsem ročník narození 1974 a mám jakousi zkušenost s minulým režimem, i když jen jako dítě. Když jsem se ke knize někdy v devadesátých letech dostal a přečetl jsem si ji, poznal jsem, že i já jsem byl pomocí podobných praktik popsaných v knize manipulován.

To, z čeho mne mrazí nejvíc je fakt, kdy byla kniha napsána - v roce 1949. Autor s tím zjevně nemohl mít žádnou zkušenost, byla to jen jakási vize. Jak blízká, to se ukázalo až později.

Příběh je poutavý, poučný a kniha se dobře čte. Pokud se k ní dostanete z nutnosti, moc vás neosloví. Pokud vás však kniha zajímá, je perfektní. Je to ale pořádný psychologický nápor. Nejhorší je si uvědomit, že zvrácenost systému vidíte jen vy, jako čtenáři. Pokud vás obklopuje, zase tak podivné vám to nepřijde.

A nejhorší na všem je, že i po více než šedesáti letech od zveřejnění je ta kniha stále aktuální a stále hrdinům příběhu rozumíme.

11.09.2015 5 z 5

To To Stephen King

V roce 1993 jsem pracoval v knihkupectví, kde jsem tuhle knihu objevil. Byla moc tlustá a já do ní nakouknul. A koukal jsem do ní následující 4 dny a přečetl ji. Moc mne to chytlo a zajímalo, co se jako bude dít dál.
To byl stěžejní okamžik toho, že jsem knihu od té doby přečetl ještě několikrát. Příběh je dobře postavený a postavy vykreslené. Z knihy je cítit ta nálada, stres a napětí. Moc mne bavily dvě časové roviny příběhu.
Doporučuji ji přečíst, i když je vážně tlustá!

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Tato kniha, ke které jsem se dostal v podobě šesti pidi svazků, ve mne vůbec nevzbuzovala důvěru. Mám rád tlusté svazky Stephena Kinga. Ale jak jsem se začetl, bylo to něco nepředstavitelného. Příběh vás velmi rychle vtáhne a není vůbec jednoduše odhadnutelný. Navíc je to téma atraktivní - kdo by si nechtěl přečíst o masových vrazích čekajících na trest smrti...

Co se týká závěrečné pointy - je vcelku nečekaná a právě to dává příběhu tu tajemnost, protože pokud o konci nic nevíte, máte skládačku složenou jinak, ale nakonec se to změní. Vím, že se to s knihami obecně moc nedělá, nicméně filmové zpracování téhož (s Tomem Hanksem v hlavní roli jako Paul Edgecombem a Michaelem Clarke Duncanem v roli Johna Coffeyho) je jedna z mála výjimek, kdy je film lepší než kniha. Film vznikl za bedlivého dohledu Stephena Kinga a je to znát. Takže pokud jste knihu nečetli, máte slušné dilema - kniha nebo film? Ve chvíli kdy neznáte pointu, je příběh skvělý. Když už to víte, není to taková zábava. Musíte si prostě vybrat.

11.09.2015 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Jsem vlastně cílová skupina. Jsem o dva roky mladší, než Halliday a tak mu rozumím. Své mládí jsem prožil ve společnosti stejných her a stejného hardware. Spoustu hudby znám také. Baví mne samozřejmě srovnávat, jak moc jsme v osmdesátých letech byli u Československu "mimo mísu", a jistá bílá místa tam jsou, nicméně je to jen zpoždění. Příběh je brilantně vystavěn a když už si říkáte, že je to přece jasné, přijde zvrat. Zato jiné zvraty se dají předpovědět. Celkově se mi kniha líbí a protože jsem IT i profesí, mám k ní a k OASIS asi poněkud blíže.

16.06.2020 4 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Na úvod řeknu - kniha je dobrá, ale z mého pohledu to není detektivka. Je to spíše historický román, což autor přiznává i v doslovu a při věnování. Popisuje skotské kořeny kanaďanů. Detektivka není nijak zvláště propracovaná, je to spíše povídání o relativně banálním mordu na pozadí úplně normálních mezilidských vztahů. Ať to každý vidí jak chce, silnější motiv je popis událostí zhruba 150 let zpět, ale tam žádná detektivní záhada není. Jistě je to zajímavý a krutý popis událostí z té doby, jenže...

Co mne vyloženě překvapilo je otevřený popis toho, jak v Kanadě přistupují k francouzštině a angličtině. Dosud jsem si myslel, že lidé zde mluví oběma jazyky, ale dozvědel jsem se, že tomu tak není a dokonce i v řadách prominentních vyšetřovatelů. Také bych knihu doporučil jako studijní materiál k současné uprchlické krizi v Evropě. Některá témata jsou hodně aktuální.

18.11.2015 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Tato kniha popisuje Zemi, která má po specifické katastrofě specifické problémy. Hlavní hrdinové řeší osobní problémy svého svědomí - pomáhat po katastrofě postiženým nebo se spíše soustředit na "zdravé" jádro civilizace?

Kniha o tom, jak vás malá osobní tragédie může ochránit před tragédii ohromnou a o vnitřní síle, která se vám v nově formovaném světě bude zatraceně dobře hodit.

Kniha je dobře čtivá a napínavá. Řadím ji ke klasickým dílům sci-fi literatury. I když je z roku 1951, příběh funguje i dnes.

09.10.2015 5 z 5

Volha Volha Karel Hynie

Seriál v ČT natočený podle knihy už skončil a přiznám, že to byl důvod, proč jsem se do knihy začetl. Jsem ročník 1974 a tak si dobu "normalizace" trochu pamatuji v podobě školy, pionýra a navíc Ostravska, kde jsem se narodil. Nedokážu úplně plnohodnotně docenit, jestli jsou v knize správně detaily, ale předpokládám, že ano. V mnoha ohledech byla tahle doba zvláštní. Našlo se v ní dost lidí, kteří jen chtěli žít v klidu a přitom budovat svou vlastní kariéru. Líbí se mi, že v knize vlastně není nikdo "na správné" straně. Každý s dobou bojuje po svém a v rámci svých možností. To, co je nejvíce alarmující je, že si Standa Pekárek vybírá jen cestu šmeliny a klientelismu k tomu, aby se on měl dobře. A je jedno, jestli to bere skrz své známosti, nadřízené, STB nebo sexuální aféry. Nabízené možnosti si užívá plnými doušky. Jeden by řekl, že s příchodem do světa demokratického bude takový člověk odepsaný, ale opak je pravdou. Kontakty a vazby zůstaly, lidé fungují vlastně stejně. Strašidelné je to, když začne Standa tvrdit, že se vlastně nikdy neměl tak špatně, auta má, našetřeno a že to vlastně mohl mít každý. Je to vlastně prototyp obyvatele této země, který plyne s dobou a je dostatečně cynický, aby se soustředil jen na sebe a ne na dobu kolem sebe. U někoho jen smysl života, u někoho jen nedostatek odvahy se proti tomu postavit. Kniha je rozhodně zajímavější než seriál, minimálně v tom, že porevoluční dobu mapuje, ale chápu že pro potřeby seriálu je to už nezajímavé. Moc se mi líbí styl mluvy zachycený v knize. Kniha je takovým střípkem do mozaiky popisu tehdejší doby. A rozhodně lepší, než nějaké Vyprávěj.

16.05.2023 4 z 5

Pohádky Pohádky Miloš Macourek

Jako dítě jsem na téhle knize vyrostl. Pořád jsem se na ni odkazoval, ale nikdo ji neznal. A pak přišly první referáty o knihách, které jsme četli. A já se samozřejmě vytasil s touto knihou. Způsobil jsem pěkný poprask, protože kupodivu nikdo tuhle knihu neznal! Pohádky v ní jsou prostě úplně jiné, než všechno ostatní. Mimo jiné zde zmiňované mám taky rád tu o tom, jak se holčička stala neviditelnou, protože se pořád špinila inkoustem až jí dali do vany se zmizíkem. A je s podivěm, že i po 40 letech ty pohádky pořád fungují. Hledáte-li knihu plnou humoru a fantazie, čtěte tuhle.

05.12.2017 5 z 5

Pořídil jsem si tuto knihu jen tak. Protože pracuji jako "ajťák" docela mne oslovilo, kolik z moderního světa je v knize obsaženo. Navíc to má i hlavu a patu. Děj knihy má ukázat, že s dravým mládím se má počítat, protože může významně přispět k řešení záhadných problémů dnešního světa.
Dějová linka je velmi zajímavá, protože poměrně dlouho vás autor ponechá v nevědomosti, ale přitom do vás již sází semínko pochybností. Hlavní hrdina je trochu podivný v tom, že sám jakoby nedělá nic, jedná až poté, co ho někdo navede nebo přikáže, aby na něco přišel.
A nakonec je v knize popsán odvěký model toho, že nové je lepší než staré, ale zároveň staré může přinášet jistou kvalitu právě proto, že to je staré a nemáme se toho zbavovat proto, protože je to staré. A jisté tradice a úcta taky není k zahození, ale nutně to neznamená, že si před ní sedneme na zadek. Zároveň zjistíte, že pravidla jsou pravidla, ale někdy je dobré je porušit, abyste vzápětí mohli vymyslet nová...

29.04.2016 4 z 5

Vesaliovo tajemství Vesaliovo tajemství Jordi Llobregat

Velmi zajímavá kniha, která nedává moc času na oddych. Má obdobnou konstrukci jako knihy Dana Browna tj. historická fakta (známá i neznámá) vykládá čtenáři a přitom tahá za nitky představivosti a alternativního výkladu minulosti. Tahle hra mne baví.
Příběh je vystavěn tak, že zasazením do současnosti by zaprvé nebyl tak efektní (mužský versus ženský svět) a autor by se musel více zajímat o současné technologie. V této knize si vystačí s málem (elektřina je vrcholem technologie a také slovy klasika jsme stále ještě ve století páry), ale akční podání některých scén by se neztratilo ani v současnosti a je vidět, že se jimi autor inspiroval (třeba honička v kočáře).
Sedí mi i poučný výklad některých faktů důležitých pro posun v ději. Závěr je jasný - máte-li načteného Browna - čtěte i tuto knihu. Chcete-li děj z jiného než anglofonního světa, máte šanci. Kniha se, dle mého, povedla.

29.04.2016 5 z 5

Zapadákov Zapadákov Jeffery Deaver

Právě jsem dočetl knihu, která je velmi dobrým krimi románem. V podstatě se v ní řeší jeden hlavní případ související s člověkem, který má zvláštního koníčka. Zároveň však nakousneme i příběh jiný - tuctovější, který se celou dobu drží v pozadí.
A nakonec se oba případy propojí do celku a vy zjistíte, že vše je jinak. Je to další román, který mimo vyšetřovacích metod podrobněji rozebírá vztahy na pracovišti a v rodině a zároveň ukazuje i relativitu vztahů, událostí či osob. Ačkoliv se to tak nejeví, oslavuje román pravé "americké" hodnoty tj. uvědomělí občané a ti zlí (ať už zločinci či policisté). A rodina, která je nadevše.
Po celou dobu čtení jsem si myslel, že jsem celkem v obraze, jenže pár drobností nakonec vyznění kompletně změnilo. A možná jsem byl trochu zaražen tím, kolik věcí před námi autor skryl. prostě vám nakonec musí odvyprávět "korektní" fakta a vše je rázem jasné. Což podle mne není úplně fér. Kniha není v podstatě tak krvavá jako jiné, ale napětí ji nechybí. I překlad je vcelku fajn, pár drobností by se našlo, ale nic podstatného.

09.11.2015 4 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Kniha je dobrá a zajímavá a úplně jiná, než všechny Kingovy ostatní. Je spíše bližší sci-fi než hororům, které King obvykle píše. Obsahuje základní a velmi jednoduchou premisu - co se stane, když budete moci cestovat v čase a jak se na tom všem projeví tzv, efekt motýlích křídel.
Příběh je velice poutavý a propracovaný a musím se přiznat, že mi trochu vadilo, že je v něm spoustu balastu, než se začne řešit to hlavní. Ale nakonec je to fajn abyste pochopili, že i hlavní hrdina trochu zestárne a co je za tím, že reaguje tak, jak reaguje.
To co mne vyloženě zklamalo, je vyprávění příběhu po hlavním aktu samotném. Mám-li být upřímný, docela bych to líčení zkrátil nebo možná i vynechal. Přišlo mi to úplně mimo původní osu příběhu a i vzhledem k tomu, že žijeme v době hodně vzdálené od té původní v knize, i nerealistické.

25.09.2015 5 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Knihu jsem si velmi oblíbil. Je v ní geniálně popsané jedno menší město v USA a charaktery jeho obyvatel. Staré křivdy, nové křivdy. Zároveň je fascinující, jak malé neplechy zapadnou do sebe a hned to vypadá tak, jak to vypadat má a naštve to toho, koho to naštvat má.
Princip přenesené odpovědnosti funguje a správná motivace je nadevše. Jen ten konec je takový až moc magický. Ale dejme tomu.

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

O téhle knize (a vlastně o celé trilogii) jsem toho moc nevěděl. Pak se u nás objevil Ježíšek a přinesl mi celou trilogii. Trvalo mi přesně 14 dní, než jsem dočetl poslední stránku. Tohle byl pro mne prvotní impuls začít se zajímat o "severské" detektivky.
Celý příběh je skvěle napsaný a první díl vás velmi rychle vtáhne do děje. V textu je neustále přítomno napětí a už když si myslíte, že je vše v pořádku, přijde zas něco. Ohlížíte se přes rameno, jestli vám něco nehrozí. Objevují se hrdinové, kteří jsou sympatičtí, ale ke kterým si vytvoříte takový nejasný vztah, protože to nejsou zrovna vzorňáci ve všem, co dělají.
A taky jsem byl párkrát ve Stockholmu a zamýšlel jsem se nad tím, kde jsou místa o kterých Larsson píše. Navíc se mi příběh tak líbil, že mám strach podívat se na zfilmovanou verzi. Určitě by mi tam něco chybělo.

24.09.2015 5 z 5

Život je jen náhoda Život je jen náhoda Rosa Liksom (p)

Mám rád skandinávské filmy a detektivní knihy. Tahle kniha povídek je něco mezi tím. Miluji absurdní situace a nečekané zápletky/pointy. Těch je v knize neskutečné množství. Prostě nevíte, jestli se smát nebo zůstat vážný. Kniha je ideální na čtení do MHD, jednotlivé povídky vás nezdrží. Zároveň nemá smysl přerušovat čtení povídky uprostřed děje, zapomenete, co se dělo.
Velmi zajímavý je jazyk, použitý v knize. Občas je to nářečí, občas je to slang a nutno dodat, že překladatel odvedl velmi dobrou práci. Dodává to knize na autentičnosti hrdinů. Hned od počátku víte, s kým máte tu čest.
Autorka se trefila do mého stylu humoru a královsky jsem se bavil. Ale humor je hodně specifický a není pro každého.
Pokud chcete podobně vystavěný film, zkuste Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě...

20.10.2023 5 z 5

Tohle je pokračování příběhu prvního dílu. Hrdinové jsou stejní. Příběh je dobře zpracovaný. Nemá sice takový spád jako díl první, ale nudit se nebudete.
Co mi osobně vadilo nejvíce, je to, že to co fungovalo v prvním díle a bylo příjemné osvěžení - odkazy na popkulturu z 80. let, tady už nefunguje, protože těch odkazů je neskutečně mnoho. V prvním díle bylo spoustu globálních odkazů a fungovalo to. Teď jich je hodně, ale míří kompletně do USA a u nás spoustu věcí neznámé. Není tedy jednoduché říct - když jsem byl malý, taky jsem to poslouchal/viděl. A i souboje s jsou psány pro fanoušky, takže mne některé odkazy úplně minuly. A pokud vazba nefunguje, nudite se. Vlastně se nestalo nic nového - druhý díl je prostě horší, než první. Ale za přečtení stojí.

19.10.2023 3 z 5

Nejhorší děti na světě 3 Nejhorší děti na světě 3 David Walliams

Třetí díl velmi zábavné série o dětech, které všichni známe, ale nikdo s nimi nechce kamarádit. Tohoto autora si naše děti zamilovaly a český překlad je také skvělý - jen na něm stojí spousta hříček a líčení. Kniha má svá hluchá místa, ale na druhé straně zase místa, kde budete řvát smíchy. Autor je ve svém vyprávění velmi vynalézavý. Varování pro rodiče - pokud se u vás v rodině nemluví o krkání, prdění či snad zvracení, knihu rozodně dětem nekupujte. Kniha je psána s velkou nadsázkou a tak stojí za to s dětmi diskutovat o tom, co je a co není reálné. Já jsem ale byl velmi nadšen, protože ani tato kniha nevyčnívá z trendů a příbehů, které autor rád zpracovává. A ani není nutné číst předchozí díly knihy, nijak na sebe nenavazují a dají se číst v libovolném pořadí.

21.06.2019 5 z 5