StrYke StrYke komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malý princ je multigenerační veledílo, které pro pohádkovost a roztomilé kresby ocení mladší čtenáři, stejně jako dospělí pro často skryté, ale hluboké myšlenky. Každý si v něm najde něco svého, mou nejoblíbenější pasáží je rozmluva prince s liškou a v závěsu cestování po planetách. Všem lze jen vřele doporučit.

30.07.2023 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Když jsem Proměnu četl k maturitě, příliš se mi nelíbila. Když jsem ji nyní poslouchal jako audio, byl jsem mile překvapen. Je pravdou, že dějová linka je jednodušší, jak však bývá u novel zvykem, ale samotná proměna Řehoře mě velice bavila. Po přečtení komentáře od "LukasB.453", který mi na dílo poskytl nový úhel pohledu, mi přijde Proměna ještě o něco zajímavější. Chápu však každého, koho nebude bavit nebo ji náležitě neocení, protože jsem se mezi takové dlouhou dobu také počítal.

28.07.2023 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Farma zvířat je v mnohém velmi podobná románu 1984. Popisuje stejný režim i stejnou beznaděj, jen odlišnou, možná o něco stravitelnější formou. Opět jde o skvělé, nadčasové dílo, ze kterého bychom si měli brát ponaučení i v dnešní době. Musím však nesouhlasit s některými místními komentáři, že Farma zvířat je vhodnou četbou i pro děti. Nemyslím si, že je dobré s tímto dílem seznamovat někoho, kdo nemá šanci jej pochopit a patřičně ocenit. To, že v něm vystupují zvířátka, totiž neznamená, že nejde o velmi skličující příběh, který, nevím jak ostatní, jsem byl schopný pochopit nejdříve na střední škole. A po několika letech, kdy se mi opět dostala Farma do rukou, jsem jí ocenil ještě o poznání více.

25.07.2023 5 z 5

Temná zima Temná zima Flint Maxwell

Já budu ke knize kritičtější než kolegové. Stejně jako v předchozím díle, i zde jsem měl veliký problém s trapnými a infantilními dialogy mezi postavami, které tvoří nezanedbatelné procento textu. Zatímco ve Vánici se to dalo omluvit předpokladem, že autor chtěl čtenáře seznámit s hlavními hrdiny, v druhém díle bych mnohem více ocenil nějaký děj a akci. Toho jsem se však nedočkal. Příběh se za těch 200 stran sotva pohne. Snad ani nebudu zmiňovat extrémně nesympatického hlavního hrdinu a skoro úplnou absenci přízraků nebo jakéhokoliv jiného náznaku hororu. Za mě tedy velké špatné. Dokonce i o něco horší než první díl, ve kterém se alespoň něco stalo.

21.07.2023 1 z 5

Poslechnuto jako audiokniha namluvená Pavlem Zedníčkem. Předposlední kniha vyprávějící o Harrym navazuje plynule na události předchozího dílu jak dějem, tak ponurou atmosférou. Úsměvných pasáží o něco ubylo, přičemž části s profesorem Křiklanem, které pravděpodobně měly tento úbytek kompenzovat, na mě působily spíše zvláštním dojmem. Naopak se autorka více věnuje minulosti a motivům hlavních postav, což ve filmovém zpracování zoufale chybí a co je nejspíš to nejzajímavější na celé knize. Stejně jako všechny předchozí díly bez rozdílu, přečtení šestého dílu Harryho Pottera můžu všem jen vřele doporučit.

17.07.2023 5 z 5

Běsnící mumie Běsnící mumie Jason Dark (p)

Bohužel, Běsnící mumie byla zklamáním. Že půjde o čtení naivní a hloupé mi bylo předem jasné, ačkoliv má očekávání byla několikanásobně překonána. S čím jsem ale nepočítal byla příšerná nezáživnost celého příběhu. Když jsem zrovna nekroutil hlavou nad občasnými "akčními", afektovanými a zcela nelogickými scénami, nudil jsem se u "vyšetřování". Pokud nejste dítě, tuto novelu nedoporučuji.

10.07.2023 odpad!

Když jsem četl sbírku hororových povídek E. A. Poa k maturitě, příliš mě nebavila. Nyní jsem se k ní po letech vrátil a musím říct, že jde o dílo vskutku mistrovské. Z téměř každé povídky je cítit deprese a tíseň, a i když některé příběhy jsou svým dějem předvídatelné, lze to obhájit dobou, ve kterých byly napsány. Konkrétně v této sbírce mi chyběl ikonický Havran a Vraždy v ulici Morgue. Jinak jsou zde vesměs velmi kvalitní povídky (především Černý kocour, Král Mor, Zánik domu Usherů a Zrádné srdce). Jediné dvě, které mě příliš nebavily, jsou Démon zvrácenosti a - paradoxně - vlajková Jáma a kyvadlo. Přečtení této či podobné sbírky bych doporučil každému, je třeba však znát a brát v potaz roky vzniku jednotlivých povídek a život samotného autora.

10.07.2023 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Po přečtení knihy "Svědectví o životě v KLDR" a krátce poté i "1984" mi přijde velmi znepokojivé, jak nadčasové toto dílo je.

03.07.2023 5 z 5

Buddhismus v otázkách a odpovědích Buddhismus v otázkách a odpovědích Vít Kuntoš

Taková tenká, milá brožura, zaměřující se spíše na praktickou část buddhismu než na teoretickou a klouzající po zvolených tématech jen velmi, velmi povrchově. Umím si představit, že po jejím přečtení se kdejaký čtenář do tohoto "náboženství" a s ním souvisejících meditací ponoří, já jsem si však od jejího obsahu sliboval něco trošku jiného :).

29.06.2023 3 z 5

Jeptiška s ďábelským spárem Jeptiška s ďábelským spárem Jason Dark (p)

Žijeme ve světě, kde k vystrašení čtenáře již nestačí prostý duch ani duch jeptišky. Je potřeba ducha jeptišky s ďábelským pařátem. Krátký příběh, který o ní vypráví, je sice velice zábavný, kvalitativně se však řadí do těžkého béčka, možná až céčka. Postavy jednají nelogicky a dospívají ke správným závěrům zcela nepřirozeným, nepochopitelným způsobem. Jeptiška není příliš děsivá a není ani vysvětleno, kde se vzala a proč vraždí. Na druhou stranu, pokud měl autor předem daný počet normostran, dokázal vyprodukovat příběh sice velmi hloupý, ale také zábavný.

22.06.2023 2 z 5

Hřbitov nevěst Hřbitov nevěst Tomáš Boukal

Mně se kniha velmi líbila. Především pro její tísnivou, ponurou atmosféru a dobrý popis drsné sibiřské krajiny, jejích obyvatel i tamějších zvyků. Z textu lze snadno poznat, že T. Boukal takové prostředí sám důvěrně zná. Slabší stránkou knihy je však samotný závěr, který mi přišel takový... nedotažený. Pravděpodobně šlo o autorův záměr (ne každý příběh nutně musí končit vysvětlením a ukončením všech dějových linek), ale mně to nějak nesedlo.

21.06.2023 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Výborně koncipovaná kniha s krásnými ilustracemi! Je neuvěřitelné, že někde na světě zůstává takové místo, jako je KLDR. Z některých příběhů mi běhal mráz po zádech, buďme vděční za to, kde žijeme. A malá poznámka: V rámci čtenářské výzvy 2023 nerozumím zařazení do kategorie "Kniha o boji za lidská práva", když tady se o lidská práva vůbec nebojuje.

19.06.2023 5 z 5

Záhadný jezdec Záhadný jezdec Leslie Garber

Příjemné retro čtení s přímočarým, předvídatelným příběhem a s gradací děje podobnou řadové epizodě Scooby-Doo. Přidanou hodnotou Záhadného jezdce je, že takhle hloupé horory, které by se mohly klidně vyprávět někde v lese u táboráku, už se dnes nepíší :).

16.06.2023 3 z 5

Zelená krev Zelená krev Robert Lawrence Stine

Zelená krev má rychlý spád a její krátké kapitoly vždy končí tak, že se od ní lze jen obtížně odtrhnout. Být mladším čtenářem, tak si její čtení určitě užiji ještě mnohem více :).

13.06.2023 4 z 5

Pryč z jejich myslí Pryč z jejich myslí Clifford D. Simak

Po rozpačitém začátku se kniha rozjela a když jsem příliš neuvažoval nad její logikou, chvílemi jsem se velmi příjemně bavil. Škoda toho konce, který mi přišel uspěchaný a nedokončený.

05.06.2023 3 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Poslechnuto jako audiokniha namluvená Pavlem Zedníčkem. Na Fénixově řádu se mi velmi líbí, že téměř všechny postavy, které známe z předchozích dílů jako nevyvratitelně kladné, jsou ukázány v jiném, poněkud pochmurnějším světle. Nabývají tedy na své reálnosti, ať už mluvím o Harrym, kterým cloumá puberta (kterou některé místní rozumy nepochopily a absenci vysvětlení Harryho zvláštního chování berou jako nedostatek) či o komkoliv jiném. Sebevíc je příběh temný a depresivní, některé pasáže mi vykouzlily upřímný úsměv na tváři, což se mi u knih moc často nestává - především některé závěrečné části (menší nápověda: mimino a mozek). Kniha je ve spoustě věcech výrazně odlišná od svého filmového zpracování a spoustu věcí, nad kterými jsem se dosud ve filmu nezamýšlel či mi nebyly jasné, vysvětluje. Doporučil bych ji proto každému, kdo se chce o kouzelnickém světě dozvědět co nejvíce.

02.06.2023 5 z 5

Minotaurus Kaz Minotaurus Kaz Richard A. Knaak

"Byl to člověk středního věku, jehož nejvýraznějším rysem byly rychle řídnoucí vlasy." Největším nedostatkem této knihy je zpočátku téměř neexistující příběh, který sice pozvolna nabývá na nějaké podobě, ale zároveň působí dojmem, že sám autor do poslední chvíle nevěděl, o čem chce vlastně psát. Děj je protkán všelijakými klišé a přestože po stylistické stránce se čte kniha poměrně dobře, budování nějakého napětí či vyvolávání strachu čtenáře o postavy nebude Knaakovou nejsilnější stránkou. Zájemce o Minotaura Kaze bych od přečtení vyloženě neodrazoval, rád bych ale varoval, že investuje svůj drahocenný čas do knihy, která u něj pravděpodobně po pár týdnech upadne do zapomnění.

30.05.2023 3 z 5

Justina a Julietta Justina a Julietta Donatien Alphonse François de Sade

Stejně jako 120 dnů Sodomy, i tato kniha se mi velmi špatně hodnotí. První část vyprávějící o Justině se mi líbila více, protože jsem v ní nacházel alespoň nějaký děj. Vyprávění o Juliettě v druhé části je pak plejádou stále se stupňujících zvráceností i bizarností, nad kterou i dnes citlivější povahy musí kroutit hlavou. Nicméně, nevím, jestli to bylo dáno pisatelským umem de Sada nebo skvěle odvedenou prací obou neznámých překladatelů, ale stylistika textů se mi natolik líbila, že jsem celou knihu přečetl téměř jedním dechem.

19.05.2023 4 z 5

Goblin Goblin Jim Hines

Goblin je pro mě knihou dokonalou, s nesmazatelnou emocionální stopou. Když jsem jej poprvé četl v době jeho českého vydání jako mladý, začínající čtenář, byl jsem jím tak nadšen, že jsem si začal pořizovat další fantasy knihy, které, jak jsem doufal, budou alespoň podobné. Nic tak výborného jsem však nenašel a proto jsem se stále opakovaně vracel ke Goblinovi. S menšími či delšími odstupy jsem ho přečetl několikrát, byl se mnou při zimních večerech v teple domova, na kamenité pláži na Krétě či ve stanu při sjíždění rakouské divoké řeky. Netrpělivě jsem čekal den po dni na české vydání jeho dalších dvou dílů, které sice již nenabyly nedosažitelných kvalit prvního Goblina, ale ani jeho odkaz nezahanbily. Díky za tuto knihu!

13.05.2023 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Poslechnuto jako audiokniha namluvená Pavlem Zedníčkem. Příběh postupně graduje a dětské čtení se výrazně mění na něco temného, chvílemi až depresivního. Kniha je velmi obsáhlá, navzdory tomu jsem nepociťoval žádná hluchá místa, kdy by mě děj přestával bavit. Stejně jako u předchozích dílů, nejvíce mě bavily ty části, které ve filmu chyběly nebo se od něj nějakým způsobem lišily. A takových částí je čím dál více.

03.05.2023 5 z 5