Goblin

Goblin https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507/bmid_goblin-k4P-507.jpg 4 111 13

Goblin série

1. kniha série Goblin. Goblin Jig touží jen po klidu. Už pochopil, že jedinou šancí, jak se dožít vysokého věku, je neplést se silnějším členům tlupy pod nohy. Když Jigovu hlídku přepadne skupina dobrodruhů, udělá tedy to, v čem jsou goblini nejlepší: odhodí zbraň a vzdá se. A tak začíná Jigovo dobrodružství. Dobrodruzi ho přinutí, aby je provedl labyrintem tunelů pod horou. Touží totiž po magickém artefaktu, který byl kdysi dávno ukryt právě v těchto tunelech. Jak postupují hlouběji do podzemí, musí Jig čelit tvorům z gobliních legend: ogrům, trolům, dávno mrtvým sluhům hrozivého Nekromancera a nakonec i drakovi Straumovi. Jig si brzy uvědomí, že bude žít, jen dokud bude dobrodruhům užitečný, a až je vyvede ven z tunelů, jsou jeho dny sečteny. Pokud chce přežít, musí být rychlejší než oni. Stačí pouze najít způsob, jak je porazit.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Fantom Print

Goblin Quest , 2005

Ancijáš
Ancijáš
16.11.2023 5 z 5

Jedna z mojích prvých a najobľúbenejších fantasy knižiek. Pravidelne sa k nej vraciam.

StrYke
StrYke
13.05.2023 5 z 5

Goblin je pro mě knihou dokonalou, s nesmazatelnou emocionální stopou. Když jsem jej poprvé četl v době jeho českého vydání jako mladý, začínající čtenář, byl jsem jím tak nadšen, že jsem si začal pořizovat další fantasy knihy, které, jak jsem doufal, budou alespoň podobné. Nic tak výborného jsem však nenašel a proto jsem se stále opakovaně vracel ke Goblinovi. S menšími či delšími odstupy jsem ho přečetl několikrát, byl se mnou při zimních večerech v teple domova, na kamenité pláži na Krétě či ve stanu při sjíždění rakouské divoké řeky. Netrpělivě jsem čekal den po dni na české vydání jeho dalších dvou dílů, které sice již nenabyly nedosažitelných kvalit prvního Goblina, ale ani jeho odkaz nezahanbily. Díky za tuto knihu!

Zelený_Drak
Zelený_Drak
22.09.2020 3 z 5

Jim Hines asi nebude autorem, jehož díla by se četla ještě za 100 let, ale jeho tvorba pro odrostlejší děti a mládež není vůbec špatná. Svět Goblina vychází z tradičního Dračího doupěte a je možně, že čtěnářům, kteří ho nikdy nehráli nebo nemají všeobecný přehled nejen ve fantasy knihách ale i jiných fantasy záležitostech bude připadat příliš umělý a rigidní. To totiž dračákové světy zpravidla jsou. Jako parodie je to ovšem příjemná četba nejen pro znalé všech okolností a někdy ve 14 nebo 15, když jsme Goblina četli poprvé, jsme mu všichni rádi odpustili stylistické i vypravěčské nedostatky. I teď, o více než 10 let později, mě Jigův příběh bavil. Ze všech tří dílů považuji tento za nejzdařilejší a nejvtipnější, ale dvojka a trojka jsou pozadu jen o půl kroku a snadno si umím představit, že někomu naopak sednou lépe.

Mág, bojovník, kněz a zlodějka se vypraví za pokladem. Přepadnou je goblini, nad kterými hravě zvítězí a ještě získají cenného zajatce, který je zcela jistě dovede k drakovi, protože, když je místní, musí vědět, kde je dračí sluj, že? Jig ví akorát tak... Akorát tak to, že bude lepší jim neprozrazovat, že nemá nejmenší tušení, kam je vést, aby se ho nezbavili hned.

protokol
protokol
17.05.2019 2 z 5

tak dalo sa to čítať ale bolo to dosť nudné taký horší podpriemer na konci tro trošku ožilo ale inak slabé druhý diel už radšej oželiem

YuuMitsuko
YuuMitsuko
02.12.2018 4 z 5

Dějiny píší vítězové, ale zamysleli jste se někdy nad tím, jak to vlastně vnímají nestvůry? Jim Hines se zřejmě zamyslel a vznikl nevšední román o zcela neobyčejném goblinovi, který konečně do výprav za dobrodružstvím vnáší trochu realističtějšího světla.
Protože ne všichni hrdinové jsou skutečně hrdinové. A ne všechna monstra jsou skutečně monstra. A taky někdy hon za pokladem je něco jiného než se zdá.
Z příběhové a nápadové stránky vynikající kniha. Pouze v některých částech autorova vypravěčská schopnost poněkud pokulhávala a bylo těžké udržet napětí nebo zvědavost. A také byla těžká představa jedné hory ve které chodili několik dní a nedorazili k cíli. Ale i přes to vřele doporučuji.

GLDNMSK
GLDNMSK
09.09.2018 3 z 5

Každý čtenář fantasy se logicky unaví specifickým opakováním stereotypů, a pokud nečtete různá “antifantasy”, pak vás může mrzet, že řada ras je automaticky odsouzena k druhým houslím, které hrají tichou písničku znějící prakticky jen při bojích hlavních hrdinů s polodementními padouchy.
Toto se Goblin snaží změnit a prostřednictvím hlavní postavy prožijete vcelku zajímavý děj s překvapivým závěrem.
Literatura k vodě či do postele hlavně pro Pány Jeskyní, kteří potřebují změnu a inspiraci, ale i pro ostatní týchž chutí.

vampiru
vampiru
30.07.2017 5 z 5

Již dlouho je mou oblíbenou knihou. Hlavní postava příběhu je goblin, taková ta malá zelená potvora, kterou zabíjíte v každé hře a dáváte je na ránu... ano přesně ti, nebo taky jedna z ras ze série World of Warcraft. Ale kniha mě zaujmula úplně něčím jiným... Hlavním hrdinou je vyvrhel... malý chudý goblin, který neumí bojovat ani nic jiného a stejně jde na dobrodružství za nebezpečím a všeho se bojí, ale co? Stejně je to hrdina! Každý svalnatá, silný, chytrý, šikovný tvor může být hrdina, ale co když před vás postaví někoho, kdo nemá nic a nic neumí? Dokáže více než někteří hrdinové co zabíjí armády, protože tahle postava je nikdo a nic neumí a vše dokáže... Je to nejdelší kniha jakou jsem kdy přečetl a Jiggse jako postavu neskutečně miluju. Zábavná kniha, která se stalo mou největší a nejlepší odměnou.

M.Hadrbolec
M.Hadrbolec
07.04.2016 4 z 5

Správná fantasy, co má smysl pro humor! :)

Magická hora, kouzelné artefakty, draci a dobrodruzi, a jeden ustrašený, krátkozraký goblin, který má více štěstí než rozumu ( Což zřejmě u goblinů není těžké). Originální námět o (ne)hrdinovi, jenž se ve snaze zachránit si život připlete do hrdinské výpravy. A aby toho nebylo málo, svou snahou o to, aby zůstal naživu, se mu tak nějak podaří vyřešit téměř každý problém, před který se tato výprava postaví. A aby toho stále nebylo málo, celé je to opravdu zábavné a sympatické!

Děj je možná trochu zbytečně natahovaný, ale to skvěle vynahrazují výborně propracované postavy, v čele s revolučně uvažujícím goblinem, který se mezi svým zeleným nemytým národem nikdy vlastně necítil úplně nejlépe.
Paráda, moc jsem se bavil. :)
Paradoxně nejvíce vždy, když hlavního hrdinu někdo uhodil, což bylo celkem často.

monduha
monduha
08.02.2015 5 z 5

Zajímavá a vtipná fantasy, kde hlavní postavou není žádný úchvatný hrdina, ale mrňavý, zbabělý, krátkozraký goblin, který má ovšem za ušima :-).

lanusinka
lanusinka
07.05.2013 5 z 5

Jako dost dobrý, i když asi jenom pro tu sortu lidí, co někdy hráli klasické DnD

nicandra
nicandra
01.03.2012 5 z 5

Zajímavý pohled z jiné strany, ne ze strany hrdiny nebo dokonce Hrdiny, ale ze strany toho, kdo je (nedobrovolným) pomocníkem hrdiny. Líbilo se mi, jak v něm postupně narůstá množství těch rozumných myšlenek a goblin si uvědomuje své limity, nevýhody goblinství a uvažuje, co za metody by mohl odkoukat od svých souputníků, aby mohl přežít on a goblini jako takoví.

Okřídlená li
Okřídlená li
01.01.2012 4 z 5

Goblin je zajímavá fantasy kniha, která se na první pohled neliší od těžkých nadupaných příběhů plných hustých magičů a egoistických princů. V prvních chvílích jsem se nemohla rozhodnout, jestli to autor myslí vážně nebo je to jen parodie. Druhá možnost u mě rozhodně zvítězila. A i když to dějově není nic moc, musím vám garantovat, že tohle vás určitě bavit bude. Kupodivu rozumné poznámky a připomínky zbabělého goblina Jiga vám vykouzlí nejeden úsměv na tváři a vy budete mít pocit, že se vám po tvářích prochází Jigův ohňový pavouček Ohýnek.

Konai
Konai
30.11.-0001 5 z 5

Jo, tak když jsem si Goblina kupoval, myslel jsem, že to nebude nic moc a měl jsem k tomu neznámý důvod si jí koupit. Stalo se a v jistém smyslu mě zklamala, protože se stala jednou z nejoblíbenějších knih, které jsem kdy četl! Je v ní vše, napětí, jistým způsobem vtip, zábava, akce, dobrodruzi, přerostlý červy a krátkozrací goblini! Co jiného si od knihy přát?

draci meč a magie fantasy hrdinská fantasy

Jim Hines
americká, 1974