StrYke StrYke komentáře u knih

Mrazení Mrazení Flint Maxwell

Za mě nejlepší díl (to ale neznamená, že dobrý). Autor bohužel stále píše jako čerstvý absolvent víkendového kurzu psaní pro začátečníky. Přesto ubylo infantilních rozhovorů a konečně přibyla "akce", i když zoufale předvídatelná. Můj problém s určením cílové skupiny celé série se ještě prohloubil. Pro mladé čtenáře je nevhodná kvůli častým vulgarismům a sexuálním narážkám, a těm starším prostě nemá co nabídnout. Alespoň se příběh dokázal vyšplhat z podprůměru do průměru.

08.11.2023 3 z 5

První miliarda je nejtěžší! První miliarda je nejtěžší! Honza Z Inizia (p)

Po vydatné reklamní masáži na YouTube jsem se rozhodl zjistit, co je tato kniha zač. S kamarády zrovna rozjíždíme malou firmu a kupodivu jsem nás v mnohých uvedených negativních příkladech viděl. Některé rady, jak podnikání zdokonalit, mi přišly celkem rozumné a inspirativní. Nicméně... Autor vás provádí "špinavými" reklamními triky, které na vás buď již sám aplikoval nebo se o to v knize nenápadně pokouší s cílem prodeje svého produktu. Je to přirozené, ale člověk by si na to měl dávat pozor.

08.11.2023 3 z 5

Můj život s Reinhardem Můj život s Reinhardem Lina Heydrich

Obsahově těžko hodnotitelná kniha. Jde bezpečně poznat, že autorka naprosto postrádající sebereflexi líčí události zkresleně a velmi subjektivně. Na druhou stranu je zajímavé nahlédnout do soukromí a myšlenkových pochodů někoho pro náš národ tak nechvalně významného. Problém jsem měl s chronologií textu, kdy Lina Heydrich skáče z jedné události ke druhé, což působí značně chaoticky. Knihu bych doporučil každému, kdo se zajímá o naše území v dobách Protektorátu, určitě bych ji ale neoznačil jako "must read".

07.11.2023 3 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Romeo a Julie je klasické dílo, které v nějaké podobě zná snad každý. Originál je mistrovská divadelní hra, ke které však mám pár čistě subjektivních připomínek. Příběh dvou mladých milenců je opravdu trošku naivní, na druhou stranu první lásky naivní bývají. Problém jsem měl spíš v jisté těžkopádnosti textu, která se projevovala hlavně v delších a lyričtějších monolozích a kvůli které jsem musel některé pasáže číst třeba třikrát, abych pochopil, co je čím míněno. Nedávám to za vinu překladateli ani Shakespearovi, spíš své nechápavé hlavě. Jinak jde za mě o literární skvost a všem mohu jen vřele doporučit.

31.10.2023 4 z 5

Zlatý skarabeus Zlatý skarabeus Edgar Allan Poe

Za mě jedna ze slabších povídek Poa. Rozhodoval jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, nakonec jsem ale přihlédl k odfláknuté práci vydavatele (viz PanPredseda) a přiklonil se k horšímu hodnocení.

31.10.2023 3 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Když jsem četl tuto sbírku povinně k maturitě, vůbec mě nebavila. Dokonce mi po ní zůstaly natolik nepříjemné vzpomínky, že jsem ji ještě před nedávnem uváděl jako demonstrativní příklad toho, proč by si každý svůj literární seznam měl vytvářet sám. Nyní jsem se však ke Smrti krásných srnců dostal znovu a musím se Otě Pavlovi posmrtně omluvit. Je to krásné vyprávění, ke kterému jsem ale musel dospět a dozrát.

30.10.2023 5 z 5

Frankensteinova nevěsta Frankensteinova nevěsta Hilary Bailey

Důstojné "pokračování" původního Frankensteina. Moc hezky napsané, a kdyby nebyla hlavní zápletka naznačena v názvu či přímo vyzrazena v anotaci knihy, bylo by i velmi napínavé. Chvílemi jsem se i skvěle pobavil (autorka měla nejspíš výborný smysl pro humor). Jedinou vadou jsou určité nesrovnalosti v příběhu v porovnání s původní knihou (např. matka Frankensteina), nad kterou se však dá přimhouřit oko. Vřele doporučuji!

04.10.2023 5 z 5

Ledové peklo Ledové peklo John W. Campbell Jr.

Jak je napsáno v poměrně dlouhé předmluvě Robertem Silverbergem, je potřeba k Ledovému peklu přistupovat s jistou rezervou. Jde totiž o prvotní, neupravenou a podstatně delší verzi pozdější slavné povídky "Kdo je tam?". Delší je o tři kapitoly, které byly později pro svou nezáživnost z finálního díla vyškrtnuty. Dle mého názoru (a podle ostatních komentářů i mnoha dalších) to byl dobrý krok, protože právě prvních pár desítek stran je to, co knize nejvíce sráží na celkové kvalitě. Kdo není zarytým fanouškem filmu a příliš ho nezajímá evoluce celého konceptu, měl by raději sáhnout po povídce. Ostatním vřele doporučuju.

20.09.2023 4 z 5

Pod hladinou Pod hladinou Darcy Coates

Pod hladinou je skvělá, velmi napínavá kniha, ke které mám ale pár výtek. Chvílemi (hlavně zpočátku) mi přišla natahovaná a občas se některé pasáže opakovaly. Na jednu stranu oceňuji kvalitní rešerši, kterou musela autorka pro psaní vypracovat. Na druhou stranu je ale poznat, že sama aktivní potápěčkou není. Chvílemi zapomínala, že se děj odehrává pod vodou a popisované situace nebyly reálné. Ve výsledku jde ale opravdu o výborné dílo, které lze jen doporučit.

17.09.2023 4 z 5

(Ne)Šťastné konce (Ne)Šťastné konce Jim Hines

Mám moc rád knihy o Goblinovi, především pak tu první. (Ne)Šťastným koncům ale něco z kouzla této trilogie chybí, navzdory tomu, že si z ní leccos berou. Zpočátku jsem se do knihy nemohl vůbec začíst. Po zhruba třetině mě příběh sice s každou stranou začal bavit stále více, po druhém dílu (kdyby byl přeložený a vydaný) bych ale nejspíš jen tak nesáhl. Rozhodoval jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, dojem šedého průměru ale nakonec zvítězil..

10.09.2023 3 z 5

Nůž Nůž Robert Lawrence Stine

Klasické dílo R. L. Stina. Úderné, poutavé, napínavé. Konec jsem tentokrát odhadl správně, ale i tak by se dal označit za překvapivý. Vřele doporučuji.

02.09.2023 4 z 5

Náměsíčná Náměsíčná Robert Lawrence Stine

Náměsíčná je krátká, napínavá a velmi poutavá knížka, kterou lze přečíst za pár hodin. Jedinou výtku bych měl k přehnané snaze autora svádět čtenáře na falešné stopy. V samotném závěru spousta falešných indicií nebyla vysvětlena a nedávala smysl. Jinak jde ale o další skvělý počin Stina a lze jen vřele doporučit!

31.08.2023 4 z 5

Tajná ložnice Tajná ložnice Robert Lawrence Stine

Tajná ložnice je jen dalším důkazem toho, že R. L. Stine je mistrem dětského hororu. Kniha obsahuje nespočet zvratů, kvůli kterým se od ní lze jen velmi obtížně odtrhnout. Přestože je v lecčem klišovitá a čpí zní béčko, samotný závěr je mile překvapivý. Opomenu, že edice Stopy hrůzy i tento konkrétní díl je pro mě těžkou nostalgií. Stejně musím objektivně napsat, že jde o výborný horor pro mladší čtenáře a o zábavnou a skvěle napsanou jednohubku pro dospělé.

28.08.2023 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Romeo, Julie a tma je výbornou poválečnou novelou realisticky zachycující tísnivou atmosféru a všudypřítomný strach v Československu za dob druhé Heydrichiády. Děj je navzdory své prostotě a přímočarosti uvěřitelný a znepokojivý. Bohužel ale chápu i kritické argumenty k tomuto dílu i k samotnému autorovi, ať už cílící na Otčenáškovu lásku ke komunismu či na jistou naivitu, která zde může být nalezena. Mně se ale kniha líbila a vřele bych ji doporučil.

24.08.2023 5 z 5

Cirkus Lucifer Cirkus Lucifer Jason Dark (p)

Čtvrtý příběh ze světa J. Sinclaira, který jsem přečetl. Oproti předchozím dílům (Běsnící mumie, Autobus zombiů, Jeptiška s ďábelským spárem) nejde o tolik hloupé dílo. Momentů, kdy jsem nad příběhem kroutil podrážděně hlavou, ubylo na nutné minimum. Z důvodu sebelásky však tuto sérii alespoň na dlouhou chvíli opouštím, ačkoliv stále věřím, že své spokojené a nadšené čtenáře si najde :).

23.08.2023 3 z 5

Kulička Kulička Guy de Maupassant

Když jsem četl Kuličku k maturitě, nezaujala a nebavila mě. Nyní jsem si ji po letech pustil jako audioknihu namluvenou Janem Vondráčkem a názor jsem byl nucen pozměnit. I přes krátký rozsah a zdánlivou prostotu v sobě totiž nepříliš pečlivě skrývá hlubokou myšlenku. O tom, že ani největší bohatství světa nedokáže napravit lidskou hloupost, zbabělost a pokrytectví.

18.08.2023 3 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Poslechnuto jako audiokniha namluvená Pavlem Zedníčkem. Poslední kniha o Harrym má svým pojetím pramálo společného s pohádkovým a dětsky naivním Kamenem mudrců. Atmosféra je temná a na rozdíl od předchozích dvou dílů (pomatený Ron, Křiklan...) zde není doslova nic, co by její hustotu ředilo. Musím nesouhlasit s některými místními názory, že je kniha příliš natahovaná. Já jsem měl naopak ze samotného závěru dojem zbytečné uspěchanosti, jehož původcem však nejspíš byla skutečnost, že jsem jednoduše konec této brilantní série nechtěl. Možná se tedy vrátím opět na začátek. Všem vřele doporučuji!

17.08.2023 5 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Má první zkušenost s S. Kingem... A zklamání. Prostředí je vykreslené moc hezky a postavy jsou sympatické a své, ale měl jsem veliký problém se do knihy začíst. Kromě posledních pár desítek stran má Lunapark k hororu na míle daleko a i pak se o tom dá spekulovat. Spíše vypráví o jednom "obyčejném" létě dospívajícího chlapce, který mimoděk vyřeší starý kriminální případ. A aby se neřeklo, je to okořeněno špetkou té duchařiny. Za mě bohužel šedý průměr.

15.08.2023 3 z 5

Pan Theodor Mundstock Pan Theodor Mundstock Ladislav Fuks

Zpočátku se mi kniha četla obtížně, než jsem si zvykl na autorův styl psaní. Poté se mi však velmi zalíbila. Fuks se zaměřil na niterní svět obyčejného člověka očekávajícího transport do koncentračního tábora a já, jako čtenář, jsem společně s ním prožíval tíseň a beznaděj oné hrozné doby. Troufám si říct, že příběh zde hraje spíše druhotnou roli. A člověk, který napíše, že má kniha předvídatelný děj, podle mého názoru vůbec nepochopil, co četl. Všem vřele doporučuji!

08.08.2023 5 z 5

Autobus zombiů Autobus zombiů Jason Dark (p)

Má třetí zkušenost s J. Darkem a jeho sérií o Johnu Sinclairovi. Opět jde o naivní, hloupé čtení, které je ale místy docela zábavné. Cílovou, nejspíš úzkou skupinou jsou předpubertální a těžce nenároční čtenáři. Mezi ně se naštěstí již neřadím, proto věřím, že Autobus zombiů může někdo ocenit mnohem více než já :).

07.08.2023 2 z 5