StihOMam StihOMam komentáře u knih

Sůl nad zlato a jiné pohádky Sůl nad zlato a jiné pohádky Božena Němcová

Pohádka je to nesmrtelná, ale jazyk Němcové už zemřel. Preferuji převyprávěné.

17.03.2017 3 z 5

Huňaté pohádky na dobrou noc Huňaté pohádky na dobrou noc Ronne Randall

Milé, jednoduché, srozumitelné, se sympatickou originální básničkou, kterou si dcera dobrovolně vtiskla do paměti. Příběhy mají hlavu a patu a navrch u každé pohádky autorka vždy nabízí pointu, která je dětem skuteně blízká. Poslední "americký" díl být součástí nemusel (moc Santa Clausovi nefandím), ale dcera ho má v oblibě. Co je víc?

17.03.2017 4 z 5

Sourozenecké konstelace Sourozenecké konstelace Kevin Leman

Rozhodne doporucuji vsem, kdo jsou ze tri deti. Fascinovaly me nektere popsane situace a "fakta". A ostatnim to doporucuji taky.

15.03.2017 4 z 5

Nečasové úvahy I Nečasové úvahy I Friedrich Nietzsche

Kniha je filosofickou úvahou rozdělenou na dvě hlavní části. David Strauss, vyznavač a spisovatel a O užitku a škodlivosti historie pro život.
Oněch 76 stránek první části se mi zdálo poměrně dlouhých, někdy téměř nekonečných, protože Nietzsche oponuje Straussovu dílu, které neznám. Mezi jinými zmiňuje Nietzsche také německou kulturu, která prý nemá pražádné kořeny. Nedostala příležitost pořádně se vyvinout. Jisté známky stoupající úrovně snad v autorově rodné zemi kdysi byly, ale lidé je pošlapali když nadobro přestali alespoň napodobovat kulturu zahraniční, například francouzskou. To je také důvodem, proč se Němci bojí konvence jako takové. Nemají ji v lásce, dalo by se říci, mají přímo strach ze slova konvence. Napodobovali totiž nedbale, nejednotně, libovolně, až se dopracovali k negativnímu výsledku.
Co dodat k druhé části? Opět přemílání, filosofování, zvažování, nedůvěra v historii i lidi, vývoj, postup.
Znovu číst nebudu. Už nikdy.

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Četba příjemná, celkem vtipné povídání. Ne že by z toho člověk šel do kolen, ale ani mrhání časem to nebylo. Průměr.

Dotek lásky Dotek lásky Margaret Drabble

Zdanlive samostatnou a silnou zenu dokaze odzbrojit a ucinit zcela bezmocnou jeji vlastni dite. Silu sveho rozhodnuti byt matkou samozivitelkou v kontrastu se vsednimi problemy nevnima. Tato komplikovana hlavni postava vycniva nejenom ve sve rodine, ale i dobe, kterou autorka bravurne, symbolicky i otevřeně popisuje, respektive kritizuje. Skoda, ze je neanglicky mluvicimu ctenari uprena i dalsi tvorba M. Drabble, protoze stoji za to.

14.03.2017 5 z 5

Dědečku, ještě vyprávěj Dědečku, ještě vyprávěj Ladislav Špaček

Logické pokračování u nás oblíbeného autora. Děti konečně někoho poslouchají!

Hruškadóttir Hruškadóttir Jana Šrámková

Tato kniha je skutečně kulturním zážitkem. Pokud jste ji ještě nečetli, sáhněte po ní. Jana Šrámková nabízí neskutečný jazyk a vcelku jednoduchý, lež jímavý příběh vyprávěný zcela nevšedně. Třešinka na dortu pro literární nadšence.

14.03.2017 5 z 5

Já a pan Darcy Já a pan Darcy Alexandra Potter

Sladké, naivní, předvídatelné, pro někoho patrně romantické, okořeněné trochou tajuplného nádechu nevysvětlitelného. Slabší z Potter série románů o lásce, naději a vysněném princi. Avšak i nenáročná oddechovka může být pro někoho dobrým společníkem v nemoci a v posteli.

14.03.2017 3 z 5

Poctivý Abe: O dramatickém životě Abrahama Lincolna Poctivý Abe: O dramatickém životě Abrahama Lincolna Ivan Brož

Kniha se dá přečíst, je bohatá, ale .... právě.
Ale.

O čem sní ženy 2 O čem sní ženy 2 Olga Sommerová

Olga posbírala neuvěřitelné příběhy, které život smutně vypráví.

14.03.2017 3 z 5

Kdo se chce vyvíjet nejenom fyzicky, jistě četl a pochopil.

14.03.2017 4 z 5

Invalidní sourozenci Invalidní sourozenci Egon Bondy (p)

Bondy poskládal znamenitý příběh. Někdy je sled symbolických myšlenek tak nahuštěn, že se moje mysl zastavila a znovu a znovu si tu skladbu přehrávala, aby si vychutnala tu melodii.

Na stejné vlně Na stejné vlně Alexandra Potter

Myslím, že záměr Potter vylíčet postavy, které vás občas pekelně štvou, opět vyšel. Nicméně tato romanťárna mě nechytla tolik jako předchozí.

Co je nového, kotě? Co je nového, kotě? Alexandra Potter

Tato pohádka pro dospělé čtenářky mě tolik nenadchla. Pořád ale posloužila účelu a dala na chvíli zapomenout na mé dočasné fyzické bolení. Potteroviny čtu zásadně pro krácení nemoci. Čas příjemně plyne, příběh se zamotává (i když víme, jak se rozmotá), užíváme si chvíle se zamilovanými, poznáváme jiné konce světa. Fajn oddechovka.

Šíleně smutné povídky Šíleně smutné povídky Tereza Boučková

Neurazí, nenadchne. Jen jedna povídka mě zaujala natolik, že si ji pamatuji i po letech. Ostatní zcela vyšuměly.

14.03.2017 3 z 5

Čekáme děťátko Čekáme děťátko Miloš Velemínský ml.

Prvorodičce kniha jistě něco nabídne, ale jsou publikace, které tuto strčí do kapsy.

Velké himalájské dobrodružství Velké himalájské dobrodružství Maurice Herzog

I v dnešní době si tato publikace získává čtenáře. Byla mi přínosem a v lecčem rozšířila obzory.

14.03.2017 4 z 5

Dobrodružství zvířat - Povídky z afrických džunglí Dobrodružství zvířat - Povídky z afrických džunglí Vratislav Asad Richter

Náročnější čtení pro mladé čtenáře, uspokojivé a příjemné. Doporučuji.

14.03.2017 4 z 5

O liščí mámě O liščí mámě Irina Korschunow

Docela milé čtení pro začínající čtenáře. Jednoduché věty, nenáročná skladba, slovní zásoba adekvátní, doplněno obrázky, krátké kapitoly, které začátečník snáze vydrží. Doporučuji.