Starmoon Starmoon komentáře u knih

Pretrhnutý život: Denníky z rokov 1941 - 1943 Pretrhnutý život: Denníky z rokov 1941 - 1943 Etty Hillesum

Veľmi zaujímavá osobnosť. Na hviezdičky som napokon zanevrela – nedostala ich odo mňa Anna Franková, nedám ich ani Etty (predsa len v oboch prípadoch šlo o súkromné denníky, o ktorých autorky zrejme nepredpokladali, že raz budú čítané, tobôž vydané). Každopádne je skvelé, že niekto ako Etty žil a že jej spomienky, zápisky, duchovný posun, myšlienkové bohatstvo a príklad ostali zachované i pre iných.

TOTO je vojnový denník, ktorý si zaslúži pozornosť, čitateľov, stále nové a nové vydania.

Prostě na mě zapomněli Prostě na mě zapomněli Jiří Holub

V knihe pre mládež (tam by som ju žánrovo asi „šupla" ja) naozaj zaujímavá téma. Pointa už menej (prečo podobné príbehy končia tak schematicky? To je nejaké pravidlo? Trend?) Keď som ju asi pred rokom čítala, mala som z nej pomerne ambivalentný pocit s nádychom do pozitívna, preto tie štyri hviezdy (hoci je pravda, že viac ju čítať zrejme nebudem a vlastne ani nemám potrebu ju niekomu konkrétnemu odporúčať). Za mňa kniha na jedno (pomerne rýchle a pomerne zaujímavé) prečítanie, ktorá však nezanechá hlbšiu emočnú či myšlienkovú stopu.

Zvyšok za mňa vyjadrila InaPražáková.

17.01.2021 4 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Po strhujúcom debute „rýchlokvasená" záležitosť s predvídateľným dejom (osobne som veľmi skoro odhalila nielen vinníkov, ale aj pointu), stereotypnými postavami a plytkým vyznením. Ak by som u autorky začala touto jej knihou, tým ďalším už asi nedám šancu.

17.01.2021 2 z 5

Cesta důvěry a lásky Cesta důvěry a lásky Jacques Philippe

Jedna z najčastejšie vyťahovaných a čítaných kníh v mojej knižnici. Niekedy ju už ani neodkladám, len ju mám rovno pripravenú na nočnom stolíku. Autor mi v nej priblížil nielen život, dielo a „malú cestu" sv. Terezky, ale dal mi tak zároveň rady a víziu pre vlastný život. A napodiv, ono to funguje. Vďaka, Jacques. Vďaka, Terezka. Vďaka, Bože.

Hranice Hranice Henry Cloud

Krásna a pre mňa zásadná kniha. Odkedy sa snažím nastaviť si hranice (v rôznych situáciách a vzťahoch) podľa odporúčaní autorov, som rozhodne (s)pokojnejším a rozhodnejším človekom ako predtým. Jasné, práce je na mne ešte ako na kostole... Ale aj tak mám pocit, že máloktorá kniha tohto žánru (ak vôbec nejaká) mi pomohla viac.

Plná slávy Plná slávy Bruce Marshall

Už dlho som sa zo žiadneho románu tak netešila.
Už dlho som sa pri žiadnej knihe tak nesmiala.
Už dlho som s toľkými myšlienkami v texte nesúhlasila.

Bruce Marshall napísal nádherný príbeh (kňaza, Cirkvi, ľudstva), ktorý sa hneď pri prvom čítaní zaradil medzi moje najobľúbenejšie. Som zaň naozaj veľmi vďačná. Kiežby takých bolo viac.

Návrat ztraceného syna Návrat ztraceného syna Henri J. M. Nouwen

Nádej a úľava. Dva kľúčové pocity, ktoré sa mi spájajú s týmto dielom.

Úvahy o dvoch márnotratných synoch a jednom márnotratnom otcovi prešpikované najvnútornejšími pocitmi autora (skrátka cítiť, že do textu vložil dušu), ktoré často boli aj moje (a trúfam si tipnúť, že by sa pod nich podpísal temer každý). Dielo, ktoré mi hojilo staré rany a ukázalo novú perspektívu. Dielo, ktoré je nadčasové a aktuálne zároveň. Dielo, ktoré je radosť čítať a odporúčať.

Myslím, že každý sa tu nájde; je to kniha o nás a pre nás.

Skoncujte so spoluzávislosťou Skoncujte so spoluzávislosťou Melody Beattie

Ak ste žili v rodine či blízkom vzťahu s nejakým alkoholikom, toto by malo byť pre vás povinné čítanie. Lebo táto kniha je návod, program, balzam, liek, priateľ.

Hledej Pokoj a jdi za ním Hledej Pokoj a jdi za ním Jacques Philippe

Dokážu vás o pokoj obrať každodenné starosti, strach z nedostatku, vlastné či cudzie chyby, utrpenie vás či vašich blízkych? Vitajte v klube... Z ktorého sa možno vďaka tejto knihe dostanete von.

Jacques Philippe napísal geniálne duchovné dielo, veľmi pútavé, svižné a výstižné, v ktorom sa mu podarilo skoncentrovať a pomenovať mnohé dôvody, ktoré nás oberajú o pokoj, aj s príslušnými duchovnými liekmi či argumentmi, vďaka ktorým pochopíme, prečo prvoradé „nie je vždy víťazstvo (nad pokušeniami, slabosťami), ale skôr schopnosť zachovať si srdce v pokoji za každých okolností, dokonca aj v prípade porážky".

Jedna z najsilnejších a najdôležitejších kníh v mojom živote, niečo ako kompas, ktorý dokáže navigovať v živote tým správnym smerom; smerom k pokoju. „Musíme dodať, že jedine človek, ktorý vlastní tento vnútorný pokoj, môže účinne pomáhať svojmu bratovi. Ako môžem prinášať pokoj ostatným, ak ho sám nemám? Ako môže byť pokoj v rodinách, v spoločnosti a vôbec medzi ľuďmi, ak chýba v našich srdciach?"

V Tvém náručí V Tvém náručí Jana Lapšanská

Slovenská Terezka Ježiškova – tak by som charakterizovala sestru Janu Máriu Lapšanskú, ktorú som mala česť a radosť spoznať aj osobne. Aj spomínaná sestra, aj táto jej kniha, sú veľmi podobné: radostné, optimistické, láskavé, nežné, plné viery, nádeje, lásky a Ducha.

V prvej časti (ktorú si viem predstaviť aj v podobe pútavého filmu) sa zoznamujeme s Janiným životným príbehom; jeden by neveril, čo jedna sestra môže zažiť. Aj veselé, aj smutné, aj romantické... Druhú časť tvoria jej autentické zápisky/úvahy z rôznych životných období; mnohé oslovia až nečakanou hĺbkou a duchovnou zrelosťou.

Je to kniha, v ktorej si rada len tak hocikedy opätovne listujem, hocikde sa začítam; a hneď mám lepšiu náladu i deň. Neviem si predstaviť, koho by táto kniha nepoláskala po duši.

Dokonca od autorky viem o ľuďoch, ktorí jej písali ďakovné listy, že práve pri čítaní tejto knihy uverili alebo zažili uzdravenie, túžbu žiť inak, lepšie... Nečudujem sa. Toľko lásky, nehy, radosti a nádeje skoncentrovaných v jednom živote a v jednej knihe skrátka musí zahriať.

Pred oltárom Pred oltárom Lucy Maud Montgomery

Som úprimne vďačná Bohu za dar života a talent tejto autorky. Jej láskavý a neraz humorný pohľad na svet si ma získal už pri azda jej najznámejšom diele, a v priebehu nasledujúcich rokov si určite rada prečítam i ďalšie jej knihy.

Konkrétne túto som si vybrala pre jej tematiku – nie tak dávno som sama bola nevesta, okrem toho som mala chuť dávkovať si medzi detektívkami niečo milé a nežné. Stalo sa; knihu som tak síce čítala skoro mesiac, dôležitejšie však je, že mi viackrát vyčarila úsmev na tvári, potešila moju romantickú stránku a pri viacerých poviedkach som si vravela, že by som si ich rada prečítala aj vo forme románu.

08.01.2021 5 z 5

Žiadosť o priateľstvo Žiadosť o priateľstvo Laura Marshall

Juj, to bola katarzia! Vlastne ma viac ako to, čo sa vlastne stalo, od istej chvíle zaujímalo, ako sa a tým hrdinka vyrovnala. Ten typ knihy, od ktorej som sa vo vlaku nedokázala odtrhnúť ani napriek únave. Možno to však viac ako s kvalitou knihy súviselo s tým, že som mala niečo z tohto žánru v rukách po véééľmi dlhom čase... Nič na tom nemení ani fakt, že pomerne skoro mi bolo jasné, kto bol vrah.

Pre mňa ako veriacu osobu bolo dielo zároveň (zo strany autorky zrejme nevedomým) dôkazom, že každý hriech má svoj dôsledok. Vždy, keď hlavná postava spravila alebo si vybrala niečo zlé, napokon na to najviac doplatila ona sama...

03.01.2021 4 z 5

Som vdovec Som vdovec Radovan Pavlík

Veľmi pekné svedectvo.

03.01.2021 5 z 5

Prežili holokaust Prežili holokaust Peter Salner

Predtým, ako u nás nastal boom podobných kníh, bola táto. "Zostrihy" 142 svedectiev sú naozaj kvalitné, navyše dobre uchopené a radené. Salnerov tím odviedol skvelú prácu. Aj po rokoch a desiatkách bestsellerov na tému holokaust sa oplatí dať tejto publikácii šancu.

02.01.2021 5 z 5

Sestry B. Sestry B. Milena Štráfeldová

Fascinujúci príbeh dvoch sestier, ktoré zničili ich najväčšie slabiny: Lídu príliš vysoké, Zorku príliš nízke sebavedomie. Toto románové podanie je strhujúce, doslova láka otáčať stránku za stránkou, prežívať všetko s hlavnými postavami. Autorka má naozaj talent.

Pre mňa ako veriacu zároveň jeden z milióna dôkazov, že držať sa Boha a Desatora je najlepší návod na šťastie. Škoda, že tieto talentované a sympatické sestry to nevedeli.

02.01.2021 5 z 5

Raz ťa uvidím Raz ťa uvidím Lurlene McDaniel

Knihu som čítala už ako dospelá, počas prvej vlny pandémie, keď mestské knižnice boli zatvorené (t. j. prísun kníh, ktoré by ma možno zaujali viac, obmedzený) a tak som dala šancu tejto z firemnej knižnice. Jednoduché, nenáročné, no nie infatilné čítanie, ktoré mi príjemne osviežilo jedno nedeľné popoludnie.

Mini spoiler: Hrdinke sa klamstvo prepieklo možno až príliš ľahko, spravodlivá časť môjho ja by chcela iný koniec, tá milosrdná časť sa tomu zvolenému celkom tešila.

02.01.2021 4 z 5

První starosti První starosti Jacqueline Wilson

Asi najsilnejší diel zo série, čo akiste súvisí s témou. Autorke sa podarilo (nakoľko to môžem posúdiť) autenticky zachytiť myšlienkové pochody dievčaťa, ktoré sa pomaly stáva anorektičkou. Verila som jej každé slovo, pocit. Myslím, že celkové vyznenie a vypointovanie autorka tiež zvládla. Konkrétne túto knihu by som sa zrejme dať násťročnej dcérke nebála.

01.01.2021 4 z 5

První láska První láska Jacqueline Wilson

V puberte som sa s Elou vedela vžiť a (nielen tento) jej príbeh sa mi zdal pútavý, autorka sa teda dobre vžila s myslením, radosťami a starosťami pubertiačky. Stačí to však? Ako dospelej mi v tejto knihe chýba nejaký morálny presah; nemyslím moralizovanie, ale skrátka niečo, čo by čitateľ mohol pochopiť ako víziu do vlastného života. Jasné, niekde medzi riadkami sa dozvie, že sa neoplatí klamať, že výzor vo vzťahu nie je všetko atď., ale nemám pocit, že by s tým románová Ela naozaj bola stotožnená.

01.01.2021 3 z 5

Prvé bozky Prvé bozky Jacqueline Wilson

Napísané je to pútavo, ako tínedžerka som knihu hltala. Keď si to však prečítam ako dospelá... Ela robí hlúposť za hlúposťou, sebareflexia minimálna, ponaučenie pre čitateľa tiež. Hej, viem, podobné knihy by nemali moralizovať, ale aspoň nejakú víziu pre mladého človeka by priniesť mohli. Posolstvo tohto Elinho príbehu však akosi zaniká v jej nezrelosti.
PS: Opäť ďalšia z kníh, kde láska sa zamieňa s vášňou, zaľúbením. Škoda.

01.01.2021 3 z 5

Podařená dvojčata Podařená dvojčata Enid Blyton

Podarená kniha a séria o podarených dievčatách (nielen o dvojčatách Pat a Izabele). Od detstva ma fascinoval a priťahoval svet internátnej školy, akú navštevovali, a často i rada som sa zahlbovala do predstáv, aké by to bolo, keby niečo podobné existovalo i v našom časopriestore.

Páči sa mi, ako nenásilne dokázala autorka čitateľa vtiahnuť do deja, na príbehoch rôznych dievčat demonštrovať, že dobro, čestnosť a hodnoty sú nielen správne(jšie), ale aj príťažlivejšie ako rôzne charakterové neduhy, a že správna partia je veľkým darom.

Potešila by som sa novému vydaniu, veď aj dnešná generácia si zaslúži takéto milé príbehy.

01.01.2021 5 z 5