SPimy

Můj životopisMůj životopisCharles Spencer Chaplin

Pokud hledáte Chaplinův životopis, kde se datově dozvíte vše, pak po této knize určitě nesahejte. Pokud ale chcete Chaplinovu poetiku, krásné vyprávění, a zachytit trochu z jeho duše, pak zhltnete 552 stránek během chvíle. V určitých místech sice tušíte taktní mlčení a přejití určitých událostí, ale na kráse knihy to nic neubírá. Mohu jen doporučit!

31.12.2012

Jak žít a nezbláznit seJak žít a nezbláznit seLidmila Pekařová

Knížka velice stručně a polopaticky vysvětluje nutnost výchovy dětí od ranného věku. Jak jim přidělovat zodpovědnost již od malička, jak nevychovat ze sebe "slouhu" (pro ženy), jak se odnaučit mluvení a naopak naučit konání, které pak vede důsledností u dětí k výsledkům. Jak a proč je pro děti nutný řád a jak ho postupně nastolovat. Určitě je to užitečný průvodce pro život s dětmi.

10.10.2013

Radost ze zdravých dětíRadost ze zdravých dětíVladimíra Strnadelová

Po každého, kdo chce poradit, jak zdravě jíst. Návody, jak správně připravit různé potraviny, vždy k tomu pak několik receptů. Nejen vaření pro děti.

01.01.2013

Zhubněte jednou provždyZhubněte jednou provždyAntónia Mačingová

Cílem knížky je hlavně to, abyste se naučili zdravě stravovat. Má to změnit váš pohled na to, jak a co jíte. A trochu vám v tom vytvořit návyky. Jak skládat stravu, nemíchat bílkoviny a sacharidy, jak vařit ze zeleniny a že je to vlastně dobré a že nejzdravější je celer, mrkev a řepa a měli bychom se naučit je jíst. Že podle 28denního jídelníčku každý, kdo se klasicky, tedy příšerně stravuje (aniž by si to uvědomoval či myslel), je jisté ;-)
Nevýhoda knížky je, že autorka je lehká chaotička. Některé informace opakuje víckrát, některé jaksi zapomene zmínit v uceleném přehledu a trousí je pak v druhé části mezi recepty a pod. Ale pokud si přečtete knížku opravdu celou a uděláte si poznámky, to podstatné tam paní opravdu dala a je dobré to vědět.

02.01.2013

Něco se staloNěco se staloJoseph Heller

Znám někoho, kdo nebyl schopen tuto knížku číst dál. Tolik se v ní poznal a tolik to bolelo. Myslím, že se to stane většině z nás, protože přestože je hlavní "hrdina" v podstatě zrůda, je to zároveň běžný, obyčejný člověk.
Poté, co jsem knihu dočetla, jsem ji s úlevou někomu věnovala. To, co pro mě kniha vyzařovala, jsem doma mít nesnesla. Po letech si ji s chutí přečtu znovu.

07.01.2013

Skleněný zámek – Vzpomínky na dětstvíSkleněný zámek – Vzpomínky na dětstvíJeannette Walls

Nádherná knížka, i když podle reakce mého přítele ji ocení hlavně ženy. Příběh holčičky z velmi svérázné rodiny mě vtáhl hned od prvních stránek. Nejprve je její tatínek její Bůh. Postupně však začíná vnímat jeho chování jinak, vnímá, jak tragicky ovlivňuje rodinu a příběh dětí se stává bojem o opustění současného život a útěkem jinam.

21.01.2013

Koncept kontinuaKoncept kontinuaJean Liedloff

Úžasná knížka, která nám připomíná něco, co už jsme dávno zapomněli. Kde je přirozenost a proč nám některé věci připadají dnes tak složité a nedaří se nám.

Nadaný žákNadaný žákStephen King

Dokonale rozehraný příběh o dvou lidech, kteří jsou nám postupně poodhalováni, že nevíte, kdo z nich je vlastně to "zlo" a kdo "dobro". Napovím vám, dobro v příběhu nenajdete :-)

01.01.2013

Co s doktoremCo s doktoremVladimír Vogeltanz

Osobní příběh lékaře, který zjistil, že léčit se musí příčina a nikoli potlačovat důsledek problému (nemoci). Uvádí řadu velmi zajímavých případů ze své ordinace etikoterapie, kde s pacienty odhaluje pravou příčinu jejich obtíží a čtenář tu krásně vidí tu neúprosnou logiku, proč právě tuto nemoc má člověk, který se dlouhá léta chová právě určitým způsobem.

Pětka na Ďáblových skaláchPětka na Ďáblových skaláchEnid Blyton

Se Správnou pětkou jsem vyrůstala na základní škole a tohle byla má poslední. Je to čtení tak do 8. třídy, pak už člověk ta dobrodružství tolik neocení :-) Moc se mi nelíbí nové přebaly knih u nového vydání, milovala jsem ty staré ilustrace, vždycky jsem se tolik těšila na nový díl a dlouze jsme s kamarádkou zkoumaly obal a všímaly si každého detailu.

Znovuzrozený porodZnovuzrozený porodMichel Odent

Knížka není rozsáhlá, obsahuje řadu fotografií a dopisů rodiček v nemocnici dr. Odenta, které dokládají, že tvrzení v knížce jsou pravdivá. Z fotografií vidíte, že ženy při porodu netrpí, nýbrž jen zažívají cosi zvláštního a úžasného.
Hlavně ale dr. Odent popisuje cestu svou a svých kolegyň, kterou ušli při bližším sledování potřeb rodiček a novorozenců. Co vše zkusili a proč se jim to osvědčilo či naopak neosvědčilo. Doporučuji přečíst, abyste získali představu o tom, jak je možné rodit a proč stojí za to bojovat.

10.10.2013

Kdepak bydlí zvířátkaKdepak bydlí zvířátkaAnna Milbourne

Krásné obrázky! Jen pár stručných komentářů, takže je to vhodné už pro menší děti, ale čteme ji se synem stále, i když je starší.

17.08.2017

Jedinečný svět vlakůJedinečný svět vlakůColin King

Nádherná knížka, podrobně a přehledně zpracovaná. Syn ji moc rád četl od tří let, spíše dříve a vydrží nám jistě řadu let. Dozvíte se o historii, jak funguje parní stroj, dieselový motor, rychlé vlaky, zubačkové dráhy, metro - vše hezky vysvětleno, žádné zjednodušování a překrucování informací. Syn z toho získal skvělý přehled o svých oblíbených vlacích. Je podrobnější než kniha Vlaky světa.

17.08.2017

Valčík na rozloučenouValčík na rozloučenouMilan Kundera

Na úvod - Kunderu moc nemusím. Intelektuální popis nitra postav, ve kterých se vesměs najde jen hnůj. Ale pravdou je, že tento román se čte lehce, shltnete ho. Román opravdu nabízí řadu témat, marně ale přemýšlím nad slovy jako je naděje, pravá láska, pravé přátelství, skutečná úcta ať už k druhému nebo k životu. Nemyslím, že jsou všichni takoví - bezvýchodní.

31.12.2012

Poznej svého andělaPoznej svého andělaBenjamin Klein

Zvláštní příběh o tom, jak stále těžší a těžší nemoc jednu duši opravdu vysoko povznese.

Monty Pythonův Život BrianaMonty Pythonův Život BrianaGraham Chapman

Prostě scénář ke stejnojmennému filmu. Radši si ale pusťte film, je dokonalý.

Monty PythonMonty Python's Flying Circus – Nic než slova 1.Terry Jones

03.01.2013

Sbírka úloh z matematiky pro základní školuSbírka úloh z matematiky pro základní školuFrantišek Běloun

Dlouhá léta byla tato sbírka spíše nadstandartem matematiky, pokud jste zvládli její příklady, ve škole jste si poradili. A myslím, že dnes jsou na tom studenti spíše hůř, takže to nejspíš platí stále.

Co s doktorem 2Co s doktorem 2Vladimír Vogeltanz

Osobní příběh lékaře, který zjistil, že léčit se musí příčina a nikoli potlačovat důsledek problému (nemoci). V druhém díle se více soustředí na příklady z praxe. Uvádí řadu velmi zajímavých případů ze své ordinace etikoterapie, kde s pacienty odhaluje pravou příčinu jejich obtíží a čtenář tu krásně vidí tu neúprosnou logiku, proč právě tuto nemoc má člověk, který se dlouhá léta chová právě určitým způsobem.

03.01.2013

Buddha z předměstíBuddha z předměstíHanif Kureishi

Místy vtipné, na mě poněkud vulgární, vyprávění kluka z předměstí Londýna, který řeší rozpadající se rodinu, novou přítelkyni svého otce, svou sexuální orientaci, svůj životní cíl a převážně rasový problém, protože (přestože vyrůstal od malička v Anglii) indický původ mu nikdo neodpáře.

07.01.2013

Vlaky světaVlaky světaAlex Frith

Úžasná knížka. Syn ji miluje od 2,5 let, četli jsme ji už tisíckrát. Krásné obrázky, hezky vše vysvětleno ohledně vlaků. Historie, parní, dieselové, elektrické, historicky největší, nejdelší vlaky, železnice světa, metro, zubačkové dráhy.

17.08.2017

Odkud přichází déšt?Odkud přichází déšt?Katie Daynes

Úžasná knížka! Miluju ty obrázky a moc se mi líbí povídat se synem o tom, jak co s přírodě vzniká. Jeho to moc zajímá. Když pak prší, vysvětluje mi, proč. Když je duha, také ví, jak vzniká.

Tři láskyTři láskyArchibald Joseph Cronin

Příběh o ženě, velmi tvrdohlavé a vytrvalé, která hledá štěstí jinde, než se nachází. Vydrží pro druhé vše (co si umane) - pro lásku k nim. A čeká za to odměnu, vděk, ocenění. Velmi smutný příběh. Zasáhla mě hlavně první část, která byla o lásce k jejímu muži.

National Geographic: FotografieNational Geographic: FotografieLeah Bendavid-Val

Úžasné působivé fotografie s velmi zasvěcenými komentáři jejich autorů, které vám ještě prohloubí požitek z fotografií.

01.01.2013

Slečna Marplová vypravuje / Miss Marple Tells a StorySlečna Marplová vypravuje / Miss Marple Tells a StoryAgatha Christie

Povídky mě nijak zvlášť nezaujaly, i když špatné nebyly. A angličtina mi přišla zvláště složitá, je to už pro spíše pokročilé angličtináře. Zastaralá angličtina přeci jen pro každého není.

02.01.2013

Lao-c: Život a působení připravovatele cesty v ČíněLao-c: Život a působení připravovatele cesty v Číněkolektiv autorů

Není to jednoduché čtení, ale když se do toho dáte a zvyknete si na styl, je to velmi povznášející vyprávění. A nepochybuji o tom, že pravdivé.

02.01.2013

Buddha: Život a působení připravovatele cesty v IndiiBuddha: Život a působení připravovatele cesty v Indiikolektiv autorů

Nelehké, ale krásné a povznášející čtení. Je úžasné mít možnost se dozvědět, jaký život buddhy doopravdy byl.

02.01.2013

Efezus: Život a působení připravovatele cesty Hjalfdara v předhistorické doběEfezus: Život a působení připravovatele cesty Hjalfdara v předhistorické doběkolektiv autorů

Tato kniha se mi z celé edice Zaváté doby se probouzejí četla zatím jediná špatně. Příběh mě nevtáhnul a ani mě příliš neoslovil. To je ale velmi individuální záležitost, koho tato edice oslovila, určitě stojí za přečtení. I tak odpovídá na velmi důležité otázky. Utkvěly mi například: kde se vzal člověk? Od kdy je člověk člověkem?

Tajemství krve I.Tajemství krve I.Vít Syrový

Hůře se mi knížka četla, ale přinesla řadu důležitých informací o tom, jak a proč strava (nejen) ovlivňuje to, jací jsme.

Monty PythonMonty Python's Flying Circus – Nic než slova 2.Terry Jones

Scénáře televizních skečů Létajícího cirkusu Monty Pythonů. Zakoupila jsem nadšeně v době, kdy byl problém sehnat přímo jejich filmovou podobu. Dnes už trochu nechápu, lepší si pustit skeče než si je jen číst. Dvojka je o něco slabší než jednička. Skeče jsou méně sourodé a hůře se čtou.