Buddha z předměstí

Kureishiho prvotina, která volně a velmi vtipně reflektuje autorovo dospívání na počátku 70. let v souvislosti s tehdejší revoltou mládeže a celkovou společenskou i politickou situací.

https://www.databazeknih.cz/images_books/78_/78712/buddha-z-predmesti-78712.jpg 4.117

The Buddha of Suburbia (1990)

Vydáno:, Paseka

Kniha Buddha z předměstí

lima123

Nebola to "moja šálka kávy". Pre mňa veľa vulgarizmov, nadávok, drog, sexuálnych experimentov... No, asi tak svet vnímal dospievajúci hrdina knihy.

Gracian1964

Moje prvé stretnutie s Kureishim, hm. Neviem, prečo som doteraz váhal, pritom o túto knihu som zakopával dosť dlho, chodil som okolo nej v kníhkupectve, ale nekúpil ju. Až som na ňu natrafil v knižnici, to už nebolo čo riešiť. Žiadne riziko, hehe. No, ktosi v komentári podo mnou napísal, že vraj dobrý priemer. No kua... Mne to teda prišlo ako riadny nadpriemer. A zásah do čierneho. Silná výpoveď, osudová, úprimná, tučná. V niektorých momentoch som sa tam našiel. Mne sa naopak tie občasné vulgárne výrazy rátali, boli osviežujúce, zábavné a použité presne v pravý čas, odľahčujúce. Budem nútený prečítať si aj ďalšie majstrove diela, a to čoskoro.

intelektuálka
11.09.2018

Dozrávání mladého muže - autobiografie spisovatele...

Mladické tápání, citová rozjívenost, nihilismus, vliv východní meditace a samozřejmě sex, drogy a rokenrol - příznaky 70. let v Anglii..
A také otázka asimilace chlapce jiné národnosti...

To všechno autor podává s jakýmsi jemně kritickým nadhledem.

JanaŠ.051
23.08.2018

Budha z predmestia je moja obľúbená kniha od Kureishiho, neskôr, akoby sa vzdal humoru alebo mne už prestalo byť do smiechu :/.

wiix
21.05.2018

Táto kniha mi bola odporúčaná. No poučením mi je, že sa nemám prehnane na niečo tešiť a už vôbec nie nechať sa zmiasť obalom knihy. Príbeh, hlavná idea a vykreslenie postáv bolo skvelé, niektoré vety som si mala chuť podčiarknuť, takú výpoveď v sebe niesli. Avšak celkový dojem z knihy a to, či sa mi dobre čítala, musím zhodnotiť ako dobrý priemer. Kniha v sebe miesi v zaujímavom koktejli témy ako rôznorodosť a rôznorasovosť Anglicka, politickú stránku tejto monarchie, dospievanie a taje spirituálnych filozofii v kontraste obyčajného človeka. No miestami príbeh nikam nesmeroval, možno aj nudil.
"A my sme anglické krásky dobývali tak, ako celé Anglicko; keď sme získali túto korisť, túto láskavosť a krásu, mohli sme vzdorne pozrieť do očí impériu a jeho sebavedomiu - do očí Chlpatému chrbtu, do očí jeho skurvenej doge. Stali sme sa súčasťou Anglicka a zároveň sme hrdo stáli mimo neho. No nedosiahli sme úplnú slobodu, kým sme sa neoslobodili aj od zatrpknutosti, odporu. A dalo sa to vôbec, keď sa zatrpknutosť a odpor každučký deň obnovovali?"

SPimy
07.01.2013

Místy vtipné, na mě poněkud vulgární, vyprávění kluka z předměstí Londýna, který řeší rozpadající se rodinu, novou přítelkyni svého otce, svou sexuální orientaci, svůj životní cíl a převážně rasový problém, protože (přestože vyrůstal od malička v Anglii) indický původ mu nikdo neodpáře.