Smiragl Smiragl komentáře u knih

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Nezbývá mi než souhlasit s předchozími komentáři - byla jsem nadšena úrovní této knihy - silný příběh, syrový styl, nádherný jazyk.

Macbeth Macbeth William Shakespeare

Ty tři sudičky jsou prostě nejlepší :D

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Bez tohoto se snad ani nedá žít :) a úplně nejlepší je to přímo v angličtině :)

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Doporučuji vzít do ruky vždy, když si budete chtít spravit chuť po nepodařených překladech, jazyk je zde opravdu nádherný.

Puklina Puklina Doris Lessing

Moje první knížka od Lessing. A nebyla poslední ;) Líbil se mi styl, jakým je kniha psaná - jako zkazky z Říma. Jazyk je jednoduchý, příběh ale přitom napínavý. Líbilo se mi, jak si Lessing hraje s pojetím času, ať se jedná o století nebo o měsíc, může vám to připadat jako stejně dlouhý časový úsek. A samotný příběh je v podstatě verzí na téma "jak to tehdy všechno bylo". Pěknou verzí, nutno podotknouti.

Krvavá komnata Krvavá komnata Angela Carter

Výborná knížka - známé pohádky jsou zde poněkud přepracované, často feministicky laděné, vždy ale vtipné.

Špalíček veršů a pohádek Špalíček veršů a pohádek František Hrubín

Neznám nikoho, kdo by neznal Hrubínův Špalíček. A doufám, že to tak zůstane ještě pořádnou rádku let :)

18.07.2011

Ďábelská světice Ďábelská světice Maria Beaumont

Kniha v mnohém připomíná knížky od Louise Bagshawe, zde také hlavní postava říká něco jiného než by chtěla (podobně tomu ylo i v A zrodila se hvězda od výše zmíněné autorky). Ze začátku jsem měla trochu strach z té erotiky, ale nakonec se mi to celé líilo natolik, že jsem to dokonce doporučila i mamce :) A ano, ačkoliv to často nedělám, smála jsem se nahlas. Hodně a dlouho.

Pohádka z cukřenky Pohádka z cukřenky Masaičiró Anno

Všechny děti by se měly přečíst tuto pohádku! Je v ní naprosto přirozeně vyložen pojem faktoriál, což většina dětí samozřejmě zapomene, zůstanou jim v paměti hlavně krásné obrázky a napínavé otáčení stránek. A pak, až se budou o faktoriálech učit ve škole, vytáhnou tuto knihu a řeknou si "tak toto je ten faktoriál!" :) (aspoň u mě to tak fungovalo ;) ) Knížkou si dodnes ráda listuji a doporučuji kudy chodím.

Ledový zámek Ledový zámek Tarjei Vesaas

Ledový zámek jsem četla jako malá a hrozně se mi líbil, i když děje v něm opravdu moc není. Je to jedna z mála knih, na kterou dodnes ráda vzpomínám jako na klenot dětství.

Svítání na západě Svítání na západě Edith Pargeter

Po dlouhé pauze jsem se vrátila k Pargeterové a ta mě rozhodně nezklamala. Svítání na západě je působivý historický román, nelze než doporučit.

Megotina svatba Megotina svatba Edith Pargeter

Příjemný historický román, Pargeterová to umí ale i lépe.

18.07.2011 2 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Útlá knížečka, od které jsem nebyla schopná odejít, sotva se mi dostala do rukou. Krutý příběh, ale s ponaučením.

18.07.2011 5 z 5

Zloba Zloba Colin Falconer (p)

Neuvěřitelně napínavá knížka, od které se jen těžko odchází, vřele doporučuji. Navíc se jedná o výborný překlad do češtiny :)