Megotina svatba

Megotina svatba https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48098/bmid_megotina-svatba-39Q-48098.jpg 4 24 6

Velký historický román autorky Nebeského stromu a detektivních případů bratra Cadfaela je zasazen do středověku, kdy byla instituce manželství chápána jako prostředek k nabytí moci. Vypráví skutečný příběh z první poloviny 13. století, kdy se desetiletý následník hraběte z Gloucesteru Richard zamiloval do stejně staré dcery svého poručníka a tajně se s ní oženil. Když manželé dospějí, musí se postavit panovníkově zlobě — král odmítne jejich sňatek uznat, protože kříží jeho politické záměry.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Mladá fronta

The Marriage of Meggotta , 1979

broskev28
19.08.2021 5 z 5

Líbilo, a moc.
Znám trilogii Nebeský strom, četla jsem ji už před mnoha lety a doporučuju ji každému. Megotina svatba pro mě byla překvapením a já jsem si ji skvěle užila. Všechny postavy byly úžasně vykreslené, Jindřicha s jeho pokleslým víčkem jsem se obávala, matku malého Richarda jsem nechápala, zatímco maminka mě plnila bezmezným obdivem.
Krásný příběh, a jak málokdy u knih slzím, tak tady jsem se neubránila.
Jediná moje výtka se týká rodokmenu na úvodní straně; asi jsem slabší duchem, ale ten mi opravdu nesedl. Anebo je to přesně naopak a rodokmen odpovídá duchu celé knihy - proč by nás měla zajímat manželka krále Jana či Viléma Marshalla? A v jakém vztahu byla - podle tohoto rodokmenu - Eleanora se Šimonem z Montfortu? Evidentně mám co dohánět.

"Ten stařec přede mnou je přece muž, kterého jsem milovala, říkala si Markéta, nemám nikoho jiného než jeho a jemu zas nezbyl nikdo jiný než já. Jak by bylo pošetilé odmítat poslední kousek štěstí, protože není tak velké, jak jsme doufali?"

gleti
31.07.2017 5 z 5

Kniha, kterou jsem četla jen jednou, ale totálně mě rozsekala.
Autorka v perfektně zvládnutých dobových reálích, ostatně jako vždy, podává příběh lásky a zrady dotažený do hořkého konce.

LenysekC
12.05.2016 3 z 5

Po trilogii Nebeský strom moje jediná kniha od této autorky. Zatím vždycky jsem u ní měla trochu pomalý rozjezd a myslela jsem, že to tak je i tady, ale ono to tak nějak zůstalo po celou knihu. Asi nebyl správný čas a rozpoložení, byť jsem se těšila a dala jí přednost před asi osmi jinými knihami, které mám nachystané ke čtení.

quendery
03.02.2016 5 z 5

Krásný historický román, spisovatelka opět nezklamala. Dojemný příběh na základě skutečných událostí, které hýbaly středověkou Anglií. Plně souhlasím s předchozím komentářem. Opět se potvrdila úžasná vypravěčská schopnost spisovatelky umocněná výborným překladem. Škoda, že je tu jen pět hvězdiček, dala bych i víc.

tenax
29.03.2015 5 z 5

Podle anotace na přebalu to vypadalo spíš na červenou knihovnu v historickém hávu, ovšem jméno autorky je zárukou kvalitní četby a tak jsem neodolal. Naštěstí! Silný, hluboce lidský příběh, zároveň nenásilná lekce z dějin středověké Anglie, to vše vyprávěné bohatým květnatým jazykem, co víc si přát? Navíc vynikající překlad. Výsledkem může být jedině výborný čtenářský zážitek, naprostá spokojenost a pět hvězdiček.

Smiragl
18.07.2011 2 z 5

Příjemný historický román, Pargeterová to umí ale i lépe.