Puklina

Hloubavý římský senátor se na sklonku života pouští do posledního impozantního úkolu převyprávět historii lidstva a odhalit málo známý příběh Puklin, prastarého ženského kmene obývajícího rajskou přímořskou divočinu. Pukliny nepociťují touhu po mužích, ani netuší o jejich existenci. Rození dětí se řídí měsíčním cyklem a Pukliny rodí pouze děvčata. Když se pak nečekaně narodí zvláštní dítě chlapec, je ohrožen soulad celého jejich společenství. Lessingová v tomto fascinujícím a okouzlujícím románu staví proti sobě témata, která dala vzniknout většině jejích předešlých děl soužití mužů a žen ve světě a způsob, jakým problematické aspekty pohlaví působí na všechny stránky naší existence....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3696/puklina-2kJ-3696.jpg 2.729
Vydáno, Jota

The Cleft, 2007

Kniha Puklina

Afilada

Hlavní myšlenka je neotřelá, ale velmi obtížně se mi četlo, není to můj svět, dokončil jsem s max. úsilím.

lencin
04.09.2020

Výborný popis ženského a mužského světa.
Pukliny (prastarý ženský kmen) netouží po mužích a ani netuší o jejich existenci, rození dětí se řídí měsíčním cyklem a Pukliny rodí pouze děvčata.
Když se pak narodí zvláštní dítě-chlapec (nazývaný Zrůda) je soulad celého společenství ohrožen.
(2009)

IvaKo
10.06.2020

Moje první setkání s touto autorkou, které mě popravdě neoslnilo. Fiktivní příběh o vzniku lidstva, nejdříve v ženské a posléze i v mužské variantě, o jejich vztazích a vývoji jejich poznání je vyprávěn mužem, Římanem, který se snaží s odstupem mnoha věků vylíčit možné události dávných dějin lidstva, kdy rozmnožování bylo to nejdůležitější. Jazyk vyprávění je možná záměrně jednoduchý až stereotypně nudný. V polovině jsem knihu málem odložila, ale pak se děj přece jen trochu posunul k promyšlenému závěru.

zdeez
17.03.2019

Kniha je čtivá, psaná zajímavým způsobem. Historie proložená komentáři vypravěče. Avšak i přes to, že vypravěčem je muž, z celé knihy prosvítá poněkud stereotypní pohled autorky na muže. Snaží se psát o mužích a ženách pohledem muže, bohužel to i přes veškerou snahu vyznívá poněkud zjednodušeně a povrchně. Pokud tedy zjednodušený pohled na vztahy mužů a žen není záměr k podpoření autorčiny premisy, že muži jsou "hloupí".

Lexand
24.01.2017

Je to skvělá kniha, ale samozřejmě ne každý se s ní potká.

tynda
13.05.2014

po 30 stránkách jsem knihu odložila, bohužel mě nezaujala

mončičáček
03.05.2012

Čekala bych, že feministicky laděný pohled na svět bude líčený také v ženském rodě, tady je však, pro mě překvapivě, vypravěčem muž...Další čtenářská zkušenost, které nelituji, ale zřejmě to nebude věc, ke které se ráda vrátím...

Akana
04.04.2012

Má to být asi pronikavá sonda do podstaty vztahů žen a mužů. Mě ale ten vrt moc hluboký nepřipadá. Nemám pocit, že bych se po přečtení Pukliny dozvěděl nebo si uvědomil něco nového. Ale možná jsem to tam jenom nenašel.