smazenaryba smazenaryba komentáře u knih

Morytáty Morytáty Peter Krištúfek

Útla, malá knižka ktorá hneď zaujme svojim neštandardným spracovaním. Tam našťastie kvality nekončia. Ikeď sa kniha dá označiť za zbierku hororov, nie sú to štandardné, prvoplánové horory, ale tento prívlastok vyplýva skôr z ich podstaty, nátury. Ide o motívy z ktorých mrazí skôr preto, že sa stať môžu (príp. stali sa), nie preto, že sú nadprirodzené. Texty spája akási naliehavosť, skratkovitosť, ktorá opäť viac evokuje zážitok/skutočnosť ako žánrový literárny útvar. Pôsobivé. Nebyť pár textov, ktoré tam byť nemuseli (nesedia k výberu, príp sa mi zdali slabšie), dávam päť. Odporúčam. Nielen fanúšikom hororu, ale aj čitateľom vyhľadávajúcim silno pocitové, hĺbavé veci. Som veľmi zvedavý na ďalšie autorove diela.

02.01.2022 4 z 5

Vládce snů Vládce snů Clark Ashton Smith

Milovník Weird Tales v zásade nemôže byť sklamaný, ikeď treba podotknúť, že je to oproti prvému zväzku o čosi slabší výber. Texty oscilujú na pomedzí hororu a fantasy, prevládajú kúzelnícke a orientálne motívy, výstavbou často krát pripomínajú rozprávky (čo nieje výtka). Mierne sklamaní budú čitateľa hľadajúci texty z tradičného amerického/európskeho prostredia na prelome 19/20-teho storočia. Tých nadpriemerných poviedok je tu niekoľko no za mňa naozaj vyniká iba Dvojitý stín.

Znova sa však musím opakovať, tento starší štýl má svoje nepopierateľné čaro. Oproti moderným textom sa nesnaží tak tlačiť na prízemné pudy, naopak, viac dráždi predstavivosť, zvedavosť a fantáziu.

26.12.2021 3 z 5

Vilkovia Vilkovia Ivan Medeši

No, neviem kam sa tá laťka posúva, ale fakt je, že Medeši dosiahol nové výšiny. Alebo dná. Jedenie fungovalo. Poviedková forma ho nezväzovala, dovolila mu viac experimentovať, viac odpúšťala takpovediac. Absurdné situácie som si užíval, nemal som potrebu racionalizovať, všadeprítomné hovná fungovali ako vyjadrenie odporu voči systému, spoločnosti, zaostalosti. Vilkovia sú podobní, no dve novely o sto stranovej dĺžke fungujú podstatne horšie. Medeši svoju hravosť nedokázal pretaviť do dlhšieho textu, niektoré pasáže pôsobia zbytočne, zdĺhavo, silene, (výlet do Ukrajiny napr.) hovná už tiež nebavia ako predtým, a niektoré extrémne scény sa už len veľmi ťažko dajú brať s nadsádzkou, ako pri Jedení (slávna scéna jedenia napr.) Medeši by chcel kritizovať spoločnosť a zároveň experimentovať so žánrom a formou, no tu ten správny pomer nenašiel. Som zvedavý, s čím ďalším príde, ale týmto smerom už cesta nepovedie.

18.12.2021 2 z 5

Lovci (8 poviedok) Lovci (8 poviedok) Per Olof Sundman

Ďalšie odporučenie od pána Mitanu a ďalší poviedkový skvost. Pôvod autora a názov správne napovedá, že ústrednou témou je človek žijúci v nehostinných severských podmienkach, kde je všetko tak trocha iné, všetko sa podmieňuje prostredím, ktoré ohýba životy ľudí tým zvláštnym severským spôsobom, kratšími dňami, tuhšou zimou, komplikovanejším cestovaním. Hrdinovia sa tak dostávajú do zvláštnych situácií, ktoré môžu pre čitateľa pôsobiť až bizarne, absurdne, neuveriteľne, čo z časti určite aj bol autorov úmysel. Poviedky majú často až detektívny rozmer, mysle postáv autor necháva uzatvorené, necháva čitateľa tápať, uvažovať, neponúka vysvetlenia, texty často končia zarážajúco, suchým konštatovaním. Z časti štúdia mentality severana, z časti rafinovaná hra s čitateľom, z časti literárny experiment. Delikatesa.

02.12.2021 5 z 5

Vyššie záujmy Vyššie záujmy Lucia Piknová Droppová

Príjemná žánrová zbierka od autorky s potenciálom. Tam, kde zaostáva formou, dobieha s originálnymi nápadmi a fantáziou. Autorka má cit vytvárať zaujímavé zápletky, stupňovať napätie, okoreniť text zaujímavým nápadom a pointou, ale aj neduh ľahko skĺznuť do klišé a fráz. Dalo by sa povedať chyby začínajúceho autora. Ak sa dostane von niečo nové, veľmi rád zistím, ako sa autorka podala dopredu.

28.11.2021 3 z 5

Krk čiernej mačky Krk čiernej mačky Julio Cortázar

Dušan Mitana vo svojom poslednom rozhovore (prepis v časopise Rozum, 5/2019) odporúčal svojich obľúbených autorov. Objavil som tak niekoľko klenotov, zväčša poviedkových. Jedným z nich bol Júlio Cortazár. Mitana povedal, že keď si Cortazára prvý krát prečítal, bol milo prekvapený, pretože zistil, že nie je sám, kto takto píše. A je to tak. Ikeď Mitana samozrejme nebol prvý, pre našinca môžeme povedať že Cortazár písal poviedky Mitanovské. A teda sú v nich prvky fantastické, sureálne, snové, absurdné a hlavne čo poviedka to originálny námet, to klenot, to jedinečný zážitok. A to je pre mňa asi najväčšie plus. Absolútne som netušil, čo prinesie ďalší text a stránky som obracal s veľkou zvedavosťou. To je v literatúre jeden z najcennejších atribútov. O to viac v dnešnej dobe, kde sú vitríny s novými knihami zaplnené fabrikátmi. A ja idem zháňať ďalšie Cortazárove poviedky.

20.11.2021 5 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Fajn príbeh. Trocha moc ufňukaný, ale fajn. Problém mám skôr s tým, že je to samostatná kniha. Byť súčasťou poslednej Kingovej zbierky (Když teče krev), spraví ju lepšou. Takto samostatne to na knihu nevydá. Ak nepatríte medzi autorových skalných, uberte si bod.

13.11.2021 3 z 5

Manželská poézia Manželská poézia Vlado Šimek

Manželské priznanie jedného druhému, že to spolunažívanie nieje a asi ani nikdy nebude dokonalé, popravde, má k dokonalosti strašne ďaleko. Ale samotný fakt, že manželia túto milú, malú, pichľavú knižku napísali, hovorí, že sa to napriek tomu s trochou sebazaprenia dá. A ja som zvedavý, či ešte niekedy niečo spolu napíšu.

06.11.2021 4 z 5

Eklektik Bastard Eklektik Bastard Ivana Gibová

Chvíľami to hraničilo s pozérstvom, ale autorke sa nedá uprieť, že veľmi trefne a s vtipom charakterizovala životné stereotypy určitej, a asi celkom početnej, skupiny ľudí. Ako dielo súčasného autora o súčasnej dobe výstižné. Nelichotivé, ale úprimné a výstižné. Plus za skvelé spracovanie knihy a za plynulé prelínanie textu a ilustrácií. Kniha je obsahom aj spracovaním taký dobový artefakt.

26.10.2021 3 z 5

Cudzinec Cudzinec Albert Camus

Znepokojivé a mätúce. Literárne hrátky s absurditou vedia byť zajedno zábavné, zadruhé môžu veľmi funkčne odrážať realitu ktorá býva často plná absurdity sama o sebe. Camusov cudzinec je krajne absurdná postava, ktorú nemá zmysel posudzovať podľa všeobecne platných morálnych zákonov. Ak by ste sa o to snažili, budete ju nenávidieť od prvého do posledného riadku a o to tu vôbec nejde. Ak však autorovu hru akceptujete, čaká vás vskutku nevšedný zážitok, ktorý vám ponúkne veľa zaujímavých myšlienok a otázok týkajúcich sa najmä témy spoločnosť versus jednotlivec. Ku knihe sa určite vrátim a poobzerám sa aj po ďalších knihách z Camusovho cyklu absurdity.

24.10.2021 4 z 5

Gerpla Gerpla Halldór Kiljan Laxness

Severský Don Quijote. Laxness líči koniec slávnych vikinských čias a nástup kresťanstva, no zároveň núka otázku, do akej miery bola tá hrdinská sláva, prevedená do básní, skutočná, ako veľmi si veľke vikinské mená svoje príbehy zaslúžia. Gerpla je však mnohovrstnatý román, nieje to iba kritika vikinského barbarstva a brutality. Laxness vôbec nešetrí ani kresťanstvo. Vôbec, je to hlavne verný obraz doby, nech už bola akákoľvek, hlavne onej premeny , ktorú prinieslo kresťanstvo. Včera hrdina, dnes hlupák. Nezmenil sa však on, ale svet okolo.

Román má aj silný dobrodružný rozmer a do deja aktívne vstupujú prvky severskej mytológie. Na pozadí sa rozvíjajú skutočné historické udalosti, objavujú sa skutočné postavy, a nechýbajú ani bohaté vysvetlivky objasňujúce udalosti, mená, či výrazy. Či už vikingom fandíte, alebo nie, toto je vikinský román. Neprikrášlený, bez glorifikácie a o to lepśí.

23.10.2021 5 z 5

Zbraně Avalonu Zbraně Avalonu Roger Zelazny

Šťavnaté tri. Tri preto, že Zelazny odmieta zo svojho sveta spraviť niečo viac než len vetchú kulisu pre akčný príbeh, šťavnaté preto, že príbeh plynie bez jediného zádrheľu a opäť je okorenený skvelými dialógmi a hláškami. Číta sa to naozaj dobre, azda ešte lepšie ako prvý diel, no ten nenaplnený potenciál je z toho cítiť na hony.

20.10.2021 3 z 5

Toulavá země Toulavá země Liou Cch'-sin

Pokiaľ chcete ďalšiu dávku autorových dopodrobna rozpísaných vedeckých teórií a vízií, budete zasýtení. Popravde, možno až presýtený. Tých rôznych variácií, ako to so Zemou vo viac či menej vzdialenej budúcnosti bude vyzerať, je tu naozaj ohromné množstvo. A to je trochu aj problém. Autor sa nezameriava na tvorbu postáv a príbehov, ale jeho poviedky sú viac akési analýzy rôznych viac či menej známych teórií a zákonov. Čo poviedka, to nová variácia toho istého, nové vysvetľovanie, nové nápady, no ten istý kostrbatý koncept a štýl, ktorý sa len z ťažkosťou dá považovať za pevný literárny útvar. Autor od vydania tejto knihy prešiel ako spisovateľ naozaj veľký kus cesty a treba povedať, že román ako literárny útvar mu sedí oveľa viac než poviedka. Fanúšikovia hard sci-fi zrejme sklamaní nebudú, no fanúšikovia dobrých kníh zrejme áno. Ale áno, niektoré obrazy ktoré autor vytvára, sú aj tu strhujúce. Mňa najviac bavila pasáž o poslednom kapitalistovi a príbeh o návrate Boha na zem.

11.10.2021 3 z 5

Kráľovstvo z tohto sveta Kráľovstvo z tohto sveta Alejo Carpentier

V hlave mi najviac utkvela absolútne bizarná epizóda s haitským kráľom Henrim Christophom. Najprv som si myslel, že je to len výmysel, čuduj sa svete, je to skutočná udalosť. Aj na toto sú knihy skvelé, tie výlety do minulosti. Človek sa dozvie o veciach, o ktorých nikto nepíše, čo otvára nové obzory, nové súvislosti.

Kniha ponúka zaujímavé zrovnanie s mnou nedávno čítanou Podzemnou železnicou, ktorú som neprijal príliš nadšene. Kráľovstvo..., s ktorým ho spája podobná téma, ukazuje, že kniha môže byť oveľa údernejšia aj bez zbytočných popisov krutostí a môže tak spraviť dokonca odľahčeným spôsobom.

Jedna z najzaujímavejších kníh na tému otroctva. A áno, ak máte radi magický realizmus, pripíšte si ďalšie plus.

28.09.2021 4 z 5

Devět princů Amberu Devět princů Amberu Roger Zelazny

Výborný reprezentant tohto, čo predstavuje moderné anglo-americké fantasy. Predpokladám, že práve toto je jedna z kníh, ktoré spopularizovali onen mix moderného a starého prostredia, mix merlinovských kúziel a hrdinov s cigaretou v kútiku úst prechádzajúcich po tmavých mestských uličkách. Aj niekde tu sa črtá Harry Potter, ale napríklad aj Temná veža či Sandman. Napriek dobe vydania je to kniha, ktorú sa stále mnohí spisovatelia vedome či nevedome snažia napodobniť.

Príbeh je vcelku prostý a priamočiary, no kniha stojí hlavne na dobrých postavách, úderných dialógoch a rýchlom tempe. Autor naviac veľmi šikovne a hravo poňal zoznámenie čitateľa so svojím svetom. Povedal by som, veľmi dobrý úvod do série.

Dávam síce iba 3*, pretože to nebola úplne moja šálka čaju, mám rád silnejšie uchopenú mytológiu a väčší počet strán, no knihu bez váhania môžem fanúšikom žánru odporučiť.

27.09.2021 3 z 5

Sovia hora Sovia hora Dana Podracká

Veľmi príjemné prekvapenie. Rozprávky vymykajúce sa "bežnej" dobovej produkcii, inšpirovanej najmä Dobšinským a Grimmovcami. Ide o prekvapivo hlboké texty s morálnym a filozofických presahom, ktoré budú orieškom nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Napriek akejsi nejednoznačnosti a mystičnosti obsahujú dostatočnú dávku rozprávkovej mágie a pútavosti, aby deti nestratili pozornosť. Pre tých, ktorí sa neboja s deťmi porozmýšľať a porozprávať, aké myšlienky autor do textu ukryl.

23.09.2021 5 z 5

Alien Sex Alien Sex * antologie

Nešťastne zvolený názov a ešte horší cover art. Oba evokujú predstavu akéhosi béčkového, sexuálne ladeného sci-fi výplachu, a ikeď pár textov by do tejto kategórie mohlo spadať, táto predstava je veľmi ďaleko od reality. Čitateľ čakajúci interstelárne orgie bude sklamaný, čitateľ vyhľadávajúci serióznu žánrovú literatúru kôli názvu a obalu radšej po knihe nesiahne.

Zbierka je orientovaná prevažne na seriózne texty, ktoré sa na sexualitu pozerajú z mnohých netradičných uhlov. Je vidieť snaha o zostavenie veľmi pestrého výberu. To sa síce podarilo, no napriek prítomnosti niektorých výborných poviedok, u mňa prevládajú skôr negatívne dojmy a pocit, že plán bol čitateľa čo najviac šokovať.

Pokiaľ u niektorých zbierok je tematická súdržnosť textov tak dobrá, že dokáže potiahnuť aj pár priemerných poviedok ( Plameňák na konci léta), tak tu je to naopak a tých pár výborných poviedok dojem z antológie príliš nevylepšuje.

22.09.2021 3 z 5

Šťastný princ (6 rozprávok) Šťastný princ (6 rozprávok) Oscar Wilde

Tak toto naozaj nie sú rozprávky pre najmenších. Na to sú až príliš smutné, drsné a príliš konkrétne zasadené do skutočného sveta. Ikeď na druhú stranu, možno je práve toto ten správny spôsob, ako deťom zdeliť isté nepekné skutočnosti. V textoch vystupuje do popredia najmä kontrast medzi čírosťou prírody a svetom ľudí so značne zvrátenými hodnotami. Toto nikdy nezostarne, ba naopak, tie texty sú čoraz viac aktuálne.

17.09.2021 5 z 5

O človeku, kultúre a náboženstve O človeku, kultúre a náboženstve Sigmund Freud

Zaujímavé čítanie, ktorého pochopiteľnosť a plodnosť je priamo úmerná tomu, čím konkrétnejšie Freud svoju teóriu o pudoch Života a Smrti aplikuje na reálne udalosti. Jeho vysvetlenie podstaty kresťanského náboženstva a jeho úlohy v kultúre, snaha o vysvetlenie podstaty vojny, či prognóza o vývoji ľudstva, to sú skutočne veľmi zaujímavé pasáže, ktoré môžu obohatiť nazeranie na svet, lepšie ho pochopiť. Čím viac sa však Freud zabára do svojej teórie a abstraktných pojmov, tým je text menej uchopiteľný a stáva sa len akousi nie najpresvedčivejšou obhajobou samého seba.

Freudov výskum dvoch základných pudov jednoznačne mal a má veľký vplyv na lepšie pochopenie človeka a kultúry, no myslím si, že doba ukázala, že všetko sa pomocou jednej striktne vyhradenej teórie vysvetliť nedá. Svet dneška by určite poriadne zamiešal jeho úvahy. Bolo by zaujímavé vedieť, aké závery by vyvodil.

17.09.2021 4 z 5

Naučte se kreslit: Roztomilé obrázky Naučte se kreslit: Roztomilé obrázky Angela Nguyen

Ak dieťa rado kreslí a vy máte podobnú záľubu tiež, prípadne trpezlivosť na to, aby ste spolu trávili čas kreslením, táto kniha môže byť dobrou pomôckou a inšpiráciou k ďalšiemu rozvoju. Nieje to klasická kniha typu "ako sa naučiť kresliť", obchádza teóriu a rôzne ďalšie veci ktoré sú nevyhnutné, ak to niekto s kreslením myslí seriózne, ale skôr zábavná pomôcka, ktorá pomocou troch krokov ponúka návod na kreslenie mnohých jednoduchých a roztomilých motívov, ktoré sú pre deti ako stvorené. Treba podotknúť, že asistencia a určité vysvetlenie zo strany dospelého je nevyhnutná. Ideálne na spoločné kreslenie.

16.09.2021 4 z 5