Devět princů Amberu

Amber – jediný, opravdu skutečný svět. Všechny ostatní jsou jen stíny. Nekonečný je svět Amberu vrhajícího stíny, jejichž velkolepé odlesky vytvářejí všechny ostatní světy, včetně toho, v kterém žijeme. Nekonečný jako velkolepá tajemství, před kterými se nám , smrtelníkům, tají dech. Čím však je ve skutečnosti? Z jakých rozmarů byl stvořen? Jak obrovská musí být síla, hrající si s mocnými světy jako se zrnky písku? Otevírá se před vámi první z deseti kronik psané vládci nejmocnější říše vesmírů. Kronik plných fantazie a toho nejlepšího vypravěčského umění jakým se žánr fantasy může pochlubit. Od prvního okamžiku budete sledovat osudy rozvětvené královské rodiny, kde každý bojuje s každým. Uzavírají se prchavá spojenectví a prchavá nepřátelství. Každý ze členů rodiny vládne silami kouzel, magie a… nesmrtelností. První knihu otvírá Corwin, nadčlověk se ztrátou paměti, který se probouzí na nemocničním lůžku po těžké autonehodě. Netuší nic o svých příbuzných lačnících po věčném trůnu, ani o cestě, na jejímž počátku se právě ocitl. Nevzpomíná si na Logrus ani na jeho protipól Vzor. Navíc postrádá svůj balíček Trumfů, který by mu mohl pomoci překonat pasti nastražené neznámými silami. Udržován pod vlivem narkotik zůstává sám, a někde hluboko uvnitř něho čekají na probuzení nadlidské schopnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48798/big_devet-princu-amberu-9f9-48798.jpg 4.2396

Tajemný Amber / Kroniky Amberu 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Classic

Nine Princes of Amber, 1970

Kniha Devět princů Amberu

Oponn

Hvězdičky neuděluji, kdo chce hodnocení, nechť čte dál.

Náš svět je lež. Lépe řečeno je stínem toho pravého světa, světa Amberu (zdravíme Platóna). Svět Amber leží "někde uprostřed" (asi všeho?), dostat se tam můžete pokud si to budete dostatečně silně představovat... Já vám nevím, nějak se mi ten Zelaznyho svět nedokázal dostat pod kůži. Líbí se mi propletení našeho světa se světem fantaskním, ale mám s tím stejný problém jako u předešlé přečtené Nikdykde. Ten svět je nedotažený, v Zelaznyho hlavě asi funguje perfektně, ale nám chybí potřebné znalosti loru, abychom docenili odkazy.

Hlavní postavou je ztrátou paměti trpící Corey, který se probudí na klinice kdesi v Americe. Zajímavý úvod, který vás vtáhne do děje a chcete se dovědět víc o tom, proč Corey o paměť přišel, kdo je... Ale to bych opakoval komentář k Nikdykde. Corey je nemastný neslaný, ale alespoň je vtipný a nebere si servítky (v první polovině, následně spadne do hrdinské šablonovitosti); přeci jen šermíř, co si zapálí cigáro má trochu šmrnc. Trochu mu v přiblížení se čtenáři pomáhá i ichformový vypravěč, který chvílemi mluví přímo se čtenářem, jenže mi tam chybí souvislost, proč to vlastně dělá. A u toho to končí. Corwin se ani jednou neobjeví v situaci, kde by musel ukázat nějaký výrazný charakterový rys, díky kterému byste si ho opravdu oblíbili. Snad jen jeho pobyt v kobce, kde mi nesedlo zrychlení času formou skoků, jehož obecně nejsem fanda u knížek ani filmů.

Knize celkově nesluší velká rozmáchlost děje na malém počtu stran. Nahonem jsou nám představeny všechny hlavní postavy amberského království, nicméně si zapamatujete tak dvě tři osoby a to včetně Corwina.

Musím však brát v potaz, že se jedná o první díl pentalogie, která na mě v knihovně celá čeká, tak uvidíme, kam se Amber bude ubírat a držím Zelaznymu palce, aby dílko ukočíroval a ukázal mi pěkně vykreslený svět, jenž je v jedničce jen načrtnut v hrubých, hodně hrubých obrysech. Zatím na knize nespatřuji nic extra převratného i s přihlédnutím k tomu, že se jedná o padesát let staré dílo.

smazenaryba

Výborný reprezentant tohto, čo predstavuje moderné anglo-americké fantasy. Predpokladám, že práve toto je jedna z kníh, ktoré spopularizovali onen mix moderného a starého prostredia, mix merlinovských kúziel a hrdinov s cigaretou v kútiku úst prechádzajúcich po tmavých mestských uličkách. Aj niekde tu sa črtá Harry Potter, ale napríklad aj Temná veža či Sandman. Napriek dobe vydania je to kniha, ktorú sa stále mnohí spisovatelia vedome či nevedome snažia napodobniť.

Príbeh je vcelku prostý a priamočiary, no kniha stojí hlavne na dobrých postavách, úderných dialógoch a rýchlom tempe. Autor naviac veľmi šikovne a hravo poňal zoznámenie čitateľa so svojím svetom. Povedal by som, veľmi dobrý úvod do série.

Dávam síce iba 3*, pretože to nebola úplne moja šálka čaju, mám rád silnejšie uchopenú mytológiu a väčší počet strán, no knihu bez váhania môžem fanúšikom žánru odporučiť.

Celestino

Ok, dočteno. Tuhle knihu jsem koupil v antikvariátu, hlavně kvůli legendárnímu jménu, které G. R. R. Martin tolik vychvaloval ve svých předmluvách ve Snových písních, kde ho označuje za svého přítele a mentora.
A dojmy? "Co tohle sakra je?" :D Dílo má určitě několik kvalit - styl psaní Zelazneho je setsakra originální, ale mě neskutečně cizí. Ta doslova nespoutaná fantasie, kdy člověk neví, jestli je pod vlivem on sám nebo autor, mi nedělala vůbec dobře. Spousta nepochopitelných zápletek, které se prostě stanou a nemají na děj žádný další vliv. Ale ne, je vlastně zbytečné se rozepisovat, protože tuhle knížku musí každý prostě prožít/přežít sám... Kvůli tomu pocitu, který jsem měl sám při čtení, bych dal jednu hvězdu, ale kvůli té originalitě Zelazneho stylu, musím dát dvě...
Další díly ale už ne, děkuji Rorege!

harena

Jediný a skutečný je jen Amber, vše ostatní, i Země, jsou jen stíny. Nebyla jsem rozhodnutá, jestli budu fantasy opravdu číst, protože je to už hodně let, kdy jsem tento žánr hltala, ale kniha má spád a protože je psána i s vtipným nadhledem, dočetla jsem ji. Jedině jsem přeskakovala popis bojů, i když chápu, že když princové bojují o trůn, tak tam boje být musí. Jinak příjemné oddechové čtení.

WugWugs

Prívlastok klasika je tu viac než oprávnený, i keď to nemusí byť celkom zrejmé. Najmä pre geniálne využitie straty pamäti ako prostriedku rozprávania - tak prirodzene vybudované, že mnohí asi nepostrehnú, čo sa stalo: že autor preklenul nás čitateľov, ktorí sprvu tiež nevieme nič a trochu sa ošívame, čo sa to deje, s hlavnou postavu s podobným problémom, riešením ktorého sa postupne nám i jemu viac objasňuje (namiesto zvyčajného krkolomného hľadania indícií v príbehoch o amnézií). Všetko je navyše zabalené v originálnom druhu magického realizmu, na ktorý buď pristúpime (s radosťou, ako v mojom prípade) alebo Tajomný Amber nebudeme mať radi, pravdepodobne s odsudkom v dodatkoch ´nerealistický´ a ´nelogický´. 4.5

soupik2012

Začátek, kdy Corwin netuší kdo, nebo co je, mě bavil hrozně moc. Stejně jako on, tápeme v ději a snažíme se pochopit o čem to vlastně celé je. Autor tuto přednost kterou příběh měl, zahodil do kanálu v momentě, kdy Corwin svou ztracenou paměť získá zpět. Zatím co čtenář tápe dál. Potom již příběh zcela ztratí své kouzlo. Samotná bitva je pouze řečí čísel ztrát a tak je to poměrně nudná pasáž příběhu, kde se vlastně nic moc neděje. Až od uvěznění Corwina mě to zase začalo bavit. Vymyšlený svět, který vzniká pouze v hlavě autora, si zaslouží mnohem důmyslnější a detailnější popis. Bylo to příliš povrchní. Začátek a konec super, střed úplně o ničem. Audioknihu čte Luboš Ondráček. Jeho způsob vyprávění mi moc nesedí. Je to takové odtažité, zcela bez emocí.

josef2900
30.12.2020

Ani zajímavý a chytlavý začátek nezachránil to, jak kniha pokračovala na dalších stránkách. Hlavní postava na začátku knihy ztratí paměť a postupně se dozvídá co a jak se vlastně má. Našemu hrdinovi prochází první poslední a i bez plně funkčního mozku zvládne oblbnout několik nejinteligentnějších lidí svého světa. Hlavní záporák je bez hloubky a prostě tam tak nějak je, jeho osobnost uvidíme pořádně asi až v předposlední kapitole. Princové si očividně pomocí karet mohou najít jakýkoliv svět se jim zlíbí, přesvědčit tamní obyvatelé o tom, že jsou to jejich bozi a pak s nimi vytáhnout na dobývání jiných světů. Na konci knihy nám dává autor najevo, že vše co jsme právě přečetli bylo absolutně bezvýznamné, jelikož jediný, kdo si z celé knihy nese nějaké následky je bratr hlavního hrdiny Random, jehož jediným trestem je, zase musí oženit (wow).

Fifineek
05.12.2020

„Dozvím se, co potřebuju, vezmu si, co chci, budu pamatovat na ty, kdo mi pomohli, a ostatní zničím.“

Co když se probudíte v nemocnici, nevzpomínáte si, co se vám stalo, natož kdo vlastně jste? Jediné co se vám vybavuje je slovo Amber, ale co nebo kdo ten Amber vlastně je? Později to ale zjistíte. Amber je jediný pravý svět. A vy jste jeden z jeho princů.

Knihu mi před lety kdosi doporučil a od té doby jsem ji měl v seznamu přání. Nedávno jsem si ji tedy pořídil a neočekával jsem od ní teda nic extra i přes její hodnocení na internetu. Začátek se mi dost líbil, ale potom jsem se ke čtení musel nutit. Od poloviny se začala objevovat akce, intriky a plánování a v tomto duchu se kniha nesla až do konce. Postavy byly sympatické a bylo jich tak akorát, svět byl zajímavý a některé hlášky jsem si zamiloval! Rozhodně mám v plánu si dokoupit další díly a v sérii pokračovat!