Vyššie záujmy

Vyššie záujmy https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/196015/bmid_vyssie-zaujmy-4Cc-196015.jpg 4 4 4

Kniha je výberom autorkiných poviedkových diel s tematicky rôznorodými príbehmi, ktoré nás svojím obsahom presvedčia o jej nevyčerpateľnej fantázii, invencii a majstrovskom rozprávačskom umení. Sedem príbehov nás uvádza do svetov, vybudovaných na tenkej hranici medzi reálnym a fantastickým, kde sa na pozadí obyčajných udalostí prirodzene odvíjajú nezvyčajné zápletky so šokujúcim rozuzlením. Poviedky v sebe nesú prvky vedeckej fantastiky, mytológie, hororu a detektívky s dramatickou gradáciou deja, oslavou irónie osudu a tým najčernejším humorom. Lucia Droppová, dvojnásobná víťazka Ceny Fantázie, publikovala autorské poviedky v poviedkových zbierkach Fantázia 2009, O dúhovú lampu v krajine Zázračno 2009, Fantázia 2007, Istrocon 2009, Comics a Manga book 1. Jej scenáre k filmom Zvieratá, Podozrenie na a veršovaný Jánošík, boli úspešne sfilmované. Aktívne sa venuje písaniu popkultúrnych rubrík pre internetové portály, v časopise Fantázia a vlastnej románovej tvorbe. Každoročne prednáša na medzinárodných festivaloch Comics Salón, IstroCON v Bratislave a Fénixcone v Brne. Momentálne je doktorandkou UK v BA.... celý text

Povídky Literatura slovenská Sci-fi
Vydáno: , Artis Omnis

Vyššie záujmy , 2010

Majto
18.10.2023 5 z 5

Musím povedať, že som milo prekvapený. Už v knihe poviedok Čas hrdinov sa mi páčil autorkin štýl a táto zbierka mi to len potvrdila. Dúfam, že sa od nej ešte dočkám nejakej podobnej záležitosti.

smazenaryba
28.11.2021 3 z 5

Príjemná žánrová zbierka od autorky s potenciálom. Tam, kde zaostáva formou, dobieha s originálnymi nápadmi a fantáziou. Autorka má cit vytvárať zaujímavé zápletky, stupňovať napätie, okoreniť text zaujímavým nápadom a pointou, ale aj neduh ľahko skĺznuť do klišé a fráz. Dalo by sa povedať chyby začínajúceho autora. Ak sa dostane von niečo nové, veľmi rád zistím, ako sa autorka podala dopredu.

eraserhead
05.01.2018 3 z 5

Fantastická sbírka sedmi povídek, které mezižánrově přeskakují z horroru (výborná první povídka HLADNÝ TOVAR, do horroru nakonec zklouzne i trpaslíkovská PRÍLIŠ TEPLÁ JESEŇ), milé smyšlenkové fantasy (AKO SOM SA STAL SUPERHRDINOM), komické sci-fi o milostném páru dělícím se o jedno tělo (DOKONALÉ ŠŤASTIE), bizarně sureealistické podivnosti (VSTUPENKA) k fanatastickým příběhům o jednorožcích (NIEČO OBETOVAŤ) nebo potomcích staré předlidské rasy (VYŠŠIE ZÁUJMY). Zajímavé je, že autorka dokáže překsakovat mezi různými styly (nejen žánrovými ale i vypravěčskými), ne vždy to však sedne. I přesto se příběhy line jakýsi autorský styl, v němž autorka nezapře své zkušenosti se psaním scénářů. Poslední povídka má výrazně filmový profil, v němž se divokými střihy skáče z jednoho prostředí do druhého, od jedné postavy ke druhé, úplně jsem si ale při čtení vybavoval, jak by to vypadalo ve filmu. Problém podobných multi(sub)žánrových věcí je, že když vám nějaký žánr nesedí nebo vás nebaví, odnese to kniha jako celek. Ty fantasy/sci-fi věci mě moc nezaujaly.

lucifuk
25.03.2015 5 z 5

Výborná kniha poviedok. Autorka má velmi precízny štýl písania a jej poviedky sa čítajú jedným dychom. Rozhodne odporúčam každému fanúšikovi fantasy a tajomna.