SknihouVrukách SknihouVrukách komentáře u knih

Jeden z nás klame Jeden z nás klame Karen M. McManus

Túto knižku som si chcela strasne dlho prečítať a po troch rokoch som sa k nej konečne dostala.

Námet bol pre mňa veľmi originálny. Zápletka bola zaujímavá a mňa veľmi celý prípad zaujímal. Okrem vraždy je tu aj zachytený obyčajný stredoškolský život, ktorý pekne dopĺňa dej. Postavy mi boli sympatické, ale ich charaktery boli strašne plocho napísané. Nemala som teda príležitosť si nejakú z postáv obľúbiť. Škoda, že autorka nevložila do príbehu viac pocitov. Dej bol miestami napínavý a od knihy som sa nevedela odtrhnúť. Vlastne som ju prečítala za dva dni. V strede knihy sa dej začal pekne zamotávať a vďaka tomu som očakávala veľkolepé odhalenie. No, ale to sa nestalo. Zakončenie bolo pre mňa maximálne divné a som z neho sklamaná. Po celom príbehu som očakávala niečo viac.

Autorkin štýl bol veľmi super. Kniha sa mi vďaka nemu rýchlo čítala. Príbeh je písaný z pihlasy všetkých hlavných postáv, takže sa v nich dá dobre orientovať a zároveň spoznávate ich súkromný život.

Knižku vám určite môžem odporučiť. Dávno som takto rýchlo knihu neprečítala, ale bohužiaľ ten koniec bol obrovské sklamanie. 3,5/5✨

08.01.2021 3 z 5

Hadí zámok Hadí zámok Lina Franková

Ja som tento rok začala knižkou Hadí zámok , na ktorý som sa veľmi tešila. Bohužiaľ, knižka nenaplnila moje očakávania.

Na začiatok by som rada povedala, že kniha nebola, len mne nesadla. Od knihy som očakávala trošku niečo iné a to bolo na tom to najhoršie. Autorka vložila do knihy originálny námet, pretože na začiatku máme inú hlavnú postavu ako na konci. Občas som mala problém orientovať sa v postáv, čo mi dosť vadilo. Každá postava mala svoju špecifickú povahu a názory. Autorka má veľmi pekný mierne kvetnatý štýl písania. Kniha sa mi čítala veľmi dobre, pretože kapitoly som kratucke a dej mi rýchlo ubiehal.

Dej sa odohráva v prostredí zámku, čo bolo veľmi zaujímavé, pretože tu bolo mnoho intríg a tajomstiev. Pre tých, ktorí si radi predstavujú prostredie knih, tak tu boli aj veľmi dobré opisy. Rada by som sa dostala k časti, kde vám opíšem prečo knihy nehodnotím až tak dobre. Prvých 70 strán som sa vôbec nedokazala začítať a začiatok sa pre mňa veľmi vliekol. Celú knihu som sa nedokázala vžiť do postáv a žiadnu som si bohužiaľ neobľúbila. Nemám rada príliš dlhé opisy a občas ma trošku nudili (avšak pokiaľ máte radi opis prostredia tak s týmto nebude mať problém). Najhoršie na tom všetkom bolo to, že ja som mala od knihy úplne iné očakávania a čakala som, že to bude niečo iné. Veľmi ma mrzí, že som si knihy až tak neužila a mám z nej rozporuplné pocity. O jej kvalite nepochybujem, pretože čo sa týka príbehu tak bola kvalitne napísanú, akurát mne ako čitateľovi nesadla.

Knihu vám odporúčam, pokiaľ máte radi tému aristokracie, prostredie zámkov a dej plný intríg a tajomstiev. Na koniec by som rada upozornila, že neočakávajte YA príbeh, pretože postavy sú trošku staršie ako v takýchto príbehov zvyčajne bývajú. Zase musím pochváliť autorku, pretože kniha bola originálna a nič podobné som ešte nečítala. Keby som do knihy nešla s mojimi predstavami tak by som si ju užila viac. 2,5/5✨
Za poskytnutie knižky na recenziu ďakujem @vydavatelstvo_maxim

08.01.2021 2 z 5

Opposition - Prežijú, len ak ostanú spolu... Opposition - Prežijú, len ak ostanú spolu... Jennifer L. Armentrout

Prvých 50 strán bolo pre mňa veľmi chaotických a nechápala som, čo sa to stalo s postavami. Avšak bolo mi jasné, že to má nejaký háčik a neskôr to všetko začalo dávať zmysel.

Tento diel bol od začiatku až do konca nabitý akciou. Boje, bitky a záchrana sveta tu boli priam na každej strane. A týmto všetkým na sprevádzali už naše staré známe postavy. Daemon a Katy sú proste suproví a milujem tú romantiku medzi nimi. Správanie Dee som v tejto knihe nevedela pochopiť a asi ani nikdy nepochopím. Mali sme tu aj nejaké nové postavy. Zvraty boli dychberuce a niektoré z nich ma zamrzeli. Autorka ma pri konci riadne šokovala, až som skoro zabudla dýchať (????) a skoro som mala aj slzy v očiach, čo sa mi často nestáva.

Kniha bola písaná z dvoch pohľadov, čo mu veľmi vyhovovala. Asi hlavne preto, lebo bonusové kapitoly z pohľadu Daemona v prvych dvoch dieloch má veľmi bavila. Autorkin štýl písania je neskutočný. Píše strasne chytľavo a od knihy sa nebudete vedieť odtrhnúť. Zvraty a tajomstvá ma stále poháňali čítať ďalej a knihu som nevedela odložiť. Séria lux sa zaradila medzi moje najobľúbenejšie a neverím, že už je koniec. Autorka túto sériu veľmi dobre vymyslela a zbožňujem aj jej fantasy stránku.Dufam, že s týmito postavami ešte niečo napíše.

Odporúčam vám všetkými desiatimi. Pokiaľ ste túto sériu ešte nečítala siahnite po nej. Nebudete ľutovať. Knihu hodnotím 4,8/5✨, lebo prvých 50 strán som si moc neužila.
Za poskytnutie knižky na recenziu ďakujem @zelenykocur.sk

30.12.2020 5 z 5

Magický advent Magický advent Zuzana Šulajová

Zase sa mi potvrdilo, ako milujem slovenskú tvorbu. Od knižky som mala obrovské očakávania a všetky sa mi splnili z pretože knižka bola úžasná !

Na knižke sa mi najviac páčilo slovenské prostredie a hlavne prostredie môjho milovaného Stredného Slovenska a okolia Banskej Bystrice. Je iné čítať o niečom, čo poznáte ako čítať o príbehoch, ktoré sa odohráva v Amerike. Takmer každú postavu som si obľúbila. Hlavná hrdinka Sofia mi bola veľmi sympatická a ľahko som sa s ňou stotožnila. Ostatné postavy mi taktiež prirástli k srdcu. Dej bol veľmi reálny a teoreticky by sa mohol aj stať.

Strašne sa mi páčilo, ako do deja boli zasadené naše klasické tradície. Celkovo sa mi páčilo dedinské prostredie a život má dedine, ktorý bol v knihe opísaný. Aj keď bol príbeh vpodstate obyčajný tak autorka vložila do príbehu niečo, čo mu dodalo iskru. I keď je v knihe romantika založená na romantickom trojuholníku tak sa toho nebojte, pretože to nie je ten klasický otravný romantiky trojuholník. Knižka vo mne vyvolala rôzne spektrum emócií. Niektoré zvraty ma veľmi zamrzeli a bola som z nich smutná. Avšak, koniec dopadol tak, ako som si ho predstavovala. Kniha je napísaná formou denníka a autorkin štýl písania je neskutočný. Vďaka nemu sa knižka rýchlo a ľahko čítalo.

Ja vám knižku vrelo odporúčam. Toto bola ďalšia pecka roku 2020. 5/5✨

30.12.2020 5 z 5

Ľúbostné listy z Montmartre Ľúbostné listy z Montmartre Nicolas Barreau

Od tejto knižky som očakávala príjemnú trošku smutnú romantickú oddychovku. A musím povedať, že z tohto hľadiska kniha splnila moje očakávania.

Veľmi sa mi páčilo, že sme dej mohli pozorovať z hľadiska dospelého človeka a zároveň aj z pohľadu dieťaťa. Postavy mi boli v knihe sympatické a vpodstate som si ich aj obľúbila. Dej bol za mňa veľmi oddychový a nenáročný na čítanie. Tu sa však dostávam k veci, ktorá mi vadila. Hlavná zápletka sa začala riešiť až v polovici knihy a kvôli tomu bola strašne urýchlená, čo má veľmi mrzelo. Romantická linka sa nemala čas vyvinúť a keď už to s ňou vyzeralo sľubne, dostali sme sa na koniec príbehu. Veľmi sa mi však páčil námet ľúbostných listov a tie ma na knihe bavili asi najviac.

Strašne sa mi páčilo prostredie, v ktorom sa kniha odohrávala. Prostredie Paríža bolo niečo iné, ake Amerika a strašne som si užívala, tú francúzku atmosféru.
Pokiaľ hľadáte oddychovku, ktorá sa bude vďaka štýlu písaniu rýchlo čítať a chcete niečo nenáročné na zimný večer, táto kniha je pre vás ako stvorená. 3/5✨
Za poskytnutie knižky na recenziu ďakujem @zelenykocur.sk

21.12.2020 3 z 5

Algoritmus lásky Algoritmus lásky Lenka Kyselicová

Lenka Kyselicová sa v tejto knihe predviedla v tom najlepšom slova zmysle. Nenachajte sa zmiasť anotáciou, táto kniha nie je sladká romantická oddychovka. Autorka sa pustila v tejto knihe ako napr.domáce násilie alebo sexuálne zneužívanie. A zvládla ich perfektne.

Postavy mi bola od začiatku sympatické a aj keď som zo začiatku nechápala správanie hlavnej hrdinky, tak v priebehu deja som pochopila prečo sa tak správa. Páčilo sa mi, že romantická linka sa od začiatku vyvíjala a nebola to láska na prvý pohľad (aj keď, možno aj áno????). Okrem úžasných hlavných postáv tu máme aj skvele napísané vedľajšie postavy, ktoré mi prirástli k srdcu. Niektoré ich osudy ma riadne zamrzeli.

Dej knihy ma veľmi zaujal, asi hlavne preto, že som toto od knihy nečakala. Miestami som bola v poriadnom napätí a nikdy som nevedela knihu odložiť knihy. Zvraty autorka napísala bravúrne a ten hlavný som nečakala, v tej chvíli keď sa objavil. Autorkin štýl písania je perfektný a knižka sa mi strašne dobre a rýchlo čítala. V deji bolo vložených toľko krásnych citátov a strašne veľa z nich som si chcela zaznačiť. Veľmi sa mi páčilo, ako do príbehu bola vložená matematika a aké špeciálne miesto mala v príbehu.

Knihu vám maximálne odporúčam. Pokiaľ hľadáte oddychovku, ktorá má aj niečo do seba, tak toto je tá pravá kniha pre vás. Knižku hodnotím 4,5/5✨, lebo koniec som očakávala viac dramatický.
Za poskytnutie knižky na recenziu ďakujem autorke @iamlenachka

21.12.2020 5 z 5

Rod zeme a krvi Rod zeme a krvi Sarah J. Maas

Zo začiatku som sa v deji veľmi neorientovala. Autorka nás hodila do nového sveta, plného nových postáv. Aj keď som zo začiatku nerozumela ako to vo svete funguje, po 100 stranách som sa do príbehu ponorila a všetko začalo dávať zmysel.

Autorka mala v tejto knihe neskutočný štýl písania. Určite bol zložitejší ako v sérii Trón zo skla, ale mne sa niečim strašne páčil. Začiatok bol pomalší, zhruba 250 strán bolo skôr o spoznávaní postáv, ale potom sa dej obrátil o 365 stupňov. Zrazu bol dej plný napätia, akcie a ja som tento príbeh čo raz viac hltala. Keď som si myslela, že si od akcie na chvíľu oddýchnem, autorka do príbehu vložila taký zvrat, že som knihu nedokázala odložiť. Posledných 170 strán som prečítala priam na jeden záťah, pretože tam sa dialo toľko veci, že som knižku nemohla odložiť. Autorka je jednoducho geniálna. Nerozumiem, ako mohla na 600 strán vložiť toľko informácií. Veľmi sa mi páčilo, koľko bytostí sa nachádzalo v jednom svete. Knižku dopĺňa aj krásna mapa, ktorá mi veľmi pomohla pri orientovaní v príbehu.

Postavy sú napísané typickým Maasovej štýlom. Hunt je alfasamec, Bryce hlavná hrdinka, ktorá rada provokuje. Ale mne tak strašne sadli a strašne sa mi páčilo to doťahovanie medzi nimi. Romantických scén tu nebolo až tak veľa, takže ak vám veľmi vadia, tak myslím si, že kniha sa vám bude aj tak páčiť.

Ja vám knihu rozhodne odporúčam. Mesto luny označujem ako najlepšiu knihu od Maasovej, ale taktiež za jednu z najlepších knih roka. Toto nebudete vedieť odložiť! 5/5✨
Za knižku veľmi pekne ďakujem @slovart_vyd a @booklabsk

08.12.2020 5 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Toto bola väčšia pecka ako som očakávala. Ja som do knihy išla s tým, že som vôbec nevedela o čom je a dej má príjemne prekvapil. Od začiatku až do konca, bol nabitý akciou a zvratmi. Miestami bol dej až drsný, čo dávam ako plus. Postavy som si obľúbila. Ich charakteri mi sadli a v ich vzťahu som od začiatku fandila. Romantická linka sa určite bude páčil aj milovníkom hate-love romantík. Okrem dobre napísaných hlavných postáv sme tu však mali aj úžasné vedľajšie postavy. Niektoré ich osudy má však veľmi zamrzeli. Pokiaľ máte radi napätie, tak pri knižke budete v napätí celú dobu, keďže dej je nepredvídateľný. Aj keď ten koniec je podľa mňa jasný ako facka a ja som si ho stihla aj vyspoilerovať. Kniha obsahuje aj pieseň, ktorú pokiaľ sa nemýlim napísala samotná autorka a musím uznať, že odviedla dobrú prácu. Taktiež odviedla úžasnú prácu pri tvorení sveta hier. Mne sa ten svet niečím strašne páčil a mám nejakú potrebu si k ňom zisťovať viac. Knihe nemám čo vytknúť, pokiaľ ste nečítala tak maximálne odporúčam, ale päť hviezdičiek si nechám na ďalšie diely, lebo predsa ten koniec som očakávala. 4,5/5✨

06.12.2020 5 z 5

Tamařino souhvězdí Tamařino souhvězdí Anna Musilová

Od tejto knižky som mala veľmi vysoké očakávania a bohužiaľ, až tak nechápem ten hype okolo nej. Kniha má dve dejové línie (jedna je z Prahy, ďalšia z Edinburghu) Prvých 80 strán bolo veľmi sľubných. Kniha sa mi páčila a jej čítanie som si veľmi užívala. Ale potom sa dej začal tiahnuť. Situácie v knihe mi prišli jednotvárne a dej mi neprišiel až tak zaujímavý. Knih sa na podobný štýl je strašné veľa a myslím si, že táto je rovnaká ako desať ďalších. Postavy som si však obľúbila. Hlavnú postavu som mala veľmi rada, ale vôbec som nechápala správaniu jej otca. Takto sa správa otec ? Medzi hlavnou postavou a Tamarou vzniká romantická linka, ktorá sa mi páčila a bola pomerne realistická. Akurát sa mi do príbehu nehodilo, že Tamara má asi tak 32. Aj keď romantická linka bola lgbt, prišla mi od ostatných kníh iná. Možno viac uveriteľná. Čítanie knihy som si nesmierne užívala, vďaka autorkinemu štýlu písania. Ten bol jedným slovom bomba. Do príbehu autorka vložila neskutočne veľa krásnych myšlienok, ktoré by sa dali zaznačiť. Koniec som očakávala, takže ma neprekvapil a takisto som očakávala ak zvraty. Moc nerozumiem, čo ľudí na tejto knihe dojalo, pretože vo mne nejaké extra veľké emócie kniha nezanechala. Avšak každý sme iný, preto verím, že pre niekoho bude táto kniha jedna z ich top. 3,5/5✨
Knižku som čítala vramci projektu spoluprác od @knizny_klub_pre_baby a za knihu ďakujem @breathless_books

06.12.2020 3 z 5

Zrodená z ohňa Zrodená z ohňa Sarah J. Maas

Ak mám byť 100% úprimná tak naposledy ma sklamal tretí diel Trónu zo skla Zrodená z ohňa. Prvé dva diely má veľmi bavili, pretože sa v nich stále niečo dialo, ale tu mi skoro celú knihu prišlo, že dej stojí na jednom mieste. Dej sa nebol schopný rozbehnúť a veľakrát som sa do knihy musela nútiť. Akcia prišla asi 140 strán pred koncom, čo je strašné veľa keď má kniha 540 strán. V knihe spoznávame nové postavy, ktoré sú fajn, ale zatiaľ mi neprídu veľmi výnimočne. Som zvedavá na ich vývin v ďalších dieloch. Hlavná hrdinka Celeana/Aelin mala nejaký charakterový vývoj, za čo dávam plus. Keďže kniha nebola až tak akčný, tak sa tu nestáli až tak veľké zvraty, ale celú dobu mi prišlo, že kniha na pripravuje na veľké veci, čo sa stanú v ďalších častiach. Autorka super píše, takže knižka sa dobre číta, ale mne sa kvôli tomu, že má veľmi nebavila strašne pomaly čítala. Posledný strany boli však super a podľa konca si myslím, že štvrtý diel bude riadna pecka. Fantasy svet sa mi v knižke veľmi páči, dozvedeli sme sa aj nové poznatky o féroch. Nebola to najhoršia knihu, ktorú som čítala, ale bola výrazne slabšia oproti minulým dielom. 3/5✨

22.11.2020 3 z 5

Bezhviezdne more Bezhviezdne more Erin Morgenstern

Pri tejto knihe vôbec neviem kde začať. Asi začnem tým, že táto kniha nie je pre každého a nie každému sadne. Bola som prekvapená, že sa radím do skupiny ľudí, ktorým sadla. Autorka má veľmi kvetnatý štýl písania a do príbehu vložila nádherné opisy prostredia, takže si všetko môžete predstaviť. Autorka krásne vykreslila svet, do príbehu zahrnula aj históriu tohto sveta a všetko dávalo zmysel tak ako malo. Svet sme spoznávali s hlavným hrdinom Zacharym a ten mi ako postava veľmi sadol. Ktorému knihomolovi by ako hlavná postava nesadol introvertný knihomoľ ? Príbeh taktiež spoznávame cez rôzne pribehy a poviedky, ktoré súvisia s dejom. Dej plynie pomaly, čo by niekomu mohlo vadiť. Ale aspoň si celý príbeh môžete vychutnať. Celkovo v knihe nie je veľa akcie a je založená hlavne na atmosfére. Myslím si, že táto knižka sa veľmi hodí na jeseň. Okrem Zacharyho tu máme ešte hlavné postavy Doriana a Mirabel a tých som mala tiež veľmi rada. Každá postava mala v knihe svoje miesto a autorka s nimi zbytočne neplytvala. Akurát som mierne zmätená z toho konca, s ktorým nie som úplne stotožnená a stále sa neviem rozhodnúť či sa mi páčil alebo nepáčil. Knižku vám určite môžem odporučiť ak máte radi originálne fantasy a pomalé a poetické príbehy s atmosférou. Knihu hodnotím 4/5✨, pretože som očakávala ešte trošku viac a necítila som medzi mnou a knihou takú tú knihomoľskú iskru.

22.11.2020 4 z 5

Na pár krokov Na pár krokov Rachael Lippincott

Po dlhej dobe som si prečítala nejakú romantickú knižku a som príjemne prekvapená. Kniha je písaná z dvoch pohľadov, z pohľadu Willa a Stelly. Zo začiatku mi postava Willa nebola vôbec sympatická a mierne mi liezol na nervy, ale ako sme ho viac spoznali, tak som si ho dosť obľúbila. Dej sa odohráva v nemocnici a kniha sa zaoberá cystickou fibrózou. Oceňujem, že autori knihy sa rozhodli práve pre túto chorobu a tak zvýšili povedomie o nej. Musím povedať, že tému veľmi dobre zvládli a úplný laik, ktorý o nej nikdy nepočul sa mohol aspoň trošku niečo priučiť. Romantická linka sa medzi hlavnými postavami vyvíjala hneď od začiatku a veľmi ma potešilo, že to nebolo romantická linka typu "bum, ani sa nepoznáme a hneď sa mijuleme". Štýl písania bol krásny, proste typický štýl pre romantické knihy. Stránky mi mizli pod rukami a keby som chcela tak knižku prečítam aj na jeden záťah. Ku koncu sa knihy prišli aj zvraty. Jeden z nich som očakávala, aké tie ostatné som neodhadla. Jeden z nich mi prišiel dosť čudný a do príbehu sa mi nehodil. Čo ma sklamalo bol koniec knihy. Po všetkých recenziách som očakávala niečo srdcervúce, ale mne ten koniec neprišiel vôbec dojemný. Škoda, očakávala som niečo trošku iné asi preto, lebo všetci knihy prirovnávajú k Na vine sú hviezdy. 4/5✨

22.11.2020 4 z 5

Všade samé korytnačky Všade samé korytnačky John Green

Ja a John Green máme veľmi čudný vzťah. Táto kniha bola lepšia ako väčšina, ktorú som od neho čítala, ale na moje milované Hviezdy to nemá. Príde mi, že každý jeho príbeh je postavený na rovnakom vzorci, len mení situácie. Oceňujem, že autor nakusol tému OCD, ale určite sa v knihe dala lepšiu využiť a skôr z nej spravil okrajovú linku. Teraz niečo k postavám. Zase to boli také isté postavy ako John Green píše. Určite by sa ich charakteri dalu lepšie opísať a podľa jeho opisov som si ich ani nevedela predstaviť. Aspoň ma ich osobnosti neiritovali a Holmesy som aj často ľutovala. Dej bol pomerne predvídateľný, už na začiatku som vedela aké zvraty sa tam pravdepodobne stanú. A mala som pravdu. Finálny zvrat bol podobný ako v Nech sneží a Kam zmizla Aljaška. Spoiler: Autor má asi v obľube dávať ako veľký finálny zvrat autonehodu. Aj keď nemôžem túto knihu s celým srdcom odporučiť najde sa tu aj niečo čo sa mi na knižke páčilo. Milujem autor jednoduchý štýl písania. Aj keď do knihy zasadí ťažkú tému (ktorá je tam väčšinou aj tak iba povrchovo ), knihu napíše oddychovo a aj napriek tomu, že sa nad dejom a situáciami musíte občas zamyslieť tak si oddychnete. Knihu sprevádzali aj pekné myšlienky z Davisovho blogu a keby kniha bola moja, tak si niektoré určite aj zalepikujem. Knihu odporúčam ak hľadáte má nejakú oddychovku, ale ak sa chcete o Ocd niečo dozvedieť sú tu aj lepšiu tituly. 3,5/5✨

22.11.2020 3 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Wau, wau a ešte jedno wau. Toto bola bomba. Nikdy som ešte nečítala fiktívny príbeh, ktorý bol realisticky napísaný. Viete koľkokrát som si mala chuť skupinu Daisy Jones and the Six vygoogliť. Autorka napísala postavy neskutočne realisticky, s chybami a to je asi ten dôvod, prečo boli veľa ľuďom nesympatické. Kniha bola písaný iným štýlom ako iné knihy, a to ako interview. Preto bol príbeh veľmi dynamický, autentický a rýchlo sa čítal. Veľmi sa mi páčilo prostredie hudby a som veľmi rada, že sme mohli sledovať ako vznikal album Aurora. Avšak je tu maličká vec, ktorá prostredie hudbu rušila. A to drogy. Zároveň, ale. rozumiem, prečo ich autorka dávala do popredia, pretože mi príde, že to k tejto dobe (70.roky) patrí a chcela tým knihu spraviť viac.realistickú. Na konci knihy sú aj texty z albumu Aurora v slovenčine aj angličtine. Páčilo sa mi, že prekladatelia si z prekladom do slovenčiny pohrali a texty zneli aj v slovenčine veľmi pekne. Mám pocit, že od začiatku je jasné, ako kniha dopadne a vy chcete vedieť prečo. Na konci je samozrejme všetko vykreslené, ale vôbec by mi nevadilo, keby autorka pridala ešte aspoň 5 strán. Dosť ma prekvapilo, kto bol autorom interview. To som teda nečakala. Knihu vám ako stopercentne odporúčam. Mne sa strašne páčilo a bol to ten typ knihy, ktorý sa nedá odložiť a stále vás núti čítať ďalej. Táto kniha bude jedna z
najlepších za tento rok 5/5✨

22.11.2020 5 z 5

Slepý život Slepý život H. J. Bornemisza

Vôbec by som nepovedala, že túto knižku napísala začínajúca slovenská autorka. Pri tejto knihe som nevedela do čoho idem, keďže anotácia vám toho veľa nepovie. Upozornenie na začiatok: táto kniha nie je young adult. Táto fantasy knižka ma prepracovaný svet, komplexné postavy a dosť drsné opisy. Pokiaľ vám vadia opisy mučenia a zabíjania a podobne túto knižku by som vám neodporúčila čítať. Postavy v knihe sú prepracované, ale občas som sa v nich trošku strácala. Avšak, každá z nich tak tam má svoje miesto a nie je zbytočná. Okrem bohatých postáv, tu máme aj bohaté zastúpenie fantasy postáv a prvkov. Informácie v knižke sú čitateľovi podávané postupne a v priebehu celej knihe sa dozvedáte niečo nové. A teraz niečo k prostrediu. Prostredie mi veľmi pripomínalo stredovek a prišlo mi veľmi zaujímavé, že ľudia v knihe mali zrak zahalený clonou. Autorka píše úžasné. Jej štýl písania je na veľmi profesionálnej úrovni. Má úžasný a pestrú slovnú zásobu a dokázala vymyslieť veľmi dobre opisy. Ja vám knihu môžem odporučiť. Na to, že toto bol autorkin debut tak sa kniha kvalitou vyrovná zahraničným fantasy knihám. 4/5✨, pretože mi miestami vadili podrobné opisy násilia, ktoré mi v knihách vadia.

06.11.2020 4 z 5

Cestovateľ Cestovateľ Alexandra Bracken

Kniha Cestovateľ má príjemne prekvapila a podľa niektorých recenzií som očakávala slabšiu knihu. V knihe máme dve hlavné postavy, ktoré mi veľmi sadli a podľa ich charakterov som si občas myslela, že sú starší ako v skutočnosti boli. Veľmi sa páčila téma cestovania v čase, ale dala sa z nej vyťažiť viac. Prišlo mi, že priemiesťnovanie nebolo vôbec vysvetlené a ani dobré popísané a chcela som vedieť o ňom omnoho viac. Miestami sa kvôli extrémne dlhým kapitolám dej vliekol, ale niektoré pasáže boli extrémne napínavé. Celkovo bol pribeh pekne zamotaný a vôbec som nevidela čo bude ďalej. Čo musím pochváliť je štýl písania autorky. Pani autorka do príbehu vložila také krásne umelecké opisy a veľa z nich som si musela zaznačiť. Celkovo jej štýl písania bol úžasný a veľmi dobre opísala romantiku medzi postavami. Páčilo sa mi ako medzi nimi bola chémia a ako to všetko krásne opísala a nebolo to odfláknuté a "cringe" ako v niektorých fantasy knihách. Ja vám knižku môžem odporučiť. Síce by som možno pár pasáži z príbehu vynechala a lepšie opísala fantasy stránku tak som si knižku veľmi užila. 3,5/5✨
Knižku som čítala vrámci knižnej štafety 'Rande s knihou' od @bookyworld

17.10.2020 3 z 5

Horkosladké esencie Horkosladké esencie Baja Dolce

Táto kniha bola emocionálna bomba! Túto knihu budem odporúčať všetkým, aj ľuďom, ktorí romantiku nečítajú. Poslednú dobu už nie som na romantické príbehy, ale toto bolo niečo iné. Veľmi sa mi páčilo, že kniha mala nejakú postupnosť a postupne sme naše hlavné postavy od detstva. Mne hlavné postavy dosť sadli, aj keď občas som s Lindou nesúhlasila. Romantická linka bola medzi nimi dokonalá a fantasy prvky úžasné dopĺňali knihu. Veľmi sa mi páčilo ak ich do príbehu autorka zakomponovala. Zvraty boli jedno emocionálna tornádo. Asi žiaden som neočakávala a to čo sa stalo okolo strany 280 som dlho rozdýchávala. Štyl, ktorým bola kniha napísala dodával príbehu ľahkosť na čítaní. A ešte musím pochváliť celkové spracovanie knihy. Vidno, že si na ňom vydavateľstvo s autorkou dali nehorázne záležať. Kniha vás od čítaní nepustí, stále vás bude pri čítaní poháňať niečo ďalej. A keď si budeme myslieť, že knihu už chcete odložiť tak sa tam stane niečo, čo vás bude nútiť čítať ďalej. A možno vás občas niečo aj emocionálna vyšťaví. Odporúčam všetkým ! A keď hovorím všetkým myslím vážne všetkým. Myslím si, že kniha si získa každú generáciu a každý si v nej nájde niečo čo ho záujme. Táto knižka je jednoducho nutnosť. 5/5✨ - jedna z najlepších kníh tohto roku.

17.10.2020 5 z 5

Uvoľnení Uvoľnení Neal Shusterman

Od Neala Shustermana som už čítala môjho milovaného Kosca, a preto som sa na knihu Uvoľnení veľmi tešila. Zo začiatku som sa nevedela do príbehu začítať. Nesadli mi postavy, dej pomerne stagnoval a ja som si hovorila : „Čo som si to zase požičala!!" Ale potom sa to strašné zlepšilo. Postavy sa mi na koniec veľmi páčili, pretože každá z nich mala som určitý charakter. Dej bol zo začiatku slabší, ale potom sa dej začal zamotávať a ja som si čítanie náramne užívala. Hlavne posledných 100 strán bolo veľmi zaujímavých a bola som v strašnom napätí. Kniha prináša aj zaujímavé otázky na zamyslite a podľa je táto kniha veľmi dobrý podnet na diskusiu. Shusterman opäť dal do deja zaujímavé myšlienky na zamyslenie. Ku koncu som si hovorila, že asi ako to dopadne. Tento typ konca som neočakávala, asi som bola viac pesimistická, ale vo výsledku som s ním spokojná. Príbeh síce nie je až tak akčný a nečakala som, že kniha bude mať dve dejové línie, ktoré sa v určitej časti prelínajú. Kapitoly boli kratučké a toto dielo vám za mňa môžem odporučiť. 4/5✨

09.10.2020 4 z 5

Za hranice království Za hranice království Chris Colfer

Prvý tri diely boli super a ani tento štvrtý nezaostával.V tomto dieli sme sa presunuli aj do iných rozprávkových svetov a tým autor krásne dotvoril dej. Kniha a fantasy prvky boli ako vždy originálne, ale musím sa priznať, že v niektorých miestach mi prišiel dej mierne prekombinovaný. Celý príbeh dotvárajú úžasné a nezabudnuteľné postavy, ktoré si podľa mňa všetci obľúbia. Dej je nabitý akciou a zvratmi, ktoré ma veľmi bavili a niektoré má veľmi prekvapili. Autor celú sériu úžasne napísal a som veľmi zvedavá, čo si autor pre nás pripraví v ďalších dielov. Veľmi sa mi opäť páčilo aj grafické spracovanie knihy, keďže začiatok kapitoly vždy dopĺňa nejaká ilustrácia. 4/5✨

09.10.2020

Červená ako rubín Červená ako rubín Kerstin Gier

Kniha Červená ako rubín ma bohužiaľ sklamala. Začiatok vyzeral by veľmi sľubný a prvých 50 strán sa mi veľmi páčilo. Avšak neskôr sa dej začal vliec a 300 strán pre mňa pôsobil ako začiatok knihy. Hlavné postavy mi sadli a celá kniha sa niesla takou vtipnou atmosférou. Avšak, tá romantická linka ? Najprv ho Gwen nemusela a zrazu sa jej strašne páči ?V knihe sa mi veľmi páčilo cestovanie časom, námet bol pre mňa originálny, keďže som nič podobné nečítala. Ako som už spomínala dej sa pomerne vliekol, ale našli sa aj pasáže, ktorá boli akčné a páčili sa mi. Veľmi oceňujem, že autorka do knihy zapojila kúsok histórie. Štýl písania mi veľmi sadol a prekvapilo ma, že aj vďaka dlhým kapitolám sa kniha čítala ľahučko. Najviac ma však naštval koniec knihy. Po strane 300 sa kniha rozbehla a na 30 stranách sa riešilo to, čo sa mohlo riešiť v druhej polovici knihy. Keď sa dostane do toho najlepšieho tak sa zrazu pozrite a zistíte, že ste na poslednej strane. Kniha prakticky skončila v polke príbehu. 3/5✨

09.10.2020 3 z 5