sika444 sika444 komentáře u knih

Za Volhou není země Za Volhou není země Vasilij Grossman

Neuvěřitelně dobře napsaná kniha. Je to Vojna a mír 20. století (samozřejmě i s druhým dílem - Život a osud). Člověk se musí povznést nad dobové úlitby komunistickým mocipánům, kterých se autor ve druhém díle už nedopouštěl. Skvěle napsané, výborně prokreslené postavy. Atmosféra města a vlastně celé země v době proher je vylíčena neobyčejně plasticky. Scéna bombardování Stalingradu v srpnu 1942 je pomníkem asi 40 000 civilistů, kteří byli při tom zabiti. Svist roztrhaných tramvajových kolejnic slyším stále.

Brigita Brigita Adalbert Stifter

S úžasem jsem četl Brigitu. Kde se to u Stiftera vzalo? Atmosféra maďarské krajiny je vylíčena dokonale. Připomněla mi Žlutou růži od Jókaie.

Drak sa vracia Drak sa vracia Dobroslav Chrobák

Krásná kniha, kongeniálně zfilmovaná. Škoda, že Chrobák nepsal víc.

Plavení koní Plavení koní Jarosław Iwaszkiewicz

Typický Iwaszkiewicz, mnohem otevřenější, než je v novelách a povídkách.

Hodiny a jiné prózy Hodiny a jiné prózy Alexej Remizov

Těžké, člověk se musí hodně snažit. Po přečtení dalších knih autora jsem vzal Hodiny na milost. Je to prostě Remizov.

Dramata Dramata Victor Hugo

četl jsem jako student. Dodnes si pamatuji atmosféru dramatu Torquemada. Ten děs.

Výminkáři Výminkáři Karel Václav Rais

Četl jsem ještě jako student, ale po 35 letech si stále pamatuji tu bezvýchodnost a krutost. Mrazivá kniha. Rais byl vynikající autor. Teď jsem si knihu přečetl znovu a musím říct, že je opravdu skvělá. Mistrovské povídky, dobře napsané, krásný a bohatý jazyk. Postavy jsou sice dopředu hotové, zato jejich jednání a myšlení je vylíčeno naprosto přesvědčivě. Opravdová perla.

Nůž Nůž Vuk Drašković

Stále ve mně zůstává krutá scéna znásilnění. Díky této knize jsem pochopil zvrácenost nacionalismu.

Písečná žena Písečná žena Kóbó Abe

Četl jsem kvůli filmu, ale stálo to za to, i když film je více mnohovrstevný. Proč vlastně žijeme? Banální otázka, dokud se člověk neocitne v jámě.

Pnin Pnin Vladimir Nabokov

Jak mi přirostl k srdci ten nepraktický profesor. A kolik je v té knize bolesti! Opravdu hluboký text.

Něžná (4 novely) Něžná (4 novely) Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Něžná je dokonalá. Jak to vlastně bylo? Kdo je viník a kdo oběť? Klíč snad je v tom, že celý příběh je vylíčen z perspektivy manžela. A kdo si toho nevšimne, začne si přimýšlet.

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Skvělý a výborně napsaný román. Autor ví, co chce napsat, a velmi dobře se mu to daří. Opravdu živé postavy, hluboký záběr vztahů. Film zabírá jen malý výsek děje knihy, ale i tak je výborný. Caleb v Deanově podání je dokonalý.

29.07.2019 5 z 5

Realista Realista Saul Bellow

Zklamání. Je to velmi povrchní.

29.07.2019 2 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Stále to ve mně dozrává. Emocionálně velmi silná kniha, literárně nedokážu posoudit, protože je to téma příliš intimní. Velmi cenná je introspekce hlavního hrdiny, která umožňuje poznat to, co člověk většinou není schopen vyslovit, ba ani si uvědomit. Zajímaly by mě další autorovy knihy.

Jdu starým lesem Jdu starým lesem Johannes Urzidil

Díky za každý ediční počin, který přiblíží tohoto skvělého autora.

Hry a slzy Hry a slzy Johannes Urzidil

Skvělé.

Kde údolí končí Kde údolí končí Johannes Urzidil

Urzidil nezklamal. A někdy z něho mrazí.

Don Quijote Don Quijote Michail Bulgakov

Myslím, že se tentokrát Bulgakov s vystižením toho důležitého u Cervantesova románu minul. Což se nedivím, protože to na tak malé ploše asi ani nejde.

29.07.2019 3 z 5

Adam a Eva: Hra o čtyřech dějstvích Adam a Eva: Hra o čtyřech dějstvích Michail Bulgakov

Jako drama je to dramaturgicky trochu neobratné, ale ze všech Bulgakovových her nejodvážnější v zaměření proti komunistickému režimu. Už to, že velká část Sovětského svazu je vymazána z mapy světa (včetně Leningradu a Moskvy) je skandální. Je zde spousta "podvratných řečí", za něž by byli lidé pronásledováni (psáno v roce 1931, kdy autor požádal Stalina o možnost vystěhování z vlasti). Komunista je vylíčen jako neschopný fanatik, román ve stylu socialistického realismu je zesměšněn jako blábol. Závěrečný přílet generálního tajemníka je doslova výsměch. Za tu odvahu hodnotím nejvyšším počtem hvězd.

28.07.2019 5 z 5

Snílci Snílci Gilbert Adair

Člověk se neubrání vidět v postavách herce z filmu. Přitom kniha je trochu o něčem jiném. Stále nevím, zda obraz dekadentního úpadku mladých lidí, kteří se odtrhli od reality, je dostatečné téma pro román. Co by z knihy zbylo, kdyby v ní nebyly explicitní sexuální scény? Jaké vlastně jsou postavy knihy? Matthew je autorovo alter ego, a tak tušíme, co se v něm odehrává. Kdo jsou však Théo a Isabell? Vlastně se nedivím Adairovi, že tu knihu považoval za nepovedenou, i když my už dnes čteme přepracovanou verzi. Škoda, že nás autor nedovedl hlouběji.

27.07.2019 3 z 5