Shindo Shindo komentáře u knih

Takzvané mládežnícke sekty a okultná vlna Takzvané mládežnícke sekty a okultná vlna Joachim Keden

Hoci už kniha má svoje roky a nie je úplne aktuálna, poslúži na aspoň aké-také zorientovanie sa v problematike - viaceré sekty, ktoré autor spomína pôsobia ešte aj dnes.
Mínusom je, že kniha je písaná z pohľadu kresťana, takže sa na to treba pozerať s istm nadhľadom. Keden bol, pokiaľ viem, duchovný akejsi protestantskej cirkvi.

27.07.2018 4 z 5

Vlna zenu. Bašó, haiku a zen Vlna zenu. Bašó, haiku a zen Robert Aitken

Celkom zaujímavo napísaná kniha, páči sa mi štruktúra - haiku najprv v preklade do češtiny, angličtiny, potom v japončine a v doslovnom japonskom prepise. k tomu obsiahly komentár autora.
Nečakajte romantické zbierky básní, na aké ste zvyknutí. Toto mi miestami prišlo ako akademická práca.

17.07.2018 4 z 5

Jenom já jsem letadlo Jenom já jsem letadlo Andrea Jolander

Kniha zaujala už svojim názvom, vetu, z ktorej názov pochádza si určite mnohí z nás povedali už x-krát za život (aspoň ja si to teda hovorím pravidelne). Takisto zaujali aj názvy kapitol.

Hoci sa na populárnu psychológiu pozerám s istým odstupom, táto kniha ma obohatila. Autorka pekne prepájala najnovšie zistenia, prípady z vlastnej praxe, problémy modernej spoločnosti a samozrejme došlo aj na Freuda. Jediné, čo mi trocha vadilo bola autorkina orientácia na hlbinnú psychológiu a opakované "neurológovia zistili to a to"

16.07.2018 3 z 5

Narcis a Goldmund Narcis a Goldmund Hermann Hesse

Hesse, Hesse... Táto kniha sa čítala inak, než trebárs Stepný vlk, hoci mala pár čŕt typických pre tohoto autora).

Rozjazd bol slabší, Goldmund ešte pôsobil nevinne, Narcis ma miestami iritoval a v ich vzťahu bolo občas neskryte vidieť náznaky homosexuality. Potom sa ich cesty rozdelili aby sa po (nie až tak prekvapivom) zvrate v žalári znova spojili, tentokrát to už bolo iné. Celou knihou sa tiahol obraz Goldmundovej matky a hľadanie zmyslu.

Dej bol miestami predvídateľný, no pútavý a pri posledných kapitolách som takmer mal slzy v očiach.

14.07.2018 4 z 5

Krvavá bouře Krvavá bouře Dan Abnett

Ak sa Malusa snažili v predošlom dieli zabiť, tu to platilo (minimálne) dvojnásobne a potvrdilo s, že sa nedá veriť nikomu. K tomu súrodenecké intrigy, nejaký ten incest, Malusova vychytralosť, ktorá ho mnohokrát zachránila, pár dramatických scén a zmienka o troch bohoch chaosu (Nurgle, Slaanesh, Khorne).
Hauclira a jeho mierne sarkastický humor som si celkom obľúbil.

23.06.2018 4 z 5

Démonova kletba Démonova kletba Dan Abnett

Prvá kapitola trocha šokovala, potom som si zvykol. Po úvodných pár kapitolách to už ubiehalo rýchlo, kniha zbehla. Malus ako titulný antihrdina navyše nebol až taká sadistická sviňa, ako som pôvodne čakal.

15.06.2018 4 z 5

Dvacet jedna řečí askety Gótama zvaného Buddha Dvacet jedna řečí askety Gótama zvaného Buddha Siddhártha Gautama

"Povinná literatúra" pre každého buddhistu. Súhlasím s tým, že forma textov je zvláštna, prišla mi až archaická a miestami ma unavovala repetitívnosť textu - takmer doslovné opakovanie celých pasáží len s drobnou obmenou, kde sa riešil iný prvok Buddhovej náuky. Potešili ale poznámky pod čiarou a občas drsný úvod prekladateľa.

10.06.2018 4 z 5

Šamanovo tělo Šamanovo tělo Arnold Mindell

Autor sa tu opiera vo veľkej miere o Castanedove knihy, je teda dobré, ak ich má človek prečítané alebo aspoň vie, o čo sa jedná. To, že Castanedove príbehy boli vymyslené a máloktorý antropológ ho dnes berie vážne, je na inú debatu.

Kniha ponúka praktické cvičenia vychádzajúce z procesovej práce a šamanizmu, takisto aj autorove prípady z praxe, kedy pracoval dokonca aj so skupinami, ktoré by na terapiu človek vôbec netipoval.

06.06.2018 3 z 5

Rádce milovníka zeleného čaje Rádce milovníka zeleného čaje Diana Rosen

Rovnako ako 'Rádce milovníka čaje", aj toto je v podstate populárna čajová literatúra. Aj tak je dobrá na rozšírenie obzorov a mňa osobne potešili aj praktické tipy na iné, než bežné využitie zeleného čaju (jeden čas som listy používal ako hnojivo).

Kóma: Klíč k probuzení Kóma: Klíč k probuzení Arnold Mindell

Psychoterapeutická práca s komatóznymi klientmi (ak to teda možno nazvať psychoterapiou) je na prvý pohľad nemožná vec. Mindell to predsa len riskol a výsledky sú celkom zaujímavé. Kniha obohatí a dá nádej, že človek v kóme nie je nadobro odpísaný, práve naopak.

03.06.2018 2 z 5

Firma Firma John Grisham

Kniha ku mne doputovala ako akási štafeta od známej, značne opotrebovaná po tom, čo prešla rukami x iných ľudí. Tak som sa začítal.
Grisham je klasika a táto kniha je v podstate kultová, tak som bol zvedavý, čo ma čaká. Nebol som sklamaný. Príbeh právnika, ktorý sa zamestná v takmer dokonalej idylickej práci...až kým na povrch nevylezú špinavosti, situácia sa nezačne zamotávať a milému Mitchovi pôjde ako persone non grata o život. Udržalo ma to v napätí, hlavne v závere.

Chováme papagáje Chováme papagáje Josef Dúha

Na tú dobu dobre spracovaná kniha s bohatou obrazovou prílohou, názvoslovím ako v slovenčine, tak v latinčine, registrom, tipmi a návodmi k chovu. Hoci sa od vydania knihy určite nájdu aj lepšie spracované veci, toto je moja srdcovka.

Zpověď? Ne! Zpověď? Ne! Miloš Szabo

Narozdiel od suchopárnych teologických traktátov konečne ľudská kniha, kde sa autor snaží pozrieť na spovedanie očami bežného laika z druhej strany spovednice, zboriť mýty a obavy. Potešilo, pohladilo na duchu a to už roky nie som kresťan.

Deset tváří úzkosti Deset tváří úzkosti Hans Morschitzky

Dobrý prehľad desiatich "tvárí úzkosti" - úzkostných porúch, ktorými dnes vo väčšej či menšej miere trpia mnohí a často to na nich ani po rokoch nevidno. Kniha je skôr populárno-náučná, na odborné publikácie sú tu iní autori.

03.06.2018 4 z 5

Práce s emocemi pro pomáhající profese Práce s emocemi pro pomáhající profese Karel Hájek

Ak pracujete v pomáhajúcej profesii a nechcete vyhorieť rýchlosťou blesku, je neskutočne dôležité chrániť nielen klientov ale aj seba samého a patrične sa o seba starať. Telesne zakotvené prežívanie môže byť veľmi dobrým pomocníkom, ktorý vám pomôže naučiť sa pracovať s emóciami namiesto potláčania, rozšíri obzory a pomôže pochopiť, že aj 'zlé' emócie majú zmysel a užitočnosť. Sám som u autora prešiel kurzom focusingu, ktorý v praxi využívam; táto kniha je už "len" vhodný doplnok. Za seba odporúčam.

03.06.2018 3 z 5

Jak udělat kariéru: Praktická příručka kancelářské krysy Jak udělat kariéru: Praktická příručka kancelářské krysy Petr Černý

Pobavilo, rozosmialo, prefackalo. Autor si tu s konskou dávkou sarkazmu robí prdel z korporátov a hrdých nositeľov krvopotne vydretého titulu MBA (Mladý, Blbý, Arogantný).
Akurát som mal pocit, že je toho sarkazmu miestami až príliš, ktovie, či autora po dlhoročnej praxi motivovali k napísaniu knihy zážitky a snaha o pomoc naivným nezasváteným zelenáčom alebo totálne zhnusenie z toho, čo zažil. Takisto biele písmo na čiernom papieri spočiatku vyzerá fakt kúl, no po čase z neho bolia oči.

02.06.2018 4 z 5

Jaký otec, takový syn Jaký otec, takový syn Robert Fulghum

Denník priemerného amerického otca. Kým Robertove veci mali istú hĺbku, dokázali udrieť na správnu strunu a pritom (obvykle) nebyť prehnane sladučké, Hunterovej knihe niečo proste chýbalo. Vadilo mi aj zmätené preskakovanie z témy na tému.

06.05.2018 2 z 5

Strážci z hlubin času Strážci z hlubin času Howard Phillips Lovecraft

Väčšina poviedok z tejto zbierky bola dobrá, našli sa však aj slabšie kúsky. Prvá poviedka sa mi čítala ťažko (holt najdlhšia z celej knihy), po jej "zdolaní" sa to už rozbehlo, občas zadrhlo. Vadili mi až príliš často sa opakujúce prvky typu menovania "okultných kníh", narážok na degenerovaných Marshov a ich sexuálne eskapády kdesi v Polynézii a tak. Naopak, potešil edičné poznámky a esej na konci knihy.

22.04.2018 4 z 5

Tom Waits: Divoká léta - Hudba a mýtus Tom Waits: Divoká léta - Hudba a mýtus Jay S. Jacobs

Tom je moja srdcová záležitosť, pri kúpe knihy som teda neváhal. Dobrá voľba, hoci mám jeho tvorbu napočúvanú, po prečítaní knihy ju vidím v novom svetle vrátane mnohých súvislostí, o ktorých som doteraz nevedel. Prekvapilo ma aj zistenie, že solídny hudobný podmaz sa dá získať trebárs aj zbesilým mlátením do prádelníku, až z neho zostane iba hromada dreva.

17.03.2018 5 z 5

Tráva podél cesty Tráva podél cesty Taneda Santóka

Mních, opilec, umelec.
Pri haiku mám pocit, že aj napriek (alebo vdaka?) svojej krátkosti dokážu často seknúť do živého a vzbudiť emócie. Pri čítaní Santókovho životopisu v úvode mi miestami až prišlo smutno a striedanie básní o prírode s básňami o samote a spoločnosti tiež zanechalo dojem.

Hoci je kniha hrubá, kedže ide o haiku, pokojne ju zvládnete za hodinu - dve.

04.03.2018 5 z 5