Shashlick Shashlick komentáře u knih

Malevil Malevil Robert Merle

Nakonec jsem knihu dočetl, i když jsem se někde od třetiny musel docela nutit. Nejhorší za mě byla střední pasáž, plná náboženského přemítání. Tam jsem byl odložení knihy asi nejblíže.
Děj knihy se vleče hodně pomalu a kdyby byla kniha čtvrtinová, tak by to možná bylo lepší.

[SPOILER]
Vlastně to nejazjímavější se stane až v závěrečné poznámce, kde je toho řečeno snad i více než v předešlé knize a to je vměstnáno na cca deset stránek.
Děj mi ani nepřišel moc uvěřitelný a nejvíc mě pobavil boj nasazením letákové kampaně ve stylu aktivisty Rimmera.

28.07.2023 2 z 5

Střední Čechy Střední Čechy Václav Ziegler

Typický Ziegler - mnoho textu o ničem halabala naskládaném do knihy. Tentokrát i s bídnou redakcí.

04.07.2023 2 z 5

Nejrudější růže rozkvétá Nejrudější růže rozkvétá Liv Strömquist

Pár zajímavých myšlenek v knize bylo, ale nadšený jsem z ní nebyl.
Jedná se o syntézu citací z několika zdrojů zabývající se zamilovaností a láskou. Čekal bych, že (i vzhledem ke komiksové formě) dojde ke zlidštění těchto názorů tak, aby byla více srozumitelná. Bohužel se často jedná o sled výrazů, kterým možná rozumí student filozofické fakulty, málokdo však s jiným, smysluplnějším vzděláním.

21.06.2023 3 z 5

Fazóna Fazóna Miika Nousiainen

Tady nemůžu jinak než dát plné hodnocení. Text i samotné příběhy mě chytly a nepustily až do poslední strany.

V hodně situacích jsem viděl sebe nebo své okolí - hledání partnera, partnerský život, výchova dětí a do toho všechny ty online sociální sračky, které jsou kolem nás.

Někdy je to smutné, někdy vtipné (nebudete se popadat za břicho, ale pousmějete se) a někdy se to prostě musí sejít. Pro mě se tato kniha sešla a hodně mě potěšila. A donutila k zamyšlení...

16.06.2023 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Zatím se jedná opravdu pouze o první třetinu příběhu, takže celkové hodnocení vlastně není celkové.
Příběh se čte dobře, je uvěřitelný a i když jsem si chvíli myslel, že dojede na tuzemské neduhy, tak se ukázaly, jako jejich vtipně vyřešená obměna.

07.06.2023 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

I když jsem se tomu bránil, asi nejde úplně uniknout srovnání s Marťanem. Oba příběhy mají mnoho společného.
Spasitel je mírnější a všemocnější - tudíž hůře uvěřitelný. Stále se ale jedná o kvalitní čtení.

12.05.2023 4 z 5

Ježek Pospíchálek a želva Loudalka Ježek Pospíchálek a želva Loudalka Emilijan Stanev

Nevím, zda to byla chyba jen našeho výtisku (vyřazeného z knihovny), ale chybělo nám asi 15 stránek v první polovině. I zbytek příběhu ovšem byl napínavý a poučný. A hlavně realistický. Jedná se vlastně o takovou přehlídku (předpokládám bulharské) přírody. Její krásu i krutost, kde každý tvor bojuje o přežití.

08.05.2023 4 z 5

Obrazy z dějin národa českého Obrazy z dějin národa českého Vladislav Vančura

Bylo to 650 stran hutného textu, který se nečetl snadno. Některé informace byly zajímavé, ale vzhledem k rozsáhlosti knihy, jich bylo málo.
Příběhy se hodně štěpily a mnoho odboček bylo opravdu zbytečných. Chápu, že asi měly za úkol ukázat život v té době, ale mě spíše nudily.

Zároveň jsem problém s redakcí textu - obzvláště ve vydavatelem upravené části. Celé to vypadalo, jako kdyby text vznikl automatickým rozpoznáváním z rukopisu a následně nebyl úplně doopraven.

Závěrečný seznam Vančurových poznámek k třetímu nedokončenému dílu mi silně připomněl shrnutí děje operety Proso z pera Járy Cimrmana :)

Historii mám rád, ale příště zvolím něco přímočařejšího.

24.04.2023 3 z 5

Sirény z Titanu Sirény z Titanu Kurt Vonnegut Jr.

Stará sci-fi mají určitý punc. Punc toho, že jsou do jisté míry naivní. Naivní technologicky a z hlediska života ve vesmíru.
Příběh se pohybuje na hraně mezi komičností a osudovostí a jeho úplný smysl je třeba hledat někde hluboko uvnitř. Uvnitř příběhu i sebe.

05.04.2023 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Příběh, ve kterém se nechodí kolem horké kaše. Surový, ale v celku uvěřitelný. Lidi jsou od přirození svině a když jde o jejich blaho, tak ostatní moc neřeší.

Měl jsem problém jen se dvěmi věcmi. Tou první je er-forma vyprávění hlavní postavy. Ve chvílích, kdy bylo na scéně více mužských postav, jsem občas tápal, čí jednání text popisuje.
Druhý problém je s časováním celého světa. Podle popisu mi přijde, že od velké změny neuplynula tak dlouhá doba na to, aby se kolem speciálního masa vytvořil tak technologicky vyspělý průmysl.

Takhle nějak to všechno jednou dopadne ;)

27.03.2023 4 z 5

Velká kniha o mašince Tomášovi Velká kniha o mašince Tomášovi Wilbert Awdry

Mašinka Tomáš je prostě klasika a pro malé železniční nadšence super knížka. Ve většině příběhů se najde i nějaké to morální ponaučení.

08.03.2023 5 z 5

Futronela a jiné pohádky Futronela a jiné pohádky Jozef Pavlovič

Zvláštní pohádky protkané slovními hřičkami, které jsou mnohdy ale použité hodně na sílu. Bylo tam také zbytečně moc náboženských témat.

28.02.2023 3 z 5

Pohádky 1 Pohádky 1 Eduard Petiška

Některé pohádky jsou trochu drsné, některé trochu víc divné, ale děti kniha celkem bavila.

22.01.2023 4 z 5

S pokorou a nadějí S pokorou a nadějí Becky Chambers (p)

Chambersovou prostě můžu. Není to tak komplexní jako Vesmířané, ale i tak je to fajn čtení.

22.01.2023 4 z 5

Hravý průvodce Českem I. Hravý průvodce Českem I. Iva Petřinová

Asi jsem od knihy očekával něco jiného. Může to ale být tím, že tak trochu mate svým názvem. Rozhodně to není průvodce Českem a ani není moc hravý.

Vlastně se jedná pouze o popis dvaceti kratších výletů po jedněch z nejznámnějších turistických míst naší země. Takže něco, co už bylo mnohokrát zpracováno různými způsoby. Ano, nad rámec klasického popisu trasy (mapky překvapivě chybí úplně) a možného vyžití jsou tu pro děti uvedeny i některé pověsti a "hravé" úkoly. Ale jde jen o to, že na daném místě mají něco přečíst nebo spočítat.

Předpoklad byl asi takový, že si tuto knihu vezmu na výlet s sebou, ale to mi přijde poněkud zcestné. Jako rodina se věnujeme geocachingu a ten nám udělá více služby než tato kniha.

09.01.2023 2 z 5

Pohádky pro zlobivé bagry Pohádky pro zlobivé bagry Petr Stančík

Byť zaměřeno na děti, některá spojení docvaknou spíše dospělým. Za mě nějaké kvylitní poselství a zajímavý námět měla jen poslední pohádka o nenažraném bagrovi.
Mimochodem, právě do nenažraného bagra se podle indicie v obsahu autor stylizuje.

05.01.2023 3 z 5

Čmelák Aninka Čmelák Aninka Ondřej Sekora

Milé a poučné, bez zbytečných příkras. A samořejmě s krásnými ilustracemi.

04.01.2023 5 z 5

Divadlo Járy Cimrmana po padesátce... Divadlo Járy Cimrmana po padesátce... Tomáš Maleček

Nakolik mám Cimrmany rád a kniha přináší pro mě nové poznatky o historii tohoto fenoménu, tak jsem se stále nemohl zabit dojmu, že se jedná pouze o diplomovou práci.

24.12.2022 3 z 5

Návrat do budoucnosti II Návrat do budoucnosti II Craig Shaw Gardner

Vzhledem k první části se změnil autor i překladatel a je to trochu znát. Navíc už to není ten klasický příběh, i když je celá trilogie (srovnání s filmovou předlohou se nejde ubránit) kvalitní.

21.11.2022 3 z 5

Návrat do budoucnosti I Návrat do budoucnosti I George Gipe

Kvalita příběhu je zaručena, ale překvapilo mě, jak je to vlastně krátký příběh. Oproti filmu jsou v knize zachovány některé vynechané scény a samozřejmě pohled do myslí aktérů.
Teď si nejsem jistý, ale myslím, že Marty ve filmu doktorovi vykal, kdežto v knize mu tyká. To mě trochu rušilo.

13.11.2022 4 z 5