Shardlake Shardlake komentáře u knih

Il divino Boemo - Božský Čech Josef Mysliveček Il divino Boemo - Božský Čech Josef Mysliveček Sonja Špálová

Doporučuji všem, kdo mají rádi životopisy slavných osobností. Mně kniha mile překvapila svou čtivostí, i když mi zpočátku dělalo problém nářečí, které se v některých částech knihy vyskytuje.

10.11.2023 4 z 5

Londýn: příběh nejslavnějšího města na zemi Londýn: příběh nejslavnějšího města na zemi Edward Rutherfurd (p)

Kniha pojednávající o nejznámějším městě Anglie byla opět skvěle vykreslená. Příště musím autorovy knihy číst v kratším časovém úseku, abych neztratila návaznost děje. Doporučuji.

06.11.2023 5 z 5

Válečné pole Válečné pole Cynthia Harrod-Eagles

V Rusku je car Mikuláš i s rodinou odvezen na Sibiř a Lenin se snaží získat vládu nad Ruskem. Válka stále není u konce a co se týče osudů potomků rodu Morlandů, Jessie konečně odhalí své tajemství o lásce Bertiemu a nyní čeká jeho potomka. Zda ji vlastní rodina přijme či odsoudí za toto její jednání, si musí čtenář počkat na další díl knihy.

22.10.2023 5 z 5

Normanské královny Anglie (1066-1167) Normanské královny Anglie (1066-1167) Alison Weir

Autorka píše skvělé historické knihy v beletrii. Tato kniha byla spíše kategorie naučná literatura a já jsem měla co dělat, abych knihu dočetla.

22.09.2023 2 z 5

Porozumět Božímu volání. Různé aspekty rozlišování životní cesty člověka Porozumět Božímu volání. Různé aspekty rozlišování životní cesty člověka Josef Maureder

Od této knihy jsem čekala obsah v širším kontextu, pokud jde o jeho titul. Působilo to na mne, že autor jako jezuita vyzdvihuje pouze tento řád a vše, co s tímto řádem souvisí. Četla se mi dobře první část knihy a pak poslední, kde autor popisoval své osobní zážitky.

03.09.2023 2 z 5

Na králův příkaz Na králův příkaz František Niedl

Opět příjemné čtení. Tentokrát musí Ondřej z Rohatce jet na tři válečná tažení s Janem Lucemburským. Mimo tyto boje hájí zájmy svých poddaných, opravuje zděděný Rohatec a pátrá po lupičích železa, které je mu zcizeno.

24.08.2023 5 z 5

Eliáš v Jeruzalémě Eliáš v Jeruzalémě Michael D. O'Brien

Toto volné pokračování Apokalypsy už nemělo takový náboj. Při četbě jsem si říkala, jestli se na příběh mám dívat jako "na detektivku" nebo v něm hledat náboženské ponaučení.

18.08.2023 3 z 5

Jak si Pán Bůh postavil betlém Jak si Pán Bůh postavil betlém Enrique Monasterio Hernández

Krásná kniha. Někteří ji přirovnávají k Malému princi. Za mne je tato kniha mnohem hezčí a poutavější než kniha Malý princ.

18.08.2023 5 z 5

Moc a pokora  (Život Karla Boromejského) Moc a pokora (Život Karla Boromejského) Dörthe Ulmer-Stichel

Příběh o životě pozdějšího světce Karla Boromejského, který pocházel ze šlechtického rodu a svůj život zasvětil životu v církvi službou chudým a nemocným.

Nebe opravdu je... Nebe opravdu je... Todd Burpo

Kniha obsahuje krátké kapitoly, a proto se četla lehce. Popisuje příběh malého chlapce, syna amerického kazatele, který podstoupí operaci a během ní má možnost vidět lidi a události "z nebe". I když příběh popisuje zjevně skutečnou událost, kniha na mne působila "americkým dojmem".

Kdy přijde můj konec... Kdy přijde můj konec... Cynthia Harrod-Eagles

Válka pokračuje, nikdo neví, kdy skončí a proč vlastně začala. Ženy jsou nuceny nahradit pozice mužů a i Morlandové nejsou ušetřeni ztrát svých příbuzných. Autorka opět dokázala do děje vsunout i část historie, např. jak se na letadla montovaly kulomety, vývoj strojů na bojištích, pro které se vžilo označení tanky, či jak armáda rekvírovala lodě pro vojenské účely...

06.08.2023 5 z 5

Charleston Charleston Alexandra Ripley

Děj knihy se odehrává v malém ospalém městečku Charleston v USA, kdy do jeho poklidu vstoupí válka Severu proti Jihu, boj černochů za osvobození z útlaku a otroctví. Ženy v té době byly "sešněrovány" konvencemi, kdy nesměly samy bez gardedámy na ulici a v manželství se musely podřídit manželovi zcela ve všem. Byla to těžká doba pro život. Požitek z pěkné četby kazilo velké množství překlepů.

30.07.2023 3 z 5

Varhaník z mrtvé vesnice Varhaník z mrtvé vesnice Danuta Chlupová

Skvělé a úžasně čtivé i přestože se jedná o smutné osudy lidí na Ostravsku, z 50. a 60. let 20. století, kdy se tehdejší režim nestyděl posílat lidi za smyšlené zločiny na neúměrně dlouho dobu do vězení. V knize je též popisováno, jak kvůli těžbě na Ostravsku museli lidé opustit své domovy a odstěhovat se na nová sídliště. Autorka v knize popsala i jedno z důlních neštěstí, které se skutečně stalo, ale vložila je do jiného roku oproti skutečnosti. Doporučuji všem, kdo se chce více dozvědět o tehdejší době.

11.07.2023 5 z 5

Bouřlivé časy Bouřlivé časy Cynthia Harrod-Eagles

Tento díl se opět odehrává v čase I. světové války, kdy Anglie bojuje s Francouzi proti Němcům. Němci se nestydí použít plyn, který zabíjí nečekaně a tiše, zvláště v počátcích jeho používání, kdy to druhá strana bojů nečeká a bere to jako porušování pravidel.
Jack se jako letec po zranění nohy ocitá zpět v Anglii a ožení se s dívkou Helen, která se též naučí létat, aby mohla pomáhat ve válce. Jessie nabídne své zkušenosti zdravotnice v místní nemocnici, kde jí jsou zpočátku ukládány podřadné práce. Každý se snaží přispět svou troškou...
Autorka i do dílu o bojích dokázala vsunout i obyčejné starosti těch, kteří museli zůstat doma. Opět pěkné čtení a těším se na pokračování.

08.07.2023 5 z 5

Pán krkavců Pán krkavců Christopher Skaife

Doporučuji všem čtenářům, kteří se chtějí dozvědět více o historii Anglie a Toweru.
Legenda vypráví, že dokud budou nad Towerem létat krkavci, anglická monarchie nezanikne.

06.07.2023 4 z 5

Bílá růže Bílá růže Cynthia Harrod-Eagles

Tento díl popisoval především I. světovou válku, která začala v roce 1914 a kdy Angličané na základě smlouvy s Francií odjeli pomáhat Francouzům proti Němcům a jak Němci nakonec zaútočili i přímo na Anglii. Přestože byl tento díl převážně o probíhajících bojích, byl čtivý.

26.06.2023 5 z 5

Poutník Poutník Maria Calasanz Ziesche

Znovu jsem si ráda přečetla tento beletristický životopis o benediktinském mnichovi, opatu Pirminovi, který žil v 8. století a který o sobě prohlašoval, že je poutníkem, protože celý život putoval po různých částech země a zakládal kláštery, které se řídí řeholí sv. Benedikta.

19.06.2023 5 z 5

Nepokojná duše Nepokojná duše Cynthia Harrod-Eagles

Skvělý a napínavý díl. Příběh se odehrává od roku 1912, kdy je především popisována plavba Titanicu a končí 1. srpnem 1914, kdy Německo vyhlásilo mobilizaci a nejen Anglie tak vstoupila do I. světové války. V mezidobí se sufražetky stále snaží bojovat za svou věc, a to volební právo pro ženy, které se jim stále nedaří prosadit. Vřele doporučuji.

14.06.2023 5 z 5

Autobiografické spisy /Dějiny duše/ Autobiografické spisy /Dějiny duše/ Thérèse de Lisieux

Čtu ráda životopisy svatých. Tato kniha popisuje život svaté Terezie z Lisieux formou jejich autentických dopisů psaných na příkaz nadřízených. Možná proto, že mi více vyhovuje u životopisů beletristická forma, mám raději o svaté Terezii knihu od Marie Holkové.

03.06.2023 3 z 5

Žena obchodníka s příběhy Žena obchodníka s příběhy Steve Robinson

Mám ráda příběhy z Anglie. Očekávala jsem historický příběh, místo něj krimi příběh, kdy si hlavní postava jde za svým tzv. přes mrtvoly. Děj mi narušovaly části ohledně milostného vztahu dvou žen. Myslím si, že na konci 19. století se o tomto vůbec ve společnosti nevědělo, ale autor knihu napsal v době, kdy se neustále poukazuje na tyto skupiny lidí, tak proč to nevsadit do příběhu z 19. století? Jinak se mi ale kniha líbila a přečtu si i "Tajnou manželku".

01.06.2023 4 z 5