SanynkaZ SanynkaZ komentáře u knih

Na této knize chválím hlavně skvělý překlad pana Piskoře (samozřejmě finsky neumím, takže hodnotím "jen" plynulost a čtivost českého textu, i krásné poetické překlady míst a jmen, je vidět, že si dal překladatel velkou práci).
Námět a zpracování mě bohužel úplně minuly.
Magický realismus (jak jsem četla v recenzích) to není ani náhodou, opravdu těm vznášejícím se spisovatelům a sněžení uvnitř auly raději říkejme finské absurdno, finská pohádka nebo jak je komu libo.
Magický realismus je pro mě třeba ten karibský, spojený s vodoo apod. Tam tomu nadpřirozenu můžu věřit tak, že mi naskakuje husí kůže.
Ale ať se snažím sebevíc, tak poletující spisovatelé mi vyvolávají jen úsměv ve tváři.
Bývala bych dala 3 hvězdičky, protože to bylo čtivé, stylisticky pěkné, ale ubírám jednu za prvoplánový sex Dušana Chluma.

29.06.2020 2 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Určitě je to milá poetická knížka, ve které najdete zajímavé myšlenky a moudra, navíc doplněna krásnými ilustracemi. Ale dle mého názoru v ní lidé spatřují větší hloubku, než má, a než do ní sám autor chtěl vložit (pan Exupery by dnes asi koukal).
Malý princ se stal kultem a proto se očekává, že jej budeme zbožňovat.
Ano, je to pěkná knížka a určitě stojí za přečtení, ale...
P.S. Dětem ji nedávejte, nemohou ji rozumět.

29.06.2020 3 z 5

Uzly a pomeranče Uzly a pomeranče Iva Procházková

Po této knize jsem sáhla ze dvou důvodů. Jednak mám ráda koně, a taky jsem před nedávnem viděla stejnojmenný film.
Kniha se mi moc líbila. Je pravda, že to není klasický dívčí román, kde se řeší jen škola a lásky, tady se řeší i vážnější témata - Darkovi zemře maminka, musí se postarat sám o sebe, protože táta má taky svoje problémy, pak tu jsu trable s koňmi atd.
Ale život není jen růžový a bezstarostný, a to by měli náctiletí vědět. čím dříve si to uvědomí, tím lépe.

29.06.2020 4 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Radka Třeštíková je taková kontroverzní osobnost.jedni její knihy milují a obdivují a druzí je hodnotí jako odpad.Nic mezi tím.
Já budu taková zlatá střední cesta a dávám 3 hvězdy. Proč? Protože kniha nebyla natolik dobrá, aby si u mě zasloužila 4 hvězdy a vice, ale ani tak špatná na dvě nebo míň hvězdiček.
Přišlo mi, že se Radka tentokrát chtěla vyvázat ze škatulky Bábovek a udělala pokus o vysokou literaturu.Mně se kniha četla místy hrozně těžce, místy lépe, metafor bylo moc, nekteré mi přišly takové na sílu, bylo jich opravdu příliš a díky nim jsem se v textu často ztrácela a musela se vracet zpět.Navic některé nebyly moc povedené-"Motýli přestali létat" to bych čekala u nějaké začínající spisovatelky.
Ale výsledný dojem ok.
Mimochodem fakt nechápu lidi, co jsou schopni dát knize odpad. A tady jich je hodně. Připadá mi to vůči autorovi neuctive

27.06.2020 3 z 5

An(n)a. An(n)a. Sára Báchorová

Na to, že je autorce 18 let, je to napsané náhodou dobře. Bavilo mě to. Ale stejne tuhle knížku nejvíc ocení ten, kdo má podobné problémy nebo ho téma ppp zajímá. Alespoň přijde na to,
že v tom není sám a může zde najít inspiraci. Nejvíc se mi líbily rozhovory Anny s Anou.
Jestli autorka napíše něco dalšího, určitě si to přečtu.

27.06.2020 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Povinná četba k maturitě... A nakonec to vůbec nebylo špatné. Zajímavé je, že i po víc než 100 letech je ten příběh aktuální.

22.06.2020 4 z 5

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

Obdivuju autorku. Musela mít velkou odvahu říct o svých problémech takhle otevrene. Ale je potřeba o takových věcech psát, takže já dávám 4 hvězdičky!

22.06.2020 4 z 5

Tahle kniha mě moc neoslovila

14.06.2020 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Dobrá kniha, ale ne tak jako jeji PR. Český PŘEKLAD knihy je SUPER, proč se vlastně nikdy nehodnotí překlady? Autorka vymyslela asi 6 podezřelých, ale věděla jsem, kdo je vrah už v polovině knihy. I když se tam postupně objevili další možní vrahové - Mac a jeho pomsta za dítě, tak to podle mě vůbev nefungovalo.
konec byl moc rychlý, až příliš a tím pádem málo uvěřitelný. ALE - všechny postavy byly tak strašně nevěrohodné! Vyplývá mi z toho, že každý muž je násilník a lhář, každá žena je frustrovaná a nesťastná, ze ten kdo se zdá fajn vždycky něco skrývá...

14.06.2020 3 z 5