Uzly a pomeranče

Román pro dospívající, ve kterém velkou roli hrají koně. Koně jako sny, koně jako vyjádření touhy po nespoutanosti, koně jako závazek, koně jako láska. Darek, kterému táhne na čtrnáctý rok, žije se svým otcem a mladší sestrou v horské vesnici na moravském Slezsku. Po smrti matky, ke které měl velmi něžný, silný vztah, se jeho život změnil. Musel se vzdát některých plánů, větší povinnosti s sebou však nesou i víc svobody. Dospívá rychleji než většina jeho vrstevníků a lidé kolem něj si to uvědomují. Není náhoda, že o něj jeví zájem o rok starší Hanka, že se s ním otec radí o svých projektech a nápadech, že se na něj spoléhá invalidní soused. V důsledku hospodářské krize přijde otec o zaměstnání a vydělává si příležitostným truhlařením, brigádami na stavbách nebo v lese. Nenese svou situaci lehce, jeho sklon k nadměrnému pití alkoholu se prohlubuje. Vtom se však objeví dávný kamarád Anton a otevře mu nové životní perspektivy: budou společně chovat koně. Darek je nadšený a pomáhá otci ohradit pastviny a postavit stáj. S koňmi se do jeho jednotvárného života dostává nejen prvek dobrodružství, ale i určité prestiže. Najednou má navrch dokonce nad Hugem, svým dlouholetým nepřítelem a rivalem. Příběh spojuje dobrodružné prvky s prvními něžnými náznaky erotického vztahu; nad vším dominuje silná touha dospívajícího kluka po akceptanci, lásce a odstranění krutostí páchaných jak na lidech tak na zvířatech....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/84_/84465/uzly-a-pomerance-84465.jpg 4.257
Romány, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros (ČR)

Kniha Uzly a pomeranče

amejš
10.10.2018

Souhlasím s ostatními, kniha je depresivní.
Samotný příběj se mi oíbil, ale mohlo to skončit jinak.

DancerJaneBooks
03.09.2018

Jak jsme jeli do Prahy vlakem značky RegioJet (nedělám žádnou reklamu, ale i tak vám ho doporučuju), tak jsem se dozvěděla, že se na jejich portálu dají i číst e-knihy. Nikdy jsem žádnou e-knihu nečetla a tak jsem to aspoň chtěla zkusit a stejně bych se asi nudila. Tak jsem si prohlížela, co tam mají a nic moc mě nezaujalo. No, ale potom jsem narazila na tohle a na první pohled mě prostě zaujal název a i obálka. Tak jsem si řekla: Proč to nezkusit? A hned po pár přečtených stránkách mě to okamžitě vtáhlo do děje. Je to hodně čtivá knížka a přesvědčilo mě to o tom, že i čeští autoři umí psát skvělé knížky.
Darka jsem si oblíbila hned. Emu jsem ze začátku neměla moc ráda, ale když jsem se dozvěděla, že je trochu postižená, tak jsem pochopila její chování a oblíbila jsem si jí. Působila na mě celkem mile. No, na Michala jsem žádný názor neměla, prostě takový neutrál, ale nebyl mi nějak nesympatický. Hanka mi občas připadala, že se trošku předvádí, ale jinak mi byla sympatická. Hugo mě hrozně štval a byl mi strašně nesympatický. Nechápu, že se s ním Darek někdy začal bavit. Nechápu, o co mu šlo, ještě k tomu, když to Darek měl tak těžké. Táta Darka a Emy mi byl taky celkem hodně nesympatický, neměla jsem ho ráda. Skoro pořád na Darka křičel. A taky mi vadilo, že se tak často opíjel. A Marta mi taky byla nesympatická. Na Antona jsem si taky nějak nevytvořila názor, ale zato pan Havlík mi byl sympatický a měla jsem ho v oblibě.
Moc se mi líbilo, že se to odehrávalo v moravskoslezském kraji.
Je to zvláštní knížka, překvapila mě. Přesto musím dát čtyři hvězdičky, protože to bylo napsáno zvláštním stylem a udivilo mě, že tam je tak málo kapitol. Ale tahle knížka má moc velkou hloubku. Dlouho na ni budu vzpomínat. Tato knížka vážně asi není moc pro děti do 11-12 let, protože to vůbec nemusí pochopit. Nádherná kniha.

TerezaJágrová
07.04.2018

Kniha je krásná. Úžasně napsaná,čtivá a příběh je dokonalý. Doporučuji

Jolina
05.03.2017

Skvělá knížka pro dospívající, na jejíž příběhu se dá mnohé ukázat - svět není černobílý, orientace ve složitém světě na základě zkušenosti, nutnost chápání druhých, nutnost komunikace...doporučuji!

kikush
18.09.2016

když jsem knihu četla před 4-5 lety, nelíbila se mi moc, bylo to na mě moc vážné a pochmurné. ale teď když jsem si knihu přečetla znovu? mám na ní úplně jiný názor, jako kdybych četla jinou knihu. Myslím si, že kniha není pro děti ve věku 10-12 let, to knihu dostatečně neocení.

Evka_
09.07.2016

Skvělý silný příběh pro starší děti, obzvláště dívky (přeci jen zájem o četbu o mezilidských vztazích, o koních apod. bývá u nich mnohem výraznější než u kluků :-) Mám ráda příběhy pro děti, které v sobě mají určitou hloubku. Kniha je velmi dobře a poutavě napsána, moc oceňuju retrospektivu, která v knihách pro děti nebývá úplně běžná.

IvanaB
14.05.2016

Knížka mi byla doporučená na besedu pro děti o hendikepech. Špatně se mi četla, na mě moc depresívní, nedočetla jsem, jen poslední stránky.

alwa
25.01.2016

Kniha byla velmi silna a na konci smutna, ale proc ne? Nemusi prece vsude byt happy end.

rodina česká literatura koně

Iva Procházková