Sanmark Sanmark komentáře u knih

Povídky Povídky Miloslav Šimek

che che che che che che che che
před lety i dnes
super humor

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Ponurý svět po apokalypse.
Žádná zeleň. Hlad a strach. Krutá zima. Vyhlídky na naději nula. Není šance na nic. I smrt může přijít příliš pozdě. Beznaděj.
Tak proč se ten táta trmácí se synem dál? Proč neutečou stejně jako matka? Já bych teda utekla.
Kniha o .... o .... síle žít? Navzdory všemu kolem - zoufalosti, zimě, hladu, zlu, kanibalismu, násilí - doufat?
Hlavně tu knihu nečtěte rychle. To není čtení na týden. Ani na měsíc. Mně její trávení trvá už 10 let a ještě kousek ke čtení stále zbývá.
Je to síla.

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Na Wikipedii je vedle hesla "total control freak" moje fotka. Mám na každou ptákovinu plán A i plán B. A pak přijde Zibura, projde si Tureckem, pěšky, bez mapy, celkem bez peněz, bez domluvených noclehů a vypadá to, že se vlastně není čeho bát! I bez těch plánů.
K tomu je vtipnej, přemýšlivej, sympatickej, chytrej, milej, nevytahuje se, nepovyšuje se, skromnej,... jsem platonicky zamilovaná. :-)
To není jen cestopis, pro mě je to nejlepší motivační kniha ever! Už jsem koupila tři a rozdávám je jako dárky (učitelkám dětí ve škole a doktorovi).
Díky, Ládíku! :-)

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Zatímco nás tady honí tak maximálně mlsná, v Kábulu borci s kalašnikovy honí svoje sousedy.
Co se tam bere jako spokojený život, my bychom nenazvali ani přežíváním. A přesto se i tam lidi ze života těší a radují.

Skvělý příběh, postavy, reálie, aktuálnost, čtivost, ...
Autor píše o Afghánistánu, který zná z první ruky a píše o něm zatraceně poutavě, až mrazí. Válka probíhá na pozadí, čtenář prožívá "obyčejný" život dvou žen. Chybí rozvleklé popisné pasáže, příběh je na prvním místě.

Jediný problém mám s tím, co mám po tomhle číst. :-)

23.10.2018 5 z 5

Mise Haiti: 5 měsíců s Lékaři bez hranic Mise Haiti: 5 měsíců s Lékaři bez hranic Tomáš Šebek

Povinná četba

23.10.2018 5 z 5

Úspěšná sebemanipulace Úspěšná sebemanipulace Ivo Toman

Rady dobré pro méně inteligentní Husákovy děti.

Autor se veze na předsudcích ze socialismu (policajti jsou hloupí, učitelky jsou nechápavé a despotické, ..) a bludech ("jsou dvě základní emoce - touha a strach." Jasne, a kde je radost. A lítost, hněv, .. atd.).
Neustále se vychloubá, tedy plete si sebe-pochvalu (oprávněné "byl jsem na dně a dokázal jsem se z toho dostat") s vychloubáním ("mám nádhernou přítelkyni, štíhlou, mladou, modelku, mluví 5 jazyky, ..." :-D ).
Jeho "rady" jsou někdy docela dobré (myslet na sebe pozitivně, mít cíle, atd.), ale dochází k nim šílenýma a až nesmyslnýma veletočema. :D
Tvrdí, že když prodejce třeba pojištění je odmítnut, že není odmítnut on, ale jeho produkt. Že osoba pojišťováka je odmítajícímu lhostejná. Hmm.. Na pojišťováka, co někomu nutí pojistku už vždycky budete koukat jako na pojišťováka, i kdyby se posléze stal dejme tomu farmářem a prodával kozí sejry.
Dal by se jednoduše kritizovat i styl psaní, ale s ohledem na diagnozu autora nebudu. Snad jen ty tři otazníky za každým druhým odstavcem, např.
"jak se cítíte, když jdete prodávat?
???"
Odkládám v půlce, pro mě tyhle poznatky nic nového nepřináší, spíš mě otravují.

23.10.2018 1 z 5

Snůška blábolů natažená na délku knihy.

Obsah:
Vyhazujte zbytečnosti.
Mějte co nejmíň věcí.
Jak přethat pouta k věcem, ke kterým mám nějakou citovou vazbu (Představuju si věci typu: "Přece nemůžu vyhodit svetřík, ve kterém mě poprvé svezl na svym zeleným Simsonu můj budoucí první manžel). S takovými věcmi se srdceryvně nahlas rozlučte a zkuste je poslat dál.

Víc "rad" tam není.

09.10.2018 odpad!

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Prvni kniha od autorky a chce se mi řvát: Agatha Christie středověké dobrodružné fantasy!
Nápadité, chytré, výborné postavy, třeskuté dialogy, propracovaný svět a reálie.... je to pecka.

07.08.2018 5 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Přeložit - udělat scénář - poslat Peterovi Jacksonovi a zfilmovat! Prosím!!
Je to jízda, budete to číst a ani nedutat, jak napětím, tak proto, aby si plukovník nebo Alice nevšimli, že s sebou mají černého pasažéra, kterej se tetelí blahem, že s nimi může do akce.
Přirostli mi k srdci, hrdina z Istanbulu i z Krakova!
Tahle poslední kniha z trilogie je ale spíš druhá půlka a zakončení druhé knihy ( 2."Poločas rozpadu"), protože zatímco "Spad" (1.) se dá číst jako samostatný příběh, P.R. se sice trochu uzavírá, ale mnohem víc otvírá otázky a hází obří lana k třetímu dílu, který tedy vše završí. Konec mě trochu nakrk, ale chápu... nemohlo to být jinak. Jak jinak....
Vymazlenej (no ok, trochu nepatřičné slovo pro postapo :-D ) svět a příběh, akce otevřená i stealth, přátelství, udatnost, hlášky,.... Super!

05.02.2018 5 z 5

Čárytužka a Bambula Krambambula Čárytužka a Bambula Krambambula Jurij Družkov (p)

Carytuzka je srdcovka. Krasna detska knizka, fantazie, pratelstvi,....

29.01.2018 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Celé je to nereálně pronáhodované, ale když na tuhle hru přistoupíte, tak se knížka čte sama, má spád i nápad, je zábavná.
Úvahy opravdové, nešustí papírem, opsané ze zkušenosti ze života.
Některé příběhy Vám zůstanou v hlavě, jako by byly skutečné.
Postav je hodně, ale nijak mě nestresovalo, že se v mozaice tu a tam ztrácím.
Hvězda dolů jen za:
rozmar se slovem bábovka byl rušivý, a
tu a tam byly úvahy zdlouhavé.
Rozhodně ale jdu na autorčiny další knížky.

25.01.2018 4 z 5

Po par strankach se zacal odvijet uzasne barvity pribeh, ktery by jiny - samozersky - autor mohl rozvijet desitkou ruznych cesticek... ale Riggs se nekosati. Drzi se sveho vypraveni a ma co rict. Je to takove potemnele, a pritom protkane hlaskami a smyslem pro humor. Tak zabavne, napinave, chytre, jine..

05.04.2017 5 z 5