Sandalkar Sandalkar komentáře u knih

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Jedna z knížek, která by se mohla dostat do výběru knih k maturitě. Obsahuje zajímavé, citlivě zpracované téma a zaujme jak starší tak mladší ročníky!.

13.01.2018 5 z 5

Čaj s nápadníkem Čaj s nápadníkem Marjan Kamali

V posledním roce jsem přečetla několik knih s tématem života v islámských zemích. Tahle zakoupená za pár šupů v Levných knihách byla zajímavá a umožnila jako jedna z mála pohled zamilované islámské ženy. Je překvapivě stejný jako náš evropský. :-)

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Zajímavý a pro Viewegha nezvyklý počin. Ačkoliv jsem žena a troufnu si říct, že i docela aktivní na poli aktivit pro děti, feminismus nesnáším a obzvlášť pasáž o močení ve stoje a celkově extrémní názory duly, mě dost dráždily. Po přečtení téhle knížky doufám, že se nikdy nepřiblížím k tomu, aby ze mě byla matka z povolání. Děti by měli vědět, že i rodiče mají svoje záliby a svůj život. Motiv biomanželky je zde silně přehnaný, ale něco pravdy na něm bude... Holky, berte své chlapy jako sobě i dětem rovné parťáky! :-)

Babky na divoko Babky na divoko Milena Holcová

Oddechové čtení o svérázné čtveřici na dovolené. Chvílemi mi bylo líto stařenek, které zuby nehty chtějí udržet krok se svými dcerami. Zamyslela jsem se nad stářím, ale nijak hlubokomyslná kniha to nebyla. Oddech na nedělní odpoledne/večer.

13.01.2018 2 z 5

Autobus sebevrahů Autobus sebevrahů Arto Paasilinna

Paasilinna se svým černým humorem a bláznivými nápady je můj oblíbenec, takže i nyní jsem byla celkem spokojená. Knížka ubíhala, nabídla spoustu ztřeštěných situací a gagů. Autobus sebevrahů u mě sice nedosáhl subjektivní kvality "Lesu oběšených lišek", ale dokazuje, že i depresivní seveřani mají smysl pro humor. A jaký! :-)

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Trošku zklamání. Autor jakoby chtěl jen navázat na předchozí díl a vytřískat z hezkého příběhu co se dá. Je to místy vtipné, místy trochu okoukané (třeba závorky, které vysvětlují, kdo dělal děj), konec v podstatě předurčuje to, že bude další díl. Chybělo mi rozuzlení románku s Maxem.

13.01.2018 3 z 5

Jak jsem se skoro nemohla dospat nového "prince Ládíčka", tak přeci jen první kniha byla nová, svěží a jiná. V druhém díle jsou některé vtipy opakované, ale i tak je to zajímavé dílko. Obdivuji Láďu (napsat pana Ziburu mi vzhledem k našemu totožnému věku přijde střelené) a jeho odvážné a originální nápady na cesty!

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Výborné čtení. Autor je upřímný, ať už v názorech na odlišné náboženství, na kvalitu čaje nebo sdělování svých nejintimnějších problémů a potřeb na cestě. Člověk si tady našel i spoustu moudrých názorů a zajímavých otázek, nad kterými se musel na chvilku zastavit a popřemýšlet, co na to on. Svěží pohled. Rozhodně jedno z příjemných zjevení na české cestovatelské scéně :-)

13.01.2018 5 z 5

200 dní na Tokelau 200 dní na Tokelau Anke Richter

Mám ráda pokud jsou cestopisy plné života. Pokud to není jen strohý popis navštívených míst a doporučení, kam " na pivo". Po přečtení 200 dní na Tokelau mi připadá, jako bych tam byla sama. Dokážu si představit životní rytmus tamních lidí a doporučuji všem čtenářům, kteří touží nasát trochu exotiky.

13.01.2018 4 z 5

Stařík mě bavil, Analfabetka unavovala. Pokud by kniha končila vycestováním z Afriky, úplně by mi to stačilo. Takhle to byla nastavovaná kaše, ve které čtenář na dlouhou chvíli zabředne. Musím říct, že do Zabijáka Anderse se mi snad ani nechce.

Alif, neviditelný Alif, neviditelný Gwendolyn Willow Wilson

Kombinace technothrilleru s pohádkovým scifi byla okouzlující, bohužel autorovi místy nestačí spisovatelský um na tak velkolepý námět. Tradičně jsem si našla oblíbené i neoblíbené postavy. Je to i zajímavý náhled do života a zvyků muslimů.

Obuvníkova žena Obuvníkova žena Adriana Trigiani

Zajímavé téma, dobře vypracované hlavní osoby ale chvílemi těžkopádnost. Na knížku jsem se těšila, ale v půlce jsem se musela hodně nutit ke čtení. Chyběl mi spád. Přesto mě kniha zase upozornila na pro mě důležité hodnoty (rodina) i pravdy (každý žijeme svůj život a jsme za něj zodpovědní, máme jít za hlasem svého srdce). Myslím, že si své čtenáře najde, ale mě to na zadek neposadilo.

Nástroje temnoty Nástroje temnoty Imogen Robertson

Mám moc ráda historické detektivky. Tato měla přehledný průběh, čtenář měl šanci se po malých kouscích dovtípit, kdo že by mohl být ten vrah. Ovšem "televizory jsem napětím" rozhodně neohryzávala... Oceňuji a neobvyklou tématiku kastrátů a zpívání. Hvězdičku ubírám za (pro mě zbytečnou) dějovou linku s vědmou,která je tam nalepená jaksi nadbytečně a ubírá reálnosti příběhu. Knížka je hezká oddechovka, kterou s klidným srdcem doporučím dál.

25.10.2017 3 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Pecka! Méně známé téma související s druhou světovou válkou. Lidství v ryzí i "vlčí" podobě. Hezky se čte a rozhodně bych zvážila zařazení do maturitních kánonů.

03.10.2017 5 z 5

Finsko Finsko Andy Symington

Dá se tu najít spousta užitečných informací pro ty, kteří rádi cestují po muzeích a městech. Kdo raději do přírody (a to je ve Finsku téměř povinnost) jako my, uvítal by spíše mapky NP a možnosti přespání v chatách nadivoko. Kniha je dražší, takže se vyplatí na ní jít do knihkupectví nejdříve podívat.

03.10.2017 3 z 5

Vlčí ostrov Vlčí ostrov Lajla Rolstad

Krásné pohlazení po duši a zamyšlení nad tím, zda ten krysí závod, který někdy v Evropě žijeme, vede ke spokojenosti nebo vlastně úplně jinam. Moc jsem si užívala i specifický styl krátkých vět. Děkuji autorce za knihu. A moc chválím i grafickou úpravu Kniha Zlín, která je skvělou třešničkou na dortu.

14.07.2017 5 z 5