Rozari Rozari komentáře u knih

Ztracený v povětří Ztracený v povětří Stanislav Beran

Půjčila jsem knihu v knihovně pro syna, a protože on ještě dočítal jinou, přečetla jsem si ji nejdřív sama.
A musím moc pochválit, ten příběh se mi fakt líbil, pomalu letně líně plyne, přitom se ale člověk nenudí, byla jsem moc zvědavá, kam to celé vyústí.
Každý den jsem se těšila, až se večer začtu. Z mého pohledu velmi povedené.

Při čtení jsem se chtě nechtě vracela k vlastním prázdninám u babičky a dědy na moravské vesnici, kam jsme se sestrou jezdily na celé prázdniny. Taky nás místní děti moc nebraly, byly jsme pro ně holky čecháčkovský.
U příběhu jsem jen celou dobu přemýšlela, kolik let je Mikulášovi. Deset? Víc?
Moc doporučuji.

06.05.2024 5 z 5

Balada o slaném moři Balada o slaném moři Hugo Pratt

Někomu v Nakladatelství Egmont se kniha asi nelíbila, že jí nechal tak “ublížit, obálka je mimořádně ohyzdná a nepřitažlivá, ale příběh a kresba si zaslouží plný počet hvězd.
Pirátský příběh z trochu jiné doby, než jsme zvyklí. Za sebe doporučuji.

05.05.2024 5 z 5

Maminko, nekřič! Maminko, nekřič! Jeannina Mik

Tuhle knihu bych potřebovala ideálně mít doma a v pravidelných intervalech si připomínat některé věci (většinou si na ni vzpomenu poté, kdy mi rupnou nervy a (občas) křičím :-)
Líbila se mi hodně i ta část o vymezení se vůči rodičům, tedy hlavně matkám.
Ta cvičení, ke kterým autorky nabádají, mě poněkud míjela, ale pokud to někomu pomůže, proč ne.
Osobně doporučuji; pokud chcete ve svém životě a v životě svých dětí něco změnit, je to fakt práce a takováhle kniha může pomoci nahlížet věci jinak.

10.04.2024 4 z 5

Kouzlo druhé šance Kouzlo druhé šance Cressida Cowell

Opět posloucháno jako audiokniha, přednes Jana Maxiána je vážně super :) Párkrát se mu sice pomíchaly postavy Tulicha a Kaliburna, čehož si synové (8 a 10let) vždy hned všimli, protože v audioknize Kaliburn překrásně ráčkuje a Tulich mluví pomalu a jakoby zadrhává.
Klukům i nám rodičům se příběh opět líbil. Další díly už máme půjčené jako “normální” knihy, audio ještě není.
Za nás doporučujeme :)

29.02.2024 5 z 5

Kouzelníci z pradávna Kouzelníci z pradávna Cressida Cowell

První díl jsme poslouchali se syny 8 a 10 let jako audioknihu a za nás super! Dobrodružné, vzhledem k hlavním hrdinům pro kluky i pro holky. A perfektní přednes Jana Maxiána. Hned jsme si půjčili druhy díl. Doporučuji.

12.01.2024 5 z 5

Deník třídního otloukánka aneb Jak jsem zvítězil nad šikanou Deník třídního otloukánka aneb Jak jsem zvítězil nad šikanou Eric Kahn Gale

(SPOILER) Syn (necelých 10let) si knihu půjčil sám v knihovně, v takových případech raději sonduju, co že to chce číst.
Přečetla jsem prvních pár kapitol a nechtělo se mi věřit, že to autor myslí vážně. Jakože když je dítě obětí šikany, tak má začít pracovat na tom, aby se jí stal někdo jiný? Ale ono to nebylo tak úplně černobílé.

Kniha je rozdělena na deníkové záznamy šesťáka Erika a mezi nimi se objevuje text později zmiňované Knihy šikany - to si myslím není zprvu zřejmé. Na konci se vyjeví, že původní knihu šikany doplnil Erik svými zápisky, aby odradil všechny další šikanátory od šikanování. To určitě.

Mám výhrady k překladu - jednou mají hodinu angličtiny, podruhé češtiny, přičemž všechna ta jména jsou původní, tedy anglická, to bije do očí, že se asi těžko učí češtinu; “dej mi čtyři ~ give me (high) five v “kdybychom neměli palce, na basketbalu bychom museli skandovat dej mi čtyři; byly tam nějaké neopravené překlepy.
Pár podivností typu účet na Facebooku od 9 let (je jim 11 a založili si ho před 2 lety), o půlnoci šel na návštěvu ke kámošovi, rodiče obou jsou s tím v pohodě, no dobrá.

Závěr, že si za to může oběť vlastně sama, když tuto roli přijme, můj původní rozhořčený dojem moc nevylepšil, knihu synovi přečíst nedám. Dle mého názoru není pro děti. Šikanátor si ji nepřečte, pošukovi nepomůže, těm ostatním nic nedá.

24.11.2023 odpad!

Dobrodruh Dobrodruh Katherine Rundell

(SPOILER) “Starej se o to, co máš rád, jinak si nezasloužíš mít rád nic.

Četla jsem synům (8 a 9,5 let) po večerech, moc se jim to líbilo (a mně víceméně taky). Návrat dětí do civilizace jsem oplakala dojetím, ale jinak mi ten konec připadal takový zkratkovitý (těšila jsem se na popis letu, přistání, co se dělo potom) a pak už byl jen epilog.
Ale kluci to “žrali. Krásné ilustrace. Doporučuji!

25.10.2023 5 z 5

Zmizení Edwina Lindy Zmizení Edwina Lindy David Jan Žák

Posloucháme se syny (8 a 9,5 let) v autě jako audioknihu a dost nás to s manželem zaujalo :-) Syny tedy samozřejmě taky :)))
Přednes Miroslava Táborského je na jedničku.
Příběh je dobrodružný, tajemný, místy až temný. Jsme zhruba v půlce, celí netrpěliví, jak to celé dopadne.
Situace se šikanou jsou někdy na naše hochy až moc, ale zase jsem ráda, že posloucháme společně a můžeme to s nimi hned probrat.

27.09.2023 5 z 5

Dům Páně Dům Páně Samuel Shem (p)

První půlku jsem četla v letadle při 4h letu a okolosedící se na mě celou dobu dívali, jak se otřásám smíchy.
Druhá půlka celkem zvážněla, ale i tak hodnotím kladně a doporučuji.
V druhé půlce jsem si ale všímala častějších překlepů a také nedostatečné korektury (polka je na dvě doby, dokonce i ta Vyvalte sudy).

24.09.2023 5 z 5

Co se kam vejde Co se kam vejde Magda Garguláková

Našeho nejmladšího tříleťáka to bavilo. S tatínkem pak např. zkoumal skutečný kufřík s nářadím. Zároveň se dá procvičovat počítání. Pěkné.

20.08.2023 4 z 5

Zámek princezny Čurbesky Zámek princezny Čurbesky Benjamin Bécue

Za nás super! Půjčila jsem v knihovně pro našeho nejmladšího (necelé 3 roky), ale zabavily se všechny děti, co se ke knize dostaly - od 2 do 10 let. Skoro až se o knihu přetahovali, kdo bude hledat dřív.
Kéž by je to aspoň trochu inspirovalo uklízet si pokojíčky :-D

20.08.2023 5 z 5

Jak píše někdo níže, čtení těchto povídek jde pomalu, ale přitom lehce (já sama jsem knihu četla na pokračování několik týdnů); až se zdá, jako by dříve (a ne tak dávno) čas plynul pomaleji.
Člověk se vrátí ve svém životě do dob nedávných, jako by četl svůj starý deník nebo si povídal s babičkou a strýcem, co a jak bylo v té naší rodině dřív.
Moc příjemné počteníčko.

12.07.2023 4 z 5

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

Náhodou jsem narazila na seriál na ČT a zaujalo mě, že hlavní postava a autor se jmenují stejně.
V knihovně jsem si knihu půjčila a přečetla za pár dní. Seriál teď ještě sleduju průběžně.
Kniha nevyznívá až tak pesimisticky, jako na mě působí seriál, partnerský život Adama a osobní situace kolegů jsou v knize víceméně na pozadí či vůbec nejsou.
Kniha mě často rozesmála, závěr mě překvapil. Uvidíme, jak bude pokračovat seriál.
Obrázek britského státního zdravotnictví lichotivý moc není, ale to by asi nebyl ani v Čechách, kdyby to nějaký doktor takhle sepsal. Zajímavá zkušenost.

09.06.2023 4 z 5

Warren XIII. a prokleté třináctiny Warren XIII. a prokleté třináctiny Tania del Rio

Třetí díl se mi asi líbil nejvíc. Graficky krása, tam si autoři drží laťku ve všech knihách.
Warren je každopádně kladný hrdina, čestný, poctivý, velkorysý. Hezky se to četlo, jsem spokojena (poslední dobou si knihy půjčuju jen v dětském oddělení, ale vůbec mi to neva :-D)

28.05.2023 5 z 5

Děti potřebují hranice Děti potřebují hranice Jan-Uwe Rogge

Za mě přínosné. Svým dětem hranice dávám, ale ne vždy jsem se svým provedením spokojena, tak proč se nenachytřit jinde. Kniha je sice 30 let stará (a co bylo před 30 lety v Německu, máme dnes nezřídka u nás), nepokrývá fenomén mobilů a sociálních sítí, ale o to až tak nejde.
Švagrová měla přísnou výchovu, první dceři nechala velkou volnost a rozmazlovala ji a výsledek v jejích necelých 5 letech je, že rodičům přerostla přes hlavu a nevědí si s ní rady. Takže kniha už putovala dál. Mně pomohla i v jiných oblastech :)

28.05.2023 4 z 5

Oblékni se pro smrt Oblékni se pro smrt Alan Bradley

Moje srdce plesá - mě to prostě baví!
A pravděpodobně díky mému nadšení pro Flavii v naší místní knihovně až teď zjistili, že jim chybí 3. a 5. díl :D Doufám, že budou brzy k mání!
Jdu na šestku ;)

07.05.2023 5 z 5

Vražda není hra Vražda není hra Alan Bradley

Flavie the best ever!!! Stala se moji nejnovější oblíbenkyní!

30.04.2023 5 z 5

Holub Kolumb Holub Kolumb Emma Hanzlíková - Pecháčková

Přečetli jsme teď v týdnu po večerech a synům ve věku 7 a 9 let se moc líbila. Mně taky :)
Moc milé. Láska prostě všechno překoná. Snad si ti kluci z toho něco odnesou.

17.02.2023 5 z 5

Šifra samotného Boha Šifra samotného Boha José Rodrigues dos Santos

Knihu jsem přečetla dvakrát a vždy jedním dechem. Ani nevím, kde jsem k ní před lety přišla, asi mě zaujal název, že jsem si ji koupila domů.
Příběh má spád, fyzika nikdy nebyl můj oblíbený předmět, ale tady je čtivě vysvětlována, vše do sebe pěkně zapadalo, závěr mě dostal poprvé i podruhé.
Když jsem se pak po pár letech učila portugalsky, s lektorkou jsem se o knize a autorovi bavila, že ostatní díla autora, do češtiny nepřeložené, jsou bohužel stále na stejné brdo :-)

15.01.2023 5 z 5

Paříž - Má zhouba a láska Paříž - Má zhouba a láska Rosecrans Baldwin

Mně se to líbilo, za mě dobrý. Asi hodnotím kladně, protože jsem zaujatá :-)
Neměla jsem žádná očekávání a na chvíli jsem se přenesla do Paříže, kterou jsem znala a milovala (poslední návštěva v roce 2013 byla pravděpodobně opravdu poslední, už to nebylo ono). Prostě deníkové zápisky Američana žijícího chvíli v Paříži.
Jméno autora je pro mě zcela neznámé, ale našla jsem, že má za sebou docela úspěšné literární počiny, škoda, že zatím nebylo přeloženo do češtiny.

30.12.2022 4 z 5