rostwin rostwin komentáře u knih

Život a názory blahorodého pana Tristrama Shandyho Život a názory blahorodého pana Tristrama Shandyho Laurence Sterne

"já ostatně na kapitolu ve které je pouhé nic, pohlížím s úctou, na světě je tolik jiných horších věcí (...) každý má svůj příbeh vyprávět po svém".
trvalo mi to než jsem pochopil, abych se bavil touto knihou, musím přijmout že jí autor psal spíše pro potěchu svou než čtenářovu. Ale jo... nakonec doporučuji.

25.05.2020 3 z 5

Historie, mýty, jízdní řády Historie, mýty, jízdní řády Jan Rychlík

hvězdička za povídání o vlacích a hvězdička za vladimíra kučeru. ale na páně ryhlíkem tolik užívané slovo 'idiocie' jsem byl už v půlce knížky přímo alergický.

07.05.2019 2 z 5

Internet zvířat: Nový dialog člověka s přírodou Internet zvířat: Nový dialog člověka s přírodou Alexander Pschera

hloupé bruselské myšlenky z pera chytrého německého biologa. Jsme bezohledné k přírodě a k zvířatům, protože jsme ale Němci a už od dob Kanta máme patent na morální imperativ, máme právo zvířatům ubírat jejich Svobodu, je to totiž pro jejich dobro...

24.08.2018 odpad!

Krylogie Krylogie Karel Kryl

přepis rozhlasových povídání Karla Kryla. V Krylogii jsou přítomné jeho písně i básně s krátkými autobiografickými vysvětlivkami jejich geneze. A jako ve veškeré autorově poezii, i jeho povídání je krátké, úderné, mnohdy mrazivé.

25.01.2018 5 z 5

Penězokazi Penězokazi André Gide

neobvyklý vypravěčský postup, deník, román v románě, spisovatelské úvahy o vlastní knize, žádný popis postav které za sebe mluví svými činy, skvěle popsané rozpory subjektivní pohledy postav. Děj není strhující, přesto knihu doporučuji pro styl(y) jakým(i) je napsaný.

17.01.2016 4 z 5

Doktor Pascal Doktor Pascal Émile Zola

Završení Rougon-Macquartů a kniha srdce. O tom, jak hloupé je se řídit rozumem proti srdci, životnímu svalu. Je hříchem dát knize pouze tři hvězdy, když ona ta první, rozumová, první část byla tak vleklá...

04.11.2015 3 z 5

Moře i studánka Moře i studánka Michal Čagánek

Milá, klidná, hezká sbírka

03.11.2015 5 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

jen škoda toho doslovného a v češtině mnohdy nesmyslného překladu dr. Gutha...

04.06.2015 4 z 5

Chvála bláznivosti Chvála bláznivosti Erasmus Rotterdamský

Nejlepší závěr nezávěr (plně se hodící k celé koncepci díla), kterým bylo lze pojednání uzavřít.

03.12.2014 3 z 5

Čirá radost Čirá radost Anthony De Mello

Takové rozšíření Bdělosti.

12.10.2014 4 z 5

Antikrist Antikrist Friedrich Nietzsche

Asi nejsem člověk nejvzácnější...
Ač mám Nietzscheho rád, tady plive na vše, na vše náboženské, ale i na kulturu ve které jsme všichni vyrostli...

09.10.2014 1 z 5

Volkswagen blues Volkswagen blues Jacques Poulin

Van od Volkswagenu na cestě, bosá poloindiánka, odkazy na Hemingwaye, Kerouaca, Ferlinghettiho a další mé oblíbené autory, putování napříč Amerikou, auto plné "vypůjčených" knížek, kontrast mezi mýtickou Amerikou z časů indiánů a démytizovanou Amerikou osmdesátých let, vandrák jen s plachtovinou, hledání.

14.01.2014 4 z 5

Malý testament Malý testament François Villon

Velice dobrý překlad a úžasný doslov Jarmily Loukotkové

01.12.2013 4 z 5

Šťastný Jim Šťastný Jim Kingsley Amis

Samotnou formou psaní je K. Amis pro mě snad nejlepší spisovatel (možná po Nabokovovi), bohužel mi ale v první třetině knihy přišlo, že děj spěje odnikud nikam. Pak jsem se už ale začetl. A ten slavný popis kocoviny je prostě geniální!

29.11.2013 4 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Původně jsem si Dekameron pořídil ako záchodovou literaturu, jedno vyprávění na jednu velkou potřebu. Po první povídce ale šla kniha do pokoje a nakonec jsem jí přečetl jedním dechem.

05.11.2013 5 z 5

Zámek Zámek Franz Kafka

Při studiu na UK a styku se studijním oddělení se díky této knize již umím přiřadit k jednomu literárnímu hrdinovi.

04.10.2013 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Úplná špička mnou přečtených knih. Výborně popsané postavy a jejich vztahy, a to vše v podstatě je skrze dialogy.

25.07.2013 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Nejlepší české drama 19. století.
A mimochodem, s v hodnoceních kritizovanými dialektismy neměl ani Pražák problém.

09.06.2013 4 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Čtyři hvězdy pro For Whom the Bell Tolls, minus jedna za překlad.

08.06.2013 3 z 5

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

Vítězný oblouk mne nenadchl tolik jako ostatní Remarqueova díla. Možná byla na autora málo tragická, jistě jsem se ale plně neztotožnil s hlavní postavou, Ale hlavní myšlenka "(...) uprchlík je vždycky kamenem mezi dvěma kameny. Rodná zem je považuje za zrádce a v cizině jsou pořád příslušníky své rodné země," opět zanechala dojem.

11.05.2013 4 z 5