Rose-Mary Rose-Mary komentáře u knih

Životní cesty dětí Bachmanových Životní cesty dětí Bachmanových Jana Císařová

Obsáhlá kniha pojednává o pěti dětech manželů Lorky a Pera Bachmanových, které známe již z předchozích třech dílů cyklu Zahradnice z předměstí.
Nejvíce se věnuje osudům dvou dcer, Brigity a Laury. O nejstarším Petrovi, třetí dceři Elise a nejmladším Robertovi, jsou tam jen některé kapitoly.
Brigita byla krásná mladá dívka. Vypráví o svých dvou láskách. První z nich byla zakázaná láska s třídním profesorem, když jí bylo šestnáct let. Po maturitě poznala o tři roky staršího vysokoškoláka, který se později stal jejím manželem.
Lori byla od mládí zapálená pro povolání letušky. Její životní cesta s ní procházela dvěma středními školami, kde na ni také čekala dvě milostná dobrodružství. Nikoho si ale blíže k tělu nepustila, na prvním místě u ní bylo studium, zdokonalování jazyků a hlavně single život nezávislý na lásce a partnerství, jaký je nutný pro povolání letušky.
V tomto dílu si svá studijní léta odbyla, o prázdninách jí otec zařídil brigády na Ruzyni. Po vystudování dvouleté nástavby oboru cestovní ruch nastoupila zaměstnání na letišti u odbavovací přepážky. Souběžně si udělala kurz pro palubní průvodčí. Kniha končí jejím úspěšným nástupem do zaměstnání jako palubní průvodčí.

20.12.2023 5 z 5

Plantážníkova dcera, Měsíční království a jiné povídky Plantážníkova dcera, Měsíční království a jiné povídky Jana Císařová

Kniha obsahuje tři krátké novely a čtyři povídky. Hlavní z nich jsou první dvě novely, Plantážníkova dcera a Měsíční království. Pojednávají o dívce Zoraně, dceři brazilského plantážníka, která se zamilovala do mladého studenta George, který přijel z Anglie čerpat vědomosti o plantážnictví cukrové třtiny a byl hostem jejího otce.
Děj se táhne po dobu pěti let, od jejího dětství až do věku třinácti let. Vynechává období jejích prázdnin, kdy byla pozvána na zotavenou k matčině přítelkyni do jižního regionu Brazílie. Toto období je popisováno v novele Měsíční království.
Novela Deník Gity Ghorneové je psaná formou deníku. Popisuje zkušenosti mladé dívky, která se musela provdat proti své vůli za mladého muže, syna otcova bývalého spolužáka a přítele.
Další kratší povídky: Zásnuby vzdálené v čase, Tetinka, Rozjímání v jedné probdělé noci a Tulák po hvězdách, jsou také zajímavé, a stojí za přečtení. Knihu jsem přečetla podruhé, rovněž jí dávám plný počet hvězdiček, jako v loňském roce.

02.11.2023 5 z 5

Velká šestka Velká šestka Arthur Ransome

(SPOILER) Méně známá kniha od Arthura Ransomea, jejíž děj se odehrává, stejně, jako předchozí díl, Klub Lysek, na Norfolkských řekách.
Je příběhem šesti přátel z Klubu Lysek na konci letních prázdnin. Tom Dudgeon a hoši ze Smrti a slávy očekávají příjezd jejich kamarádů Dicka a Dorotky. Sestry Levka a Pravka jsou v Paříži na internátě, kam je odeslal jejich otec.
Jožka, Bill a Péťa si užívají zrenovované lodě, aby na ní mohli přespávat. Jednoho dne někdo odváže motorový člun, který kotví v blízkosti Smrti a slávy. Všichni jsou přesvědčeni, že tento čin mají na svědomí Jožka, Bill a Péťa. Aby toho nebylo dost, jsou odvázány další lodě: V Potter Heighamu, v Ransworthu, i jinde v Horningu. Jako naschvál je to vždy, když se na místě blízko nich ocitli kluci ze Smrti a slávy. Všichni podezírají je a toto podezření vyvrcholí v nenávist všech lidí, dokonce i jejich přátel.
Dorotka se projeví jako velký znalec a detektiv. Založí klub na vyšetřování zločinů „Scotland Yard“. Sbírají důkazy, aby přesvědčili všechny jejich nepřátele, kteří je odsuzují, že lodě odvazuje někdo, kdo je nenávidí. Kdo chce, aby tyto zločiny padly na Lysky, a aby hoši museli zmizet z řeky.
Tato kniha se mi líbila, stejně, jako ostatní Ransomovky, měla dokonce detektivní zápletku, což ji učinilo ještě zajímavější. Jejich pátrání je nakonec úspěšné a jméno hochů je očištěno.

19.10.2023 5 z 5

Reštaurácia na konci vesmíru Reštaurácia na konci vesmíru Douglas Adams

Myslela jsem si, že mne tento druh literatury nebude bavit. Nakonec jsem se začetla. I když mi to často nedávalo smysl, našly se tam příhody, které mne zaujaly. Čtyři přátelé, z nichž hlavním hrdinou byl Arthur Dent, přeživší obyvatel ze Země, se třemi dalšími. Ford, bývalý obyvatel planety Betelgeuze, Zafod, muž se dvěma hlavami a žena Trillian, která také byla kdysi obyvatelkou Země.
Děj se naplňuje, když byli přeneseni na samý konec galaxie, kde se nacházela jediná restaurace, kde mohli dostat najíst. Měli pořádný hlad. Bohužel, na místě, kde se octli se schylovalo k zániku celého vesmíru...

13.09.2023 3 z 5

Nesmíš mě milovat Nesmíš mě milovat Monika Wurm

Kniha od Moniky Würmové popisuje ve dvou liniích téma zakázané lásky. Jedním příběhem je život otrokyně Ashanti v kolonizovaném Kongu v 19. století. Hlavní hrdinka, Belgičanka Sandy, našla ve vyřazených knihách starý deník, v němž pisatelka popisovala krutý život otroků v tehdejším Kongu.
Svůj vlastní život popisuje v druhé linii knihy. Jako geoložka, která pracovala při zkoumání a certifikaci drahých kamenů, se dostala na 16-ti denní pracovní cestu do Saúdské Arábie, kde měla pracovat na zhodnocení a ocenění drahých kamenů po zemřelém králi. Zde poznává dva prince, královy následovníky.
Setkává se zcela neočekávaně s Rashidem, kterého poznala již v Belgii, při cestě taxíkem a posléze v šermířském kurzu, kde se jí podařilo ho v šermu porazit. Rashid ji pronásleduje, oba jsou do sebe zamilovaní. Kromě Rashida ji pronásleduje i princ Hasan, který je velmi hezký, ale je mladší než ona a nechce se s princem zaplést.
Konečné poznání, kdo vlastně Rashid je, ji poznamenává zjištěním, že jejich láska nikdy nemůže být naplněna. Rashid se jí ale nemíní vzdát a dělá vše pro to, aby z její společnosti nezmizel.
Kniha se mi moc líbila, dobře se četla, ale byla jsem zklamaná, že příběh zůstal nedokončený. Jak příběh otrokyně Ashanti, kterou odvezl její pán a ochránce Arthur Lambert z konžského pralesa do Belgie, tak i příběh Sandy a Rashida. Kniha má mít pokračování s názvem Nesmíš mne milovat- prokletý tanzanit.

20.08.2023 5 z 5

Klub Lysek Klub Lysek Arthur Ransome

Jedna ze dvou Ransomových knih, která se neodehrává na severu v kraji jezer, ale na Norfolských řekách. Vystupují zde přátelé, kteří si říkali Lysky, a zabývali se ochranou ptactva, které hnízdilo v okolí řek. Nejstarší z nich byl syn místního lékaře, Tom Dudgeon, dalšími byly dcery právníka Farlanda, dvojčata Levka a Pravka, a tři hoši, kteří si nejdříve hráli na piráty: Jožka, Bill a Péťa, ze Smrti a slávy. Na ochranu ptactva založili Klub Lysek.
Do městečka Horningu přijíždí na návštěvu k paní Barrablové na velikonoční prázdniny Dick a Dorotka Callumovi, kteří mají slíbeno bydlet s ní na plachetnici. Jejich přáním bylo naučit se plachtit, aby se vyrovnali svým přátelům od jezera, Vlaštovkám a Amazonkám.
Moc jsou zklamáni, když se od paní Barrablové dozví, že na lodi budou jenom bydlet, neboť ona sama si na plavbu netroufá a její bratr nemůže přijet.
Jejich situaci zachrání Tom Dudgeon, ze kterého se stává následkem zoufalého činu psanec, který se musí skrývat. Najmou ho na loď, aby Dicka a Dorotku zaučoval v námořnickém umění.
Kniha je plná dobrodružství a zajímavých zvratů. Jako každá Ransomovka, i tato si zaslouží plný počet pěti hvězdiček.

06.08.2023 5 z 5

Hvězda nad arabským peklem Hvězda nad arabským peklem Monika Wurm

Velmi silný příběh, plný zla, krutosti, mučení, týrání a znásilňování nevinných žen ve světě radikálního islámu. Autorka zde popsala příběh ženy, která se narodila jako muslimka, žila však od narození ve Francii a měla sklony spíše k evropské civilizaci a svobodnému postavení ženy, než ke své rodině, kde vládli muži, a ženy se musely přizpůsobit.
Rodina jí určila za manžela bratrance Ahmeda, se kterým se měla vrátit do rodného Afganistánu. Proti sňatku se postavila a zařídila si svůj vlastní život s novou identifikací, práci v redakci a našla si manžela, kterého milovala.
Zlom v jejím šťastném životě nastal, když ji manžel přemluvil, aby s ním odcestovala do Saúdské Arábie, kde měl nějaký pracovní úkol. Tímto pro ni začala doba boje o přežití.
Autorka na začátku knihy přiznává, že všechno peklo, které zažila v knize jedna jediná žena, Fabiene, manželka Vincenta, bylo nasbíráno z osudů více žen, ale všechny příběhy a děsivé situace, do kterých se hrdinka dostala, jsou pravdivé.
Kniha mne velmi zasáhla, nedovedu si představit, co všechno musely ženy v prostředí arabského světa a v Islámského státu, zažít. Spisovatelka to popsala do nejintimnějších detailů.
V knize je sice hodně překlepů a gramatických chyb, což zřejmě pramení ze špatného překladu ze slovenštiny do češtiny. Celkově ale knihu hodnotím pro samotný příběh a svědectví na pět hvězdiček.

24.07.2023 5 z 5

Rande naslepo Rande naslepo Marek Zákopčan

Romantická komedie, které nechybí spousta nevšedních zážitků a nebezpečných situací. Před jejím koncem jde hlavním hrdinům dokonce o život.
Filipovi sourozenci podali seznamovací inzerát, neboť měl už třicet let a stále se nehodlal oženit, ani si hledat tu správnou partnerku. Byl úspěšným spisovatelem, o přátele, známé a fanoušky neměl nouze. Nakonec sourozencům vyhoví a souhlasí uskutečnit rande naslepo s dívkou, kterou mu vybrali.
Skutečnost dopadne jinak, než si on nebo bratr se sestrou představovali. Na scénu přichází Lea, která má velké životní problémy a je pronásledovaná. Napálí skutečnou ženu, která má s Filipem rande v kavárně a postaví se na její místo. Filipovi se Lea vzhledově vůbec nelíbí. Je nehezká, neupravená a je na ní vidět, že je velmi unavená a hladová. Přes všechnu první nechuť rande proběhne, a nakonec se stane jeho přítelkyní. To ale netuší, že Lea je továrna na maléry. Filip se pustí do neuvěřitelného dobrodružství, kterého by se nikdy nenadál, které by snad mohl vymyslet jen jako děj nového románu.
Kniha byla velmi čtivá, zajímavá, neměla jsem problém ji od druhé poloviny přečíst téměř v jednom zátahu. Konec dopadl dobře, nejen pro Filipa a Leu, ale i pro jeho přítele Viktora a Leinu kamarádku Soňu, kteří v sobě také našli zalíbení.

10.07.2023 5 z 5

Velká severní? Velká severní? Arthur Ransome

Jedna z posledních Ransomovek, která se mi rovněž moc líbila, přestože se neodehrávala na jezeře v Severní Anglii, ale na moři, kam pozval kapitán Flint všechny děti, Vlaštovky, Amazonky i Dicka s Dorotkou.
Jejich plavba byla už u konce, když se začal odehrávat zajímavý příběh plný dobrodružství. Dick spatřil své oblíbené potáplice, které toužil zde na Hebridách vidět. Nakonec poznal, že jsou to velké severní, dokonce to byl pár, který hnízdil, což bylo pro britské ostrovy nepravděpodobné. Aby svůj objev dokázal a navíc zachránil ptáky před nepřítelem, který je chtěl získat pro odběr vajec a vycpané uložit do své sbírky, musel Dick podniknout záchrannou akci, při které mu všichni kamarádi pomohli.
Děti se též seznámili s domorodým kmenem a jejich mladým náčelníkem.
Kniha byla poutavá až do konce a díky jejich soudržnosti a pomoci se Dickovi podařilo potáplice zachránit. Příběh skončil dobře.

15.06.2023 5 z 5

Únos zpěvačky Únos zpěvačky Martin Nezval

K této knize snad ani není možné napsat komentář. Hned ze začátku jsem si říkala, co je to za nemožné plácání o ničem. O něčem to tedy bylo, ale tento žánr mne vůbec nezajímal. Navíc se přecházelo od jednoho tématu k druhému, než se autor vrátil zpět k původnímu příběhu, zapomněla jsem, o čem se v něm psalo. Spisovatelův jazyk se mi nelíbil. Bylo v něm plno vulgarit, což zrovna číst nemusím.
Zkrátka, dávám jednu hvězdičku, abych nemusela zvolit úplný odpad.

04.06.2023 1 z 5

Zakázaná žena Zakázaná žena Verena Wermuth

Autobiografický příběh ženy, která popsala příběh lásky s arabským šejchem, který jí od samého počátku zatajoval svůj původ.
Seznámili se v jazykové škole v Anglii, když Vereně bylo 23 let. Chálid byl o několik let mladší, ale nikdy jí svůj skutečný věk neprozradil. Verena ho pokládala za chlapce z nepříliš bohaté rodiny ze Spojených Arabských Emirátů.
Po skončení tříměsíčního kurzu se jejich cesty nuceně rozešly. Chálid nastoupil sedmileté univerzitní studium v USA. Verena se pokoušela zapomenout odjezdem za prací do Řecka.
Jejich bolestivá láska trvala jedenáct let, od roku 1979 do roku 1990. Za ta léta se znovu setkávali a loučili. Verena se snažila zapomenout, stejně jako on, než se opět sešli.
Rozdíl v jejich světech a kultuře byl obrovský. Často dělala chyby a přehmaty při společných setkáních, ať to bylo u nich ve Švýcarsku, u něho v Emirátech, nebo v Egyptě. Teprve po létech se dozvěděla, že Chálid nepochází z chudé rodiny, nýbrž patří do vysoce postavené rodiny šejchů, do vládnoucí rodiny jednoho ze sedmi arabských emirátů. Jeho osud byl už od dětství zpečetěn. Musel se podřídit přání rodinného klanu, aby se oženil s dívkou, kterou mu otec vybral.
Bránil se tomu až do samého konce. Verena se nikdy nesmířila s tím, aby byla tajnou ženou vysoce postaveného šejcha. Trvalo jí moc dlouho, aby to pochopila a nadobro z jeho života odešla.
Kniha byla zajímavá, dobře se četla, dost jsem se dozvěděla o životě v zemi arabské islámské kultury. Proto nepochopím, jak mohla autorka tak dlouho věřit, že Chálid je chudým hochem bezvýznamných rodičů. Takoví by těžko mohli svého syna poslat na sedm let studia do Ameriky, a předtím na jazykové studium do Anglie. Chálid ji vroucně miloval, ale na druhé straně bral všechny vážné věci s humorem a dlouho jí neprozradil, jak moc je jejich situace neřešitelná a bezvýchodná.

21.04.2023 4 z 5

Vysněná cesta do oblak Vysněná cesta do oblak Jana Císařová

Celý šestidílný cyklus rodinné ságy od autorky Jany Císařové jsem přečetla už podruhé. Vysněná cesta do oblak je pátým dílem ze série „Zahradnice z předměstí“. Tento díl vypráví opět ponejvíce o prostřední dceři Lori. Ve třetím dílu cyklu byla nešťastnou holčičkou, která se cítila odstrčená od svých sourozenců, a dlouho marně toužila po blízké osobě, po dobré kamarádce. Na jejich rodinných cestách, které díky otci pilotovi podnikali na volné letenky, si od raného dětství všímala práce letušek. Jejím snem bylo, aby se i ona stala letuškou.
Nyní se jí splnil sen z dětství. Zdárně dokončila kurz pro palubní průvodčí. Pro svůj sen musela mnoho obětovat: lásku, vážnou známost, vzdát se založení rodiny, jak jsme poznali v předchozích dílech.
V prvním roce práce u aerolinií poznává hodně evropských, a později i mimoevropských destinací. Při své milované práci poznává svou „životní lásku“, Čecho-Angličana kapitána Johna Silvera. John má mimořádný zájem oženit se s ní co nejdříve. Naštěstí Lori zavčas poznává, že jeho láska nebyla ničím jiným než sebeláskou a touhou vlastnit. Když dostane nůž na krk, rozhodne se pro kariéru ve vysněném povolání, a vzdá se vidiny života ve zlaté kleci v cizině v domě aristokratské rodiny.
Na konci tříletého období závazku práce pro ČSA přichází její osudový den, kdy je ve správnou dobu na správném místě. Setkává se s emirátským šejkem, personálním manažerem nově založené letecké společnosti, který v Evropě hledá vhodné adeptky na palubní průvodčí pro jejich aerolinie.

22.01.2023 4 z 5

Peklověk Peklověk Eva Brabcová

Knihy od Evy Brabcové, jsou většinou humorné. Peklověkem nazývá autorka věk dam středního věku, který začal, nebo brzy začne končit na "sát". Ženy si tento věk uvědomují jako handicap, cítí se už málo přitažlivé. Některá si přesto snaží ubrat roky, aby aspoň na pohled vypadala mladší.
Její hlavní hrdinky se seznámily v čekárně gynekologického oddělení.
Při čekání na vyšetření se daly do řeči, aby jim ta nepříjemná doba rychleji utekla. Padnou si do noty a toto setkání není poslední. Stávají se z nich kamarádky. Příběh je jako vždy, u Evy Brabcové, vyprávěn humornou formou. Přestože jsou různé povahy a odlišných názorů, najdou hodně společného. Výsledkem je, že na kapitulaci je ještě dost času. Roků sice přibývá, ale pořád je z čeho se radovat. Společně to zvládnou lépe, než když byla každá sama.

25.12.2022 4 z 5

I doktor je jen chlap I doktor je jen chlap Eva Brabcová

Jedna z mých oblíbených spisovatelek, její knihy mám moc ráda, doma v knihovně mám čtyři, všechny přečtené. "I doktor je jen chlap" je kniha povídek. Dle autorky, všechny jsou pravdivé, jak je napsal sám život. Líbily se mi, nejvíce z nich myslím ta první "Milenec". Pětačtyřicetiletá matka dospělé dcery se nemůže smířit s realitou, že její muž nemá už o ni jako o ženu zájem. Vymlouvá se na přemíru práce, kterou musí dokončit v zájmu rodiny. Přítel její dcery jí dohodí milence, mladého muže, svého kamaráda. Když pak její dcera Adéla se chce s ním rozejít, začíná její matku vydírat. Buď své dceři přikáže, aby svůj rozhod s ním zrušila, nebo jejímu muži prozradí její nevěru s Milanem.
Nakonec se manželka svému muži svěří se svým románkem a vysvětlí, proč to udělala, že ji trápil jeho nezájem o ni a absence intimního života. Muž je nejdříve rozhozen, ale když u jejich dveří zazvoní udavač, který mu chce o románku jeho ženy říct, vyrazí ho ze dveří a dceři její rozchod s ním schválí. Také manželku pochopí a ujistí ji, že to spolu zvládnou.
Povídka, která je i názvem knihy, "I doktor je jen chlap", ukazuje, jak odlišný názor mají muži v nejlepším věku, když sami si pořídí partnerku o generaci mladší, ale když toto udělá jejich vlastní dcera, šílí z toho. Martinovi, který si vybral za partnerku jednu z jejich sestřiček, o víc než dvacet roků mladší, dojde dech, když přijde jeho dcera oznámit mu, že čeká dítě se svým, o devět let starším partnerem. Bere ho jako muže o moc staršího a nebyl by se s tím smířil, kdyby mu i jeho partnerka neoznámila, že nejen že bude dědečkem, ale dokonce i otcem. Chvíli mu trvá, než realitu pochopí. Přiběh je laděn žertovným tónem.

19.12.2022 4 z 5

Osudová setkání Osudová setkání Jana Císařová

Kniha nepříliš známé autorky Jany Císařové, Osudová setkání, je prvním dílem šestidílného cyklu rodinné ságy „Zahradnice z předměstí“. V něm autorka popisuje život rodiny Bachmanovy od konce 60. let minulého století do začátku 21. století. Šestý díl cyklu „Letuškou v Emirátech“ končí v letech 2004 až 2005 a navíc v poslední kapitole končí vzpomínkami prostřední dcery, letušky Lory „po deseti letech“ - 2016 až 2017.
Osudová setkání jsou velmi čtivou knihou, v níž autorka teprve začíná představovat hlavní osoby rozsáhlé rodinné ságy. Lorka, která žije sama v růžovém domku naproti parku, své mládí ztratila před osmi lety, když pochovala svého snoubence Pavla tři dny před jejich svatbou. Nad hrobem mu slíbila, že se nikdy za jiného muže neprovdá. Je zahradnicí, svůj krásný malý domeček a rozlehlou zahradu, která ji živí, zdědila po svých adoptivních rodičích.
Léna, patnáctiletá dívka, která v dětství po nějakém těžkém úraze ztratila paměť, utíká z dětského domova a v nejtěžší chvíli svého života se setkává s Lorkou. Ta jí pomůže, a náhodným, téměř až zázračným způsobem, se dívce podaří s Lorčinou pomocí najít svůj ztracený domov a svou pravou identitu.
Jana, mladá svobodná maminka, přijíždí do Brna s šestitýdenní holčičkou hledat svého ztraceného přítele a otce svého dítěte, který je tam na vojně. Nezastihne ho, a hrou náhody se v parku na lavičce před Lorčiným domkem setkává s nádhernou a laskavou ženou. Lorka ji u sebe ubytuje na dva dny a od té doby, kdy poznala Janu a její miminko, začíná toužit po vlastním dítěti.
Petr, student v předmaturitním ročníku, v ten osudný den naštvaný, zklamaný a rozhozený po hádce s matkou, chce také utéct z domova. Na lavičce v parku ho najde Lorka, která mu nabídne útočiště před prudkým deštěm a bouří ve svém domku. Petr je frustrovaný ze své situace, kdy touží po věcech, které mají jeho spolužáci, a které mu rodiče nemohou, nebo nechtějí koupit. Lorka mu nabídne vzájemnou pomoc pro ně pro oba.
Kniha se mi moc líbila, stejně jako všech dalších pět dílů. Obdivuji autorku, kde nashromáždila tolik poznatků z oboru letectví, z práce pilotů a letušek, stejně tak jako poznatků z desítek evropských a světových destinací, kam nás s rozvětvenou rodinou Bachmanových ve svém vyprávění přivádí.

09.12.2022 4 z 5

Vévodkyně a vazal Vévodkyně a vazal Frieda Birkner-Mahler

(SPOILER) Zajímavé čtení z kruhů šlechtických rodin. Vévodkyně Beata Lacostová, bývalá baronesa z německého šlechtického rodu, se provdala za římského vévodu Orlanda Lacostu. Její manželství nebylo šťastné.
Vévoda byl zapletený do nelegální pašerácké činnosti dovozu kradených diamantů z Rhodesie. Své časté výlety do Jižní Afriky zdůvodňoval cestami na lov slonů. Tuto činnost s ním sdílela a na zisku se podílela jeho sestra, bývalá principessa Lacostová, provdaná za Angličana Bleanse.
O vévodu a jeho kriminální činnost se začal zajímat detektiv Scotland Yardu, Eduard Higgins, který byl bratrancem vévodkyně Beaty. Zároveň s jejím otcem, baronem Heraldem, přijeli do Říma. Měl se tam setkat s přítelem z doby války, s pilotem Robertem Helmbergem, kterému chtěl nabídnout zaměstnání letce na cestu do Afriky, aby zjistil, zda jeho podezření z pašerácké činnosti vévody Lacosty je pravdivé.
Vévoda se chystal odjet do Afriky „na lov slonů“ a tentokrát žádal svoji ženu Beatu, aby jela s ním. Příběh jejich cesty je plný dobrodružství, spisovatelka rovněž nešetřila vtipem, aby čtenáře zaujala. Došlo i na nečekané nebezpečné události, kde jim šlo doslova o život. Díky pilotovi Robertovi, který vroucně miloval Beatu, a jejich dalšímu členu týmu Axelovi, se Higginsovi podařilo odhalit pašeráckou činnost.

03.05.2024 5 z 5

Tiché jezero Tiché jezero Hedwig Courths-Mahler

Po smrti starého hraběte z Rochsbergu zůstává jeho synovi Hansovi jen zadlužené panství. Otec všechen majetek prohýřil a syn nyní nemá už nárok na další půjčku. Od bankéře Ravenoporta se dozvídá, že on skoupil od otce všechny jejich pozemky. Jako náhradu za ně mu nabízí svou dceru Ruth za manželku.
Hans von Rochus může být zachráněn, jeho dědictví po otci bude nedotčené, celou tu obrovskou sumu peněz dostane věnem Ravenportova dcera. Hans ví, že taková nabídka se nedá odmítnout, je to záchrana jeho panství a zachování životního stylu na vysoké noze, na který byl zvyklý. Jenže Hans je zamilovaný do krásné Hildy, která je sice jeho příbuznou, ale rovněž je chudá a matka má pro ni vyhlédnutého bohatého ženicha.
Ruth souhlasí se zasnoubením s hrabětem z Rochsbergu, neboť ví, jak nezákonně přišel otec k jejich majetku. Oba snoubenci se k sobě chovají zdvořile a uctivě, ale každý z nich je přesvědčen, že ten druhý se pro společný život obětuje, protože mu nic jiného nezbývá. Mají vůbec naději, že v jejich manželství se objeví láska, nebo aspoň krásné přátelství?
Kniha se dobře četla, byla zajímavá. Mám ráda romantické příběhy, které dobře skončí.

24.04.2024 5 z 5

Naslouchám Naslouchám Šárka Šišková

Tato knížka nebyla žádnou odpočinkovou četbou. Četla jsem ji už podruhé, nyní v rámci čtenářské výzvy. Poprvé mne nějak moc nenadchla. Musela jsem se dost soustředit, abych pochopila vztahy mezi hlavnímu osobami.
Při druhém čtení mne už víc zaujala. Chce to více se soustředit na jednotlivé osoby, na jejich životní situace, problémy, nejistoty, zároveň si promítnout vztahy s partnerem, dětmi a u každého vyhodnotit jeho myšlení, zájmy, názory.
Hlavní osoba, doktorka psychologie Bára, provdaná za podnikatele Jakuba a matka dvou dětí, má sama dost svých problémů a každodenně se musí zabývat problémy svých pacientů, pomáhat jim je řešit. Ve skutečnosti by pomoc často potřebovala sama. Její neuspokojivý vztah s vlastní matkou, domnělý nezájem o její práci od manžela, jí také radosti ze života nepřidává. Jiné problémy zahltily jejího manžela, který měl velké starosti s firmou, aby přežila, aby se nesložila.
Autorka velmi citlivě zpracovala mezilidské vztahy, rodinné, profesní, osobní. Její kniha patří k výtečnému čtenářskému zážitku.

14.02.2024 4 z 5

Úskalí lásky Úskalí lásky Jane Austen

Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy. Z větší části se skládá z dopisů, které si vzájemně vyměňovaly ženy a mladé dívky z vyšší společnosti. Nad jejich dopisy jsem se velmi pobavila, někdy až tak, že jsem se musela smát. Když porovnám dopisy žen a slečen z přelomu 18. a 19. století, musím vidět ten obrovský rozdíl mezi tou dobou a naší dobou, kdy jsem i já, ještě jako mladá dívka, když neexistovaly mobily a internet, tak ráda a nadšeně psávala dopisy svým přítelkyním.
Jane Austenová v dopisech popisuje jejich povahy, zájmy, romantické představy o lásce a manželství. Dopisy jsou plné sebechvály, popisů vzhledu druhých žen a dívek, kde většinou pisatelka vyzdvihuje jejich záporné rysy a vady na kráse. Jindy dopis obsahuje celé dvě stránky popisu, co si dotyčná pořídila, jaké šaty, boty, kabelky či šperky si koupila, jak jí všechny kamarádky záviděly. V neposlední řadě pisatelka vzdychá a naříká, jak moc miluje muže, kterého předtím jednou nebo dvakrát viděla, či mu byla zatím jen představena. Usmívám se nad nadšením jedné z nich, když po druhém setkání s vytouženým mužem ji dotyčný požádal o ruku. Nejedenkrát jsem si povzdechla: Milé dámy, vaše starosti na moji hlavu
Knihu jsem přečetla poměrně rychle, dala se dobře číst, jeden dopis zábavnější než druhý. Také jsem se něco dočetla z dějin Anglie o jejích panovnících.

18.06.2023 5 z 5

Nad málem jsi byl věrný... Nad málem jsi byl věrný... G. Edward Reid

Biblické lekce studia na 1. čtvrtletí roku 2023. Tentokrát se zaměřuje na biblický pohled hospodaření s financemi.
Jednotlivá témata zahrnutí okruhy: Boží smlouva, Dary a dávání, Jak zvládnout dluhy, Ukládat si poklady v nebi, Plánování úspěchu, Nebezpečí chamtivosti, Ochota dávat, Hospodaření v těžkých časech, Odměna za věrnost , a další.
Žijeme ve velmi náročném období lidských dějin, které je naplněno utrpením a nejistotou. Náš biblický pohled nám však dává důvěru a naději.

28.03.2023 4 z 5