Velká šestka

Klub Lysek už jistě dobře znáte, a tak víte, že jsou to slušní kluci a děvčata, kteří se snaží chovat se jako praví námořníci a svůj klub založili na ochranu vodního ptactva, hnízdícího na řece. A tohle si o nich odjakživa myslela i většina lidí, kteří je znali. Tím větší je jejich podiv a zlost, když jednoho krásného dne začne kdosi na řece zničehonic odvazovat a pouštět po proudu cizí lodi, a jak to vypadá, viníkem nemůže být nikdo jiný než právě piráti ze Smrti a slávy. Zpočátku Lyskám připadá neuvěřitelné, že by podezření mohlo padnout právě na ně, stop, které k nim směřují, však stále přibývá, kruh okolo nich se stahuje a užuž se zdá, že budou muset lodí i řeky nadobro nechat. Naštěstí dostanou v téhle zoufalé situaci nápad: zahrají si napůl doopravdy na Scotland Yard, jako praví detektivové budou zkoumat i sebemenší zrnka důkazu a to by bylo, aby nakonec neodhalili a neusvědčili pravého pachatele. Za vydatné pomoci svých přátel Dicka a Dorotky, kteří jsou tu na prázdninách, zahájí činnost, systematicky postupují a kousek po kousku se jim skutečně podaří polapit pravého viníka, který se tak dlouho snaží svést vinu na ně, až nakonec padne sám do nastražené léčky. Velká šestka je knížka se všemi charakteristickými rysy Ransomových prázdninových příběhů, jak je čtenáři znají z předchozích dílů seriálu. Navíc je zde ještě detektivní zápletka, která dodává ději na napínavosti, aniž při tom děj ztrácí pravděpodobnost a reálnou věcnost, tedy vlastnosti, v nichž spočívá půvab Ransomova vyprávěni....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32517/velka-sestka-qCe-32517.jpg 4.498

Vlaštovky a Amazonky 9.

Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno, SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

The Big Six, 1940

Kniha Velká šestka

Boogie007
27.02.2019

V této knížce A. Ransome dále rozvíjí příběh skupinky klubu Lysek a sourozenců Dicka a Dorotky. Je to příběh hezky detektivní, Lysky se musí očistit z velmi nepříjemného nařčení. Úplně se s nimi zalykám nad nespravedlností, s jakou s nimi ostatní zacházejí a bezmocí, které děti naštěstí nadlouho nepodléhají. A musím vyseknout velkou poklonu Dorotce ... snad budoucí detektivní vyšetřovatelce ;-)???

pepa4081
03.02.2019

Pan Ransome dokázal ve všech svých knihách udělat dobrodružství z obyčejných věcí, ale tohle už je skoro dětská detektivka. Vždy znovu držím palce Lyskám, jsem naštvaný na jejich protivníky a mám příjemné mrazení, jak to dopadne, i když čtu knihu už po nevím kolikáté. Jako vášnivý rybář, který nikdy neplachtil, ale o to víc toho navesloval, mám k této knize hodně blízký vztah. Jako všechny Ransomovky mohu vřele doporučit.
Nanejvýš uspokojivé.
Technická poznámka: V mém překladu knihy váží štika něco přes 30 funtů. Jediný funt, který jsem objevil odpovídá 0,408 kg, tedy cca 12,5 kg. Taková štika by měřila asi 115 cm.
Největší u nás chycená štika: 137 cm 27 kg. Těm klukům dodnes jejich úlovek závidím.

Mr.Fox
27.11.2018

Tohle je jedna z nejvýraznějších knih mého mladí, která mi zůstala na paměti. Vzpomínám si, že to byla snad jediná kniha, která mě zaujala v rámci jakéhosi čtenářského katalogu, který každý měsíc putoval po třídách základních škol. Chodíval jsem do knihovny, ale tuhle jsem z mě neznámého důvodu tehdy vyloženě chtěl vlastnit. Četl jsem ji několikrát, vždy samostatně mimo sérii. A vždy se mi hrozně líbila. Chtě nechtě, pro mě nostalgie, kterou z knihovny nevydám. :-)

AshlinkaV
01.12.2016

Nejraději mám příběhy Vlaštovek a Amazonek, ale i tady kde byli jen Dorotka s Dickem a klub Lysek jsem byla napnutá a příběh se mi moc líbil. Hlavně zapálení Dorotky pro detektivní práci :-) Už se těším na další knihu (Slečna Lee).

Daydreamer
02.03.2016

Ano, souhlasím, dobrá kniha, ale nejraději mám Blackettovy, Walkerovy a Callumovy pěkně pohromadě! :-)

EllieK.
12.01.2016

Dobrá kniha, ale na Vlaštovky a Amazonky nemá:-)

JiříŠkorpík
24.08.2013

Jako dítěti se mi velmi příjemně četla, a proto jsem si ji nechal v knihovně.

Dandy1966
13.10.2012

Trošku jiná knížka než ostatní ransomovky, ale stejně skvělá!

Divokým Kurdistánem
Divokým Kurdistánem