Ronkar Ronkar komentáře u knih

Vyslanci mrtvých Vyslanci mrtvých Adam-Troy Castro

Velmi dobrá detektivka, zajímavé prostředí a současně kritika společnosti, která i přes vývoj technologií a osídlování vesmíru dělá pořád nepravosti a zvěrstva. Prostě žádná Star Trek pohádka, ale uvěřitelný temný svět, který k SF noir bezvadně pasuje. Celé to navíc táhne cynická mrcha par excellence, jejíž charakter uhrane a baví po celý příběh. Výborné finále! Přepkvapivé a nápadité.

21.05.2018 5 z 5

Potomci lidí Potomci lidí P. D. James (p)

Jeden z mála případů, kdy mohu doporučit spíš film než knihu. Námět je totiž skvělý a stejně tak myšlenky za ním, jenže autorka není zas tak super zkušená, aby zvládla popsat nitro muže, který by na mě působil uvěřitelně. Je to kvalitní kniha a přece mám pocit, že jí něco chybí. Film je oproti tomu dokonalost!

16.06.2017 4 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Zhruba přečetno do poloviny, pak jsem ztratil zájem. Není to špatné, ale ani výrazně dobré. Vyměnil jsem za jinou detektivku.

03.10.2016

Leviatan se probouzí Leviatan se probouzí James S. A. Corey

Tajemně pojatý začátek a detektivní prostředek super, ale postupně mě to přestávalo bavit. Obzvlášť s béčkově laděnou linkou, která na čtenáře vybafne jako z jiného žánru (rozuměj zombie). Jakmile se začalo odhalovat původně načrtnuté tajemství, ztratilo to pro mě jiskru a moc zajímavého nezbylo. Zasadit děj do světa, kdy civilizace osídlí jen naši Sluneční soustavu mi přišlo fajn, ale stejně je zde pramálo originality, kterou bych u sci-fi tohoto žánru čekal. Na druhou stranu oceňuji popisy fungování vesmírné společnosti, slušný spád. Nikoli akci - ta mě kupodivu dost nudila. Možná protože byla zdlouhavá a moc popisná. Postava detektiva Millera je navíc napsaná perfektně! Je to nadprůměr, ale z oslavných řečí kamarádů, jsem čekal že to bude lepší. Možná si přečtu i pokračování, ale zatím dám přednost něčemu, co mě strhne více. Seriál se mi líbí.

28.04.2016 3 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Líbilo se mi zvolené prostředí Číny s jejími znaky, kulturou atd., ale detektivní zápletka je utopená v románku ústředních hrdinů jako z červené knihovny. Z mého pohledu tato forma vztahu do žánru detektivky v této podobě nepatří (leda by to bylo napsané pro ženy, které to možná zkousnou lépe, ale kdo ví...). Navíc, hlavní hrdinka je namyšlená a urážlivá kráva, a kdyby nebyla "super skvělá patoložka", žádný chlap by o ni nezavadil. Výborný příklad, jak napsat byť živou, ale zcela nesympatickou postavu.

28.04.2016 3 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Po Netopýrovi o něco lepší počtení. Prostředí Bankoku bylo zajímavější, pestřejší a postava "parťáka" v podobě Liz mi přišla k Harrymu perfektní. Samotná zápletka byla také vykonstruována slušně. Pominu, že jsem padoucha odhalil dřív, než došlo na šokující odhalení, ve výsledku mi to totiž nevadilo. Celkově napínavější než první Harryho příběh a lépe napsané. Závěr opět adrenalinový a perfektně uspokojující ve finálové pointě, která je příjemně minimalistická. Z mé strany spokojenost, ale stále u mě vede Sněhulák.

07.06.2015 4 z 5

Rohy Rohy Joe Hill (p)

Nějak nevím. Rohy mají vynikající výchozí nápad a slušné provedení, ale autor s ním pracuje nakonec jinak, než bych si asi přál. Hlavní hrdina byl dost nesympatický (iritují mě postavy, které se litují a tady to bylo cítit moc) a celková rozvleklost a pomalé tempo příběhu, kdy se furt utíká do minulosti, mně uspávalo a mnohdy nudilo. Čekal jsem napětí, ale dočkal jsem se jen příběhu se slušně vykreslenými charaktery a několika velmi imponujícími situacemi. Bohužel celkově mně příběh nepohltil a to je v mých očích prostě velké mínus. Možná za to může příliš doslovný styl, který Hill používá, možná jsem nebyl správně naladěn, čert ví :)

30.05.2015

Bílý kůň Bílý kůň Alex Adams

Objektivně vzato je to taková "oddechovka", která nepřináší v žánru nic převratného, ale má příjemné zpracování a co se upřít autorce nedá - spád a napětí, které nutí číst dál. Velké plus je jazyk plný organických a napaditých obratů i přirovnání, které jinak poměrně klišé vyprávění příjemně zabarvují. Není to čtivo, které bych vyhledával, ale zhltnul jsem naprosto v pohodě za pár dní. A to se mi tak často nestává. Takže palec nahoru.

08.03.2020 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Nezaujalo. Odkládám cca na straně 50. Vrátím se k tomu, až bude nálada...

24.01.2019

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Jsem pitomec, ale příběhy Nesba čtu podivně na přeskáčku, jak se mi knihy dostávají do ruky :) Mám tedy za sebou Sněhuláka, Netopýra a Švábi. Teď to byla Nemesis. Po Sněhulákovi zatím nejzajímavější zápletka Harryho Holea. Skvělý úvod, četlo se mi to příjemně, děj je napínavý, vyšetřování zajímavé a pointa se mi líbila. Není to nějaké pecka, ale rozhodně příjemný nadprůměr.

13.01.2017

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Vcelku příjmená exkurze temnými tunely postapokalyptické Moskvy. Miluju tento druh příběhů a Metro 2033 má v mých očích správně namíchanou dávku strasti, akce i mysteriózní atmosféry. Nápad umístit celou story do tunelů pod město je sympatický a dobře ztvárněný, stejně jako různé nápady (užití kulek coby měny, jednotlivé "osady" na stanicích, duchařská linka). Děj je ale průměrný a ani postavy nebyly propracovány pro mě dostatečně zajímavě. V mých očích tak knihu z průměru zvedá skutečně jen lokalita a atmosféra. Za mě 3 a půl hvězdičky (zaokrouhleno nahoru).

16.06.2015 4 z 5