romusak romusak komentáře u knih

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Bylo to o hokeji a zas tak úplně ne.
Někdo zemře a někdo ne.
Někdo si to zaslouží a někdo ne.
Někdo je (bude) slavný a někdo ne.
Někdo překvapí a někdo ne.
A někdo je šťastný i bez slávy.
A o tomhle všem byl tento příběh.
A slzy v očích, ty tam zase byly.

21.06.2023 5 z 5

Luciferovo kladivo Luciferovo kladivo Larry Niven

"Země je příliš malý a křehký košík na to, aby v něm lidstvo mělo uložená všechna svá vajíčka".

Kladivo letí vesmírem, dopadne na kovadlinu? No, dopadne, jinak by nebylo o čem psát. Tsunami stovky metrů vysoká válcuje pobřežní města, obrovská zemětřesení, probouzející se sopky, krátery po dopadech částí komety, do toho jaderná válka.

Miliony, desítky milionů lidí z pobřeží Spojených států zahynou, přeživší se snaží dostat do vyšších poloh.
Chčije a chčije, úroda hnije, vody až po prdel.
Tvoří se společenství farmářů s příbuznými a známými, zásoby jídla mají pro stovky lidí, ale k nim se snaží dostat tisíce a desetitisíce.
Co uděláš, střílíš a zabíjíš uprchlíky, vyhazuješ mosty, ničíš příjezdové silnice, nepustíš je k sobě, bližší košile než kabát.
A to jsou ti hodní.

Dál už si to přečtěte sami!!!

"Prchl jsem k horám a hory se boří,
prchl jsem k moři a moře se vaří,
prchl jsem k nebi a nebe hoří!"

27.02.2023 5 z 5

Na západ od ráje Na západ od ráje Harry Harrison

Před pětašedesáti miliony lety jsme čekali, že přijde ten meteór, ale on nepřišel.
Tím pádem (nepádem), přežili nejen motýle a savci ale i dinosauři, z nichž se vyvinuli inteligentní ještěři.

Tato Harrisonova trilogie (Na západ od ráje, Zima v ráji, Návrat do ráje) vypráví příběh tanu Kerricka, který byl byl i Yilané a o střetu civilizace ještěrů (Yilané) s pravěkými lovci (tanu).

Trilogie Ráj patří k mým, od prvního přečtení nejoblíbenějším.

"Snášet bídu dokáže každý, málokdo se však vyrovná s blahobytem" rčení Tanu.

10.12.2020 5 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Je to peklo, nepodobá se Kopřivovu nebo Burešovu, je to peklo Kulhánkovo!
A do takového pekla stojí za to přijít dvakrát, aneb 2x cesta tam a 2x zpátky.
A pan Mluvčí Distribuované banky je Čech.
"Česká republika. Méně obyvatel jak Velké Los Angeles, polovina z nich má pocit, že je děd Vševěd, druhá, že velitel světa"
Sir Henry je Zákazník, který loví a sbírá trofeje, hlavu Bin Ládina již má na stěně své lovecké síně.
"Je jen jeden, který mě zajímá! Jen jeden, kterého chci v nitkovém kříži! Sám Lucifer!"
A když prostudujete Dantovo Peklo, víte kudy a jak.

Nechápu, proč jsem při prvním čtení dal této skvělé knize jen 70%, asi jsem se nasr.. naštval, že autor nechal vyvraždit prakticky celý Noční klub.

Pane Kulhánku, kdysi, nedávno, před dvaceti lety, jste mě podepsal dvě vaše vynikající knihy, pevně věřím, že mě podepíšete i třetí, tu nejlepší, kterou ještě napíšete!

26.11.2020 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Oproti první knize od Fredrika Backmana, Muž jménem Ove, ubylo smíchu, ale slzy v očích zůstaly. Vynikající příběh. Nevím, zda tuto knihu v mých očích některá v dohledné době překoná, snad 2. díl My proti vám?

17.12.2019 5 z 5

Tři okamžiky exploze Tři okamžiky exploze China Miéville

V hromadě štěrku jsem přece jen našel pár hezkých kamínků a dokonce i dva polodrahokamy.

17.12.2019 2 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Proč jsem se při čtení smál jak blázen? A proč jsem o pár stránek dál měl slzy v očích?

31.10.2019 5 z 5

Space opera 2018 Space opera 2018 Vlado Ríša

Po přečtení první povídky Ondřeje Neffa s Dědkem Čmuchákem a Kubou Nedomým jsem zamáčkl nostalgickou slzu, to už je let co jsem četl první povídku s těmito osobitými starožitníky.

Další povídky tohoto sborníku se řadí do průměru, žádná nevybočuje směrem nahoru ale ani dolů, nenadchnou ale ani neurazí. Není to špatný výběr ale s porovnání s antalogií Ve stínu apokalypsy, kterou jsem četl těsně před touto knihou, sborník výrazně zaostává.

Ale fakt dík za Kubu a Čmucháka.

Rád bych zhodnotil i jednotlivé povídky, ale … chybí tady ta kolonka.....

18.11. 2019 kolonka už tu je …., ale už si zase nepamatuji o čem povídky pojednávají, takže … zase nic.

15.05.2019 3 z 5

Ve stínu apokalypsy Ve stínu apokalypsy * antologie

Jako udatný čtenář můžu bez bázně a hany prohlásit, že tato ANTALOGIE, ano psaná velkými písmeny, je opravdu epochální a není to jen nakladatelstvím.

Jeden z nejlepších českých výběrů, který jsem za poslední roky , který jsem měl ve svých knihchtivých prackách. Jedna bomba za druhou, občas proložená menší bombičkou.

Však jsou to také převážně moji oblíbení autoři a někteří z těch, které jsem neznal, mile překvapili.

Gratuluji pánům Kotlebovi a Hokrovi ke skvělému výběru. Tak a teď si můžu tiše pomlaskávat a těšit se, že pokud vyjde v příštím roce další podobná antalogie, budu už blahem i chrochtat!!!

Moje hodnocení povídek je v sekci povídky, jak také jinak, že ....

15.05.2019 5 z 5

Verschluss: Příběhy z alternativního Československa Verschluss: Příběhy z alternativního Československa Karel Drexler

Kniha fiktivního spisovatele Karla Drexlera je tvořena čtyřmi povídkami ze světa alternativního Československa, které "zrekonstruovali" pánové "doktoři" David Šenk, Pavel Obluk a Dalibor Vácha.

V roce 1927 po odstoupení T.G. M. se stává prezidentem ČSR Bohumil Němec. Vlády se zmocňuje izolacionalista Rudolf Beran. Na základě tzv. Krumlovských zákonů probíhá v letech 1929-39 odsun cizích státních příslušníků a stavba Beranovi linie obklopující Čechy, Moravu a část Slovenska.

V důsledku těchto opatření se nám zcela vyhne malá velká válka, která probíhá v Evropě od roku 1939 do roku 1945, tak jak v realitě, ale v Asii až do šedesátých let.

Velmi mě zaujal jeden z paragrafů Krumlovských zákonů a to konkrétně §2. Občané ČSR mají svrchované právo na trvalý pobyt na území republiky. Cizí státní příslušníci nesmějí trvale pobývat na území republiky. Jejich dočasný pobyt upravuje §7 tohoto zákona (ten se bohužel nedochoval). Sňatkem cizího státního příslušníka s občanem ČSR nevzniká automaticky nárok na české občanství.

Krásně jste to páni rekonstruktéři vymysleli. A já se ptám nebylo by vhodné zavést podobnou aplikaci zákona i v nynější době? A nebo snad ne?

15.05.2019 4 z 5

Under York Under York Ivo Hury

Hlavní vrták přišel o svoji krásnou společnici, našel si novou o něco méně krásnou mechaničku, o kterou v závěru také přijde. Mezitím zachraňuje lidstvo a bojuje s jakýmisi stroji. A pořád nikdo neví o co jde.
Přijde mě to celé dost hloupé, až s odpuštěním blbé.
Třetí díl si s radostí nechám ujít !!!

17.04.2019 1 z 5

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

Kniha napsaná českou autorkou, poměrně vysoké hodnocení, slušné komentáře, pustím se do ní (tedy myslím do knihy ne do autorky i když možná …).
A teď vidím, že se dokonce odehrává v mém rodném Brně!

Rusalky živící se lidským masem pomůžou vyhrát jakousi válku ve prospěch Pospolitosti (což je vlastně dnešní V4), společenství Čechů, Moravanů, Slezanů, Slováků, Poláků a Maďarů. No nevím co zmohly proti kulometům tankům, letadlům, ale dobrá.
Zásluhy mají, to je jasná věc, ale co dál s nimi? Založíme Centrálu speciálních činností, která bude na víly dohlížet a držet je při zemi.
V Centrále pracuje i Dominik, hlavní hrdina a zde je i hlavní problém knihy. Ten člověk se motá od ničeho k ničemu, je jen ve vleku událostí a pro jistotu nedělá raději vůbec nic, samá migréna, věčně ho někdo zachraňuje, připadá mě spíš jak "dívka v nesnázích".
Ghetto na Vinohradech mě připadá taky dost ulítlé, proč ne raději Husovice, Zábrdovice? Asi by si starousedlíci s rusalkami pili krev a možná se i žrali navzájem.

Nemůžu říct, že je to vyloženě špatná kniha, příběh je dobře vymyšlený a vesměs zábavný. S akčnějším Domem bych hodnotil hodně vysoko, ale takhle jen slabší průměr.

17.04.2019 2 z 5

Hříchy říše Hříchy říše Brian McClellan

Hříchy říše - nikdo se zatím do prvního komentáře nepustil, takže to zkusím.
První kniha série Bohové krve a prachu navazuje po delší časovém úseku na skvělé Prachmistry, asi jak Tři mušketýři po deseti letech, taky tak.
Odehrává se na sousedním kontinentu Fatrása, hlavními postavami jsou Vlora Flint, žoldnéřská generálka, odsouzený číslo 10642 a další, které nebudu jmenovat, abych něco nevykecal.
Děj se rozvíjí hlavně v hlavním městě Fatrásy, Zeměpádu.
Intriky, bitky, boje, prachmistři, tajná policie, Paloánci, Dinizané, obdaření, privilegovaní, Šílení kopiníci a pozor... Kostěné oči, to vše promíchané v horkém kotli Fatrásy, je to prostě nářez.
Kniha se skvěle čte, přes 600 stran za tři dny a dnes ráno najednou konec, to mrzelo moc a moc.
Brian McClellan rozjel novou sérii ve velkém stylu a pokud vydrží, o čemž nepochybuji, bude to skvělé pokračování Prachmistrů.
Chlape, opravdu ale opravdu píšeš dost dobře!
Doufám, že dalších dílů se dočkáme už příští týden, maximálně do čtrnácti dní. No vážně, nevíte někdo na kdy se se ten slavný den plánuje?
Varování pro čtenáře !!!!
Čtěte až po Prachmistrech !!
Je to sice volné pokračování, ale ..... spoustu narážek unikne, zanikne, vypaří se. No a taky na rovinu, bez předchozí četby Prachmistrů občas něco nepochopíte, tak.

09.04.2019 5 z 5

Zjizvená noc Zjizvená noc Alan Campbell

Od Zjizvené noci jsem příliš neočekával, o to víc jsem byl překvapen, dá se říci i nadšen tímto temným příběhem, odehrávajícím se převážně v Hluboké bráně, městu stojícím na řetězech nad propastí.
Výborné prokreslení postav, tedy ne úplně všech a vztahů mezi nimi.
Zpočátku se děj tak vcelku líně, ale pěkně převaluje, ve druhé části to teda byl šrumec, třeba Karneval s hrabičkami, dokonalé.
Jsem přímo napnut, jak bude děj gradovat ve 2. díle, který se jmenuje Železný anděl, snad se již Dill troch pochlapí.
Prostě musím tu knihu co nejdřív ulovit.
Knize dávám krásných 90% ( v Databázi trochu víc, takže 100% i když ne úplně celých) a opravdu se těším na 2. díl !!!

29.03.2019 5 z 5

Minsk Express Minsk Express Ivo Hury

No, no, no jsem na konci a vůbec netuším o co autorovi jde. Hlavní hrdina a jeho krásná společnice nebo snad obráceně, krásná společnice a její hlavní vrták míří někam pro něco nebo kvůli něčemu ... a nic.
Snad druhý díl Under York mě hlupákovi objasní o co vlastně v knize šlo a podle toho upravím hodnocení, nahoru a nebo snad dolů, ještě to o kousek jde autore !

17.4. 2019 - Dočetl jsem 2. díl, došlo na mé obavy, snižuji hodnocení ze dvou na jednu hvězdu !!!

20.03.2019 1 z 5

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Přesně tak, je to kniha, je docela zvláštní, poměrně nová, věcí je v ní napsáno taky docela dost.
Od Fabera jsem četl několik knih, které byly čtivější, ale jak autor říká ... je to kniha zvláštních nových věcí.
Docela slušný čtení, vzhledem k obsahu, počtu stran a váze knihy, není zrovna vhodná ke čtení v MHD, což jsem naštěstí brzo pochopil a četl ji pak výhradně doma.
Služebník Ježíše 2016.

20.03.2019 3 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Špatné čtení, hlavní hrdina je nesympatický magor, který převážně koná více jak nelogicky. Ale nakonec, dobře mu tak!
Nebýt komentářů čtenářů k dalším knihám pana spisovatele, už bych po tomhle díle na něho zanevřel, ale takto mu dám ještě šanci, minimálně Trhlinu si přečtu.

20.03.2019 1 z 5

Poslední tango v Havaně Poslední tango v Havaně František Kotleta (p)

Sex, magie, sex, magie, magie a zase sex, hodně střílení, občas mečování a usekávání různých částí těla, sem tam granátometání a mezi tím nezničitelný Tomáš Kosek. Ano, je to brak ………………. ale krásně se čte!

21.11.2018 4 z 5

Mladý Kedrigern: Zrození mistra Mladý Kedrigern: Zrození mistra John Morressy

Dočetl jsem .... Vidím to tak, kniha nevhodná pro mládež starší dvanácti let, bohužel mám těch let několikanásobně víc, takže absolutně nevhodná volba. Do Kedrigerna zřejmě již nepůjdu. Jsem překvapený, že někteří kolegové čtenáři, kterým tipuji více let než výše uvedených hodnotí *****.

20.06.2018 odpad!

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Drsný a současně něžný, určitě dost krátký. Po dočtení mrazení v zádech, jestli to někdo znáte. Taky mám syna - 9 let, asi tak jak v tomto příběhu, aspoň tak jsem si ho představoval (i když, asi byl mladší). Situace příšerná, nevím jak bych se zachoval... Asi si pořídím revolver a spoustu nábojů .... pro jistotu. Zřejmě dám přečíst ženě, sice sci-fi nečte, ale toto není sci-fi - je to jedna z možných budoucností...

19.06.2018 5 z 5