RoBertino27 RoBertino27 komentáře u knih

Souška Souška David Lukšů

Pokud se zaměříme na "Souškovo" bodré, nijak nepřikrášlované vyprávění, nemá kniha sebemenší nedostatek. Bohužel její celkové vyznění kazí několik vyslovených historických nesmyslů (například v případě MS 1974 ve Finsku), které by si autoři mohli a měli ohlídat. Zvláště, když jsou ony překroucené údaje snadno dohledatelné.

20.05.2021 4 z 5

Syn pluku Syn pluku Valentin Petrovič Katajev

S ohledem na školní okolnosti jsme knihu dostali přečíst téměř "příkazem", ale nakonec se z ní vyklubal celkem realistický příběh o sirotkovi, jehož se ujmou vojáci. Ačkoliv pozadí jeho života není tak detailně popsáno, nelze pominout pochopitelné trauma ze ztráty blízkých a dětskou snahu je pomstít. Neřekl bych, že příběh je nějak drastický či nadnesený, co se ve válce dělo, to si mimo přímých účastníků jen těžko můžeme představit. Logicky z toho plyne i jistá propaganda - jako u všech vítězů. Nezdá se mi také, že by Rudá armáda byla zvlášť heroizovaná, což naznačuje zvláště závěr.
Kdo viděl podobně laděné filmy Borisek, malý seržant (1975) či Stalo se v rozvědce (1968), určitě si na Syna pluku vzpomene. A ještě dodatek - časopise Ohníček (24. a 25. ročník - 1973-1975) vycházely osudy Váni Solnceva v komiksové podobě ve ztvárnění známého ilustrátora Karla Franty.

01.05.2021 3 z 5

Beatles v písních a obrazech Beatles v písních a obrazech Alan Aldridge

Do knihy jsem mnohokrát nahlížel a mnohokrát po ní toužil. Čas oponou trhnul, takže jsem využil doby a vzal zavděk spojenou verzí jedničky a u nás dříve nevydané "dvojky". Mám tak většinu textů Fab Four a také spoustu kouzelných obrázků, které mi připomínají dobu, kdy jsem k Beatles nacházel cestu a objevoval jejich svět.

Když nastaly deště Když nastaly deště Louis Bromfield

K této knize nemohu mít nestranný poměr. Předně mi byla vnucena a s přibývajícími stránkami jsem marně čekal na nějaký konflikt, zápletku, prostě něco. Ovšemže se sem tam něco děje, ale jinak jsem u ní při večerní četbě prostě usnul. Někomu zcela jistě hnu žlučí, ale pořád byl pro mě stravitelnější, bezpochyby pro některé už známé uživatele značně naivní a dětský, ale přesto akční Tygr z Mompracemu.

15.03.2021 1 z 5

Lahůdková vražda Lahůdková vražda Rex Stout

Tecumseh Fox je takový rozverný, žoviální až bonviánský detektiv, s nímž ale není radno si zahrávat. Detektivky jsou žánrem, k němuž mám jistou náklonnost, ale Lahůdková vražda mi přišla jako nepříliš silný vývar jiných příběhů - těžko říci, zda televizní Outsider Agathy Christie s Davidem Suchetem vznikl později (možná ano), ale při čtení se mi vybavovala právě tahle epizoda.

15.03.2021 3 z 5

Rakve útočí Rakve útočí Ludvík Souček

Souboj Merrimacu (či Virginie) s Monitorem jsem hltal jedním dechem. Byl v tom i syndom Goliáše a Davida, i když neprozradím nic nového, že duel skončil vlastně nerozhodně. Bitva je zachycena do posledního detailu a na základě knihy se dokonce v ABC objevilo zajímavé dioráma onoho střetnutí. Jen dodám, že kniha pojednávající o historii USA byla velmi těžko dostupná a v mém držení vlastně skončila jen díky vydání v edici KARAVANA. Do té doby jsem musel brát zavděk zápůjčkami.

Z mého života Z mého života František Ringo Čech

Dlouho jsem znal Čechovu stať jen z několika vyjmutých pasáží, které otiskl časopis Melodie. Měly poněkud kolísavou úroveň a zdaleka ne všechno jsem nadšeně přijal. Až kompletní vydání mě i s těmito "kousky" smířilo. Je evidentní, že Čech není jen "hudební manipulátor a rádobypolitik", jak ho někteří lidé haní. Je to velmi slušný hudebník a člověk se smyslem pro humor. Protože jsem také - jako mnoho "blbečků", co zvládlo na kytaru C-dur a A-moll - zakládal skupinu a první co bylo, že jsem koupil paličky (ač nebylo na co bubnovat), v některých řádcích jako bych se nacházel.

15.03.2021 5 z 5

Fakír Fakír Luděk Brábník

Vzhledem k okolnosti, že jsem byl pracovním kolegou paní Brábníkové, jsem se o pozadí této knihy dozvěděl něco víc, snad proto je hodnocení do jisté míry shovívavější. Autor neměl jednoduchou pozici a musel při její realizaci leccos překonat - ostatně stačí si připomenout, jaké problémy měl Roman Cílek s publikací o dalším brankářském fenoménovi Vlado Dzurillovi. Osobitý Brábníkův styl někomu sedět nemusí, já s ním byl spokojen.

15.03.2021 4 z 5

Beatles: Výpověď o jedné generaci Beatles: Výpověď o jedné generaci Antonín Matzner

Publikace, které kupodivu neublížil ani čas, protože není rok, měsíc a snad i týden, aby se o Beatles neobjevila nějaká další informace - jakkoli se může zdát, že jejich existence je rozpitvaná do poslední vteřiny. Autor překvapivě široce pojal úvod, než se dostaneme k Beatlemánii, máme téměř dvě třetiny knihy za sebou, ale tím jen dokázal navodit tu správnou atmosféru pro období, které bylo nejsledovanější. Pochopitelně v knize jsou některé nedostatky, ale to je věc času. Jako jediný nedostatek vidím dvě různé varianty vydání a s ním spojený dotaz, zda byl takový problém do toho druhého nezařadit aspoň orientační diskografii.

15.03.2021 5 z 5

Zcela určitě nejznámější oblast činnosti Rychlých šípů, umocněná ještě devítidílným seriálem (i když ten se ve vztahu k předloze příliš nepovedl). Souborné Stínadelské období doplněné po letech poslední části trilogie - Foglarovi nelze upřít cit pro záhadné až temné líčení událostí, o kterých snil nejeden kluk, ale málokdo by si ho troufl prožít (dovolte osobní poznámku - s kamarádem jsme "na zapřenou" prolezli část tramvajové vozovny a jentaktak jsme si necvrnkli do textilu. Přitom tam nebyl žádný Široko, Vontové nebo jim podobné elementy). Pokud něco mohu vyčítat, tak snad jenom značně nevěrohodné pobíhání patnáctiletých chlapců do noci a až na pár zlomkovitých momentů totální absenci dospělých. Nic to neubírá na auře, s níž jsme po Foglarových knihách sahali.

Let do souhvězdí  Pavouka Let do souhvězdí Pavouka Milan Gruber

Autor vychází ze skutečné události, kdy se tehdejší mluvou Pohraniční stráže "narušitel pokusil zdolat státní hranici". Zhotovil si originální stroj na bázi deltaplánu - ten byl dokonce k vidění v bývalém Muzeu policie a vojsk FMV na pražském Karlově. Děj má svižný spád a vyhýbá se přílišnému moralizování...

15.03.2021 3 z 5

Případ zlatých vlajek Případ zlatých vlajek Vilém Hejl

Čtivá detektiva bez zbytečného dobového mudrování, kdy pachatel se až do posledních stránek dokáže skrývat. Také maskování trestné činnosti je neotřelé, proto bych si dokázal představit i filmové zpracování tohoto příběhu.

Zoo v kufru Zoo v kufru Gerald Durrell

Vůbec první "durrellovka", díky níž jsem se pustil i do těch dalších a tohoto mírně a hlavně správně "trhlého" pána jsem si oblíbil. Vždy, když slyším nebo vidím jeho jméno, okamžitě se mi vybaví fantastická konverzace s bafutským Fonem...

09.01.2021 5 z 5

Strašidelný hotel Strašidelný hotel Wilkie Collins

Knížku jsem našel na chatě a ač mi bylo naznačováno, že bych z ní mohl mít těžké spaní, po večerech jsem ji bez velké úhony přelouskal. Zejména v oblasti Benátek fantazie pracovala naplno a přiznávám, že až při druhém čtení zhruba po deseti letech jsem pochopil všechny souvislosti. Pro pořádek dodávám, že jsem četl verzi Lidového nakladatelství.

12.10.2020 4 z 5

Lépe je být pošetilý Lépe je být pošetilý Fan Vavřincová (p)

Popis knihy je poněkud nepřesný. Štěpán Baron na dovolené potká skutečně Antonii "Tony" Lorencovou, která je však přesným opakem jeho ideálu ženy. Věc nakonec dopadne tak, že si ji na konci pobytu vezme za ženu a poté odjíždějí novomanželé do Prahy ke Štěpánovým tetičkám Láli a Regince. Střet dvou generací vede nakonec k rozchodu manželů a situaci ještě zkomplikuje přítomnost Toniny sestry Julinky, která se zdá být ženou snů páně Barona. Tak to zpočátku skutečně vypadá...
Oddechová knížka Fan Vavřincové si vzala na paškál upjatost a přehnanost v chování a vztazích a přináší několik skutečně vynikajících humorných scén. Je to ten typ, kterému čas příliš neublíží, takže soudný člověk mávne rukou nad poněkud archaičtějším slohem.

11.10.2020 4 z 5

Hrdinný kapitán Korkorán Hrdinný kapitán Korkorán Alfred Assollant

Pečlivě posbíraný Román na pokračování z časopisu Ohníček je variantou účelově zkrácenou (pro potřeby časopisu), ale jako děti jsme byly nadšené, že jsme měly k dispozici kapesní knížku o neohroženém bojovníkovi za práva svého lidu v indické džungli.

11.10.2020 4 z 5

Pohádka o staré tramvaji Pohádka o staré tramvaji Ota Hofman

Půvabný příběh malého Františka, stejně osamělého jako vyřazená tramvaj Terezka. Vzniká přátelství a velkolepý plán na záchranu, v němž nechybí emoce, nadšení, elán i zrada, aby vše nakonec skončilo velkou tramvajovou stojkou... Kniha má neotřelý půvab a rozhodně na body vítězí i nad atraktivním, ale přesto kvalit předlohy nedosahujícím filmem.

11.10.2020 5 z 5

Z ošatky carevny pohádky Z ošatky carevny pohádky Vladislav Stanovský

Vedle Krásy Nesmírné další ukázka ruské lidové slovensnosti. Vedle zmíněných 12 Ivanů se mi opravdu hodně líbila Jdi tam - nevím kam, přines to - nevím do. I z toho se dokázali tvůrci vymotat. Dlouho jsem knihu opatroval, ale několikeré stěhování ji poslalo nejspíš za nějakou Babou Jagou...

11.10.2020 5 z 5

Major Zeman - Jak to vidím dnes Major Zeman - Jak to vidím dnes Petr Bošnakov

Seriál 30 případů majora Zemana se stal kontroverzním, přitom není více kontroverzním než většina děl uvedených na obrazovkách v letech 1948-1989. Vladimír Brabec, jemuž seriálový policista notně poznamenal život i po stránce zdravotní se dokázal s jeho přítomností vyrovnat s nadhledem a na úrovni, stejně jako jeho kolegové Rudolf Jelínek, Jaroslava Obermaierová, Ivana Andrlová, Petr Štěpánek či Radoslav Brzobohatý.

19.08.2020 4 z 5

Slavnosti fotbalu Slavnosti fotbalu Jiří Pechr

Tahle knížka byla takovým vstupem do světa fotbalové statistiky. Na Zlatou knihu tehdy ještě nebyly finance, takže jsem vzal zavděk touto - a pak jsem zjistil, že do jisté míry je i lepší co do výsledkového zpracování. Dnes už dávno překonaná, ale tehdy pro fanoušky povinná.

19.08.2020 3 z 5