renefer renefer komentáře u knih

Poklad byzantského kupce Poklad byzantského kupce Václav Erben

Staré, ale dobré. Vytvořit postavu kriminalisty Exnera byl v té době určitě odvážný kousek, zavánějící "buržoazními manýry". Stačí si vzpomenout na filmovou verzi Exnera alias Jiřího Kodeta v hlavní roli.

02.11.2023 4 z 5

Vládce džinů Vládce džinů P. Djèlí Clark (p)

Zajímavé fantazy ze zajímavého prostředí. Detektivní linka je chabá, jak už píšou v komentářích přede mnou. Prostředí Egypta, muslimů a džinů je bezesporu zajímavé. Co mě ale dostalo, je uvedení Egypta jako světové velmoci, před kterou padají na kolena všichni vládcové Evropy a líčení postav, kde všichni Evropané jsou banda neschopných pitomců, zatímco domorodci musí všechno zachraňovat. To je takový rasismus naruby.

02.11.2023 3 z 5

Boletus arcanus Boletus arcanus Miloš Urban

Zajímavé. Dostala jsem hroznou chuť na smaženici :) Jen ten konec jsem úplně nepochopila...

01.11.2023 4 z 5

Černé zlato Černé zlato Dana Stabenow

Série s Kate se mi líbí, má pořád stejnou čtivost, bez ohledu na přítomnost Obludy, i když s ní je to vždycky o psí chlup lepší :)

20.10.2023 5 z 5

Relikvie Relikvie Lincoln Child

Má oblíbená série, kterou jsem vzhledem k tomu, že jsem ještě nehodnotila na Databázi, četla před víc jak 10 lety. Ale pořád mě to baví.

18.10.2023 5 z 5

Pod hladinou Pod hladinou Dana Stabenow

Já prostě nemám ráda knihy z rybářského prostředí. Jinak se mi tato autorka líbí, každý díl je jiný, neopakuje se děj podle stejné šablony. Jenom Kate je taková super žena, dokáže přemoct celou posádku lodi, nejí, nespí, jen tvrdě pracuje a přestože prý nemá žádné zkušenosti s rybařením, ví o něm úplně všechno.

11.10.2023 3 z 5

Přístav u řeky Styx Přístav u řeky Styx Pavel Fritz

Tak to byl mazec. Hned od začátku nastavená vysoká laťka, člověk ani nemá čas vstřebat jednu ránu a už je tu další. Sice jsem asi v půlce došla k závěru, že autor vybral všechny možné sci-fi, Vetřelcem počínaje a Věcí konče a složil je do jednoho příběhu, pak ale přišel závěr a říkala jsem si, tak to ne, to zabil. Ale ve finále to vlastně smazalo ten pocit, že už jsem tohle četla/viděla. Takže za mě 5* a doufám, že pod ledem je aspoň jeden pavouk nebo nohatka jménem Diego.

02.10.2023 5 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Popelka v novém. Moc hezky napsané, určitě nejen pro mládež, taky jsem si užila, těším se na pokračování.

02.10.2023 5 z 5

Orel a had Orel a had Ludmila Vaňková

Zajímavé vykreslení druhé manželky Karla IV. Nikde jsem nenašla, že by jejich vztah byl tak napjatý. Ale kdo ví, třeba to tak skutečně bylo. Autorka nás střídavě zavádí do věčného města, kde se k vládě dostává Tribun a střídavě sledujeme Karlovu cestu k císařské koruně, až se cesty obou postav protnou.

28.09.2023 5 z 5

Pod hladinou Pod hladinou Darcy Coates

Super, Darcy nás přesvědčuje, že jí jdou nejen strašidelné domy, ale i strašidelné vraky lodí. Opravdu mi běhal mráz po zádech, pod hladinou, potmě, v mrazu, na lodi plné přízraků :)

18.09.2023 5 z 5

Mrtvá schránka Mrtvá schránka Kristýna Sněgoňová

Chtěla jsem dát tři bodíky, protože první díly se mi líbily víc a až na nějaké občasné výstřely, jako smažák a větrník, má série klesající tendenci. Ale musím dát čtyři, protože Třeskoprsky a Fifinka, to je moje srdcovka :)

06.09.2023 4 z 5

Safírová růže Safírová růže David Eddings

Zvonec a pohádky je konec. Tak nějak si myslím, že tento žánr už je někde jinde. Trochu to zachraňují vtipné dialogy, ale převládá takové to pohádkové směřování, které mi úplně nevyhovuje.

04.09.2023 3 z 5

Pod Palcem Pod Palcem Jarmila Pospíšilová

Mě to nebavilo. Nejdřív se půl knihy seznamujete se všemi postavami, což je celkem nuda. Pak dojde k vraždě a stejně už nevíte, kdo je vlastně kdo, protože tak nějak nikdo nevyčnívá. Viktor Palec vlastně ani není hlavní postava, jen prostě starosta v jakési obci, který se jen tak ochomýtá kolem. Další knihy této spisovatelky už číst nebudu.

04.09.2023 2 z 5

Čas madon Čas madon Naďa Horáková

Tak jak píšou přede mnou, není to detektivka, je to povídání o historii, ezoterice a Brně. Ale vcelku dobře se to četlo.

24.08.2023 4 z 5

Pojídač stínů Pojídač stínů Kai Meyer

Tak tohle bych označila termínem "gotický román". Shodou okolností jsem četla před touto knihou Sedmikostelí, které má označení "gotický horor", ale musím říct, že pokud hledáte nějakou tu gotiku, tak tohle je to pravé ořechové.

Na to vem jed Na to vem jed Ann Granger

Povedená anglická detektivka ve stylu Christie.

07.08.2023 4 z 5

Rubínový rytíř Rubínový rytíř David Eddings

Dobrodružné putování za lékem pro královnu. Oceňuji vtipné hlášky rytířů, ale i tak je mojí nejoblíbenější postavou Píšťalka.

Diamantový trůn Diamantový trůn David Eddings

Taková pohádka pro dospělé. Žádné velké překvapení, klaďasové jsou kladní a záporáci veskrze záporní a za celým příběhem čuchám velké love story :)

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Já jsem zklamaná. Čekala jsem pořádný nářez napětí a akce a místo toho jsem dostala snůšku příběhů z různých dob a různých lidí, kde se přeskakuje úplně nahodile bez ladu a skladu v čase i osobách. Těžko se v tom orientovat. Pořád jsem musela přemýšlet, bylo to před nebo po nalezení těla a jak dlouho? Taky se mi nelíbí zatažení případu Kramného do děje, co to má být? Nějaká jeho obhajoba? Jak tady psali už přede mnou, úplně to rozhodí zasazení románu do nějakého časového rámce. Další knihy této spisovatelky číst nebudu.

14.07.2023 2 z 5

Honba za Atlantidou Honba za Atlantidou Andy McDermott

Což o to, kniha je opravdu akční, konec překvapivý, ale postavy se chovají jak banda z mateřské školky, obzvlášť s Ninou mám velký problém. Je to prostě trdlo. No a ani Chase mi k srdci nepřirostl. Autor chtěl zřejmě vykreslit nějakého bodrého maníka a místo toho máme stoupu tupouna. Vyzbrojení všemi technickými vymoženostmi vyrážejí do akce, aby většinou dostali na prdel od nepřítele, který zničí úplně všechno. Tak to mě bolelo. Jediná postava, která se mi líbila, byla Kari. No a ten konec....

12.07.2023 3 z 5