Renava Renava komentáře u knih

Pomaľované vtáča Pomaľované vtáča Jerzy Kosiński

Odporúčam najprv si prečítať záverečný epilóg a až potom začať čítať, inak je veľmi ťažké vôbec pokúšať sa pochopiť odkaz Pomaľovaného vtáčaťa. V kocke - kniha popisuje celoživotné strádanie malého chlapca, plné absurdity a brutality, ktorá sa stupňuje s každou ďalšou vetou, človek má neraz potrebu ju odložiť (a jesť sa pri tom skutočne nedá!). Treba rátať s enormnou dávkou neľudskosti, zvráteností, brutality, desu.. Osobný dojem - raz stačilo, druhý krát by som to určite nezvládla. 5 hviezdičiek z mojej strany nie je za vzletné pocity zo samotného príbehu, ale za odvahu a originalitu témy. Za pocit, ktorý vo mne zostal po dočítaní, by som v hodnotení musela siahnuť hlboko do mínusu.
Autor napriek celoživotnej kritike, vysvetľovaniu, konfrontácii, zostal kvôli tejto knihe nepochopený a ako sa sám vyjadril, keby tušil, čo mu kniha prinesie, nikdy by ju nevydal... Predpokladám, že všetky spomenuté okolnosti výrazne prispeli k tomu, že z tohto sveta odišiel dobrovoľne....

20.09.2012 5 z 5

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Tri knihy v jednej, všetky skvelé.. Mojim osobným favoritom spomedzi nich je "Morová rána" a môžem povedať, že v mojom ponímaní predčil i slávne Vajce a ja. Smiech cez slzy, niektoré pasáže môžem čítať dokola a vždy spoľahlivo zafungujú ako spúšťač dobrej nálady. Milujem túto knihu, jedna z tých, bez ktorých by sa moja domáca knižnica nezaobišla.

05.09.2012 5 z 5

Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy) Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy) Pavol Rankov

Kto má chuť na niečo kvalitné z pera súčasného autora (napríklad slovenského), v tom prípade je tento titul rozhodne dobrou voľbou. Kniha nás prevedie udalosťami, ktoré väčšina z nás tu na DK nezažila - tridsiatimi rokmi predchádzajúcimi osudovému roku 1968, a to na pozadí nevšedného príbehu lásky troch chlapcov- neskôr mužov - k jednej žene. Koho tento román osloví, odporúčam siahnuť tiež po autorovom titule "Matky", čo je tematicky úplne odlišné od "Stalo sa prvého septembra...", avšak rovnako dobré, ak nie viac.. . Pán Rankov je výborný rozprávač a presvedčil ma, že patrí medzi súčasnú slovenskú spisovateľskú špičku.

31.08.2012 5 z 5

Trochu slnka v studenej vode Trochu slnka v studenej vode Françoise Sagan (p)

Príbeh novinára, ktorý sa pokúša vymaniť z depresie a vrámci svojho ozdravného pobytu na vidieku stretáva ženu, ktorá postupne mení jeho život... Krásny psychologický ponor do myslenia hlavných postáv po tom, čo obaja urobili zásadné kroky v svojich predchádzajúcih vzťahoch a životoch. Ďalší vývoj ich vzťahu je prekvapivý nielen pre čitateľa, ale hlavne pre obidvoch samotných aktérov.Skutočne zaujímavé čítanie,dokonale ma to pohltilo a hodnotím 5-hviezdičkami.

30.08.2012 4 z 5

Martin Eden Martin Eden Jack London

Martin Eden - postava, ktorá si vás získa svojim čistým, neskazeným charakterom, krásou ducha. Keďže je vo veľkej miere autobiografická, rovnako začnete podvedome analyzovať, do akej miery je identická s Jackom Londonom, aké mal tento človek životné hodnoty, čo ho napĺňalo a trápilo..
Román krásne podchytáva duševné dozrievanie a prerod prostého, svetaznalého, životom ošľahaného, no nevzdelaného mladého muža, túžiaceho patriť do "dokonalého" a jemu tak veľmi vzdialeného sveta vyššej spoločnosti a byť tak hodný ženy existujúcej v tomto svete, do ktorej sa šialene zaľúbil..Svojej túžbe prepadne naplno a podriadi jej všetko... Martin Eden – nezlomný charakter, osobnosť vyznačujúca sa nespočetnými prívlastkami, z ktorých najviac na mňa zapôsobili jeho vytrvalosť, altruizmus, viera v samého seba..Jednoznačne odporúčam!

30.08.2012 5 z 5

Zdochnuté srdce Zdochnuté srdce Eli Elias

Tento literárny poklesok mi celkom nečakane zlepšil jeden nie veľmi príjemný deň a to je presne to, čo sčasu načas od literatúry potrebujem. Odložila som ho dobre naladená a oddýchnutá, dá sa povedať, že to nemalo ďaleko od fotky z prebalu :-)

11.08.2012 4 z 5

Jmenuji se Ašer Lev Jmenuji se Ašer Lev Chaim Potok

Ďalšia kniha, ktorá má "ATMOSFÉRU". Krásna a hodnotná, takéto môžem kedykoľvek a opakovane..

11.08.2012 4 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Podľa mňa priemerná Kingovka, ktorá ma absolútne ničím neprekvapila ani nenadchla. Navyše - žiadne hororové či thrillerové prvky som nezaregistrovala a keď už človek chytí do rúk niečo z tohto žánru, predpokladá, že sa bude triasť. Možno bude problém vo mne, ale ja som sa nudila.

11.08.2012 3 z 5

Pipi je klasika, ktorá nikdy nevyjde z módy. Pani Lidgreenová ju stvorila tak, že pôsobí neodolateľné pre každú generáciu, čítali ju už naši rodičia a rovnako si ju obľúbia deti našich detí :-).., je jednoducho nadčasová..
Staré filmové prevedenie tejto rozkošnej postavičke dokonca pridalo ako ublížilo, ryšavé, pehavé dievčatko so svojským úsmevom v "akcii" naladí aj toho najväčšieho bručouna a pravdupovediac, neviem si predstaviť dokonalejší výber postavy na jej miesto :-) Pipi mám od detstva veľmi rada a som rada, že teraz, s mojim drobizgom mám dôvod opäť sa k nej vracať a smiať sa na "rošťárnách", ktoré nevymyslí nikto, len Pipi :-)

10.08.2012

Kantos Hyperionu Kantos Hyperionu Dan Simmons

Čo môže žena dodať k "brutálnemu" sci-fi príbehu ako je tento? Nič významné a prevratné to nebude, ale predsa len sa pokúsim. Nuž, začnem od začiatku. Očarená, navnadená Terrorom som hneď po prvých stranách pochopila, že toto bude iná šálka kávy. A nie tak celkom moja. Ale stalo sa, čo som nečakala, po úvodnom prekonaní rozpakov a mierneho sklamania z poznania, že nejde o fantasy (ako u predchádzajúcej knihy), ale o vážne sci-fi (ktorému až tak neholdujem..), sa postupne moje chuťové kanáliky začali otvárať novým chutiam nevšedného sci-fi príbehu siedmych pútnikov smerujúcich ku Hrobkám času.. až som si zrazu uvedomila, že to baštím...
Samotné príbehy jednotlivých hlavných postáv, v ktorých sa ozrejmil dôvod ich cesty, boli viac ako vzrušujúce (tlieskam autorovi) a rozhodne stálo zato prelúskať sa spletitosťou deja k záverečnému naplneniu ich osudov v konfrontácii s monštrom/tvorom/antikristom(?) -Štírom. Rozuzlenie bolo skutočne geniálne!

Nebudem sa však tváriť, že moje prvé dojmy po prečítaní sú vzletné. Skôr ako nadšenie na mňa doľahla vyčerpanosť... Úžasne náročná kniha na kvantum informácií, ktoré boli pre mňa ako ženu miestami veľmi ťažko stráviteľné a priznávam, že cez mnohé pasáže som sa prepracovávala so zaťatými zubami.. Mám pocit, že informácie som spracovávala aj vo sne a niekedy som mala chuť dať si preventívne tabletku na bolehlav.. Avšak verím, že mužská časť čitateľov sa na to pozerá inými očami a práve v takýchto pasážach sa vyslovene vyžívala :-).

V každom prípade, po strávení tejto 900-stranovej knihy dokonale prepracovanej do posledného detailu mám voči Mr.Simmonsovi veľký rešpekt (5* je na mieste...). I keď zostávam pri tom, že sci-fi nie je moja srdcová záležitosť a teraz si od tohto žánru potrebujem na nejaký čas poriadne oddýchnuť, je mi jasné, že po tomto autorovi opäť o nejaký čas siahnem.

09.08.2012 5 z 5

Matky Matky Pavol Rankov

Po dočítaní posledných strán som ešte dlho ticho hľadela do prázdna a premýšľala. Takýto stav vo mne vedia vyvolať len skutočne dobré knihy, ku ktorým Matky s určitosťou radím. Veľmi ťažká téma, silný, smutný príbeh, príjemný rozprávačský štýl - za toto všetko má pán Rankov môj neskonalý obdiv.

Neprezradím veľa, ak poviem, že Matky sú príbehom mladej ženy, ktorá sa /podľa jej úsudku omylom/ ocitá v gulagu, v ktorom prežije kľučové obdobie svojho mladého života. Životné udalosti spadajúce do tohto obdobia zanechajú trvalú pečať nielen na jej ďalšom osude, ale tiež na osude jej najbližších - syna a matky. Príbeh, ktorý núti čitateľa podvedome analyzovať, ako by sa zachoval na mieste hlavnej hrdinky a ako by riešil jej rozhodujúce životné momenty.. Zároveň sa vynára otázka, ktorým smerom by sa vyvíjal jej osud, keby sa rozhodla inak.. Komu sa dostal pod kožu Solženicynov Jeden deň Ivana Denisoviča, bude nepochybne správnym adresátom i pre túto knihu. A to napriek tomu, že v nej nenájdete nič pozitívne. Skutočne nie..

08.08.2012 5 z 5

Dvacet deka lásky Dvacet deka lásky Simona Monyová (p)

Jedenásť poviedok S.Monyovej mi veľmi spríjemnilo jeden horúci letný deň pri vode (v duchu hesla - k oddychu patrí vtipná oddychovka). Vtipne rozohrané situácie na tému srdcových záležitostí, každá s ironickou pointou, nadhľadom a veľkou dávkou postrehu. Ja som sa skvele bavila !

08.08.2012 4 z 5

Rozprávky starej matere Rozprávky starej matere Mária Jančová

Nádherná knižôčka, skôr smutná ako veselá, s atmosférou starých čias, vône domova, chleba, dobroty ľudského srdca. Jeden z klenotov mojej detskej knižnice.

26.07.2012 5 z 5

Brooklynské frašky Brooklynské frašky Paul Auster

Zo začiatku zdanlivo jednoduchý príbeh človeka, ktorý sa po viacerých životných prehrách a ťažkostiach rozhodol pokojne dožiť svoj život na mieste, kde sa narodil... Jeho plán sa však vplyvom nepredvídateľných okolností postupne začína meniť a všetko sa vyvíja trošku inak, ako pôvodne predpokladal. Jeho život v Brooklyne sa zdá byť všetkým, len nie pokojným :-) Toľko v skratke k deju, aby som nepovedala viac ako je potrebné...

Pre mňa ďalšia Austerova lahôdka, ktorá ma presvedčila o tom, že s každou ďalšou novoprečítanou knihou mu začínam byť viac a viac oddaná. Jeho vety vo mne často vyvolávajú pocit, akoby boli napísané priamo pre mňa (obávam sa, že zrejme nás takých bude viac:-))
Oceňujem do medziriadkov ukryté odkazy na iné knihy, či autorov, čím nepriamo nasmerováva na stopu ďalších zaujímavých vecí, rovnako, ako to robí môj obľúbený Murakami... A pre úplnosť dodávam, že vďaka Brooklynským fraškám som si do značnej miery poopravila moje osobné dojmy z F.Kafku, jeho diel a svojského štýlu.. Auster ho okrem iného opisuje v situácii, ktorá ho viedla k napísaniu poviedky "Bábika" a musím sa priznať, že moje oko pri týchto riadkoch nezostalo suché :-). Inými slovami - stojí za prečítanie!

06.07.2012 4 z 5

Zlomená křídla Zlomená křídla Chalíl Džibrán

Lyrický, krásno-smutný príbeh o nenaplnenej láske, vychádzajúci z vlastnej skúsenosti autora.. Poézia v próze, ktorá pohladí dušu a podpíše sa na čitateľovi pokušením siahnuť po ďalších jeho dielach, rovnako poznačených poetickosťou, krásnymi myšlienkami a odkazmi na podstatné hodnoty v živote, ktoré často prehliadame..

27.06.2012

Stepfordské paničky Stepfordské paničky Ira Levin

Nenáročné čítanie s pointou, ktorá človeka zarazí, pokiaľ nepozná diela I.Levina.. Ak ste od neho už niečo čítali, alebo videli sfilmovanú knihu, tak sa podvedome necháte unášať dejom a čakáte, čím prekvapí tentokrát.. V tomto prípade - ozaj zábavná a originálna pointa. Je nad slnko jasné, že mnohým chlapom by takýto model domácej paničky maximálne vyhovoval, nehovoriac o tom, že hlavné využitie by som videla paradoxne u vystresovaných a večne nestíhajúcich manželiek :-) Mať po ruke a dať sa občas zastúpiť takýmto "dokonalým modelom" by bola neoceniteľná záležitosť :-) Bez výčitiek svedomia na pár dní niekam vyraziť s pocitom, že o manžela bude za ten čas stopercentne postarané (po všetkých stránkach) - no dokonalá predstava!!! Najväčšia výhoda - žiarlivosť absolútne nie je nutná :-)

17.06.2012

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Rozporuplný príbeh, jeden z tých "iných", ktoré sa neodohrávajú každý deň, vyvolávajúcich prekvapenie, možno pohoršenie, v každom prípade však pocit výnimočnosti.

04.06.2012

Solar Solar Ian McEwan

Napísané síce brilantne, čo je McEwanovi vlastné, ale nebola to zrovna moja šálka kávy. Siahodlhé mne nič nehovoriace odborné pasáže z oblasti enviromentalistiky na mňa vplývali vyčerpávajúco, naopak verím, že tých, čo sa v tomto smere orientujú, určite nadchnú a nepochybne obohatia o nové postrehy, informácie.
Nebola som si istá, či je pointou konfrontácia konkrétnych enviromentálnych problémov, na ktoré sa tu autor hojne zameral, alebo samotný príbeh hlavného hrdinu - vedca, sukničkára, robíjača manželstiev, riešiaceho osobné problémy.. Skôr mi to prišlo, že jeho príbeh je len doplnením toho prvého. Sem-tam vtipné vložky nezachránili celkový dojem a fakt, že po pár týždňoch som si lámala hlavu a nevedela som si celkom spomenúť, o čom to vlastne bolo.. To sa mi často nestáva, zvlášť u McEwana.. 4 hviezdičky dávam výlučne z úcty k autorovi.

04.06.2012 3 z 5

Příšerně nahlas a k nevíře blízko Příšerně nahlas a k nevíře blízko Jonathan Safran Foer

Zvláštna, zvláštna a ešte raz zvláštna kniha. Rovnako trikrát výborná! Manžel Nicole Krauss nezaprel, že k nej patrí, predovšetkým štýlom, ktorý je typický "kraussovský", a tiež nádherným venovaním na začiatku knihy! Krásno-smutný príbeh odvíjajúci sa vo svete malého Oskara, ktorý stratil otca pri útoku na WTC, pričom moment vyrovnávania sa s toutou realitou a pátranie po súvisiacich okolnostiach sú niťou celého príbehu. Ten je popretkávaný krásnou detskou logikou, ktorú nám sprostredkuje počas svojich pátracích výprav, objavov, stretnutí, príbeh je plný krehkosti a jemného vtipu. Treba podotknúť, že je to čítanie skôr pre fajnšmekrov (rovnako ako diela N.Krauss), magicky záhadná skladačka kúskov života Oskara a ľudí okolo neho, pričom každý kúsok treba poriadne poobracať v rukách a precítiť. Poskladaný obrázok je vo svojej podstate veľmi jednoduchý a zároveň fascinujúci, ako kniha sama.

01.06.2012 5 z 5

Na východ od raja Na východ od raja John Steinbeck

Môžem potvrdiť, že všetky chválospevy na túto knihu sú zaslúžené.. Nezabudnuteľné čítanie!

24.05.2012 5 z 5