Stepfordské paničky

Jaké tajemství skrývá městečko Stepford za leskem fasád luxusních domů? Proč zdejší muži tráví svůj volný čas v uzavřené společnosti pánského klubu? Vždyť doma je čekají ženy naplňující ideál amerických manželek - krásné, milující a povinnosti zvládající na jedničku. Když se do Stepfordu nastěhuje Joanna Eberhartová s manželem Waltrem, netuší, že sen o skvělém životě se může snadno změnit v noční můru... Literární kritika vyzdvihuje, že Ira Levin je ve svých zastřeně hororových prózách schopen vyslovit i cosi podstatného o "chorobách" naší doby. Platí to i o této knize, jejíž poselství inspirovalo celé generace filmových tvůrců k mnoha adaptacím....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1767/big_stepfordske-panicky-UmM-1767.jpg 4.2745

Vydáno: , Knižní klub

The Stepford Wives, 1972

Kniha Stepfordské paničky

hanpari

Tahle kniha moc dobře nezestárla. Ne snad proto, že by byla špatná, ale člověk nedokáže číst o aktivistech Joannina ražení, aby si nepředstavoval zvrhlé postavy všech hysterických hnutí, které každou chvíli na západní straně světa vyskočí.

Dnes by Ira Levin možná zpíval jinou písničku. Což mi připomíná. Co si takhle přečíst Muže pod ochranou od R. Merleho? Svým způsobem se tyhle knihy báječně doplňují. A pak si ještě pustit polskou Sexmisi?

Evaho73

Niekedy sa cítim ako Joanna (hl. postava) pri návšteve rodnej dedinky.
Mám pocit, že sa tam ženy správajú obdobne, ako opisuje vo svojej knihe Ira Levin ;-).
Malomestský spôsob života, kde každý každého pozná, chtiac - nechtiac núti nových prisťahovalcov prispôsobiť sa sociálnemu stereotypu, aby zapadli do komunity. Často tak nevedome tieto osoby začnú meniť svoje návyky a ten, kto sa nedokáže prispôsobiť, vyčnieva z radu, je terčom pre ostatných...
Ja v tomto vidím istú nadčasovosť, ktorú sa autorovi podarilo zachytiť, hoc trochu extrémnym spôsobom.

Sasha001
31.08.2021

Skvělá kniha. Skvělý film.

Áža707
22.07.2021

Jedno poklidné městečko a velké tajemství. Když se Joanna s manželem a dětmi přestěhuje do městečka Stepford, myslí si že to bude dobrý pro ni i pro její rodinu. Ovšem netuší, že se velice plete.

Vše na začátku vypadá poklidně, Joanna miluje focení a s manželem mají krásný vztah, což se mi velice líbilo. I to že byl jeden z mužů, kteří se snaží podpořit svou manželku a byl odhodlán ji pomocí rozvratit pánský spolek.

Postupně Joanna zjišťuje, že ne všechno je tak skvěle a dokonalé jak vypadá, až na stepfordské paničky, které se starají jen o rodinu a nic jiného je nezajímá. Nemají koníčky, přátelé, sny...

Celá kniha je hodně krátká a čte se doopravdy velice dobře. Já jsem si čtení užívala, jelikož film jsem viděla několikrát a proto mě překvapilo, jak byl příběh odlišný.

A největší překvapení byl ten konec, prostě what? To jsem doopravdy nečekala.

Rozhodně mohu knihu (i film) doporučit.

4/5

Belanna
16.07.2021

Přestože bude kniha slavit padesáté narozeniny, dostane vás nevšedním tématem a zajímavým zpracováním. Autor tu pracuje s realitou obyčejného dne, který pomalu přetváří v něco děsivého až hrůzného. A vy pak jen přemýšlíte, jestli se to děje opravdu a nebo pouze v mysli hlavní hrdinky.

VercaV
03.06.2021

Nebyla to špatná kniha, ale má to své ale. Film jsem viděla už dávno, takže mě to nijak neovlivnilo. Děj byl dobrý, četlo se to velmi rychle, přečetla jsem to za den. Trochu mě mrzí, že není řečeno, proč se s žen staly "paničky". Fandila jsem hlavní hrdince Joanně, že se tomu vyhne a přijde tomu na kloub a zachrání se.
Za mě je to průměrná kniha, dobrý začátek i děj, jen mi k tomu chybí ještě nějaký lepší konec nebo aspon vysvětlení.

baji42
01.05.2021

Velmi inspirativní kniha, která se tváří jako humorná, ale zas až tak legrační to v konečném důsledku není.

Mi--LADA
12.03.2021

Zajímavá myšlenka. Nevšední, záhadné, nepřirozené městečko s "ideálními" vysněnými ženami jako ze žurnálu a sobeckými muži mi vždycky bavilo. Nevím, jestli je to horor, ale skvělej námět a nápad určitě. Filmová zpracování jsem viděla obě (a kdo taky ne, že ano?, zajímavé je, že každé je trochu jiné, jedno víc záhadný thriller s kritikou společnosti a druhé spíš rodinná sci-fi zábava v lehčím duchu ) a tak mi ještě zbývalo si román přečíst. I když jsem věděla, o co tady jde, udělala jsem dobře, že jsem sáhla i po literárním zpracování. Je to zase trochu jiný pohled na stejnou věc. Škoda, že jsem byla díky filmům obraná o pointu. No což, filmy se prostě nabídly dřív, ale bez nich bych se možná ke knize nedostala.