Stepfordské paničky

Stepfordské paničky https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1767/bmid_stepfordske-panicky-UmM-1767.jpg 4 811 122

Jaké tajemství skrývá městečko Stepford za leskem fasád luxusních domů? Proč zdejší muži tráví svůj volný čas v uzavřené společnosti pánského klubu? Vždyť doma je čekají ženy naplňující ideál amerických manželek - krásné, milující a povinnosti zvládající na jedničku. Když se do Stepfordu nastěhuje Joanna Eberhartová s manželem Waltrem, netuší, že sen o skvělém životě se může snadno změnit v noční můru... Literární kritika vyzdvihuje, že Ira Levin je ve svých zastřeně hororových prózách schopen vyslovit i cosi podstatného o "chorobách" naší doby. Platí to i o této knize, jejíž poselství inspirovalo celé generace filmových tvůrců k mnoha adaptacím.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Knižní klub

The Stepford Wives , 1972

alishek
předevčírem 5 z 5

Naprosto skvěle napsané, postupně gradující příběh, který vás velice zaujme, takže knížku přečtete najednou.

hanka24
25.03.2024 3 z 5

Mě to nakonec trochu zklamalo. Znám přibližně ten příběh, tak jsem se těšila, že si trochu rozšířim znalosti. Ale spíš mám teď jen další otázky. Ano autor toho hodně nechává na představě čtenáře, což někdo jistě ocení, já úplně ten typ nejsem, a samozřejmě vse naznačené si dokážu domyslet, ale čekala jsem od toho mnohem víc.

TheRaven
08.02.2024 5 z 5

Krásná utopie! Můžeme jen snít. Ale třeba Elon pomůže. (Doufám, že to nemusím vysvětlovat.)

Zemlja
08.10.2023 4 z 5

Autor umí psát zvláštně strašidelné knihy. Moc jsem se bavila a trochu bála.

Radimka
30.09.2023 4 z 5

Dost dobrá knížka, která má nejen spád ale i myšlenku. Nedá se srovnávat s komediální retro adaptací s N. Kidman. Jen ten závěr si musím znovu přečíst, protože si ho fakt nevybavuju. Že by ho picla?

Timkim
27.08.2023 5 z 5

Dočtena e-kniha. Filmové zpracování jsem neviděl. Člověk se musí zamýšlet nad tím, zda to jednou v budoucnu nebude realita. Až z toho mrazí. Každopádně nadčasové dílo s prvky detektivky a thrilleru.....pojďme nepohodlné a nepřizpůsobivé předělat k obrazu svému a začlenit je....hustý.

spongy
21.08.2023 3 z 5

Jedno zábavné odpoledne s Irou Levinem. Tato novela se mi líbila, ale musím přiznat, že mi prožitek značně ovlivnil fakt, že jsem příběh (a film) znala, tudíž chyběl "wow efekt" z onoho finále. Styl psaní se mi ale líbil, nezabýval se příliš detaily a byl hlavně o dialozích. Určitě si ještě chci přečíst autorův bestseller Rosemary má děťátko (i když mě čeká opět stejná situace, díky znalosti děje).

Co mě u Paniček extra potěšilo:
- dvě zmínky o mém milovaném autorovi Johnu Flowesovi
- příjemný počet stran
Co se mi moc nelíbilo:
- děj utíká docela pomalu, napětí začne na posledních 30 stranách (ale stojí za to)

65%

Nofar197
21.04.2023 5 z 5

Malé městečko v Connecticutu vypadá vpravdě idylicky. Sem se také nadšeně stěhuje rodina Joanny Eberhartove. Postupně se však vynořují první pochybnosti: Proč se po jisté době sebejiste ženy se zájmem o svět kolem nich mění v prázdné schránky zaujaté čistě vzhledem a domácími pracemi? Proč jejich muži tráví veškerý čas v Mužském sdružení? Čas se krátí a zítra může být pozdě i pro Joannu....

Kniha výborná, téma děsivé. Umím si představit, že i dnes by se našlo poměrně vysoké procento mužů, kteří by z nás chtěli mít tyto dokonale stepfordske paničky.

yossarianxxii
21.02.2023 5 z 5

Tato sci-fi povídka je dnes naprostou klasikou. Stále má své kouzlo a věřím, že si najde i v budoucnu své čtenáře.
Kniha se dočkala hned několika filmových zpracování, verze z r. 1975 má
k originálu hodně blízko. Zato modernější pojetí z r. 2004 je spíše sci - fi komedií.

Werčíík
13.10.2022 5 z 5

Komorní příběh, taková jednohubka, která mě stejně jako Rosemary má děťátko vtáhla do děje a pustila až s poslední stranou. 150 stránek uběhlo hned, přestože se většinu času ani nedělo nic extra zajímavého a tajemství městečka je odkrýváno hodně pomalu.

Viviana-Mori
14.07.2022 4 z 5

Jednodušší kniha o městečku s nepěkným tajemstvím. Děj se na můj vkus rozjížděl příliš pomalu a naopak konec, kde bych uvítala více vysvětlení, byl useknutý a vlastně dost krátce popsán.
Přesto knihu hodnotím kladně, čte se lehce a nějaká ta tísnivá atmosféra tam je.

hanpari
14.05.2022 5 z 5

Tahle kniha moc dobře nezestárla. Ne snad proto, že by byla špatná, ale člověk nedokáže číst o aktivistech Joannina ražení, aby si nepředstavoval zvrhlé postavy všech hysterických hnutí, které každou chvíli na západní straně světa vyskočí.

Dnes by Ira Levin možná zpíval jinou písničku. Což mi připomíná. Co si takhle přečíst Muže pod ochranou od R. Merleho? Svým způsobem se tyhle knihy báječně doplňují. A pak si ještě pustit polskou Sexmisi?

Evaho73
27.01.2022 4 z 5

Niekedy sa cítim ako Joanna (hl. postava) pri návšteve rodnej dedinky.
Mám pocit, že sa tam ženy správajú obdobne, ako opisuje vo svojej knihe Ira Levin ;-).
Malomestský spôsob života, kde každý každého pozná, chtiac - nechtiac núti nových prisťahovalcov prispôsobiť sa sociálnemu stereotypu, aby zapadli do komunity. Často tak nevedome tieto osoby začnú meniť svoje návyky a ten, kto sa nedokáže prispôsobiť, vyčnieva z radu, je terčom pre ostatných...
Ja v tomto vidím istú nadčasovosť, ktorú sa autorovi podarilo zachytiť, hoc trochu extrémnym spôsobom.

Sasha001
31.08.2021 5 z 5

Skvělá kniha. Skvělý film.

Áža707
22.07.2021 4 z 5

Jedno poklidné městečko a velké tajemství. Když se Joanna s manželem a dětmi přestěhuje do městečka Stepford, myslí si že to bude dobrý pro ni i pro její rodinu. Ovšem netuší, že se velice plete.

Vše na začátku vypadá poklidně, Joanna miluje focení a s manželem mají krásný vztah, což se mi velice líbilo. I to že byl jeden z mužů, kteří se snaží podpořit svou manželku a byl odhodlán ji pomocí rozvratit pánský spolek.

Postupně Joanna zjišťuje, že ne všechno je tak skvěle a dokonalé jak vypadá, až na stepfordské paničky, které se starají jen o rodinu a nic jiného je nezajímá. Nemají koníčky, přátelé, sny...

Celá kniha je hodně krátká a čte se doopravdy velice dobře. Já jsem si čtení užívala, jelikož film jsem viděla několikrát a proto mě překvapilo, jak byl příběh odlišný.

A největší překvapení byl ten konec, prostě what? To jsem doopravdy nečekala.

Rozhodně mohu knihu (i film) doporučit.

4/5

Belanna
16.07.2021 5 z 5

Přestože bude kniha slavit padesáté narozeniny, dostane vás nevšedním tématem a zajímavým zpracováním. Autor tu pracuje s realitou obyčejného dne, který pomalu přetváří v něco děsivého až hrůzného. A vy pak jen přemýšlíte, jestli se to děje opravdu a nebo pouze v mysli hlavní hrdinky.

VercaV
03.06.2021 3 z 5

Nebyla to špatná kniha, ale má to své ale. Film jsem viděla už dávno, takže mě to nijak neovlivnilo. Děj byl dobrý, četlo se to velmi rychle, přečetla jsem to za den. Trochu mě mrzí, že není řečeno, proč se s žen staly "paničky". Fandila jsem hlavní hrdince Joanně, že se tomu vyhne a přijde tomu na kloub a zachrání se.
Za mě je to průměrná kniha, dobrý začátek i děj, jen mi k tomu chybí ještě nějaký lepší konec nebo aspon vysvětlení.

baji42
01.05.2021 5 z 5

Velmi inspirativní kniha, která se tváří jako humorná, ale zas až tak legrační to v konečném důsledku není.

Mi--LADA
12.03.2021 5 z 5

Zajímavá myšlenka. Nevšední, záhadné, nepřirozené městečko s "ideálními" vysněnými ženami jako ze žurnálu a sobeckými muži mi vždycky bavilo. Nevím, jestli je to horor, ale skvělej námět a nápad určitě. Filmová zpracování jsem viděla obě (a kdo taky ne, že ano?, zajímavé je, že každé je trochu jiné, jedno víc záhadný thriller s kritikou společnosti a druhé spíš rodinná sci-fi zábava v lehčím duchu ) a tak mi ještě zbývalo si román přečíst. I když jsem věděla, o co tady jde, udělala jsem dobře, že jsem sáhla i po literárním zpracování. Je to zase trochu jiný pohled na stejnou věc. Škoda, že jsem byla díky filmům obraná o pointu. No což, filmy se prostě nabídly dřív, ale bez nich bych se možná ke knize nedostala.

VivienRavenhill
09.02.2021 4 z 5

Zdánlivá bezchybnost a sterilní čistota Stepfordských domácností plných nablýskaných spotřebičů a vyleštěných podlah skrývá něco temného a zkaženého. Něco, co rozhodně nevoní jako nejnovější levandulový prací prášek z reklamy. Miluju tajemné příběhy založené na nějakém originálním tématu které se zcela vymyká obvyklé škatulce "horor" (i přestože zde hovoříme o psychologické novele). Napsat strašidelné vyprávění o krvelačných bestiích nebo zombících není až tak těžké... ale vytvořit napětí propojené s kritikou mužského šovinismu a amerického ideálu nukleární rodiny 50. let, a ještě to čtivě vtěsnat na těch pár stránek, to chce podle mě fakt odvahu!