Rozprávky starej matere

Rozprávky starej matere https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/103558/bmid_rozpravky-starej-matere-103558.jpg 5 36 36

Najvýznamnejšie dielo spisovateľky Márie Jančovej sa stalo jednou z najmilovanejších kníh slovenských detí. Stará mama vrúcne rozpráva dievčatku s chorými očami o svojej mladosti, ktorú strávila na dedine. Sú to naozajstné rozprávky, veselé i vážne. Ukrývajú v sebe neuveriteľnú liečivú silu, takže pomôžu nielen chorému dievčatku, ale každej detskej duši. Už dvanáste vydanie diela, ktoré patrí do zlatého fondu slovenskej detskej literatúry.... celý text

Lucissia
20.03.2023 5 z 5

To bylo pěkné... a milé... :-)

Hani77
23.03.2022 5 z 5

V rámci výzvy jsem si vzpomněla na toto milé vyprávění a znovu si je přečetla. Nejvíce mě dojímaly pasáže, které popisují holčičky problémy s očima, které ji dovedly k dočasné skoro slepotě, a stejně jako kdysi jsem měla největší radost, když se uzdravila.

aktijnov
22.11.2021 5 z 5

Milé krátké příběhy, při kterých je člověku dobře.

Starmoon
28.12.2020 5 z 5

Jedna z kľúčových kníh môjho detstva. Napriek tomu, že od detstva románovej Hanky ma delilo nejaké to desaťročie, vedela som sa s ňou stotožniť a podobne ako ona silno prežívať príbehy, ktoré jej rozprávala stará mama. Stará mama, ktorá si ich kedysi, ešte vo vlastnom detstve a mladosti, odžila na vlastnej koži. Myslím, že táto kniha v mojom detskom ja dokázala roznietiť veľa empatie a ľudskosti. Som celkom zvedavá, ako by na ňu reagovali dnešné deti - možno to o pár rokov zistím na svojich.

Hani77
03.01.2019 5 z 5

Četla jsem jako dítě a moc se mi to líbilo. Byla jsem ráda, že to skončilo happy-endem☺.

reader.007
15.12.2018 4 z 5

Vím naprosto určitě, že jsme měli úryvek téhle knížky v jedné z prvních čítanek, pamatuju si tu část kdy maminka házela malé, čerstvě vařené brambory dětem do košilek... a byla to zase škola, tedy přesněji řečeno rušená školní knihovna, která mi přihrála do ruky celou tuhle útlounkou knížku, již jsme s mladší dcerkou přečetly, než muž uvařil oběd. Nedalo se odtrhnout :-)
A co zůstalo jako hlavní dojem? Asi nejvíc mi vytanulo na mysli, jak moc jsou učebnice nedokonalé. Najdete v nich, kdy a kde byla jaká bitva/válka, kdy vznikl jaký stát, co za tradice praktikoval a jaké umění... jenže důvody, proč se davy lidí nechaly vmanipulovat do válek a převratů najdete právě mezi řádky takovýchto vyprávění, i když to třeba není hlavní osa "příběhu".

Allla9
12.06.2018 5 z 5

Knížka, která pohladí po srdíčku. Krásný vztah stařenky a nemocné vnučky.

ditul
31.05.2018 5 z 5

Jednou za čas se k této knížečce vracím. Někde jsem si ji jako malá holčička vybrala. Dala jsem ji přednost před mnoha jinými dětskými knihami (jako např. Pejsek a kočička, Broučci, Kocour Mikeš..) a jsem za ní moc RÁDA. Když jsem byla malá, babička mi taky vyprávěla své příběhy z dětství - jaké to bylo za války, jak ji kráva sežrala sešit do školy.. Vždy si u této knížky zavzpomínám i na svou milovanou babičku ;)

sanulllka
05.09.2017 5 z 5

Nádherná knížka o holčičce a její babičce.

deshalb
07.03.2017 5 z 5

Krásna knižôčka s nadhernými obrázkami, ktorej príbehy nepotešia len malého čitate,ale aj dospeláka. Takúto hodnotnú knihu pre deti, už rozhodne dnes nikto nenápíše.

adelinka
18.01.2016 5 z 5

tak som si ju po rokoch a rokoch.....znovu prečítala, aby som mala splnený ďalší bod z čitateľskej výzvy. A ako ma upútali ilustrácie ako malú, tak páčia sa mi stále....a pribehy, ktoré rozprávala stará mater, sú tiež stále krásne.....

adelinka
04.02.2014 5 z 5

aj táto bola mojou srdcovkou v mojom detstve....

Kaety
05.04.2013 5 z 5

Moc pěkné a poutavé vyprávění stařenky, které jsem jako dítě milovala.

Renava
26.07.2012 5 z 5

Nádherná knižôčka, skôr smutná ako veselá, s atmosférou starých čias, vône domova, chleba, dobroty ľudského srdca. Jeden z klenotov mojej detskej knižnice.