Renava Renava komentáře u knih

Kniha, ktorá sa stane Kniha, ktorá sa stane Daniel Hevier

Takto sa pohrať so štylistikou a jazykom dokáže len "pán spisovateľ". Kniha, ktorá sa stane určite nie je vyslovene oddychovým čítaním, ani nič pre nadšencov románov, ktoré sa čítajú na jeden hlt. Niektoré pasáže ma nútili viackrát sa k nim vracať, prehrabávať sa v nich a spracovávať, avšak, priznávam, že naopak, s niektorými som bojovala a niektoré som nedokázala prečítať vôbec. V každom prípade,poklona autorovi za veľmi zaujímavý a hravý štýl písania a výnimočnú knihu!

04.11.2011 4 z 5

Slepota Slepota José Saramago

Desivé.. Až tak, že som sa občas potrebovala nadýchať čerstvého vzduchu a zbaviť sa podvedomého zápachu, ktorý človek do seba vstrebáva každou ďalšou stránkou..
Súhlasím s väčšinou názorov čo tu boli povedané - je naozaj potrebné si zvyknúť na to, že autorov štýl je prinajmenšom zvláštny -maximálne zhustený dej dosiahnutý oddeľovaním dialógov výlučne čiarkami, čo môže vyvolávať pocit zmätočnosti. Zo začiatku mi to naozaj silne prekážalo, ale neskôr sa človek akosi prirodzene na túto frekvenciu naladí tak, že príbeh sa číta sám. Hlavná téma diela- epidémia slepoty šíriaca sa ako lavína celým mestom evokuje thriller z lekárskeho prostredia, v ktorom je hádankou, odkiaľ sa epidémia šíri a ako sa vyrieši. Opak je pravdou. Ide skôr o psychologický román, kde epidémia slepoty je skúškou charakterov ľudí, ktorí sú vystavení takejto situácii.. A nie všetci obstoja..
Doteraz vo mne rezonuje skľučujúci pocit z celého príbehu a často pred sebou vidím psa, ktorý rád líže ľudské slzy.. Myslím, že už asi nebudem mať chuť sa ku knihe niekedy vrátiť, ale rozhodne som rada, že som sa k nej dostala a 5* si nesporne zaslúži. Rovnako ako Nobelovku.

25.10.2011

Študenti, láska, Čeka a smrť Študenti, láska, Čeka a smrť Galina Nikolajevna Ďurjagina

Unikátny súbor denníkov mladej ruskej študentky, v ktorých zachytáva zlomové obdobie jej mladého života - boľševizáciu Ruska z pohľadu, ako ho videla ona sama a ako ho zažila na vlastnej koži. Mladá úspešná študentka,ktorá miluje knihy, prírodu, sníva o budúcnosti, stretá prvú lásku je zrazu konfrontovaná s novovzniknutou situáciou, ktorú vyvoláva prevrat a občianska vojna - so zverstvami, barbarstvami, násilím, prenasledovaním a so všetkým, čo so sebou prináša "červený teror". Kniha dokonale vystihuje situáciu vo vtedajšom Rusku, ktoré je zrazu presýtené nenávisťou voči buržujom, teda vrstve, v ktorej sa sama nachádza. Jej osobné ideály sa zo dňa na deň stávajú minulosťou.

Z anotácie uvádzam, že denníky A.Rachmanovovej sa v medzivojnovom období stali európskymi bestsellermi, pričom v Rusku boli zakázané a doteraz vraj v tejto krajine neboli knižne vydané. Je to skutočne silná káva, aj keď priznávam, že prostý štýl kladenia viet na papier ma občas iritoval. Rachmanovovú ako literárny talent rozhodne nevnímam, no samotné dielo ma veľmi chytilo za srdce, rovnako ako aj celý životný príbeh autorky.

20.10.2011 5 z 5

Číňan Číňan Henning Mankell

Táto kniha jednoznačne patrí medzi špičku v kategórii súčasných kriminálnych románov. Akonáhle som dočítala Číňana, došli mi slová a musím dať za dosť všetkým, ktorí Mankella odporúčajú ako vynikajúceho autora detektívnych románov "vyššieho levelu". Nedá sa inak, len súhlasiť. Samotná kriminálna zápletka odvíjajúca sa od brutálneho masakru v jednej malej švédskej dedinke sa nečakane začne rozvetvovať do viacerých časových a zemepisných úrovní, pričom hlavné stopy vedú do súčasnej Číny. Odhliadnuc od toho, že dej drží čitateľa v neustálom očakávaní z pomaly sa doplňujúcej skladačky zločinu, ktorý sa naviac postupne ukazuje ako komplikovaný zlepenec ľudí, faktov a činov na pozadí 130 ročnej histórie, zároveň je román akoby sondou do srdca Číny, do pravej podstaty jej systému, v ktorom neexistujú žiadne demokratické pravidlá. Jediná vec,ktorá mi v románe nesedela, bola ťažkopádnosť švédskych kriminalistov počas vyšetrovania zločinu, mala som pocit, že v jednom konkrétnom bode vyšetrovania (z princípu nebudem konkretizovať) bol ich postoj tak amatérsky, že až ťažko uveriteľný (tu ma autor naozaj nepresvedčil) a toto osobne považujem za jediný slabý článok celého diela. Inak 100 bodov.

14.10.2011 5 z 5

Opice z našej police Opice z našej police Krista Bendová

Toto čítanie som si s dcérkou celkom dobre užila. Síce stará kniha, kedy mama ešte chodí do "úradu" (namiesto do práce), posiela telegramy (namiesto sms-iek), plyšová opička v hračkárstve stojí 15 korún (!) a podobné záležitosti vyplývajúce z doby, kedy kniha vznikla a ktoré treba dnešným deťom obšírnejšie vysvetľovať, no vcelku veľmi zábavné čítanie :-)

13.10.2011 5 z 5

Hastrošovci Hastrošovci Roald Dahl

Fakt vtipné! Toľko absurdity, hnusu a špinavosti pokope ako málokde.. Len si nie som úplne istá, či to zaradiť do kategórie "pre deti" :-) Skrátka - veľké BRRRR a zároveň FUN !!!

12.10.2011 5 z 5

Báječné mininakupování Báječné mininakupování Sophie Kinsella (p)

Od tejto autorky som čítala všetko, čo doteraz vyšlo a netrpezlivo očakávam každú jej ďalšiu novinku (priznávam, že som SK-závislá). Milujem jej inteligentný humor, jej knihy sú pre mňa osviežením, uvoľnením, terapiou smiechom.. Možno sú niektoré jej veci lepšie, niektoré kúsok menej, ale toto vôbec nemá zmysel analyzovať, pretože všetky sú výborné oddychovky, majú iskru a ja osobne som sa zatiaľ pri každej dobre pobavila, koniec-koncov nič iné od tohto druhu literatúry nečakám... Rovnaký účel splnil i tento posledný diel o nevyliečiteľnej shopaholičke, preto dávam 5* a celú sériu môžem vrele odporučiť každému, kto chce vypnúť a zasmiať sa.

09.10.2011 5 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Nevšedný príbeh, ktorý vyvoláva zimomriavky, údiv (zdesenie?), napätie, kopu otáznikov, depresívne pocity a spôsobuje mrazivosť v útrobách od prvej po poslednú vetu.

06.10.2011 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Napriek nesporným kvalitám tohto románu, úžasnej vízii a prepracovanosti témy - života v metre po nukleárnej katastrofe, množstve postáv a ich bizarných príbehov (treba povedať, že autor sa vyhral s detailami) - nedokázala som v sebe nájsť nadšenie z čítania. Stále som čakala, kedy sa to zlomí, kedy ma to "chytí", ale nestalo sa ani v tretine, ani v polovici, ani na konci. Nedokázala som chytiť niť, ktorá by ťahala moju zvedavosť dopredu. Akokoľvek ma téma postkatastrofických vízii v knižnej i filmovej podobe uchvacuje, Metro 2033 tento účel nesplnilo.

27.09.2011 3 z 5

Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov Dušan Taragel

Kniha nemá chybu, určite sa na nej výborne pobavia rodičia malých nespratníkov (a dokonca i dospelí "nerodičia"!) a som presvedčená, že práve toto bol zámer autora, i keď oficiálne je kniha zaradená do kategórie rozprávok pre malé deti. V žiadnom prípade však nie je vhodná pre maličké deťúrence, ak, tak skôr pre tie väčšie, ktoré už dokážu ako-tak vnímať knižný humor s nadhľadom, pretože niektoré rozprávky sú doslovne tak trochu "hororové". Metódy, ako prinútiť malých lumpov k poslušnosti, či odnaučiť zlozvykom, sú skutočne netradičné a svojské.....myslím, že detskí psychológovia by s nimi mali menší problém :-))). Určite nie je ojedinelé, že mnohé z týchto "rozprávok" zanechajú v malých hlavičkách mierny chaos, kopu otáznikov, prípadne nočné mory - ako to svojho času bolo u nás.... našťastie sme to rozchodili bez ujmy na zdraví :-).
Odporúčam paradoxne hlavne dospelákom - ak sa chcete rozptýliť a pobaviť niečím netradičným, a to nielen na texte ale i na ilustráciách - toto je jedinečný materiál!

23.09.2011 5 z 5

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Po dlhej dobe som siahla po majstrovi hororu, ale akosi som sa pri tejto knihe nestihla báť... ani len zimomriavka... A to napriek 556 stranám :-(

19.09.2011 3 z 5

Klobučníkov hrad Klobučníkov hrad Archibald Joseph Cronin

Klasika od môjho obľúbeného autora, ktorá má všetko, čo má dobrá kniha mať. Nie je to veselé čítanie, ale rozhodne kniha, na ktorú sa nezabúda.
Hlava rodiny – tyran a despota, strachom paralyzujúci svoju rodinu a celé mesto, nepripúšťajúci si akúkoľvek porážku, neschopý súcitu či emócii - toto je postava, okolo ktorej sa rozvíja rozvetujúci sa dej, tragédie, emócie, silné momenty. Človek pri tejto knihe zabudne na čas a svet okolo, čo sa deje len pri skutočne dobrých knihách...

13.09.2011 5 z 5

Priateľ do dažďa Priateľ do dažďa Daniel Glattauer

No, neviem čo na toto povedať.. Stokrát som chcela s knihou seknúť, lebo vtieravosť a koketnosť dotyčnej dámy mi pila krv, potom som to dočítala zo zvedavosti, ako sa zachová muž, ktorý sa na tieto prihlúple rečičky ani nevie ako chudák "namotal". Jeho postava bola inak mimoriadne sympatická a veľmi sa mi páčil záver, to, ako nakoniec vyriešil túto zapeklitú situáciu. Záver bol super a pri ňom aj ostanem, mňa uspokojil a nie som zvedavá na pokračovanie.

11.08.2011 3 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Vynikajúca kniha.. Fascinovala ma postava Attikusa Fincha, jednak jeho autorita a vzťah voči svojim deťom a rovnako jeho ľudský charakter – za každých okolností pokojný a rozvážny človek - právnik, pre ktorého je spravodlivosť a morálka alfou a omegou. Nemenej ma očaril vzťah súrodencov - vyzretosť ich charakterov a vzťahov založených na vzájomnej súdržnosti, úprimnosti, formujúcich sa pod vplyvom udalostí vtedajšej doby, rasovej neznášanlivosti, netolerancii černochov, nespravodlivosti vtedajšej justície, predsudkov, strachu a nenávisti. Jednoznačne veľmi hodnotná a krásna kniha.

09.08.2011

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Prudko čitateľná trilógia! Takto napínavá záležitosť sa mi veru dávno do rúk nedostala, čo je dané hlavne úžasným (šokujúcim) námetom. Je pravda, že prvá časť je z pohľadu čitateľa "naj", pretože zvyšné dve čerpajú z rovnakého námetu a tým trošku strácajú náboj originality, avšak tento deficit je zasa alternovaný inými prvkami, poháňajúcimi čitateľovu zvedavosť vpred, predovšetkým hádankou, kam vlastne dospeje vzťah hlavnej hrdinky... Osobne si myslím, že toto rozkúskovanie na 3 časti knihe trošku ublížilo a verím, že neskôr bude vydaná v jednom "balení".

08.08.2011

Na pláži Na pláži Ian McEwan

Klobúk dolu pred autorom, veľmi sa mi páčil jednak samotný príbeh, ale hlavne autorov štýl. Moja prvá knha od McEwana a až mi je ľúto, že som sa s ním nestretla skôr. Majstrovská analýza pocitov – rozdielnych pocitov dvoch ľudí počas svadobnej noci, ktorí od nej mali rôzne očakávania. Až sa nechce veriť, že takto dokonale a geniálne dokáže vyjadriť pocity (predovšetkým pocity konkrétnej ženy) muž, autor. Príbeh možno pre nás súčasníkov nepochopiteľný, miestami iritujúci z pohľadu neprimeraných, neočakávaných reakcií hlavných postáv, ale rozhodne zaujímavý. Stojí za prečítanie a zamyslenie.

05.08.2011 5 z 5

Báječný svět shopaholiků Báječný svět shopaholiků Sophie Kinsella (p)

Sophie Kinsella je záruka vtipnej a inteligentnej oddychovky, z môjho pohľadu najlepšia súčasná autorka v tomto žánri. Séria Shopaholik je dokonalá spleť vtipu a chaosu - jednoducho skvelý relax.. (ako aj všetky ostatné knhy od S.K.). Len sa obávam, že filmová verzia jej trošku/dosť uškodila (ale tak to väčšinou býva), sériu treba jednoznačne prečítať pred filmom, potom sa dá film vnímať s nadhľadom a aj sa prípadne na ňom pobaviť.

05.08.2011 5 z 5

Keď ma obchádza zlá nálada, siahnem po tejto knihe - účinok zaručený! Kto nečítal, prišiel o veľa!

04.08.2011 5 z 5

Moja studená vojna Moja studená vojna René Benda

Kozmopolitný autor so slovenskými koreňmi ma veľmi príjemne prekvapil... "Akčná" kniha, ktorú som si vážne užila. Kto je alergický na vulgarizmy, asi bude mať problém, ale treba povedať, že v tomto prípade jednoducho "sadli" a bez nich by kniha nemala ten správny šmrnc. Trochu pomalší nástup, no garantujem, že po rozbehnutí knihu nepustíte z ruky, kým nedočítate. Ja som ju odložila o pol tretej ráno :-)

29.07.2011 5 z 5

Ako voda v čokoláde Ako voda v čokoláde Laura Esquivel

Famózne, magické, fascinujúce čítanie plné vôní, chutí, vášní - napriek tomu nejde o gýč ani lacný ženský román. Nedajte sa oklamať nie príliš príťažlivým prevedením knihy (hlavne v českom vydaní), zdanie v tomto prípade klame.

29.07.2011 5 z 5