Reacher Reacher komentáře u knih

Dívka, která lhala Dívka, která lhala Pavel Jansa

Pavel Jansa opět nezklamal, i když si tentokrát myslím, že kniha patří mezi jeho slabší počiny. Ono je vůbec dost těžké psát o tom, jak fungují tajné služby a ustát to tak, aby příběh nesklouzl do bezbřehé naivity. V mých očích knihu zachraňuje to, že v ní nejde o realitu, o to, jak by člověk proti nim obstál, ale o to, že vlastně neexistuje to správné dobro. Pavel Jansa nestraní Američanům, ani Rusům, protože moc dobře ví, že ani jedna světová velmoc není říše dobra, nebo jen čistého zla...
Obě velmoci jsou bezohledné, a jak už mnohokrát v minulosti dokázaly, když chtějí prosadit své cíle, tak jdou přes mrtvoly a rozšlápnou každého, kdo jim zkříží cestu.
Tuhle pravdu nám autor předkládá z pozice vzdělaného člověka, který se zajímá o historii a nebojí se mít na věci svůj názor, byť se to mnohým nemusí líbit.

03.02.2021 3 z 5

Vánoční zpověď Vánoční zpověď Martin Goffa

Netradiční, ale velmi podařený příběh od Martina Goffy o lidském zoufalství a pomstě. U nás do dluhových pastí spadlo mnoho lidí a ne všichni byli čítankové příklady jedinců, co si za vše mohli sami. Adam sice patří k lidem, kteří své finance zcela nezvládli vlastní vinou, ale to, že zde mohly a mohou fungovat firmy, jako např. románová Fair money, je ostuda státu a jeho představitelů. Nechali různé bezzkrupulózní hajzly, aby si vybudovali vlastní lichvářské podniky a byli slepí a hluší k lidskému neštěstí. Vlastně se vůbec divím, že masakrů v Adamově stylu nebylo víc...
Kniha je čtivá, a i když Adam není zrovna kladný hrdina, přál jsem mu, aby těm arogantním zmetkům dal co proto.
Martin Goffa opět nezklamal a dál nám dokazuje, že jeho knihy stojí zato, jak číst, tak i kupovat.

23.12.2020 5 z 5

Klubko zmijí Klubko zmijí Dominik Dán

Čas nezastavíš a chlapi z kanceláře 141 o tom vědí své... Stárnou, vzdorují nemocem, ale nikdy nedají svojí kůži lacino a to dokonce ani tehdy, když si na ně vyšlápnou krysy z vyšších kruhů společnosti. Rozehrávají s nimi riskantní hry a doufají, že i díky svým zkušenostem z vyšetřování těch nejsprostších vrahů, bude ta hra přinejmenším vyrovnaná.
Kniha je temná, napínavá, ale není to příjemné, nebo lehké čtení. Eda leží v nemocnici, Petra už nikdy nebude taková kráska jako dřív a noví mocní dávají jasně najevo, že není radno si s nimi zahrávat.
DD i když občas sklouzne k rutině, umí stále napsat poutavý příběh z temného světa a zaujmout čím dál více skeptického čtenáře. Za mě osobně téměř plná spokojenost.

23.12.2020 4 z 5

Poslední kmotr Poslední kmotr Mario Puzo

Mario Puzo už napsal lepší knihy. Tento příběh mně přijde jako lepší červená knihovna, kde hlavní postavy jsou ze světa organizovaného zločinu. Puzo dle mého úsudku až příliš romantizuje zločince a dehonestuje policisty. Mafiáni až na vyjímky (Dante), jsou přestavováni coby úctihodní lidé, kteří si zakládají na cti a zásadách, zatímco policisté jsou zkorumpovaní, násilničtí a prolhaní pokrytci, kteří si bez skrupulí přizpůsobují situace ke svému prospěchu a neváhají ani vraždit...
Jen díky svému vypravěčskému talentu a smyslu pro vykreslení atmosféry to Puzo zvládnul alespoň tak, že čtenář nemá pocit ztraceného času, nebo vyhozených peněz.

02.12.2020 3 z 5

Spravedlnost Spravedlnost Lee Child

Reacher se tentokrát příběhem probíjí jako splašený vlak. S nemilosrdností sobě vlastní likviduje nepřátele a stojí, ostatně jako vždy, na straně slabších, bezbranných. Sice stárne (a to mě děsí), ale stále má bystrý, analytický mozek a sílu, jako ten výše zmíněný vlak. Čím brutálnější a drsnější protivníci, tím hrubější odpověď. Ano, vážení přátelé, dojde i na řezání hlav...
Řekl bych, že po mírně slabších posledních knihách, se Reacher a Child vrátili opět v plné síle.
Jen bych Vás chtěl, Lee, poprosit, udělejte vše proto, abychom se mohli nadále těšit z Vašich příběhů a s radostí trávit čas s Vámi a Vaším nezdolným hrdinou. Stojí to za to!

23.09.2020 3 z 5

Harryho hra Harryho hra Gerald Seymour

Osamělý agent v cizí, nepřátelské zemi, kde jedna chyba znamená téměř jistou smrt. Harry Brown je postaven před v podstatě nemožný úkol, najít v Severním Irsku vraha britského politika.
Dle mého názoru je kniha čtivá a příběh svižně odsýpá. Čtenář si okamžitě představuje severoirské reálie a v duchu drží palce uvěřitelnému hrdinovi, který není bez chyby, ale patří mezi ty vzácné muže, kteří po ranách, ať už skutečných, nebo těch osudových, nezůstávají ležet, ale stále se staví na nohy a bojují do posledního dechu.

21.09.2020 4 z 5

Nikdy jsem si nemyslel, že by v našem prohnilém malém rybníčku mohl vyrůst člověk jako je např. Corrado Cattani, nebo Stanislav Borowitz a podívejme, on tu jeden takový byl... Originální, poctivý a neúplatný Robert Šlachta. Člověk, který obětoval svému poslání téměř vše, bydlel na ubytovně, neoženil se a bojoval s krysami, které kontaminovaly téměř vše, čeho se jen dotkly.
Během čtení knihy se u mě střídaly různé pocity, od vzteku, nevolnosti a marnosti, aby to nakonec skončilo smutkem. Smutkem z toho, že zlo pravděpodobně zůstane nepotrestáno a že lidé jako je Robert nikdy nezvítězí v tom boji s větrnými mlýny...
Je dobře, že kniha mohla být napsána a mohla vyjít a je špatné, že krysy jsou tak sebejisté, že ani nepotřebují různými zákazy docílit umlčení takových novodobých hrdinů, jako je právě Robert. To určitě stojí za zamyšlení.

16.08.2020 5 z 5

Podezřelý Podezřelý Robert Crais

Není to tak dobré jako když v příběhu vystupují moji oblíbenci Elvis a Joe, ale díky Maggie dostává další Craisův příběh novou dimenzi. Robert dokáže velmi poutavě a dojemně psát o psí duši a to tak, že kdybych doma žádného psa neměl, tak si hned jdu jednoho pořídit ☺️
Jeho nový hrdina Scott James se zotavuje ze zranění, která utrpěl ve službě a rozjíždí vlastní pátrání po vrazích, kteří zastřelili jeho parťačku. Dělá sice občas chyby, ale to ho jen vykresluje jako člověka z masa a kostí a ne jako amerického supermana, na kterého jsme už pomalu zvyklí z hollywoodských filmů. Na jeho misi ho doprovází fenka Maggie, která zase v Afghánistánu přišla o svého jediného přítele, mariňáka Peta. Oba se vzpamatovávají z traumat, která utrpěli a poměrně rychle k sobě nacházejí cestu.
Jedná se o velmi čtivou knihu a nemám problém ji doporučit všem milovníkům našich nejvěrnějších přátel a kvalitních thrillerů.

02.08.2020 4 z 5

Slib Slib Robert Crais

To byla jízda... Plná adrenalinu a napětí. Elvis, Joe a Jon opět spolu a jako třešnička na dortu fenka Maggie.
Robert Crais umí i přes velké množství postav napsat přehledný, napínavý a hlavně odsýpající příběh, který ani chvíli nenudí. Velké plus vidím i v tom, jak dokáže popsat pocity toho nejvěrnějšího přítele člověka. Častokrát během čtení knihy jsem si musel zavolat svoji Halímu a řádně ji pomazlit...

29.07.2020 5 z 5

Přeběhlík Přeběhlík Michael Connelly

Nemohu uvěřit tomu, že Michael Connelly nikdy nedělal u LAPD... Tak detailní znalost práce policistů, včetně různých nenápadných detailů se vidí málokdy.
V jeho dalším příběhu sledujeme Harryho Bosche už coby civilistu, který přes počáteční nevoli, začíná pracovat jako vyšetřovatel pro svého nevlastního bratra. Jelikož se nemůže účastnit vyšetřování přímo jako policista, musí si dopomoci důkladným prostudováním spisů a na základě dlouholetých zkušeností najít ve spisech problematické části. Často jsem měl stejný pocit jako jeho bývalá parťačka Lucia Sotová, která v jedné situaci, když Harry studuje spis říká : ,, Učím se od tebe."
,, Cože? Jenom tím, že mě pozoruješ při čtení spisu?"
,,Ano. Učím se, které věci pokládáš za důležité, jak si dáváš dohromady souvislosti, jak vyvozuješ závěry".
Tak přesně jsem se cítil i já, při čtení této knihy. Učil jsem se od Harryho a potažmo i od Michaela Connellyho s tím, že jsem se zároveň královsky bavil.

24.07.2020 5 z 5

Nevíš dne, nevíš hodiny Nevíš dne, nevíš hodiny Dominik Dán

Nejnovější příběh od DD je opět velmi čtivý a nepostrádá spád. Stará parta je ještě v plné síle a s buldočí zarputilostí se vrhá na nové případy. Nechybí drsné hlášky a ani naturalistické detaily, na které jsme si během let u DD zvykli. U tohoto titulu mě obzvláště bavilo to, jak jednoduché může být vysvětlení na první pohled tajemného a složitého zločinu. Knihu určitě doporučuji všem fanouškům autora a pochopitelně i těm ostatním, Dánem nepolíbeným.

04.07.2020 5 z 5

Opilé banány Opilé banány Petr Šabach

Petr Šabach zkrátka nenapsal špatnou knihu. I tento příběh dospívajících kluků z osmdesátých let minulého století je povedený a my, kteří jsme onu dobu prožili v podobném věku jako hlavní hrdinové, si můžeme zavzpomínat a porovnat naše zážitky s těmi literárními.
Za mě osobně spokojenost, tato mozaika různých událostí ze života dospívajících kluků a holek se zkrátka povedla. Petr Šabach netlačil na pilu a lehkou rukou stvořil pohodové letní čtení, které pod vrchní slupkou skrývá další vrstvy k zamyšlení.

03.07.2020 4 z 5

Popík Popík Zdeněk Zapletal

Povrchní, směšný a pozlátkový svět našeho showbyznysu viděný očima vzdělaného, přemýšlivého muže. Normal Majer proplouvá tímto světem celkem se ctí a glosuje ho s nadhledem a vtipem sobě vlastním.
Velká škoda, že Zdeněk Zapletal už knihy nepíše. Chybí mi jeho příběhy ze světa obyčejných lidí a po přečtení této knihy si myslím, že by měl čtenářům stále co sdělit.

07.06.2020 4 z 5

Mucholapka Mucholapka Dominik Dán

Nemohu si pomoci, ale starší příběhy party vraždařů mně přijdou zajímavější. Možná je to i tím, že tenkrát byli všichni ještě v plné síle, poměry byly uvolněnější a DD psal lehkým perem.
Krom napínavého vyšetřování brutálních vražd mladých žen, příběhem protéká spousta piva a vodky, chlapi hláškují na všechny strany. Smyčka okolo vraha se postupně utahuje a je znát, že autor opravdu nemá v lásce různé papaláše a arogantní představitele různých tajných služeb.
V mém hodnocení hraje velkou roli i určitá nostalgie po starých časech a lidech, kteří v nich byli na vrcholu svých životů a profesí.
Rozhodně doporučuji.
P.S. Policista, kterého si vrah vybral, aby se mu přiznal, se jmenuje plk. JUDr. Josef Vachálek. Pan Vachálek je i jedním z týmu vyšetřovatelů, kteří lovili bestii Ondreje Riga. A byl též jeden ze dvou kriminalistů, které si povolali mocní, aby se podíleli na vyšetřování únosu Kováče mladšího.

22.05.2020 5 z 5

Pochovaní zaživa Pochovaní zaživa Dominik Dán

Ríša a Hanzel? Proč ne, funguje jim to skvěle a špičkují se snad ještě lépe, než když pracovali v původních dvojicích.
Tentokrát nás vyšetřování zavede do místního starobince, kde dochází k podezřelým úmrtím zdejších klientů. Během této doby nám autor umožní setkání s tzv. "bílou lůzou", tedy konkrétně s dcerou dědy Vaculíka Ivicou a jejím manželem Romanem. Zvláště při jejich střetech se zbytkem rodiny je vidět ten rozdíl. Rozdíl v úrovni, ve vidění světa kolem sebe, rozdíl v úrovni sebereflexe. Jelikož tyto lidi člověk v životě nevyhledává, působí setkání s nimi, byť pouze na literární úrovni, jako pěst v obličeji...
Druhá linie příběhu, tedy Chozého cesta za pomstou, je poněkud upozaděná a dalo by se i napsat, že i trochu odfláknutá. To ale nic nemění na tom, že DD to i tentokrát zvládnul na výbornou.
Mé hodnocení pochopitelně nemůže být objektivní, neboť jsem již MISTROVI zcela propadl a s lehkým třasem a tikem v oku očekávám další případ pro partu z kanclu č. 141.

30.12.2019 5 z 5

Smrt čeká před oknem Smrt čeká před oknem Jerzy Edigey (p)

Major Niewarowny, zatrpklý, ale zkušený policejní důstojník, je poslán do malého městečka poblíž Varšavy aby tam vyřešil vraždu předchozího policejního náčelníka.
Autorovi se celkem dobře podařilo vyfabulovat zajímavý příběh svérázného vyšetřování osamělého detektiva, který se sám počítá do staré školy a sází na osvědčené metody. Děj svižně odsýpá a my máme možnost okusit atmosféru polského maloměsta z počátku sedmdesátých let.
Snad jen jedna výtka, po pomalejším rozjezdu najednou přichází rychlé zakončení, aniž bychom se dozvěděli něco o dalších postavách a jejich osudech...

16.12.2019 3 z 5

Idioti na plavbě kolem světa Idioti na plavbě kolem světa Ivan Orel

Parta dobrodruhů kterou lákaly dálky a dobrodružství s nimi spojená se dala dohromady a postavila repliku Magalhãesovy lodě, kterou v 16. století obeplul svět.
Kluci a holky neměli se stavbou lodí a vlastně ani s mořem žádné zkušenosti až na Rudolfa Krautschneidera.
Přesto dokázali loď postavit a pět let brázdili světové oceány. Jejich příběh je strhující svědectví o člověku a jeho snu a o tom, co vše dokáže obětovat, aby si svůj sen splnil. Navíc je nám předkládán velmi zajímavý a originální cestopis, který ani po letech nezestárne. Kniha je velmi dobře zpracována a zaslouží si čestné místo v knihovně každého začínajícího cestovatele, nebo toho, komu v hrudi bije srdce dobrodruha...

29.08.2019 5 z 5

Český špion Erwin van Haarlem Český špion Erwin van Haarlem Jaroslav Kmenta

Dle mého nejlepší kniha Jaroslava Kmenty. Neuvěřitelný příběh jednoho českého špiona je napsán velmi čtivě, kniha má neskutečný drive a nedá se odložit dokud nedočtete poslední stránku.
Jednoznačně doporučuji.

25.08.2019 5 z 5

Venuše ze zátoky Venuše ze zátoky Dominik Dán

Borci od Dvou lvů nám pomalu, ale jistě stárnou. Zbavení všech iluzí, unavení roky náročné služby táhnou svoji káru dál a o slovo se začínají hlásit vážné nemoci.
DD nám opět naservíroval vyšetřování vražd v přímém přenosu a musím napsat, že tato kniha je ještě lepší než ty předchozí. Děj se odvíjí rychlým tempem, není v něm moc zbytečných postav a vše je správně uvěřitelné.
Bez váhání dávám všech pět P :)

06.07.2019 5 z 5

Přiznám se, že do Analfabetky se mi zpočátku moc nechtělo. Ale jakmile jsem přečetl prvních pár stránek, věděl jsem, že si s autorovým stylem budu rozumět. Příběh je vtipný, absurdně forrestgumpovský a poměrně svižně odsýpá. Co mně trochu vadilo bylo to, že pan Jonas až moc tlačí na pilu a "cpe" humor na každou stránku za každou cenu. Je to jako u lidí, vtipný a zábavný člověk by měl mít cit pro situaci a vědět kdy má být vtipný a kdy raději mlčet. Jakmile to ale nezvládá a střílí vtipy neustále kolem sebe, pak se stává spíše otravným... A přesně to se mi párkrát u čtení této knihy stalo. Měl jsem pocit, že autor to někdy přehání s humorem za každou cenu až to není tak vtipné, jak by mohlo být, kdyby si někdy odpustil srandu na úkor rozvíjení zajímavého příběhu.
Takže když to shrnu, Analfabetka je lehké čtení do horkých letních dnů ze kterého se dozvíte, že apartheid je špatný, většina politiků jsou hlupáci, král, že dokáže být aristokraticky nad věcí a jediný čistý a lidský je čínský prezident.

27.06.2019 3 z 5