Ravl Ravl komentáře u knih

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Příběh, který chytí za srdce i poučí. Kniha by mohla být i návodem pro stávkující studenty. Místo spousty slov přejít v činy a začít třeba sázet stromy. Rád se přidám:).
Ilustrace Pavla Čecha dělají z knihy dokonalé literární dílo. Deset hvězd (pět za psaný text, pět za ilustrace.)

10.01.2020 5 z 5

Italské prázdniny Italské prázdniny Jan Werich

Útlá knížka, kde vnímavý čtenář najde spoustu moudra a jemného humoru. Začtete-li se, autor Vás s lehkostí odpoutá od starostí všedního dne a vezme sebou na cestu za sluncem...
Díky pane Werichu :)

06.03.2019 5 z 5

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

Kniha, ve které autor ukryl pod zážitky hlavního hrdiny i ostatních postav jasné poselství a zároveň varování pro všechny, kteří si tento skvělý román přečtou.
Jako by Remarque viděl do budoucnosti a zároveň s tím i dnešní nové a přitom stejné -ismi, které mohou přivést Evropu a celý svět k dalšímu utrpení...
Poučíme se?

22.11.2018 5 z 5

A zavaž si tkaničky A zavaž si tkaničky Roman Szpuk

Kdyby to bylo možné, dal bych i šest hvězdiček. Velmi citlivé vyjádření autorova nitra. Hluboce lidské, oproštěné od zbytečných point, vyzívající vnímavého a duchem obdařeného čtenáře k zamyšlení nad lidstvím a jeho vztahu ke všemu, co je okolo nás i nad námi. Jsem nadšen, děkuji.

07.05.2021 5 z 5

Medvědí tanec Medvědí tanec Irena Dousková

Přiznám se, že jsem váhal zda začít číst tuto knihu. Obával jsem podobné "řachandy" ve stylu Hrdého Budžese, aplikované na postavu Jaroslava Haška. Zbytečně. A jsem za to rád.
Medvědí tanec je skvělá kniha. Za mě nejlepší od této autorky. Nebudu se snažit o zasvěcený komentář, bylo by to nošení dříví do lesa poté, co jsem si vyhledal recenzi Dory Kaprálové na jejím blogu z června roku 2017. Lépe bych to nedokázal napsat. Odkaz přidávám :)

06.01.2020 5 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

Ještě se můžu těšit na třetí díl. Ale už teď vím, že až dočtu i ten, budou mi A + T chybět.

06.10.2022 5 z 5

Ročník jedenadvacet Ročník jedenadvacet Karel Ptáčník

Nadčasový protiválečný román, který je nyní velmi aktuální. Jakoby autor žil v současnosti a hlavní postavy jeho díla mluvili a kritizovali právě probíhající válečný konflikt. Dějiny se opakují, jen lidé jsou nepoučitelní. Morálně, duševně a intelektuálně zmanipulovaní.

02.05.2023 5 z 5

Nonstop Eufrat Nonstop Eufrat Veronika Bendová

Ze života...
Kazatel 3,15 : Co je, už bylo. Co bude, už je. Co minulo, Bůh vyhledá.

21.11.2020 5 z 5

Modrý den Modrý den Arnošt Lustig

Po přečtení každé ze 13 povídek, jsem musel udělat alespoň jednodenní pauzu, než jsem mohl pokračovat. Osudy postav nutí k přemýšlení. Zlo ukryté v člověku, probuzené k životu nesmyslnou ideologii, je jako lavina řítící se do údolí, zanechávající za sebou smrt a zkázu.
Povídka Potopa, by měla být povinnou četbou na středních školách, společně s návštěvou některého z vyhlazovacích táborů druhé světové války.
A podobné hrůzy, se ve jménu ideologie, nebo náboženství dějí ve světě i dnes. A to mě děsí.

23.11.2019 5 z 5

Kniha Pastýřova Kniha Pastýřova Joann Davis

Jsem rád, že jsem si tuto knihu přečetl, spousta podnětů k zamyšlení. Jednu hvězdičku ubírám z důvodu lehké naivity a snadno předvídatelného děje. Vizuálně moc hezky zpracovaná :)

06.05.2023 4 z 5

Pouť za sv. Brigitou Švédskou do Vadsteny Pouť za sv. Brigitou Švédskou do Vadsteny František Lízna

Děkuji...

30.03.2023 5 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Láska. Pokud najde jeden druhého, toho pravého, dokáží překonat vše.

21.10.2022 5 z 5

Duše poutníka Duše poutníka Tomáš Špidlík

Tomáš Špidlík během svého života udělal pro pohopení a vzájemné sblížení lidí různého vyznání víc, než všichni politici dohromady. Ty současní navíc dělají pravý opak. Moudrý a vzácný člověk.

02.09.2022 5 z 5

Slyšet Boha v ranním vánku Slyšet Boha v ranním vánku Tomáš Špidlík

Moudrost, pohlazení duše, cesta pro život. To vše pro nás, kteří chceme naslouchat s otevřeným srdcem.

11.07.2022 5 z 5

Sekáč a pavouk Sekáč a pavouk John Creasey

Pohodové oddychové čtení. Soukromý detektiv klasického střihu...

14.01.2022 3 z 5

Hašek na Lipnici Hašek na Lipnici Vladimír Stejskal

Jaroslav Hašek poprvé přišel na Lipnici v srpnu 1921, kde také 3.1. 1923 zemřel. Tato kniha celkem podrobně mapuje posledních šestnáct měsíců spisovatelova života. Cenné jistě jsou vzpomínky lidí, kteří se s Haškem znali osobně. Vydání knihy je datováno rokem 1953, tedy třicet let po smrti autora dobrého vojáka Švejka.
Potěší i devět Haškových povídek, které psal právě na Lipnici.

05.01.2020 4 z 5

Spitfiry nad bojištěm: Příběh československého pilota RAF F/Lt Kurta Taussiga Spitfiry nad bojištěm: Příběh československého pilota RAF F/Lt Kurta Taussiga Milan Herčut

Kniha je více životním příběhem, nežli bojovým deníkem. Kurt Taussig, rodák z Teplic, je v 15 letech spolu se svým bratrem odeslán rodiči do Anglie v pořadí šestém Wintonově vlaku z celkových osmi.
Pro čtenáře, vyhledávající knihy s leteckou tématikou je zde skvěle popsáno, jak probíhala výuka nových adeptů letectví ve stíhací piloty RAF.
Přidám jednu informaci, kterou kniha neobsahuje. Spitfire LF.Mk.IXe WU-S (EN199) na kterém Kurt Taussig létal je vystaven v Museu letectví na Maltě.
28.10.2019 vyznamenal prezident Miloš Zeman Kurta Taussiga Medailí za hrdinství v boji. Medaili přebíral syn.
Kurt Taussig dne 19.9. 2019 v Londýně zemřel.

03.01.2020 5 z 5

Obraz a jiné povídky Obraz a jiné povídky Isaac Bashevis Singer

Znáte to. Čtete a čtete a do rukou se Vám dostane kniha od Isaaca Bashevis Singera. Jako s degustací vín. Ochutnáváte a ochutnáváte, až najdete to pravé dle Vašich chuťových pohárků. To je pro mě Singer...

23.05.2019 5 z 5

Návrat Bílé Vydry Návrat Bílé Vydry Josef Kutík

Příběhy Bílé vydry doporučuji všem, kteří ještě stále uznávají takové hodnoty jako jsou čest, přátelství, spravedlnost, příroda. Ano, někomu se mohou zdát zážitky kluka z malé české vesnice uprostřed kanadské divočiny trochu naivní ve srovnání s dnešní literární "palbou" plnou potoků krve, či nespočtem příšer všeho druhu.
Ale to je právě to, co může vnímavého čtenáře oslovit. Přesto, že se jedná o dobrodružnou literaturu, skvěle se při četbě o životě Tony Siska odpočívá a relaxuje.
Osobně jsem si první i druhou část z celé série o Bílé vydře uložil do mobilu a četl kde se jen dalo, každou volnou chvíli :)

09.05.2019 4 z 5

Janáčkovy Luhačovice: Genius loci et genius musicae Janáčkovy Luhačovice: Genius loci et genius musicae Jarmila Procházková

Pro milovníky Janáčkova díla i života. Doplněné dobovými fotografiemi. Příjemné a zajímavě čtení.

18.08.2023 5 z 5