Ravl Ravl komentáře u knih

Janáčkovy Luhačovice: Genius loci et genius musicae Janáčkovy Luhačovice: Genius loci et genius musicae Jarmila Procházková

Pro milovníky Janáčkova díla i života. Doplněné dobovými fotografiemi. Příjemné a zajímavě čtení.

18.08.2023 5 z 5

Rudovláska Kejle Rudovláska Kejle Isaac Bashevis Singer

Autor skvěle popisuje pocity, které se dostavují mnoha lidem po migraci " za lepším životem". Jak nadčasové... A za vším jen lidská hamižnost po penězích.

09.08.2023 5 z 5

Kniha Pastýřova Kniha Pastýřova Joann Davis

Jsem rád, že jsem si tuto knihu přečetl, spousta podnětů k zamyšlení. Jednu hvězdičku ubírám z důvodu lehké naivity a snadno předvídatelného děje. Vizuálně moc hezky zpracovaná :)

06.05.2023 4 z 5

Ročník jedenadvacet Ročník jedenadvacet Karel Ptáčník

Nadčasový protiválečný román, který je nyní velmi aktuální. Jakoby autor žil v současnosti a hlavní postavy jeho díla mluvili a kritizovali právě probíhající válečný konflikt. Dějiny se opakují, jen lidé jsou nepoučitelní. Morálně, duševně a intelektuálně zmanipulovaní.

02.05.2023 5 z 5

Pouť za sv. Brigitou Švédskou do Vadsteny Pouť za sv. Brigitou Švédskou do Vadsteny František Lízna

Děkuji...

30.03.2023 5 z 5

Život a smrt v bitvě o Británii: Zápisky kaplana RAF Guye Mayfielda Život a smrt v bitvě o Británii: Zápisky kaplana RAF Guye Mayfielda Guy Mayfield

Zajímavé jsou zmínky o Československé 310. peruti. Zamrazilo mě při informaci, že průměrný věk pilotů RAF byl 21 let! Do roka všichni, se kterými se pisatel knihy sblížil zahynuli.

16.03.2023 5 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Láska. Pokud najde jeden druhého, toho pravého, dokáží překonat vše.

21.10.2022 5 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

Ještě se můžu těšit na třetí díl. Ale už teď vím, že až dočtu i ten, budou mi A + T chybět.

06.10.2022 5 z 5

Duše poutníka Duše poutníka Tomáš Špidlík

Tomáš Špidlík během svého života udělal pro pohopení a vzájemné sblížení lidí různého vyznání víc, než všichni politici dohromady. Ty současní navíc dělají pravý opak. Moudrý a vzácný člověk.

02.09.2022 5 z 5

Slyšet Boha v ranním vánku Slyšet Boha v ranním vánku Tomáš Špidlík

Moudrost, pohlazení duše, cesta pro život. To vše pro nás, kteří chceme naslouchat s otevřeným srdcem.

11.07.2022 5 z 5

Sekáč a pavouk Sekáč a pavouk John Creasey

Pohodové oddychové čtení. Soukromý detektiv klasického střihu...

14.01.2022 3 z 5

Tajemství sametu Tajemství sametu Eva Kantůrková

Nic není v životě černobílé, ani události v Listopadu 1989. I když se nám mainstream snaží vnutit jednu pravdu, pro šťastné zítřky nových ideologii.

16.06.2021 5 z 5

A zavaž si tkaničky A zavaž si tkaničky Roman Szpuk

Kdyby to bylo možné, dal bych i šest hvězdiček. Velmi citlivé vyjádření autorova nitra. Hluboce lidské, oproštěné od zbytečných point, vyzívající vnímavého a duchem obdařeného čtenáře k zamyšlení nad lidstvím a jeho vztahu ke všemu, co je okolo nás i nad námi. Jsem nadšen, děkuji.

07.05.2021 5 z 5

Nonstop Eufrat Nonstop Eufrat Veronika Bendová

Ze života...
Kazatel 3,15 : Co je, už bylo. Co bude, už je. Co minulo, Bůh vyhledá.

21.11.2020 5 z 5

Vstávám a pokračuji v cestě z Fatimy do Compostely Vstávám a pokračuji v cestě z Fatimy do Compostely František Lízna

Styl psaní mě vyhovoval i inspiroval. Popis této poutnické cesty má i duchovní rozměr. Tím může být pro některé čtenáře i lákavější.

13.08.2020 5 z 5

Skleněná stěna / Válka pokračuje Skleněná stěna / Válka pokračuje Jiří Mucha

Je pro mě překvapením, proč je Jíří Mucha tak málo čteným autorem. Dovede krásně pracovat s naší mateřštinou a často se v textu objevují myšlenky, které nelze jen tak přejít.
Téma obou novel je nadčasové. Zvláště v době, kdy je tu znovu enormní snaha rozdělit svět na ty dobré a na ty zlé. Jako pokaždé v historii, za toto uměle vyvolávané černobílé vidění světa ve jménu ideologie peněz a moci zaplatí nejvíce běžní lidé.

20.06.2020 5 z 5

Singer, krajiny paměti Singer, krajiny paměti Agata Tuszyńska

Skvěle napsaná kniha. Doporučuji všem, kteří mají rádi povídky i romány I. B. Singera.

18.02.2020 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Příběh, který chytí za srdce i poučí. Kniha by mohla být i návodem pro stávkující studenty. Místo spousty slov přejít v činy a začít třeba sázet stromy. Rád se přidám:).
Ilustrace Pavla Čecha dělají z knihy dokonalé literární dílo. Deset hvězd (pět za psaný text, pět za ilustrace.)

10.01.2020 5 z 5

Medvědí tanec Medvědí tanec Irena Dousková

Přiznám se, že jsem váhal zda začít číst tuto knihu. Obával jsem podobné "řachandy" ve stylu Hrdého Budžese, aplikované na postavu Jaroslava Haška. Zbytečně. A jsem za to rád.
Medvědí tanec je skvělá kniha. Za mě nejlepší od této autorky. Nebudu se snažit o zasvěcený komentář, bylo by to nošení dříví do lesa poté, co jsem si vyhledal recenzi Dory Kaprálové na jejím blogu z června roku 2017. Lépe bych to nedokázal napsat. Odkaz přidávám :)

06.01.2020 5 z 5

Hašek na Lipnici Hašek na Lipnici Vladimír Stejskal

Jaroslav Hašek poprvé přišel na Lipnici v srpnu 1921, kde také 3.1. 1923 zemřel. Tato kniha celkem podrobně mapuje posledních šestnáct měsíců spisovatelova života. Cenné jistě jsou vzpomínky lidí, kteří se s Haškem znali osobně. Vydání knihy je datováno rokem 1953, tedy třicet let po smrti autora dobrého vojáka Švejka.
Potěší i devět Haškových povídek, které psal právě na Lipnici.

05.01.2020 4 z 5