Ravl Ravl komentáře u knih

Hašek na Lipnici Hašek na Lipnici Vladimír Stejskal

Jaroslav Hašek poprvé přišel na Lipnici v srpnu 1921, kde také 3.1. 1923 zemřel. Tato kniha celkem podrobně mapuje posledních šestnáct měsíců spisovatelova života. Cenné jistě jsou vzpomínky lidí, kteří se s Haškem znali osobně. Vydání knihy je datováno rokem 1953, tedy třicet let po smrti autora dobrého vojáka Švejka.
Potěší i devět Haškových povídek, které psal právě na Lipnici.

05.01.2020 4 z 5

Spitfiry nad bojištěm: Příběh československého pilota RAF F/Lt Kurta Taussiga Spitfiry nad bojištěm: Příběh československého pilota RAF F/Lt Kurta Taussiga Milan Herčut

Kniha je více životním příběhem, nežli bojovým deníkem. Kurt Taussig, rodák z Teplic, je v 15 letech spolu se svým bratrem odeslán rodiči do Anglie v pořadí šestém Wintonově vlaku z celkových osmi.
Pro čtenáře, vyhledávající knihy s leteckou tématikou je zde skvěle popsáno, jak probíhala výuka nových adeptů letectví ve stíhací piloty RAF.
Přidám jednu informaci, kterou kniha neobsahuje. Spitfire LF.Mk.IXe WU-S (EN199) na kterém Kurt Taussig létal je vystaven v Museu letectví na Maltě.
28.10.2019 vyznamenal prezident Miloš Zeman Kurta Taussiga Medailí za hrdinství v boji. Medaili přebíral syn.
Kurt Taussig dne 19.9. 2019 v Londýně zemřel.

03.01.2020 5 z 5

Modrý den Modrý den Arnošt Lustig

Po přečtení každé ze 13 povídek, jsem musel udělat alespoň jednodenní pauzu, než jsem mohl pokračovat. Osudy postav nutí k přemýšlení. Zlo ukryté v člověku, probuzené k životu nesmyslnou ideologii, je jako lavina řítící se do údolí, zanechávající za sebou smrt a zkázu.
Povídka Potopa, by měla být povinnou četbou na středních školách, společně s návštěvou některého z vyhlazovacích táborů druhé světové války.
A podobné hrůzy, se ve jménu ideologie, nebo náboženství dějí ve světě i dnes. A to mě děsí.

23.11.2019 5 z 5

Obraz a jiné povídky Obraz a jiné povídky Isaac Bashevis Singer

Znáte to. Čtete a čtete a do rukou se Vám dostane kniha od Isaaca Bashevis Singera. Jako s degustací vín. Ochutnáváte a ochutnáváte, až najdete to pravé dle Vašich chuťových pohárků. To je pro mě Singer...

23.05.2019 5 z 5

Návrat Bílé Vydry Návrat Bílé Vydry Josef Kutík

Příběhy Bílé vydry doporučuji všem, kteří ještě stále uznávají takové hodnoty jako jsou čest, přátelství, spravedlnost, příroda. Ano, někomu se mohou zdát zážitky kluka z malé české vesnice uprostřed kanadské divočiny trochu naivní ve srovnání s dnešní literární "palbou" plnou potoků krve, či nespočtem příšer všeho druhu.
Ale to je právě to, co může vnímavého čtenáře oslovit. Přesto, že se jedná o dobrodružnou literaturu, skvěle se při četbě o životě Tony Siska odpočívá a relaxuje.
Osobně jsem si první i druhou část z celé série o Bílé vydře uložil do mobilu a četl kde se jen dalo, každou volnou chvíli :)

09.05.2019 4 z 5

Nepřítel Nepřítel Erich Maria Remarque (p)

"Původně to nepřátelé nebyli, stali se jimi, až když dostali zbraně. Zamyslel jsem se nad tím, přestože jsem věděl, že moje logika možná není úplně správná. Ale došlo mi, že právě zbraně nám vnutily válku. Na světě bylo tolik zbraní, že nakonec získaly převahu nad lidmi a proměnily je v nepřátele..."
Erich Maria Remargue

18.03.2019 5 z 5

Italské prázdniny Italské prázdniny Jan Werich

Útlá knížka, kde vnímavý čtenář najde spoustu moudra a jemného humoru. Začtete-li se, autor Vás s lehkostí odpoutá od starostí všedního dne a vezme sebou na cestu za sluncem...
Díky pane Werichu :)

06.03.2019 5 z 5

Tmavozelený svět Jana Wericha Tmavozelený svět Jana Wericha Jožko Strnad

Kniha potěší každého, kdo má rád Jana Wericha, přírodu a rybaření. Prostřednictvím vzpomínek Werichova "parťáka" z ryb Jožko Strnada máme možnost poznat další z lásek tohoto jedinečného herce,klauna a člověka.
V druhé a třetí části knihy, poznáme cituji: "Parazita neboli veš vodní". Je jím jistý Miroslav Batík, autor pěti zcela smyšlených sbírek nesmyslů o rybaření s Janem Werichem, které lze s čistým svědomím zařadit do žánru sci-fi. Vrcholná ukázka toho, jak lze vydělávat na člověčinou zářící osobnosti, jakou bezesporu Jan Werich byl.

04.02.2019 4 z 5

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

Kniha, ve které autor ukryl pod zážitky hlavního hrdiny i ostatních postav jasné poselství a zároveň varování pro všechny, kteří si tento skvělý román přečtou.
Jako by Remarque viděl do budoucnosti a zároveň s tím i dnešní nové a přitom stejné -ismi, které mohou přivést Evropu a celý svět k dalšímu utrpení...
Poučíme se?

22.11.2018 5 z 5

Vyvrhel Vyvrhel Isaac Bashevis Singer

Další ze Singrových mistrovských kousků. Neustálý vnitřní boj hlavní postavy s vlastním svědomím, na kterou ze stran dobra či zla se dát. Jako ve většině autorových povídek či románů i zde můžeme nasát atmosféru Židovské komunity a odcizení se postav, které toto duchovní i národnostní společenství z různých důvodů opustili. Singer prostřednictvím života a chování svých literárních hrdinů staví samotné čtenáře před otázku smyslu života a schopnosti se v pravý čas správně rozhodnout. Pět hvězdiček...

04.09.2018 5 z 5