Ramiel Ramiel komentáře u knih

Zabijákova hra Zabijákova hra Ward Larsen

Přijde mi to jako takový slabší odvar knížek Daniela Silvy a jeho série o Gabrielu Allonovi.

16.03.2019 3 z 5

Poslední smrtelné pouto Poslední smrtelné pouto Brian Staveley

Dočetl jsem to, ale jen díky tomu, že skoro nikdy nenechám knihu nedočtenou, ať je sebehorší. Spoustu stran jsem jen tak přeletěl očima, protože mě nebavilo pořád dokola číst o pocitech postav (hlavně když ty pocity mají pořád stejné už od druhého dílu, jestli ne od prvního)... Snad jen kapitoly o Valynovi byly trochu zábavnější. Taky se mi moc nelíbilo, že autor často používal vzorec, kdy nejprve spoustu kapitol "graduje" (jestli se tomu vůbec dá říct graduje, možná spíš posunuje???) děj, který najednou utne, aby se k rozuzlení vrátil jen tak mimochodem na začátku další kapitoly a převyprávěl to jen jako letmou vzpomínku některého z účastníků. Celá kniha je zbytečně natahovaná spoustou bezobsažných stránek.

02.03.2019 2 z 5

Prozřetelnost ohně Prozřetelnost ohně Brian Staveley

Bavilo mě to o něco víc než první díl. Přibylo akčních pasáží. Kroky jednotlivých postav nejsou vždy úplně čitelné a někdy i překvapí. Na druhou stranu jsem si k žádné z postav nevytvořil nějaké větší pouto a je mi celkem jedno, zda přežijí, nebo ne.

23.02.2019 3 z 5

Tulák 2 - V říši vlka Tulák 2 - V říši vlka David Gemmell

Druhý díl této hrdinské fantasy se mi líbil více než první. Tulák se zde možná zase o trochu více polidštil, ale pořád zůstává pěkně tvrdým zabijákem, jehož obranou je útok. Děj má spád, nejsou tu žádná hluchá místa.

08.02.2019 4 z 5

Cestou vlka – Tulák 1 Cestou vlka – Tulák 1 David Gemmell

Tulák se u mě zařadil mezi oblíbené hrdiny jako Geralt a Černý Rogan.
Příběh je fajn, odvíjí se tak nějak dle očekávání bez nějakých velkých překvapení. Jen konec mi přišel velmi useknutý, možná by si zasloužil trochu větší propracování, než jen rychlé shrnutí na dvě tři stránky.

05.02.2019 3 z 5

Smrt má vůni inkoustu Smrt má vůni inkoustu Vilém Křížek

Český Sherlock Holmes, který doslova do všeho strká svůj nos, spolu s doktorem Watsonem řeší případ vydírání a následné vraždy úspěšného továrníka.
Pomalejší tempo děje, který se v podstatě ani příliš nerozjede. Poklidná detektivka, na které oceňuji zasazení do rakousko-uherské předválečné Prahy a Vídně.

20.01.2019 2 z 5

Dominion Dominion Peter McLean

Dominion je nejspíš stejně zábavná kniha jako první díl Drake. Ale právě proto, že se jedná o druhý díl, tak už člověk víceméně ví, co může od jednotlivých postav očekávat. Nestává se mi moc často, aby hlavní postavy byly tak nesympatické. Kdyby v knížce nebyl zmíněn jejich věk, tak bych řekl, že Trixie a Don jsou v pubertě a pěkně s nimi hormony mlátí. Navíc v pohádkách je hloupý Honza většinou ten nejchytřejší a nejmazanější vykuk. Hloupý Don je prostě jen hloupý. Takže fandím Spálenému muži, ať převezme otěže. Prostě méně vzdychání a více cynismu.

01.01.2019 3 z 5

Jádro Jádro Peter V. Brett

Závěrečný díl byl až moc podle šablony "vše je ztraceno, démoni jsou všude/máme eso v rukávu a démoni dostanou na pr*el". A když se to opakuje stále dokola, jen v jiné lokalitě, tak to ztrácí na zábavnosti. Překvapilo by mě snad jen to, pokud by autor na závěr nechal lidstvo prohrát. Nestalo se, škoda. Bohužel i touto knihou pokračovala sestupná tendence kvality knih v sérii.

29.12.2018 3 z 5

Mapa z kostí Mapa z kostí James Rollins (p)

Hlavně při čtení knihy příliš nepřemýšlet, protože logika občas dostává na frak, a užívat si akci v zajímavých historických lokalitách. Nesmrtelnost a superinteligence hlavních postav v některých chvílích na mě také působí spíše negativně, ale to je prostě klasický rys všech amerických spisovatelů, nejen Rollinse... Kdy pár kladných amerických "superagentů" zničí mocnou starobylou "zločineckou" organizaci. Průměrná kniha, která není propadákem, ale ani nijak zvlášť nenadchne.

23.10.2018 3 z 5

Král králů Král králů Harry Sidebottom

Poutavý děj plný bojů s Peršany, pronásledování křesťanů a intrik nejvyšších císařských poradců. Autor poutavou formou přibližuje dění v Římské říši v době slábnoucí moci impéria, častého střídání císařů na trůně, zvyšujícího se tlaku barbarů ze sousedních zemí, a to vše očima římského občana/barbara Balisty.

21.04.2018 4 z 5

Cynik Cynik Jiří Kulhánek

Bohužel je zde stále (stejně jako v 1.díle) mnoho stránek jaksi zbytečných, jen strach z pavouků je vystřídán "požitkem" z jejich pojídání. Když se po dlouhých, samotářských pasážích v knize konečně objeví další postavy, jsou za pár dalších stránek znovu ponecháni v dáli za obzorem a pokračují další nudné, mnohostránkové, samotářské pasáže.

08.04.2018 2 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Po Vládcích strachu jsem se těšil na pokračování, jelikož je kniha s Nočním klubem v sérii. Bohužel to tak není. Což by až tak nevadilo. Ale kvalita děje není zdaleka taková. V knize je spousta krve a cynismu, které jsou ale až nadbytečné. Několik dobrých a vtipných hlášek se tu objevilo. A ačkoliv nadšení ze čtení už u mě není takové, tak stejně si rád přečtu druhý díl Nočního klubu.

25.03.2018 3 z 5

Dračí náhrdelník Dračí náhrdelník Vlastimil Vondruška

Podle mě se tahle kniha vůbec nepovedla a snad poprvé u knihy pana Vondrušky lituji, že jsem ji četl. Po zápletce vystavěné na 300 stranách připadnou na odhalení vraha a vysvětlení motivů a pohnutek 2 až 3 poslední stránky. To zakončení mi přijde najednou hrozně useknuté a nedokončené. A hlavně děj je strašně překombinovaný, intrika až příliš neuvěřitelně složitá, že prostě nevěřím, že by se do ní někdy někdo pouštěl, když cíle se dalo dosáhnout mnohem jednodušeji... Dobrou detektivku si prostě představuji jinak. A že je pan Vondruška umí, dokázal předchozími díly, ale bohužel tato kniha k nim nepatří.
POZOR MOŽNÝ SPOILER!
v masce jsou dva Raimundové, ne vlastně tři, a ten jeden je Kouba a druhému pro zjednodušení říkejme Hut. A nebyl to vlastně Raimund, teda Hut, ale rytíř Tomáš, který se jmenuje Jindřich. Dračí náhrdelníky jsou tři jako byli tři mušketýři a nejsou na nich zobrazeni draci, ale Leviatani a umírající (znovu jako ve spoustě předešlých knih před něčím varuje, ale zemře dřív, než to stačí sdělit) neříkal žádné Büschel, ale Müschel, tedy mušle a mušle je Conque a to má ve znaku Leviatana... A jsme doma, vrah je jasný a případ uzavřen. Přijde mi to prostě nesmyslné a k vyřešení vedlo až příliš mnoho "náhod", které vyšetřovatelům pomohly.

05.03.2018 1 z 5

100 x TGM 100 x TGM Pavel Kosatík

Knížka je to zajímavá, ovšem výběr výroků mohl být pestřejší. Objevuje se zde několik výroků podobných, což je i vzhledem k malému počtu stran škoda.
Také některá vysvětlení kontextu výroků TGM mi přijdou nedostatečná, ať už svou zkratkovitostí, nebo naopak až přílišným odbočením od daného výroku.

24.02.2018 3 z 5

Husitská epopej. VI, 1461-1471 - za časů Jiřího z Poděbrad Husitská epopej. VI, 1461-1471 - za časů Jiřího z Poděbrad Vlastimil Vondruška

Opět skvělý historický román z pera pana Vondrušky. Velmi se mi líbí, jak na pozadí životních příběhů hlavních hrdinů vyobrazuje nelehký život lidí všech společenských stavů v 15.století.

14.01.2018 3 z 5

Brněnské Židovky Brněnské Židovky Naďa Horáková

Opět na historických základech vystavěný román ze 14.století, který tentokráte vypravuje o životě a nelehkém postavení Židů v křesťanské společnosti. A jak vidno, motivy pro zločin se nijak nezměnily, jen tresty jsou dnes jiné.

30.12.2017 3 z 5

Krvavé pole shrewsburské Krvavé pole shrewsburské Edith Pargeter

Krásný román o prapočátku války růží. Vykreslení jednotlivých postav je mimořádně pečlivé, stejně tak jako prostředí a nálady ve společnosti. Nevědět, že autorka žila ve 20. století, řekl bych, že je tento román napsán v období romantismu.

23.12.2017 4 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Trošku jiný (humorný) pohled na válku očima nižšího důstojníka britské armády, který všechny jemu svěřené úkoly plní s velkým nasazením, který je za svou (ne)schopnost postupně povyšován, který je ke své smůle skoro při každé akci zajat nepřítelem, a který se snaží své mužstvo uchránit před nástrahami alkoholu a lehkých žen. Jeho úsilí a nejčistší úmysly však málokdy dojdou pochopení u nadřízených a ještě méně u podřízených.

16.12.2017 4 z 5

Židovská šlechta Židovská šlechta Jan Županič

Další z řady výborných knih z Nakladatelství Lidové noviny o šlechtických rodech. Na rozdíl od většiny ostatních knih se však nezabývá starobylými rody, ale rody "nedávno" povýšenými do šlechtického stavu. Pro mě osobně velmi zajímavé, protože dva z rodů v knize uvedených postupně držely na počátku 20. století panství, do kterého patřila i má rodná ves.

30.09.2017 5 z 5

Ostrovy přízraků Ostrovy přízraků Colin Falconer (p)

Těžko říct, jak by se člověk zachoval v případě ztroskotání na útesech uprostřed oceánu. Vylíčené události jsou pro mě až nepochopitelné. Namísto, aby si lidé v takové situaci pomáhali, si jdou vzájemně po krku. Kniha od počátku navozuje atmosféru "plíživého hnusu". Zároveň ukazuje všechny myslitelné možnosti, jakým způsobem může člověk změnit své chování v extrémní situaci.

26.09.2017 3 z 5