Rainbow_Owl Rainbow_Owl komentáře u knih

Muži, ktorí nenávidia ženy Muži, ktorí nenávidia ženy Stieg Larsson

Moje prvé stretnutie so severskou krimi. Výborne, kniha sa čítala sama. Lisbeth je skvelá postava, veľmi som si ju obľúbila. Pri čítaní som si postupne uvedomovala názov knihy...
"Ženy miznú stále. Nikomu nechýbajú. Prisťahovalci. Ruské ku*vy. Každý rok prejdu Švédskom tisíce ľudí."

21.08.2020 5 z 5

Nádherná kniha. Mala som ju pár rokov doma, keď som ju dostala vôbec mi nesadol štýl písania. Pri upratovaní knižnice som si povedala, že jej dám ešte šancu. A dobre som spravila. Putovanie hobita Bilba má úplne pohltilo, knihu som prečítala na jeden dych. Dej sa odohrával veľmi rýchlo, ani chvíľu som sa nenudila. Už teraz sa teším na ďalšie autorove knihy. Odporúčam prečítať každému fanúšikovi fantasy.

28.12.2019 5 z 5

Dievča, ktoré sa hralo s ohňom Dievča, ktoré sa hralo s ohňom Stieg Larsson

Skvelé! Rovnako ako prvý diel, príbeh ma bavil od prvej do poslednej strany. Som rada, že sa upriamilo viac pozornosti na Lisbeth a na to kto táto nespoločenská osôbka vlastne je. Lisbeth sa oficiálne stala mojou najobľúbenejšou knižninou postavou.

13.02.2021 5 z 5

Príbeh služobníčky Príbeh služobníčky Margaret Atwood

Pre mňa je to momentálne najobľúbenejšia kniha, ktorú som čítala viac krát. Skvelý príbeh, ktorý núti k zamysleniu sa, silná hlavná postava, prostredie v ktorom sa všetko odohráva – toto všetko vo mne vyvolalo mrazivý pocit, ktorý sa sem tam prelínal s pocitom beznádeje... Záver knihy vo vás zanechá množstvo otázok....

11.01.2019 5 z 5

Cyntoryn zvieratiek Cyntoryn zvieratiek Stephen King

(SPOILER) Cyntoryn zvieratiek, kniha, ktorú sám autor označuje ako najdesivejšie dielo, ktoré napísal. Prvotne ani nebolo jej vydanie plánované, oddychovala na dne zásuvky jeho pracovného stola.

Re-reading, ktorý som si naozaj užila. Chicagsky lekár Louis Creed sa sťahuje so svojou manželkou Rachel, dcérou Ellie a synom Gageom do mestečka Ludlow. Spolu s nimi prichádza aj ich ďalší člen rodiny, kocúr Winston Churchill, ktorého zbožňovaný najmä malou Ellie. Rodinka sa postupne spriatelí so susedmi Judom a jeho manželkou Normou.

Viac ako 80-ročný Jud sa stáva Louisovým najlepším priateľom. Idylka ako z časopisu. Mladá rodinka k svojmu pozemku "dostala" aj nenápadnú lesnú cestičku. Jud sa ponúkne a ochotne ich ňou prevedie. Cieľom je cintorín zvieratiek. Väčšina pochovaných domácich miláčikov prišla o život na rušnej hlavnej ceste, cez ktorú kamióny jazdia akosi prirýchlo.

Louis pracuje ako univerzitný lekár, jeho prvý pracovný deň je plný hrôzy. Mladý študent Victor Pascow príde o život po zrážke s kamiónom. Tu nastáva zlomový okamih a pokojný život rodiny sa končí. Na odvrátenie katastrofy nestačilo ani priateľské varovanie ducha Victora Pascowa, aby Louis nevstupoval za cintorín zvieratiek na územie niekdajšieho miestneho indiánskeho kmeňa Mikmakov.

Dostávame k hlavnej myšlienke knihy- smrť. Je smrť prirodzenou súčasťou života? Kedy o nej začať hovoriť svojim deťom? Je definitívna? Ako nás zmení strata milovanej osoby? Budeme po bolestivej strate rovnakými ako pred ňou?

Kniha s veľmi ťaživou, sem tam až hororovou atmosférou. O trúchlení, smrti, indiánskom pohrebisku s kyslou a kamenistou pôdou kde môžete stretnúť aj bájneho Wendiga. O tom, že mŕtvych treba nechať odpočívať. Aj napriek našej silnej bolesti z ich straty.

08.09.2021 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Druhý diel nádherného ilustrovaného vydania zhltnutý za pár dni, aj keď som dospelá táto čarodejnícka séria ma stále baví. Na odreagovanie úplne skvelé.

29.10.2020 5 z 5

Dolores Claibornová Dolores Claibornová Stephen King

Príbeh, z môjho pohľadu, jednej veľmi silnej ženy, ktorá je pre šťastie svojich detí schopná spraviť čokoľvek. Ale naozaj čokoľvek...
“Sometimes being a bitch is all a woman's got to hold on to.”

26.08.2020 5 z 5

Majster a Margaréta Majster a Margaréta Michail Bulgakov

Láska na prvé prečítanie.

03.04.2020 5 z 5

Černobyľská modlitba (kronika budúcnosti) Černobyľská modlitba (kronika budúcnosti) Světlana Alexandrovna Alexijevič

Veľmi silná kniha. Tento titul by som úplne s čistým svedomím zaradila do povinného čítania. Ani budúce generácie by nemali zabúdať na tragédiu Černobyľu, nielen ako tragédiu ľudstva, ale aj ako tragédiu silnej politickej ideológie, ktorá na úkor politických cieľov riskovala nie len zdravie, ale aj životy bežných nevinných ľudí. Kronika budúcnosti je úplne výstižný podtitul.

12.08.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

O knižke som vedela, ale prečítala som si ju vďaka výzve 2020.
Zhrnula by som ju jednou vetou: Osud jednej rodiny.
Žiadny wow efekt sa nekonal, prvé dve časti bol opis histórie rodiny, prvé lásky, osudy, tragédie. Posledná časť venovaná koncentračným táborom. O histórií musíme vedieť, hlavne dať pozor aby sa rovnaké hrôzy už neopakovali, ALE na môj vkus je tejto literatúry už mnoho.
Každopádne knižka mala pár pekných myšlienok a je napísaná pre širšie publikum tak sa aj veľmi ľahko a rýchlo čítala.

15.12.2020 3 z 5

Text Text Dmitry Glukhovsky

"V podstate urobil všetko správne, ale bolo to jedno - aj tak pôjde do pekla. Život na zemi je zariadený tak, aby sa všetci ľudia dostali okamžite do pekla. Najmä v Rusku."
- tento citát z môjho pohľadu dokonale vystihuje celú knihu Text - z každej stránky na mňa dýchala beznádej, smútok tma.
Pre mňa to bolo skvelé dielo, keby to išlo dám aj 10 hviezdičiek! Štýl písania, atmosféra- pre mňa jednoducho dokonalosť.
Každé jedno miesto v knihe poznám, Rusko, aj jeho srdce- Moskvu som navštívila niekoľko krát, možno aj z tohto dôvodu ma Glukhovsky doslova vtiahol do knihy, keby som mala čas zhltnem ju na jedno posedenie.

18.06.2020 5 z 5

V tieni mafie V tieni mafie Jozef Karika

Palec hore! Perfektne vystihnutá atmosféra 90-tich rokov. Niektoré pasáže (hlavne tie násilné) sa mi čítali ťažšie, ale k mafiánskej tematike to patrí. Za mňa je táto „mafiánska sága“ naj knihami autora.

11.01.2019 5 z 5

Živica Živica Ane Riel

Znepokojujúce.
232 strán od ktorých som sa nemohla odtrhnúť. Napriek hrôzam, ktoré sa odohrávali v knihe som nemohla prestať čítať. Bol to príbeh o láske. O šialenej láske ženy k mužovi, tak šialenej až to ničí život celej rodiny. Neviem na koho sa mám hnevať viac, na Mariu, že neodišla od muža aj s dcérou? Na Jensa, ktorý odmietal pomoc? Alebo za to môže bolesť zo straty milovanej osoby?

“A vtedy som si začala uvedomovať, že tma už viac neoberá ľudí o bolesť…”
“Veci potrebujú svoj čas, potrebujú čas, vraví ta pani. Niekedy si myslím, že by to mala hovoriť inak. Čas potrebuje veci, berie nám ich. Mám more času, ale už nemám veľa vecí."

15.03.2021 5 z 5

Harry Potter a Dary smrti Harry Potter a Dary smrti J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Sériu HP som nečítala prvý ani posledný krát.
Posledný diel, v ktorom sa do čarodejníckej školy vrátime len v závere pri rozhodujúcom boji, je zároveň aj “najdospelejším”.
Všetko do seba zapadne a čitateľ si uvedomí, že nie každá postava bola taká aká sa zdala skrz celú sériu HP.
V poslednom diele príde o život mnoho postáv, či už škriatok Dobby, alebo obľúbená zvieracia kamoška Harryho- Hedviga, člen rodiny Weaslyovcov, .... Straty čitateľa zabolia, ale na druhú stranu, bez nich by boj vyzeral príliš ľahko a bolesť, najmä tá psychická poháňa Harryho ešte viac k naplneniu cieľov.
Rowling vytvorila nádherne univerzum, v ktorom je mnoho odkazov- boj dobra so zlom; rovnosť ľudí; sila priateľstva a lásky a najmä to, že súdiť ľudí bez toho aby sme poznali celý ich príbeh, nie je vôbec na mieste.
“Always.”

14.01.2021 5 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Skvelá Kingova prvotina. Náboženský fundamentalizmus, dievča s nadprirodzenými schopnosťami, stredoškolské útrapy a šikana. Čo môže z tejto kombinácie vzísť?
"Všetci len nenávidia a nikdy s tým neprestanú".

02.09.2020 5 z 5

Harry Potter a Fénixov rád Harry Potter a Fénixov rád J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Harry Potter je moja najobľúbenejšia knižná séria, môžem ju čítať aj sto krát a stále odo mňa dostane plné hodnotenie. Je to spôsobené aj tým, že som s knihami vyrastala a na každý jeden diel sa mi viažu spomienky, každá kniha je pre mňa špeciálna.
Piaty diel už nie je taký “statický”, veľká časť príbehu sa presúva na Ministerstvo mágie, zoznamujeme sa so Nemocnicov svätého Munduga pre čarodejníkov, či miestom kde vyrastal Sirius Black.
Postupne sa do popredia dostávajú aj iný hrdinovia ako Ginny, Neville a jeho príbeh sa viac rozplieta.
Nechýbajú aj nové postavy, moja najobľúbenejšia z celej HP série Luna a najviac nenávidená Dolores.
V čarodejníckom svete sa oficiálne potvrdil návrat Toho koho netreba menovať a Harry prišiel o posledného bližšieho človeka, svojho krstného otca Siriusa.
Postavy nám postupne dospievajú a vyzrievajú, príbeh sa stáva čím ďalej temnejším.

22.12.2020 5 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

Moja prvá kniha od tohto autora, hodnotím na výbornu!

22.08.2019 5 z 5

Hra o tróny Hra o tróny George R. R. Martin

Výborná kniha, zhltla som ju za pár večerov, dej ma vtiahol do seba. Po prečítaní som hneď utekala do kníhkupectva po pokračovanie. Nezabudnite! Zima prichádza...

20.05.2019 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Skvelá kniha! Čo sa stane s našim svetom keď ho zničí atómová katastrofa? Glukhovsky nám dal na to jasnú odpoveď v podobe zlomku ľudí, ktorí prežili a žijú v malom priestore moskovského metra. Rôzne frakcie, náboženstva, dokonca aj triedne zadelenie spoločnosti. Peniaze už nemajú žiadny zmysel, zato ľudská myseľ ostala nezmenená... Záver knihy má úplne odrovnal, stále mi rezonuje v hlave.
“Komu veriť? V čo? Vo Veľkého Červa, kanibalského boha vystrihnutého podľa vzoru elektrického vlaku a nanovo osídlujúceho neplodnú spálenu zem živými bytosťami, v zlostného a žiarlivého Jehovu, v jeho ctižiadostivý odraz- Satana, vo víťazstvo komunizmu v celom metre, v nadradenosť blondínov s nosmi dohora nad počernými brunetmi...? Čosi Arťomovi napovedalo, že medzi týmto všetkým nie je nijaký rozdiel.”

12.01.2019 5 z 5

O písaní O písaní Stephen King

Kniha nie len o písaní. Prvá časť je o autorovom živote - stručná milá autobiografia. O nie vždy ideálnom detstve, závislostiach a trnistej ceste ku kariére profesionálneho spisovateľa. V ďalšej časti sa King venuje teórii písania a dozviete sa aj prečo je "cesta do pekla vydláždená príslovkami". Posledná tretia časť je venovaná zrážke s dodávkou z roku 1999, pri ktorej King takkmer prišiel o život. Pre mňa ako Kingofila veľmi bolestivých 20 strán.
Odporúčam každému fanúšikovi Kinga.

19.05.2021 5 z 5