radusak9806 radusak9806 komentáře u knih

Mládí Jana Nerudy Mládí Jana Nerudy Vladimír Kovářík

Je to velmi zajímavé svědectví doby. Nezastírám tvorbu Jana Nerudy znám jen okrajově a nikoho nepřekvapí z jaké knihy.

21.01.2021 4 z 5

Boží muka / Trapné povídky Boží muka / Trapné povídky Karel Čapek

Boží muka jsou u mne na 2 hvězdy, přestože povídky od K. Čapka mám ráda (na rozdíl od románů), tak tady to nějak nefunguje. Trapné povídky jsem až příliš dlouho četla s pocitem, tohle už jsem někdy četla, to není možný. Taky, že jo! Tehdy to dopadlo na 2 hvězdy a mé mínění o nich se za tu dobu příliš nezměnilo. Tak zase příště pane Čapku.

15.01.2021 2 z 5

Výlet do Španěl Výlet do Španěl Karel Čapek

Za mne asi nejslabší z Čapkových cestopisů.

06.01.2021 2 z 5

Cesta na sever Cesta na sever Karel Čapek

Cesta na sever mne zatím asi z Čapkových cestopisů bavila nejvíce. Zamilovala jsem se do ilustrací, i když pro současné světoběžníky to není, ale jako poznámky z cest dobrý.

03.01.2021 4 z 5

Dobře utajené housle Dobře utajené housle Miroslav Horníček

Tahle kniha je jako jedno velké pohlazení.
Přemýšleli jste někdy nad tím, kde se v lidech bere taková ta lidská moudrost (vědění, čert ví jak to napsat, ale snad se chápeme)? Je to věkem? Nemyslím si (jak řekl Werich, jsou blbci mladí i stáří). Je to zkušeností? Někdo vstoupí do stejné řeky víckrát, někdo si neomoci ani palec. Já to neumím vysvětlit, jen vím, že to existuje na příkladě lidí jako byl M. Horníček, J. Werich, TGM, K. Čapek, atd atd.
Děkuji
PS: Já chápu, že by komentář měl být o knize, ale tahle kniha se musí přečíst. Každý popis není úplný a nebo správný. Je jako Malý princ, buďto ji milujete nebo ne :)

29.12.2020 5 z 5

Falstaffovo babí léto Falstaffovo babí léto Jan Werich

Hledám si cestu... Je to i problém můj, hry na papíře mi nějak unikají. Každopádně mám z tohoto malého ulovku v antikvariátu radost velikou. Jediné co mi tu radost hatí, je to, že nemám gramofon, na kterém bych si přehrála tu malou černou placku v knize ukrytou.

28.12.2020 3 z 5

Knížka pro Robinsony (a taky pro Pátky) Knížka pro Robinsony (a taky pro Pátky) Ota Pavel

Já se omlouvám, ale tuhle knihu bych na pustém ostrově měla co zatop, když nepočítám Otu Pavla. Asi nejsem ten správný tip Robinsona nebo Patka. Shrnuli to tak Hedvika a Ludvík to bylo bizarní, Otu Pavla můžu číst stále dokola a Postřižiny (ano dodnes jsem neviděla film, ano ostuda, ano...) taky není můj šálek čaje. Mrzí mně to, ale...

14.12.2020 2 z 5

Pohár od Pánaboha Pohár od Pánaboha Ota Pavel

09.12.2020 4 z 5

Omyl a jiné povídky Omyl a jiné povídky Ota Pavel

Jelikož jsem před touhla knihou četla pohár od pána boha, tak mi zde zbyly asi 4 nepřečtené povídky. Já bych se přece jen ráda na něco zeptala: Cítíte u povídky Odpusť nám naše viny, sympatie s tím, nechat dva německé horolezce spadnou z hory, ve jménu přece jen "zvláštní spravedlnosti? Děkuji předem za případnou odpověď

09.12.2020 3 z 5

Syn celerového krále Syn celerového krále Ota Pavel

Výborné povídky o sportovcích, bez nichž by sport zemřel.

30.11.2020 4 z 5

Život a dílo skladatele Foltýna Život a dílo skladatele Foltýna Karel Čapek

Co se týká Čapka, jak se mi to na jeho prózu, četlo velmi dobře (miluji povídky, ale romány mi nikdy moc nesednou). Jen tedy empatie k "umělci" Foltýnovi, který se přesvědčil, že umělec je, s tou je to těžké. Jestli ji vůbec pocítit lze. Taková božská Florence

28.11.2020 3 z 5

Letní vzpomínky Letní vzpomínky Jan Neruda

Je to ovlivněno tím, že já nejsem na básničky a to se tyhle čtou dobře (když se podaří to co je napsáno přečíst). Také zpracováním, kdy se mi velmi špatně držela linie, přestože to vypadá nádherně, tak se mi to prostě hůře četlo (způsobeno grafikou).

25.11.2020 3 z 5

Chvalozpěvy Chvalozpěvy Miroslav Horníček

Tuhle knihu budete jedním dechem milovat a druhým dechem nebudete vědět, co ze zmíněných knih číst dříve.
Pecivál jednou, pecivál vždycky.

25.11.2020 5 z 5

Máme za to Máme za to Jan Werich

Okey, docela zamrzí, když zjistím, že z písní V+W neznám ani 1/4. Na knize nejvíc cením časovou osu a průřez plakátů k hrám Osvobozeného divadla.

17.11.2020 5 z 5

Listování Listování Jan Werich

Napíšu to co vždycky, pokud za sebou máte více než jednu knihu od nebo o Janu Werichovi, tak mnoho z obsahu knihy nebudete číst poprvé. Záleží především na tom v jakém pořadí, je vezmete do ruky. Proto nebudu ubírat hodnocení, za již přečtené, protože se to pořád čte krásně. Já se u Wericha nacházím zas a znovu přístav naděje v téhle divné době (nemyslím tím úplně COVID) a za to budu jeho osobě stále znovu vděčná. Za ten malý (nebo velký) ostrov víry v lidi a jejich lidskost, kterou mi jeho slova dávají.

17.11.2020 4 z 5

Všechno je jinak Všechno je jinak Jan Werich

Velké množství povídek se již vyskytuje v jiných knihách, ale stejně je mohu číst znovu a znovu :)

16.11.2020 5 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Je třeba si uvědomit, že všechny knihy s podobnou tématikou jsou především romanem na základě skutečných událostí, než literaturou faktu.
V dnešní době, byť nám přijdou hrozné, jsou jen slabým odvarem.
Na příběhu Schindlerjuden, pro mě bylo vlastně nejpřekvapivější, nakolik je ten příběh "český". Byť k samotnému vykreslení Oskara mám výhrady (přijde mi až příliš dobré), je to krásný příběh lidskosti, urputnosti a dobra. Řekněme moderní pohádka, kde princ nakonec zachrání své království.
Rozhodně pro podobné maniaky, co toto téma mají rádi doporučuji: Chlapec na dřevěné bedně, Loutkář z Ghetta, Pianista a další

31.10.2020 4 z 5

Hovory Hovory Miroslav Horníček

Nemůžu si pomoci, v dnešní době se bych ráda viděla více Horníčků, Werichů, Havlů I Masaryků. Zatím vidím více Zemanů, Babišů a Pitomiu. No ale zpět ke knize, protože o politice a situaci to není.
Je to milé a hřejivé, zvláště teď v covidu, tato kniha umí pohladit. Jakoby říkala, neboj se. Je super, když v tramvaji pod rouškou může člověku vykouzlit úsměv, právě ten úsměv co jde více vidět očima (logicky). Nicméně i to se počítá!

11.10.2020 5 z 5

Chrám Matky Boží v Paříži Chrám Matky Boží v Paříži Victor Hugo

Přečetla jsem už bidniky, takže delší rozjezd mi zase tak moc nevadil. Jenže těch posledních 50 stránek je už utrpení číst. Nevadí ani to, že všechno skončí špatně, ale je to prostě nuda. V posledním záchvatu soucitu s Esmeradou, si za minutu musí člověk říct: "Ty nano pitomá nemohla jsi držet hubu."

02.10.2020 2 z 5

Cesta černošské dívky k Bohu Cesta černošské dívky k Bohu George Bernard Shaw

Spíš je chyba ve mě než v samotné knize. Líbí se mi ten popis hrdinka se vdá: Hrdinka svého partnera priskrti a on svoli pod nátlakem. To by se dnes dalo docela slušně právně vydírat :D

14.09.2020 3 z 5