Radka_p Radka_p komentáře u knih

Medzi dvoma kráľovstvami Medzi dvoma kráľovstvami Suleika Jaouad

Toto bola jednoducho skvelá kniha, bez váhania za 5 hviezdičiek. Autorka Sulejka Jaouad píše o svojom "prerušenom živote", ktorý v mladom veku zasiahla rakovina. Nejde len o nejaký opis ala slzavé údolie ale o hlbokú, skutočnú sebareflexiu, pri ktorej čítaní máte chuť si podčiarkovať každú druhú vetu. Po prečítaní som si prezrela aj autorkin instagram a bolo to akoby fotky tvorili ilustrácie k príbehu. Veľmi, veľmi odporúčam!!!

28.07.2021 5 z 5

Niečo ako čistá depka Niečo ako čistá depka Ned Vizzini

Téma knihy veľmi dôležitá, a hlavne veľmi ľahučko sa čítala. Mala som ale pocit, že išla veľmi po povrchu. Je mi jasné, že je určená pre mladšieho čitateľa, a tak bola aj písaná. No z ťažkej depresie, ktorá vedie k samovražedným myšlienkam sa nedá reálne zbaviť za týždeň strávený na psychiatrii, rovnako ani psychiatria nie je také zábavné miesto, kde sa za dverami izby dá zažiť prvý bozk (najmä teda s dievčaťom ktoré traumu zo sexuálneho zneužitia riešilo porezaním tváre, jednak pretože dievča v takomto akútnom stave asi ťažko nadviaže vzťah s chalanom ktorého pozná deň), a silno pochybujem, o existencii tak neskutočne podporujúcich rodičov, ktorý pobyt dieťaťa na psychiatrii berú s takou ľahkosťou ako rodičia Craiga.
Knihe ale za mňa dodáva na váhe, že ide o autobiografickú skúsenosť autora, ktorý sa po celý život snažil v tejto téme literárnou formou edukovať mladých. Žiaľ depresia mu "dopriala" prežiť len 32 rokov.

19.07.2021 4 z 5

Astrid Lindgrenová Astrid Lindgrenová Agnes-Margrethe Bjorvand

Knihu som si kupovala kvôli ilustráciám Lisa Aisato a tie boli ako vždy čarovné a knihe dodali šmrnc. Príbeh o Astrid Lindgren, respektíve jej životopis je za mňa kúsok rozpačitejší, pre úplné porozumenie je fajn mať autorku načítanú (a nielen Pippi dlhú pančuchu) a spôsob akým je napísaný mi celkom nesedí pre deti a pre dospelých je zase pomerne strohý. Takže najlepšie za mňa vyšli ilustrácie a citáty autorky, uvádzané pri každej kapitole.

01.06.2021 3 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Niektoré knihy a niektoré autorky proste vedia naplniť aj vysoké čitateľské očakávania. A presne toto bol prípad Listopádu. Mornštajnová je skvelá, skvelá, skvelá a toto bolo hrozné čítanie. Počas čítania celej knihy mi nebolo dobre, strach, pocity skľúčenosti, nesloboda, silný pocit nespravodlivosti, to všetko ma sprevádzalo čítaním príbehu o Maji a Magde. Chvíľkami som mala pocit, že čítam príbeh odohrávajúci sa v Severnej Kórei ....a vlastne keby sa 17.novembra ´89 stalo niečo inak aj my sme tu mohli mať veľmi podobný režim. Výborné to bolo a už teraz sa teším čo ďalšie autorka napíše!!!

28.04.2021 5 z 5

Můj manžel a já Můj manžel a já Ingrid Seward

V začiatočných kapitolách knihy autorka vymenováva všetkých možných príbuzných a predkov kráľovnej Alžbety a princa Philipa, čo bolo dosť odstrašujúce a pomerne dosť som sa strácala. No pribúdajúcimi stranami začína byť príbeh, príbehom a skutočne hovorí o vzťahu kráľovnej a princa. Zaujímavé čítanie (nehľadajte pikošky o vzťahu Diany a Charlesa alebo Meghan a Harryho lebo kniha je skutočne o vzťahu Alžbety a Philipa ako samotný názov vypovedá). Priznám sa, kúsok som si kráľovnú idealizovala, no po prečítaní, mám skôr pocit, že je chladná, rezervovaná a svojím povinnostiam kráľovnej oddaná a nápodobne aj jej manžel.

22.04.2021 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Kniha Chirurg sa mi veľmi ťažko hodnotí, hlavný hrdina mi bol nesympatický a nepríjemný hádam od 10-tej strany, no nedá sa povedať, že inými príjemnými postavami by sa v knihe roztrhlo vrece. Na druhej strane ale nemocničné prostredie opísala autorka veľmi čtivo a priebeh každej operácie som čítala s napätím. Kúsok mi chýbalo niečo aspoň mini pozitívne, nejaké zmena vo vývine Hynka ale mám pocit, že aj o ďalších dvesto strán by ostal úplne rovnaký.

22.03.2021 4 z 5

Holka, kterou nechtěli Holka, kterou nechtěli Torey L. Hayden (p)

Ako obyčajne výborná kniha od Torey Hayden, ktorá píše o ťažkom prípade dievčatka Jessie, ktorej symptómy a pátranie po ich príčine je "klasickou terapeutickou detektívkou". Páči sa mi ako autorka popisuje sociálny systém v Británií, do toho prináša kúsok svojho života a čerešničkou (síce trpkou) na torte bol aj spôsob akým systém pracuje s obvinením so sexuálneho zneužívania u pomáhajúcich pracovníkov. Kniha určite stojí za prečítanie.

08.03.2021 5 z 5

Šťastné náhody Šťastné náhody Jana Pronská

Kniha Šťastné náhody pozostáva z poviedok 11-tich autoriek, pričom každá z nich je o láske trochu inak. Nie som čitateľ ženskej literatúry a knihu som vnímala ako možnosť rozšíriť si čitateľský rozhľad o slovenské autorky...ale ako píšem nie som čitateľ ženskej literatúry a zrejme ani nebudem. V knihe ma zaujali poviedky dvoch autoriek (Veronika Homolová Tóthová a Mariana Čengel Solčanská), ktoré neboli o spaľujúcej vášni a večnej láske (zhruba o tom je zvyšných 9 poviedok). No v konečnom dôsledku charitatívny rozmer knihy jej za mňa pridal hviezdičku navyše.

09.02.2021 3 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Kniha mala veľké instagramové ohlasy a keďže ja mám české autorky veľmi veľmi rada, tak som do toho išla ako inak s veľkými očakávaniami.
Po prvých 50-tich stranách začalo vo mne narastať podozrenie, že toto bude "ďalšia" kniha o nešťastnom detstve a o tom ako rodičia vedia rozvrátiť život svojich detí. Nepríjemné tušenie, že toto je hlavná téma o ktorej je teraz trendy písať vo mne síce ostalo, no napriek tomu dávam 5 hviezdičiek. Lebo okrem iného vo mne kniha zanechala množstvo pocitov a Štepo a jeho dedo mi prirástli k srdcu.

01.02.2021 5 z 5

Môj posledný výdych Môj posledný výdych Paul Kalanithi

Skvelá skvelá skvelá kniha, po jej prečítaní som mala v sebe viac otázok ako odpovedí......otázky ako: "čo by som robila ja byť na autorovom mieste, vrátila by som sa do práce, aké dlhé ciele by som si dávala, chcela by som tiež dieťa s vedomým že z neho urobím skôr či neskôr polosirotu.....atď, atď
Životný príbeh Paula som dočítala poriadne uplakaná, epilóg jeho manželky bol rovnako dobrý (miestami až lepší) ako samotná kniha. Nie je to však ľahké čítanie, napokon ako ani umieranie nie je ľahké, autorov posledný výdych bol napriek tomu pokojný, v obklopení milujúcej rodiny, až v prekvapivom zmierení, keďže odchádzal mladý človek plný ideálov, životných plánov...silno odporúčam prečítať (ale aj s balíkom papierových vreckoviek).

18.01.2021 5 z 5

Táto kniha by mala byť povinná literatúra a minimálne maturitná otázka. Napísaná je veľmi ľahko, zaujímavo, čitateľne, no napriek tomu sa číta strašne ťažko, ja som sa ju snažila prečítať čo najrýchlejšie, nevládala by som byť s týmto príbehom viac ako pár dní. Viola ale nemala na výber a nemala to "šťastie" tento príbeh len čítať ale musela ho žiť. Kniha je aktuálna veľmi aktuálna najmä pre tieto dni...

07.01.2021 5 z 5

Stávám se sám sebou Stávám se sám sebou Irvin D. Yalom

Pred čítaním tejto knihy je fajn mať od autora niečo načítané, pretože sa k svojim predchádzajúcim dielam vracia a vysvetľuje ich vznik. Inak je to klasická skvelá kniha od Yaloma, ktorá sa tentoraz venuje jeho autobiografii a názov skutočne zodpovedá obsahu.

31.12.2020 5 z 5

Lenka Lenka Anna Fodorova

Nepoznám osobnosť Lenky Reinerovej, čo možno bolo na škodu a možno nie, vnímala som najmä liníu vzťahu dcéry a jej matky, matky stojacej na akomsi piedestáli, vnímala som dcéru,ktorá túži po uznaní matky, matku ktorá potlačila všetky negatívne pocity a prežívanie, ktoré je ľudské a prirodzene vlastné aj pre jej dcéru.
Pre mňa to bolo veľmi zaujímavé čítanie, "zniesla" by som aj o sto strán viac. Šmrnc knihe dodáva to že autorka je psychoterapeutka a tak jej náhľad na vzťah s matkou je o trošku hlbší.

29.12.2020 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Ďalšia skvelá kniha do Petry Soukupovej, taký obyčajný príbeh, obyčajnej rodiny, s obyčajnými problémami. Šedá každodennosť života sa vplíži do ich životov a z nej ich vytrhne mimomanželský pomer. Uvažujem nad záverom, happy end by bol ťažko uveriteľný a vlastne takéto otvorené ukončenie príbehu tam aj celkom sedí, lebo veď takýto je život, nie všetko sa dá pekne uzavrieť a veľa vecí ostáva nevypovedaných ako v tomto príbehu...

17.12.2020 4 z 5

Luna a ryba Luna a ryba Lisa Aisato

Knihu som si kúpila kvôli ilustrátorke Lise Aisato, ktorej kresby zbožňujem. V príbehu Luna a ryba je viac ilustrácií ako príbehu a mám pocit, že je viac pre dospelých ako pre deti. V každom prípade za mňa lepšie funguje spojenie Lisy len ako ilustrátorky než aj spisovateľky, v knihe Snežná sestra to fungovalo nádherne a dúfam, že sa na náš knižný trh dostanú aj jej ďalšie knižné ilustrácie.

10.12.2020 4 z 5

Holandský dom Holandský dom Ann Patchett

Rodinná sága, ktorej osudy jednotlivých členov sa točia okolo výnimočného domu, ktorý zvláštnym spôsobom ovplyvňuje ich životy. Holandský dom je veľmi dobre napísaný príbeh, no mne doteraz motív odchodu matky od celej rodiny príde ťažko uveriteľný, čo uberá príbehu čaro a za mňa aj jednu hviezdičku v hodnotení.

10.12.2020 4 z 5

Burgessovi chlapci Burgessovi chlapci Elizabeth Strout

Nejako stále neviem, čo si o knihe myslieť. Najprv som očakávala, že hlavná zápletka bude hodenie prasacej hlavy do mešity a práve toto bude vytvárať celú dynamiku deja....no nakoniec sa tento moment akosi dostal do úzadia a celá kniha bola o vzťahoch medzi súrodencami Burgessovcami (preto nerozumiem názvu lebo medzi chlapcami bola jedna sestra) a tie autorka vykreslila veľmi zaujímavo, najprv som si utvorila obraz o tom akí súrodenci sú a potom sa to všetko prevrátilo naopak, a tí čo si boli na začiatku blízky ostali na konci vzdialení a tí čo boli v prvej polovici obdivovaní a silní, skončili slabí a sami. Takže rodinné vzťahy boli v konečnom dôsledku hlavnou témou knihy a keď máte radi relatívne pokojný dej bez väčších zvratov no s citlivým, jemným vykreslením charakterov a vzťahov, choďte do toho.

30.11.2020 4 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Petra Dvořáková sa definitívne stáva mojou ďalšou českou obľúbenou autorkou. Sítě bolo skvelé čítanie o troch ženách, z toho každá je v inej životnej sieti do ktorej sa "vplietla" tak trochu sama a tak trochu jej do toho pomohli životné okolnosti. Sieťami v knihe boli pre mňa znázornené cez náboženský fanatizmus, poruchu osobnosti a komplexy menejcennosti kompenzované mocou. Pri čítaní každého príbehu ma dvíhalo zo stoličky a čítala som kým som nezistila ako to celé dopadne. Chvíľku som mala obavy, že príbehy budú šablónovité a tým pádom druhý a tretí nudné ale to tedy nehrozilo. Skvelé to bolo a ja si idem kúpiť čo najskôr ďalšiu knihu od autorky!!!

17.11.2020 5 z 5

Cesta za svobodou: Harry a Meghan a vznik moderní královské rodiny Cesta za svobodou: Harry a Meghan a vznik moderní královské rodiny Omid Scobie

Kniha písaná akoby na objednávku, tak aby záverečný dojem bol: "Meghan je úžasná, cieľavedomá, všetko čo v živote dosiahla bolo vlastnými silami, nikdy nikomu neublížila no naopak, väčšina ľudí krividla jej!"
V každom prípade ale išlo o miestami zaujímavé čítanie, nepopieram, že tlak médií a bulváru musel byť neskutočný, asi nie je úplne jednoduché byť členom kráľovskej rodiny a zrejme nie je ľahké keď ešte aj oficiálne stojíte v poradí za svojim otcom, bratom a synovcami...aj keď teda ťažko uveriť že si to Harry nevšimol už pred tým, než do jeho života v stúpila Meghan. Trochu mi prekážalo večné vymenovávanie koho známeho majú Harry a Meghan za kamarátov, kto im požičal súkromné lietadlo, v ktorej luxusnej vile bývali atď atď. Fotky vložené v knihe sú príjemné osvieženie, no nejde o nič výnimočné čo by doteraz nebolo možné vidieť na instagrame či v iných médiách. Chcelo by to niečo viac objektívne, no aj táto kniha má určitú informačnú hodnotu aj keď teda očividne podfarbenú sympatiami voči Meghan a Harrymu (a jemnými antipatiami voči Kate a Williamovi).

30.10.2020 3 z 5

Kniha má menej ako dvesto strán ale autorka ju naplnila doslova do poslednej bodky. Neskutočné sebaodhalenie, ktoré Petra Dvořáková ponúka pre mňa osvetlilo odkiaľ pochádzajú témy, ktorým sa venuje vo svojich ďalších knihách. Obdivujem ako je schopná porozumieť svojmu prežívaniu, svojim bolestiam, ako dokázala nahliadnuť sa svoju anorexiu a čo jej prináša, ako dokázala porozumieť nekonečnému hľadaniu prijatia vlastnou matkou, nevera, násilný manžel, ochorenie detí....nie je to čítanie ľahké ale silné, určite odporúčam.

18.10.2020 5 z 5